forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Ten (http://forum.slabute.ro/ten/)
-   -   BB Creams (http://forum.slabute.ro/ten/bb-creams-12098.html)

incognito 09 nov 2012 16:25:20

BB Creams
 
Buna fetele.
Sa nu radeti, dar fiind o mare fana a serialelor coreene:D , de la istorie, cultura, traditii,la tendinte in make-up si moda, totul ma pasioneaza si este foarte interesant,am dat peste BB Creams.
Mai nou au aparut cateva si la noi.
Pentru cele care nu stiu , BB Cream este o prescurtare pentru Beauty Balm sau Blemish Balm, iar produsul este originar din Germania, ca apoi sa migreze spre Asia, unde a cunoscut adevarata consacrare.
B Cream = baza + fond de ten + corector + machiaj natural + protectie solara + hidratant + control asupra secretiei de sebum + proprietati de vindecare ( regenerare a pielii, inchiderea porilor, tonifiere, antirid, albire )


Si eu mi-l doresc, dar nu stiu inca ce produs sa aleg, avand in vedere ca am ten mixt si nu foarte deschis(mediu sa zicem ca tonalitate).
Eu as vrea sa o folosesc in loc de fond de ten ,zi de zi,(lasand FDT pt seile mai speciale), chiar daca am inteles ca nu are aceeasi acoperire, mi-as dori sa am pe fata ceva mai lejer , care sa para cat mai natural pe piele. Si ma incanta si protectia UV.
Aceste produse sustin ca uniformizeaza si ascund imperfectiunile si porii, ca oxideaza pe ten, astfel ca desi unele au o singura nuanta , sunt bune se pare pentru orice nuanta de ten.
Sunt diverse variante in functie de ce ne dorim : cu sau fara functie anti-rid, cu sau fara albire a fetei(cele coreene ofera cam toate acest lucru), control sebum, pentru ten matur sau pt adolescente, pentru ten normal, uscat sau gras...etc.


Daca sunt fete care au folosit deja acest produs si pot da sfaturi/pareri despre ele( nu dorim sa facem reclama nicunui produs, doar sa dam simple pareri ), va astept aici.:)
Weekend placut!



ladyamneth 09 nov 2012 17:12:17

Re: BB Creams
 
Citat:

Anterior postat de incognito (Post 1171539)
Buna fetele.
Sa nu radeti, dar fiind o mare fana a serialelor coreene:D , de la istorie, cultura, traditii,la tendinte in make-up si moda, totul ma pasioneaza si este foarte interesant,am dat peste BB Creams.
Mai nou au aparut cateva si la noi.
Pentru cele care nu stiu , BB Cream este o prescurtare pentru Beauty Balm sau Blemish Balm, iar produsul este originar din Germania, ca apoi sa migreze spre Asia, unde a cunoscut adevarata consacrare.
B Cream = baza + fond de ten + corector + machiaj natural + protectie solara + hidratant + control asupra secretiei de sebum + proprietati de vindecare ( regenerare a pielii, inchiderea porilor, tonifiere, antirid, albire )


Si eu mi-l doresc, dar nu stiu inca ce produs sa aleg, avand in vedere ca am ten mixt si nu foarte deschis(mediu sa zicem ca tonalitate).
Eu as vrea sa o folosesc in loc de fond de ten ,zi de zi,(lasand FDT pt seile mai speciale), chiar daca am inteles ca nu are aceeasi acoperire, mi-as dori sa am pe fata ceva mai lejer , care sa para cat mai natural pe piele. Si ma incanta si protectia UV.
Aceste produse sustin ca uniformizeaza si ascund imperfectiunile si porii, ca oxideaza pe ten, astfel ca desi unele au o singura nuanta , sunt bune se pare pentru orice nuanta de ten.
Sunt diverse variante in functie de ce ne dorim : cu sau fara functie anti-rid, cu sau fara albire a fetei(cele coreene ofera cam toate acest lucru), control sebum, pentru ten matur sau pt adolescente, pentru ten normal, uscat sau gras...etc.


Daca sunt fete care au folosit deja acest produs si pot da sfaturi/pareri despre ele( nu dorim sa facem reclama nicunui produs, doar sa dam simple pareri ), va astept aici.:)
Weekend placut!



tocmai mi-am luat zilele trecute un BB cream de la Dr. Brandt din reteaua magazinelor Sephora. Mi s-a zis ca e sigura BB cream cu protectie solara, care isi adapteaza culoarea la culoarea tenului. Ce sa zic? Inafara de pret, care mi se pare mare, sunt multumita pt ca hidrateaza si da o culoare naturala uniforma tenului :)

incognito 09 nov 2012 17:39:04

Re: BB Creams
 
Citat:

Anterior postat de ladyamneth (Post 1171575)

tocmai mi-am luat zilele trecute un BB cream de la Dr. Brandt din reteaua magazinelor Sephora. Mi s-a zis ca e sigura BB cream cu protectie solara, care isi adapteaza culoarea la culoarea tenului. Ce sa zic? Inafara de pret, care mi se pare mare, sunt multumita pt ca hidrateaza si da o culoare naturala uniforma tenului :)

Servus. :) Mersi de raspuns.
E primul BB cream pe care l-ai folosit ? Pt ce ten e indicat? Are mai multe nuante? Il folosesti in loc de FDT sau ca baza ?:D

ladyamneth 09 nov 2012 17:45:39

Re: BB Creams
 
Citat:

Anterior postat de incognito (Post 1171587)

Servus. :) Mersi de raspuns.
E primul BB cream pe care l-ai folosit ? Pt ce ten e indicat? Are mai multe nuante? Il folosesti in loc de FDT sau ca baza ?:D

da, este primul. Se potriveste la majoritatea tipurilor de ten, eu nu am probleme, doar tenul uscat asa ca am cauta ceva care sa hidrateze. Nu are mai multe nuante pt ca e "flexitone", se adapteaza la culoarea tenului si are factor de protectie 30 :)
Eu il folosesc ca si fon de ten, pt ca nu sunt o mare utilizatoare de fond de ten :D

incognito 09 nov 2012 18:17:14

Re: BB Creams
 
Citat:

Anterior postat de ladyamneth (Post 1171590)

da, este primul. Se potriveste la majoritatea tipurilor de ten, eu nu am probleme, doar tenul uscat asa ca am cauta ceva care sa hidrateze. Nu are mai multe nuante pt ca e "flexitone", se adapteaza la culoarea tenului si are factor de protectie 30 :)
Eu il folosesc ca si fon de ten, pt ca nu sunt o mare utilizatoare de fond de ten :D

Multumesc mult pentru informatii.:)

Astept si alte pareri. :)

angela av 09 nov 2012 19:45:55

Re: BB Creams
 
Roxy ,fata cea mare are acnee,oare e indicat?sti ceva?...eu nu folosesc nici un fond de ten (fac alergie,si am incercat mai de la multe firme)...am o baza de machiaj de la Avon care imi prieste,e foarte usoara...

roxif 09 nov 2012 21:38:13

Re: BB Creams
 
Eu una am incercat mai demult BB Cream de la Garnier pentru ca am citit multe chestii bune despre ea...si m-am umplut de cosuri :( deci eu una nu o recomand....am auzit ca cele de la Skin79 sunt bune, dar eu nu le-am incercat inca :-*

incognito 10 nov 2012 08:42:28

Re: BB Creams
 
Citat:

Anterior postat de angela av (Post 1171646)
Roxy ,fata cea mare are acnee,oare e indicat?sti ceva?...eu nu folosesc nici un fond de ten (fac alergie,si am incercat mai de la multe firme)...am o baza de machiaj de la Avon care imi prieste,e foarte usoara...

Draga Angi, eu inca nu am incercat nici un BB cream, asa ca nu pot spune cu siguranta cat de bune sunt.
Dar pentru ca intentionez sa-mi iau una, am tot citit pe net despre ele, de la diverse pareri despre produse (atat pe bloguri, reviewuri de specialitate , pana la ingredientele folosite si cat de bune sunt) si tot nu m-am lamurit . De asta am deschis topicul asta. M-am gandit ca la cate fete sunt pe slabute , imposibil sa nu fie cateva care sa fi folosit.
Parerile sunt impartite , dar se pare ca cele coreene originale sunt mai bune decat cele europene/din America. Oricum , cele acesibile ca pret , banuiesc ca nu au si functia de vindecare a acneei sau de functie ant-rid ,asa cum pretind mai toate . Si acoperirea difera de la un produs la altul. La fel si protectia UV difera de la 25-50 dupa cum am vazut.
Pe mine ma incanta ideea de a folosi o crema + BBcream , in loc de crema, anticearcan, fond de ten, pudra , blush etc. Acum depinde fiecare ce asteptari are de la ea. Foarte multi spun ca nu este altceva decat o crema colorata(teinted cream), dar nebunia din Korea , pare sa spuna altceva.Inca mai astept pareri,:)Pup.
Citat:

Anterior postat de roxif (Post 1171744)
Eu una am incercat mai demult BB Cream de la Garnier pentru ca am citit multe chestii bune despre ea...si m-am umplut de cosuri :( deci eu una nu o recomand....am auzit ca cele de la Skin79 sunt bune, dar eu nu le-am incercat inca :-*

Servus Roxana. Din cate am citit, BB de la Garnier apare in mai multe nuante , spre deosebire de cele coreene , care au o sigura nuanta care pretinde ca oxideaza si se potriveste fiecarei nuante de ten. Totusi , sunt pareri care spun ca BB cream sunt potrivite pentru cele cu ten frumos fara probleme.
Cat despre Garnier BB Cream, parerile sunt impartite , am citit mai multe pareri negative decat pozitive. Dar gama de produse BB cream este atat de larga, incat numai incercand o putem gasi pe cea potrivita. Multumesc pentru parere. Daca incerci cumva Skin79, te rog sa postezi parerea ta aici. Weekend frumos.

incognito 10 nov 2012 08:54:06

Re: BB Creams
 
Exista BB cream si pentru barbati .:)
Pentru femei insa exista foarte multe , din pacate la noi se gasesc putine, ia dintre cele coreene si mai putine. Dar cu siguranta vor mai aparea in timp.
Cum am mai zis, depinde si ce asteptati ai de la o BB CReam.
Pe mine ma intereseaza:
- potrivita pentru ten mixt-deci control sebum
-protectia solara(SPF)
-o textuta cat mai lejera, usoara
-o uniformizare a tenului (fara efect de masca ), o acoperire buna a cosurilor si cicatricilor laste de cosuri
-un aspect radios, natural , luminos(asa cum pretind majoritatea lor)
-hidratare.
Vreau cam multe nu?:))

Mai astept pareri. Weekend frumos.



incognito 10 nov 2012 11:56:38

Re: BB Creams
 
Inca mia astept pareri:D
Postarile , cred trebuie sa respecte acest regulament:
http://forum.slabute.ro/regulament/r...rmis-1385.html


Ora este GMT +2. Ora este acum 10:41:47.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO