forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Suplimente (http://forum.slabute.ro/suplimente/)
-   -   Omega 3 si L-carnitina (http://forum.slabute.ro/suplimente/omega-3-l-carnitina-4074.html)

Diviana 07 iun 2010 01:47:39

Omega 3 si L-carnitina
 
Buna fetelor,

as vrea sa incep sa iau niste suplimente alimentare pentru a ma ajuta atat la slabit, cat si in ceea ce priveste calitatea pielii mele. Am citit ca Omega 3 (ulei de peste) este foarte bun pentru redarea elasticitatii pielii precum si pentru hidratarea ei (am pielea uscata, si probleme cu vergeturile, care apar chiar si cand variez cu 2-3 kg). Stiu bineinteles, ca sunt doar o parte dintr-un tratament adecvat celulitei, insa sper sa ajute.

Voi ati luat pana acum suplimente naturiste? (nu ma refer la nimic nenatural, ci doar la vitamine, minerale, aminoacizi etc).

Astept sfaturile si parerile voastre :*

tania 08 iun 2010 09:41:06

Re: Omega 3 si L-carnitina
 
Buna Diviana,
vreau sa iti spun ca eu folosesc l-carnitine inainte de a face sport si fibrobar o data la 2-3 zile ,cu fibrobarul inlocuiesc una dintre mese de preferat seara, mie mi s-au parut ok cat despre omega 3 habar nu am ce sa zic ,dar fiind produs natural nu cred ca are ce rau sa iti faca.:-*

Slabuta 09 iun 2010 16:25:01

Re: Omega 3 si L-carnitina
 
Citat:

Anterior postat de Diviana (Post 211750)
Buna fetelor,

as vrea sa incep sa iau niste suplimente alimentare pentru a ma ajuta atat la slabit, cat si in ceea ce priveste calitatea pielii mele. Am citit ca Omega 3 (ulei de peste) este foarte bun pentru redarea elasticitatii pielii precum si pentru hidratarea ei (am pielea uscata, si probleme cu vergeturile, care apar chiar si cand variez cu 2-3 kg). Stiu bineinteles, ca sunt doar o parte dintr-un tratament adecvat celulitei, insa sper sa ajute.

Voi ati luat pana acum suplimente naturiste? (nu ma refer la nimic nenatural, ci doar la vitamine, minerale, aminoacizi etc).

Astept sfaturile si parerile voastre :*

Omega 3 este bun :)
Nu stiu daca are vreo legatura cu tratarea vergeturilor dar pentru alte afectiuni sau chiar profilactic este ok :)

Despre L-carnitina nu stiu multe, dar poti citi aici: http://forum.slabute.ro/suplimente/l...ight=carnitina

Diviana 10 iun 2010 00:10:17

Re: Omega 3 si L-carnitina
 
multumesc Slabuta si Tania. >:D<
eu nu fac sport asa ca o sa las deoparte suplimentele nutritive.
o sa-mi iau omega 3.
cat despre fibrobar, intotdeauna am cazut in tentatia de a le manca intre mese, sau ca pe dulciuri...pt ca imi plac mult la gust :P

glamvintage 30 apr 2011 13:22:59

Re: Omega 3 si L-carnitina
 
Citat:

Anterior postat de Diviana (Post 211750)
Buna fetelor,

as vrea sa incep sa iau niste suplimente alimentare pentru a ma ajuta atat la slabit, cat si in ceea ce priveste calitatea pielii mele. Am citit ca Omega 3 (ulei de peste) este foarte bun pentru redarea elasticitatii pielii precum si pentru hidratarea ei (am pielea uscata, si probleme cu vergeturile, care apar chiar si cand variez cu 2-3 kg). Stiu bineinteles, ca sunt doar o parte dintr-un tratament adecvat celulitei, insa sper sa ajute.

Voi ati luat pana acum suplimente naturiste? (nu ma refer la nimic nenatural, ci doar la vitamine, minerale, aminoacizi etc).

Astept sfaturile si parerile voastre :*


Buna!
Citisem, la un moment dat, despre Colagen si Acid Hialuronic Capsule sau pudra care se pot ingera pentru o rejuvenare generala.
Le si gasisem pe undeva la preturi cam maricele apoi am dat peste un site romanesc care avea asa ceva. Nu am incercat sar sunt tentata!
:)

Whaley 10 mai 2011 22:29:40

Re: Omega 3 si L-carnitina
 
Omega 3 este bun pentru sanatate in general. Nu stiu despre piele, dar are suficiente beneficii ca sa merite luat, la nievlul imunitatii, functionarii sistemului nervos, sistemului cardiovascular etc.

Eu iau 2 g de L-Carnitina inainte de antrenament, cam cu 30 de minute, si intr-adevar efectul se simte la nivelul rezistentei la efort si scaderii febrei musculare. Nu stiu cat ajuta la slabit (dar in absenta antrenamentului e oarecum inutil) si nu am vazut vreun efect spectaculos la nivelul celulitei. :-s

Cu alte cuvinte, merita luate, dar pentru cu totul alte efecte decat iti doresti tu.

Eu iau suplimente, NU "pastile de slabit", in afara de L-Carnitina mai iau CLA (acid linoleic conjugat) si lecitina, care au efect (printre altele) si asupra mobilizarii depozitelor de grasimi, dar nu te gandi la un efect gen pastile chinezesti sau alte trasnai. Sunt suplimente care se administreaza in cure indelungate si efectele lor nu fac decat sa ajute procesul de eliminare a stratului adipos, nicidecum sa inlocuiasca dieta si sportul.

Pe langa astea mai iau un supliment de vitamine, minerale si enzime din surse naturale vegetale, care mi se pare cel mai important, vitaminele si mineralele sunt baza suplimentarii si pe mine m-au scos dintr-o stare foarte rea cauzata de slabirea prelungita si carente.

Dar suplimentele isi au rostul abia dupa ce ti-ai pus la punct dieta si un program de antrenament, sunt chestii "de finete", sa nu crezi reclamele de genul "slabesti cu Clarinol". No way!

Shania 11 mai 2011 10:02:57

Re: Omega 3 si L-carnitina
 
Din iunie voi incepe si eu sa iau Omega 3, Astaxanthin(cica-i bun pentru intensificarea performaneti musculare si protejeaza frumusetea naturala a pielii) si cu Multivitamine si minerale. Sa vad ce randament or da. ;;)

blackadderess 26 aug 2011 23:49:06

Re: Omega 3 si L-carnitina
 
Citat:

Anterior postat de Shania (Post 653403)
Din iunie voi incepe si eu sa iau Omega 3, Astaxanthin(cica-i bun pentru intensificarea performaneti musculare si protejeaza frumusetea naturala a pielii) si cu Multivitamine si minerale. Sa vad ce randament or da. ;;)


Buna. Ai resimtit rezultate cu omega si vitaminele? De astaxanthin nici nu am auzit, unde se gaseste? mersi

blackadderess 29 aug 2011 19:09:55

Re: Omega 3 si L-carnitina
 
Am cercetat despre L carnitine si se pare ca L carnitina sub forma pulbere este aproape inultila si nu isi merita banii. Investitia cea mai buna ar fi in L carnitina lichida, desi din ce am citit este ca acum ulltimele generatii de l carnitina praf produse de companiile bune in special cele pentru bodybuilding, sunt la fel de eficiente ca cea L-carnitine lichida. Deci daca cumparati micile pachetele din cora...

Am mai citit si ca L-carnitina are rezultatele cele mai bune in dietele low carb ( 50g sau mai putin, adica Keto) fiindca incurajeaza (in termeni simpli) 'mitochondria'-iile sa utilizeze grasimea ca energie ceea ce corpul nu ar face daca exista un surplus de carbohidrati.

Iar cercetarile mele despre Omega 3 in raportul calitate - pastile/lichida este in curs, deoarece beneficiul suplimentelor de omega 3 este fara indoiala incontestabil, si nu sunt multumita de companiile farmaceutice de top care nu iti ofera o doza de omega 3 pe masura pretului. Deci daca aveti recomandari de produse, va rog sa mi le dati si mie.


Ora este GMT +2. Ora este acum 20:47:44.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO