forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Suplimente (http://forum.slabute.ro/suplimente/)
-   -   Suplimente pentru memorie/atentie (http://forum.slabute.ro/suplimente/suplimente-memorie-atentie-11661.html)

Alexik 19 iun 2012 11:10:46

Suplimente pentru memorie/atentie
 
Vreau sa iau niste nootropice insa nu stiu la care sa ma hotarasc.
Pe net am vazut ca se recomanda si spirulina(care din cate am vazut e si pt slabit) .
Am auzit totusi de piracetam si encephabol

Voi ce ati mai folosit pt memorie/ atentie?Nu retin greu , dar vreau sa invat putin mai repede ca se aproprie bacul si o sa mai pierd cateva zile de invatat cu 2 aniversari+ vreau sa ma simt mai sigura pe mine si sa nu ma uit pe geam cand ma pun sa invat:))

Dau si la istorie(unde trebuie sa retii o gramada de date/evenimente):(

PS: nu stiu de ce dar in memo+ n-am incredere , mai bine altceva..

Polux 19 iun 2012 15:51:03

re: Suplimente pentru memorie/atentie
 
Citat:

Anterior postat de Alexik (Post 1071741)
Vreau sa iau niste nootropice insa nu stiu la care sa ma hotarasc.
Pe net am vazut ca se recomanda si spirulina(care din cate am vazut e si pt slabit) .
Am auzit totusi de piracetam si encephabol

Voi ce ati mai folosit pt memorie/ atentie?Nu retin greu , dar vreau sa invat putin mai repede ca se aproprie bacul si o sa mai pierd cateva zile de invatat cu 2 aniversari+ vreau sa ma simt mai sigura pe mine si sa nu ma uit pe geam cand ma pun sa invat:))

Dau si la istorie(unde trebuie sa retii o gramada de date/evenimente):(

PS: nu stiu de ce dar in memo+ n-am incredere , mai bine altceva..


Draga Julie, nici eu nu recomand suplimente gen memo+ & co.

Citisem undeva un articol ca foarte bune pentru creier si memorie sunt grasimile bune (omega 3 - nuci, peste).
Tot medicul zicea de ginkgo biloba, coenzima Q10, vitaminele din grupul B (B1, B6 şi B12) şi magneziul si lecitina.

Pacoste pentru memorie sunt bauturile alcoolice si fumatul (nu cred ca e cazul tau:D). Cred ca ai nevoie de foarte multa odihna, relaxare.

Pup si spor! Mai ai putin!>:D<

Alexik 19 iun 2012 16:44:47

re: Suplimente pentru memorie/atentie
 
Citat:

Anterior postat de Polux (Post 1072068)
Draga Julie, nici eu nu recomand suplimente gen memo+ & co.

Citisem undeva un articol ca foarte bune pentru creier si memorie sunt grasimile bune (omega 3 - nuci, peste).
Tot medicul zicea de ginkgo biloba, coenzima Q10, vitaminele din grupul B (B1, B6 şi B12) şi magneziul si lecitina.

Pacoste pentru memorie sunt bauturile alcoolice si fumatul (nu cred ca e cazul tau:D). Cred ca ai nevoie de foarte multa odihna, relaxare.

Pup si spor! Mai ai putin!>:D<

Am sunat doctorul si mi-a zis de encephabol:-/
Mama n-a gasit la farmacia de jos de la bloc , sper sa gaseasca mai pe seara.

Mc:-*

lucia ely 19 iun 2012 17:17:38

Re: Suplimente pentru memorie/atentie
 
salut:) nici eu nu iti recomand memo:D
am luat eu cand dadeam bacu(lua si o colega in acelasi timp) si am avut insomnii:| aman2...si ne simteam rau de la el:)
poate la altcineva are efecte pozitive nu stiu:)

Alexik 19 iun 2012 18:22:53

Re: Suplimente pentru memorie/atentie
 
Nu ca nu prea am incredere la el.Nici nu vreau.
:D

AnDrAdAxl 19 iun 2012 18:30:09

Re: Suplimente pentru memorie/atentie
 
Eu folosesc de aprox o luna GinkoPrim smart si e ok!E tot un fel de Memo+ minus cofeina si in plus ceva mai mult magneziu,ginko si Dmae(ceva ce se gaseste in peste).
Si eu am auzit tot felul de pareri...ca ingrasa,ca nu sunt eficiente,etc..Dar eu ma simt mai bine(in sensul ca mi s-a imbunatatit tonusul psihic)si pot sta mai mult concentrata la ce citesc:)!
Multa bafta la bac:-*!

Alexik 19 iun 2012 18:32:00

Re: Suplimente pentru memorie/atentie
 
Aha , am auzit si de asta!
Mc:-*:-*

Andra D 23 iun 2012 16:30:46

Re: Suplimente pentru memorie/atentie
 
ceao Alex draga!
mai eu am luat memo plus in a12a, dar sincer n-as repeta.. nu e vorba, a fost ok.. dar medicamente? pastile? de ceee? mai bine nu!

eu in sesiune mananc nuci multe, sau alte alune.. si ciocolata neagra (muuulta cacao).
sincer, veci nu m-am ingrasat numai de la astea. ca sunt convinsa ca aia-i problema: caloriiiiiilleee!
nu-ti face griji...

de exemplu, sesiunea asta nu am pus un gram pe mine! am mancat mai mult.. si la un moment dat am avut impresia ca sunt mai grea..nici poveste! m-am cantarit... si tot asa sunt, poate chiar mai slaba! ca dupa ce-am mancat am avut 49,7..deci... :D

sper sa iei si tu alimente mai degraba... ioa, si poti sa-ti faci tu cacao! cu putin lapte si restul apa.. si pui si niste gheata... si putina putina scortisoara.. oai..delicios!

Ladylike Lore 26 oct 2012 13:57:10

Re: Suplimente pentru memorie/atentie
 
Vad ca nu a mai scris nimeni de ceva vreme. Oricum, eu iau Mentat de la Himalaya, pentru memorie, atentie si anxietate. Sunt foarte bune, dupa 2 saptamani vad deja diferente, dar mi-au iesit cosuri pe fata, si pe langa aspectul inestetic, sunt genul de cosuri care provoaca dureri. Nu dureri insuportabile, dar constante, si nu stiu ce sa fac ? Sa renunt la ele? Sau sa continui si sa vad cum evolueaza treaba ?


Ora este GMT +2. Ora este acum 16:33:53.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO