forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Ten (http://forum.slabute.ro/ten/)
-   -   Cum ne ingrijim tenul iarna? (http://forum.slabute.ro/ten/cum-ne-ingrijim-tenul-iarna-1553.html)

Slabuta 14 oct 2009 14:59:13

Cum ne ingrijim tenul iarna?
 
Feteleorvoi cum va ingrijiti tenul in sezonul rece?

Rusu Laura 14 oct 2009 15:13:45

Re: Cum ne ingrijim tenul iarna?
 
eu folosesc creme hidratante,mastile mi le-am pastrat ca tot timpul le folosesc pe cele revigorante si inlocuiesc pudra cu fond de ten :)

Creizilup 16 oct 2009 15:50:23

Re: Cum ne ingrijim tenul iarna?
 
Cred ca pentru fetele cu tenul gras lucrurile stau ma prost vara. Iarna insa -mie una- nu mi se usuca niciodata fata oricat vant as suporta ;)) Oricum inca de la 20 de ani folosesc creme specifice, pe care le schimb in functie de sezon. Gomaj imi fac indiferent de sezon, la fel si masti naturale. >:D<

Creizilup 30 nov 2009 10:06:04

Re: Cum ne ingrijim tenul iarna?
 
Pentru persoanele cu piele uscata, un scrub sanatos si util :D

Ingrediente:
  • o portocala
  • o lingura de zahar brun
  • o lingura de ulei din seminte de struguri ( pentru piele normala/ grasa) si ulei de masline (pentru piele foarte uscata)
Se stoarce sucul dintr-o jumatate a portocalei, se amesteca cu zaharul si ulei de struguri/ masline. Folosind cealalta jumatate a portocalei, frecati punctele uscate ale corpului ( chiar si calcaie, genunchi, coate). Pielea se va inmuia. Urmeaza sa frecati respectivele zone cu scrubul pe care l-ati compus. Pielea moarta se va indeparta mai usor. Clatiti cu apa calda.
Sper sa va fie de ajutor!

Suzume 16 feb 2010 00:36:24

Re: Cum ne ingrijim tenul iarna?
 
Iarna asta, eu singura schimbare care am facut-o este ca mi-am schimbat crema hidratanta cu una cu o consistenta mai grasa. Am folosit si inca folosesc pana la primavara Vichy Aqualia Thermal cu UV si SPF. Inainte sa o schimb foloseam L'oreal Hydrafresh, crema mea preferata, dar din cauza temperaturilor scazute a trebuit sa ma dau cu altceva, era prea usoara. Recomand Aqualia Thermal iarna. :-bd

Liviutzza 16 feb 2010 00:48:08

Re: Cum ne ingrijim tenul iarna?
 
Bun subiect slabutoo:D
Deci,la mine exista un intreg ritual..pe care mi l-am creat in urma cu cateva luni..si datorita caruia tenul meu arata mult mult mai bine!
In primul rand ma demachiez si dimineata si seara!Ptr ca noaptea tenul nostru elimina niste toxine,care trebuiesc curatate de pe fata dimineata la trezire...nu numai cu apa!Folosesc un demachiant f bun de la Biotherm!Dar spre surprinderea mea am descoperit acum 2 saptamani vechiul demachiant de la Doina cu laptisor de matca..este super si costa doar 3 lei!
Dupa ce ma demachiez frumos..ma spal pe fata cu un mousse cu magneziu tot de la Biotherm!Dupa aceea aplic lotiunea tonica cu exfoliere si apoi o lotiune care mi-a fost recomandata ptr tenul meu fff uscat!Lotiunea este de la clinique!Dupa ce aceasta lotiune intra in piele:)ma dau cu o crema hidratanta!Abia apoi aplic anticearcanul si fondul de ten etc:)
De 2 ori pe saptamana imi fac un gomaj dupa care aplic o masca destresanta!Este super masca asta,de la Chanel:)Intradevar costa un pic mai mult,dar isi merita toti banii si tine ff mult!Cred ca o sa ma tina pe putin 7 luni:)
Imi mai fac si masti naturale cu iaurt ulei de masline,banane,etc:)depinde de tenul fiecareia:D

Liviutzza 16 feb 2010 00:49:35

Re: Cum ne ingrijim tenul iarna?
 
aaa am uitat si de crema de ochi..pe care o folosesc si dimineata si seara:D

Suzume 16 feb 2010 01:15:36

Re: Cum ne ingrijim tenul iarna?
 
Citat:

Anterior postat de Liviutzza
.... Biotherm..

Cum ti se par produsele de la Biotherm? Vreau si eu sa le incerc dar cineva mi-a spus sa nu, pentru ca s-a ales cu o iritatie de toata frumusetea.
Si inca o intrebare, ce tip de ten ai?

Liviutzza 16 feb 2010 01:22:55

Re: Cum ne ingrijim tenul iarna?
 
Eu am tenul uscat sensibil,si produsele sunt adecvate tenului meu!Daca tu ai tenul gras sau mixt iti iei ptr tipul tau de ten!Eu sunt foarte multumita sincer,acum depinde de fiecare,nu putem generaliza:)

Stefanie 20 nov 2010 15:04:08

Re: Cum ne ingrijim tenul iarna?
 
Produsele sfinte pentru mine indiferent de anotimp sunt :gelul pentru demachiere ,lotiunea tonica si crema matifianta (sunt posesoarea "norocoasa" a unui ten mixt/gras :)) )


Ora este GMT +2. Ora este acum 14:52:48.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO