forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Suplimente (http://forum.slabute.ro/suplimente/)
-   -   Ce suplimente folositi? (http://forum.slabute.ro/suplimente/suplimente-folositi-8638.html)

iuhy 22 mar 2011 21:19:56

Ce suplimente folositi?
 
Buna slabutelor. De o saptamana m-am apucat de sport, zilnic, si din cate m-am documentat e bine sa iei suplimente cand te apuci de o dieta, in special daca vrei sa combini dieta cu sportul.

Stiu ca pentru cei care vor muschi sunt tot felul de cocktail-uri, dar eu vreau doar sa ma asigur ca am necesarul de vitamine, in special antioxidanti.Am citit atatea lucruri, cum ca defapt nu conteaza daca iei pastile deoarece in comparatie cu vitaminele din alimentatie, cele din pastile sunt absorbite mai greu.

Articolele se bat deseori cap in cap, de aceea opiniile bazate pe experienta sunt mai importante decat articolele traduse. Voi luati astfel de pastile? Eu as opta pentru ceva naturist,dar nu stiu ce sa aleg, nu am experienta.

anqutz 23 mar 2011 10:43:50

Re: Ce suplimente folositi?
 
Buna! Intr-adevar, am citit si eu ca se recomanda sa ai un supliment de vitamine si minerale in dieta. Cel mai bine este sa vb cu un medic sau cu un antrenor de sport, ei iti pot recomanda cel mai bine ce sa iei. Poti gasi pe interent pe diverse site-uri vitamine speciale pt femeile care fac sport.

DrIulia2010 23 mar 2011 12:11:59

Re: Ce suplimente folositi?
 
Citat:

Anterior postat de iuhy (Post 584029)
Buna slabutelor. De o saptamana m-am apucat de sport, zilnic, si din cate m-am documentat e bine sa iei suplimente cand te apuci de o dieta, in special daca vrei sa combini dieta cu sportul.

Stiu ca pentru cei care vor muschi sunt tot felul de cocktail-uri, dar eu vreau doar sa ma asigur ca am necesarul de vitamine, in special antioxidanti.Am citit atatea lucruri, cum ca defapt nu conteaza daca iei pastile deoarece in comparatie cu vitaminele din alimentatie, cele din pastile sunt absorbite mai greu.

Articolele se bat deseori cap in cap, de aceea opiniile bazate pe experienta sunt mai importante decat articolele traduse. Voi luati astfel de pastile? Eu as opta pentru ceva naturist,dar nu stiu ce sa aleg, nu am experienta.

Recomandarea suplimentelor se face in functie de carentele si nevoile tale.:)

Dio 28 mar 2011 11:08:53

Re: Ce suplimente folositi?
 
Ca sa nu deschid un topic nou, nu cred ca are rost.

Unde gasesc dextroza? Eventual cea de la pro nutrition, dar presupun ca oricare poate sa-si gaseasca locul in shake-ul post-workout.

anqutz 28 mar 2011 11:13:05

Re: Ce suplimente folositi?
 
Citat:

Anterior postat de Dio (Post 592762)
Ca sa nu deschid un topic nou, nu cred ca are rost.

Unde gasesc dextroza? Eventual cea de la pro nutrition, dar presupun ca oricare poate sa-si gaseasca locul in shake-ul post-workout.

Au site de unde poti da comanda on-line.

Dio 28 mar 2011 12:21:36

Re: Ce suplimente folositi?
 
Da, dupa ce mi-ai spus am verificat si se pare ca daca trimit prin posta romana nu exista nici o taxa de transport. Nu am comandat online initial pentru ca mi se parea stupid sa platesc 15 ron transport pentru un produs care costa doar 10 ron :D Multumesc!

salzara 24 apr 2011 21:18:49

Re: Ce suplimente folositi?
 
Eu am folosit in trecut ca supliment in timpul unei diete proteice personalizate calciu si supradyn..dar atentie..cand am inceput sa introduc carbohidratii am pus pe mine cu dobandax-(
Acum ca supliment in dieta hipocalorica si sport iau spirulina...imi da energia necesara si imi taie pofta de mancare

blackadderess 02 sep 2011 01:32:38

Re: Ce suplimente folositi?
 
Cele mai multe femei</SPAN> la dieta urmeaza un fel de regim care include salate si cantitati mari de legume, dacă da, atunci s-ar putea sa nu fie nevoie sa completezi cu si mai multe vitamine. Si daca iei suplimentar anti-oxidanti atunci trebuie sa fii atenta, cantitatile în exces ar putea fi daunatoare.

In ceea ce priveşte glucoza de ce ar cumpara cineva asta? Este pur şi simplu glucoza .... un zahar! De ce ar vrea cineva sa "manance" un zahar scump, deloc nutritiv sub forma de pulbere atunci cand ai putea manca o masa satioasa cu carbs (care se transforma in zahar), pentru un efect mai bun, mai nutritiv si de ‚umplere’?

Daca dieta ta de baza este corecta nu este nevoie de nici un aliment/bautura/substanta "post sala’.

Oamenii
se concentreza atat de mult pe vitamine şi minerale pe care le primesc deja probabil in cantitati suficiente DACA au o dieta echilibrata. Dar este putin probabil ca cele mai multe femei consuma suficient OMEGA3 de exemplu. Asta este mereu prima mea sugestie pentru oricine vrea să ia ceva în plus (vitamine, minerale, etc); există un numar infinit de rapoarte stiintifice care demonstrează beneficiile consumului de omega 3.

mitu cristina 20 sep 2011 20:53:00

Re: Ce suplimente folositi?
 
dap,sunt noua,dar ma alatur voua slabutelor:)) in acest topic!si eu m-am documentat ff mult si am intrebat diversi sportivi!concluzia......mi s-a recomandat calduros l-carnitine,substanta secretata de ficat si inima,deficitul ei duce la ingrasare si trebuie suplimentata si fit up pt inlocuirea unei mese,2 in cazul in care faceti mult sport!AMBELE TREBUIESC LUATE IN LIMITA DOZELOR SCRISE PE AMBALAJ SI DOAR DACA FACETI SPORT!!!SUCCES tuturor........si eu am din pacate de "aranjat"10kg!!x-(

Vuvuzela 21 sep 2011 10:21:51

Re: Ce suplimente folositi?
 
Apropo de suplimete, exista batoanele pentru slabit Fibrobar R (din ce imi aduc aminte tot ceva suplimente sunt). Stiu ca se poate inlocui una din mese cu un baton din acela si ajuta la slabit. Voi ce parere aveti? E bine sa incerc?


Ora este GMT +2. Ora este acum 02:48:59.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO