forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Tae-bo&Aerobic (http://forum.slabute.ro/tae-bo-aerobic/)
-   -   Se poate slabi purtand greutati? (http://forum.slabute.ro/tae-bo-aerobic/se-poate-slabi-purtand-greutati-1592.html)

Laura 19 oct 2009 18:18:27

Se poate slabi purtand greutati?
 
Fetelor citeam undeva ca o mare vedeta, mai exact Demi Moore poarta greuati si astfel se mentine in forma ..... spunea ca in fiecare zi cand sta prin casa isi leaga de ea greutati .... si astfel la sfarsitul zilei e ca si cum ar fi facut cateva minute bune de fitnes.......nu stiu.....sa fie asa???????? se poate slabi daca avem greutate legata de noi???????...e adevarat ca atunci cand ai greutate mai mare consumi mai multe calorii...dar ma intrebam daca e valabil si pentru greutatea care nu e greutatea reala....adica greutati aditionale????....voi ce spuneti:-/

mishutza 19 oct 2009 18:52:18

Re: Se poate slabi purtand greutati???????????
 
Insemna ca eu cand duceam 30 de kg in pus 24 de ore pe zi non stop,trebuia sa slabesc vazand cu ochii,hiihih.
Habar nu am Laura,dar nu cred....nu are de-a face slabitul cu greutatile,cum nu slabesti daca faci doar sala.

Laura 19 oct 2009 19:14:36

Re: Se poate slabi purtand greutati???????????
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 41934)
Insemna ca eu cand duceam 30 de kg in pus 24 de ore pe zi non stop,trebuia sa slabesc vazand cu ochii,hiihih.
Habar nu am Laura,dar nu cred....nu are de-a face slabitul cu greutatile,cum nu slabesti daca faci doar sala.

pai eu ma gandeam asa....cand aveam 72 kg consumam la 10 minute de taebo 111 calori...cred...acum cu 65 consum sub 100....cred ca 95......deci daca as avea greutati as consuma iar mai mult?????????...si se aplica la orice activitate...deci daca esti greu consumi mai mult...:-/....nu stiu ce sa cred:-/

Rusu Laura 19 oct 2009 21:13:50

Re: Se poate slabi purtand greutati???????????
 
Citat:

Anterior postat de Laura (Post 41946)
pai eu ma gandeam asa....cand aveam 72 kg consumam la 10 minute de taebo 111 calori...cred...acum cu 65 consum sub 100....cred ca 95......deci daca as avea greutati as consuma iar mai mult?????????...si se aplica la orice activitate...deci daca esti greu consumi mai mult...:-/....nu stiu ce sa cred:-/

poi in mod normal, in timp ce faci miscare, daca ai greutati(ce nu apartin corpului tau) e normal sa consumi mai mult...de exemplu daca faci aerobic cu greutati consumi mai mult decat fara greutati:) gandeste-te...pe langa cardio faci exercitii si pt marirea masei musculare=>arderi mai puternice:)

CrisetenO 07 dec 2010 14:56:00

Re: Se poate slabi purtand greutati?
 
Cred ca problema se pune asa: daca porti greutati dupa tine orice faci in mod activ consuma mai multe calorii (in afara de munca la calculator, la care arderile sunt in creier). Pe de alta parte, daca porti greutati ti-e mai greu sa te misti si deci tinzi sa lenevesti mai mult, chiar disproportionat de mult, fata de cum traiesti in general. Oricum, cele care sunt deja la slabire au greutati naturale dupa ele ;).

Cred ca daca aveti vointa si disciplina sa va miscati tot atat de mult ca de obicei si dupa ce luati greutatile e totul bine. Daca nu, e mai bine sa va miscati decat sa consumati mai mult pe unitatea de timp: in felul asta slabim si ne mentinem in forma in loc sa facem muschi mai mari.

Cu mult drag,
Cristina

deadcountess 08 dec 2010 10:19:13

Re: Se poate slabi purtand greutati?
 
Daca faci exercitii cu greutati da, dar daca doar porti greutati cand te plimbi diferenta de calorii consumate e prea mica si nu merita efortul.

anqutz 08 dec 2010 12:16:01

Re: Se poate slabi purtand greutati?
 
Citat:

Anterior postat de CrisetenO (Post 430151)
Cred ca problema se pune asa: daca porti greutati dupa tine orice faci in mod activ consuma mai multe calorii (in afara de munca la calculator, la care arderile sunt in creier). Pe de alta parte, daca porti greutati ti-e mai greu sa te misti si deci tinzi sa lenevesti mai mult, chiar disproportionat de mult, fata de cum traiesti in general. Oricum, cele care sunt deja la slabire au greutati naturale dupa ele ;).

Cred ca daca aveti vointa si disciplina sa va miscati tot atat de mult ca de obicei si dupa ce luati greutatile e totul bine. Daca nu, e mai bine sa va miscati decat sa consumati mai mult pe unitatea de timp: in felul asta slabim si ne mentinem in forma in loc sa facem muschi mai mari.

Cu mult drag,
Cristina

N-ai ce muschi mai mari sa faci daca porti greutati. :P Sa zicem ca s-ar mai intari putin, dar cam atat. :)

ras_cristalin 08 dec 2010 12:55:57

Re: Se poate slabi purtand greutati?
 
Citat:

Anterior postat de Laura (Post 41919)
Fetelor citeam undeva ca o mare vedeta, mai exact Demi Moore poarta greuati si astfel se mentine in forma ..... spunea ca in fiecare zi cand sta prin casa isi leaga de ea greutati .... si astfel la sfarsitul zilei e ca si cum ar fi facut cateva minute bune de fitnes.......nu stiu.....sa fie asa???????? se poate slabi daca avem greutate legata de noi???????...e adevarat ca atunci cand ai greutate mai mare consumi mai multe calorii...dar ma intrebam daca e valabil si pentru greutatea care nu e greutatea reala....adica greutati aditionale????....voi ce spuneti:-/

Buna Laura
Nu stiu daca e adevarat... sau daca e sanatos. Am vazut ca e mai bine sa fac sport cu greutati, chiar m-a ajutat mult. Dar sa-ti atasezi greutati de corp in timpul zilei :-/:-s daca le pui in zona spatelui, te doare spatele... daca le pui pe maini, obosesti si nu-ti mai vine sa ridici mainile, pe picioare la fel. Nu cred ca avem cum sa le distribuim uniform. Doar daca se inventeaza vreun costum de sport facut din saculeti cu nisip :D
Eu daca port paltonul gros iarna si bocanci grei in picioare si geanta mare si grea, car dupa mine vreo 5-7 kg. Dar tot atatea kg am :((:))

CrisetenO 08 dec 2010 12:56:36

Re: Se poate slabi purtand greutati?
 
Din experienta mea, daca faci sport cu greutati, ti se formeaza muschii un pic altfel, cel putin asa e la mine. Eu fac sporturi de rezistenta (si nu prea solicitante: mers rapid, o ora de fotbal pe saptamana), dar daca in loc de asta ma apuc de sala sa exersez cu greutati, imediat mi se reaseaza muschii altfel!

Poate e din cauza ca antrenez mai mult grupe musculare, nu stiu. Cu mult drag,

Cristina

anqutz 08 dec 2010 13:12:41

Re: Se poate slabi purtand greutati?
 
Citat:

Anterior postat de CrisetenO (Post 431363)
Din experienta mea, daca faci sport cu greutati, ti se formeaza muschii un pic altfel, cel putin asa e la mine. Eu fac sporturi de rezistenta (si nu prea solicitante: mers rapid, o ora de fotbal pe saptamana), dar daca in loc de asta ma apuc de sala sa exersez cu greutati, imediat mi se reaseaza muschii altfel!

Poate e din cauza ca antrenez mai mult grupe musculare, nu stiu. Cu mult drag,

Cristina

Din experienta mea :P (fac ex cu greutati de 1 an si 2 luni) se formeaza un pic altfel, se vede pe tine ca faci sport, dar ft frumos. :) Eu pot sa imping la presa mai mult decat greutatea mea si nu am cines tie ce muschi, daca te uiti la pozele mele o sa vezi ca am picioare subtiri, deci ma indoiesc ca poti sa faci muschi doar doar daca porti 2-3-4-6, hai sa zicem 8 kg in plus pe tine. Ca mai mult de atata nu vad cum, decat sa-ti pui mai multi saculeti cu nisip la fiecare mana si picior. Insa doar de la a cara niste greutati nu ai cum sa obtii aceeasi masa musculara. :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 08:10:32.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO