forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Ten (http://forum.slabute.ro/ten/)
-   -   Cum scap de cosuri negre? (http://forum.slabute.ro/ten/cum-scap-cosuri-negre-2213.html)

mvthebest 27 dec 2009 18:45:03

Cum scap de cosuri negre?
 
Eu am cosuri negre:(...stie cineva cum pot scapa de ele... ?

Creizilup 13 ian 2010 01:09:07

Re: Acnee, la 25 ani. :( Vreau un Dermatolog bun...
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 59545)
Eu am cosuri negre:(...stie cineva cum pot scapa de ele... ?

Baie de aburi si apoi gomaj cu faina de porumb...reteta data de dermatolog ;;) Si sa stii ca nu mai am niciun cos negru de atunci ;)

Slabuta 13 ian 2010 01:11:29

Re: Acnee, la 25 ani. :( Vreau un Dermatolog bun...
 
Citat:

Anterior postat de Creizilup (Post 63763)
Baie de aburi si apoi gomaj cu faina de porumb...reteta data de dermatolog ;;) Si sa stii ca nu mai am niciun cos negru de atunci ;)

Creizi cum se face gomajul? pun direct faina de porumb?

pamy 13 ian 2010 08:26:47

Re: Cum scap de cosuri negre?
 
da cred ca direct ... mai stiam si metoda cu tarate si alea le puneai direct :D

eu folosesc abrazive din comert ... si cand le si folosesc se vede :P

mishutza 13 ian 2010 09:43:43

Re: Cum scap de cosuri negre?
 
Creizilup,hai mai spune-ne,cat timp faci asta,de cate ori.Ar fi prea frumos sa fie adevarat totusi,dar sunt discpusa sa incerc mai ales ca la tine spui ca a functionat.
Slabutule,eu din cate imi aduc aminte cand foloseam faina de porumb dar nu aveam puncte negre,nu trebuie data direct pe fata.Eu faceam spuma din sapun sau un pordus cu care te speli pe fata si apoi dadeam.Ca doar faina ar fi fost totusi prea ...mult pt fata.Adica prea aspra.Dar astept si eu raspunsul.

Creizilup 14 ian 2010 12:05:24

Re: Cum scap de cosuri negre?
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 63803)
Creizilup,hai mai spune-ne,cat timp faci asta,de cate ori.Ar fi prea frumos sa fie adevarat totusi,dar sunt discpusa sa incerc mai ales ca la tine spui ca a functionat.
Slabutule,eu din cate imi aduc aminte cand foloseam faina de porumb dar nu aveam puncte negre,nu trebuie data direct pe fata.Eu faceam spuma din sapun sau un pordus cu care te speli pe fata si apoi dadeam.Ca doar faina ar fi fost totusi prea ...mult pt fata.Adica prea aspra.Dar astept si eu raspunsul.

Eu fac asta de aproximativ 3 ani, cam o data la 2 saptamani, ca mai mult nu am nevoie. Intai stau aproximativ 10 minute deasupra unui vas cu apa fierbinte-si am invatat deja cam cand mi s-a inmuiat suficient fata- apoi ma spal cu apa rece, apoi imi frec usor fata cu faina. Faina trebuie cernuta bine, ca sa elimini bucatelele prea mari. Eu acum folosesc din aceea grisata si e f bine si asa. E un gomaj "natural" sa spunem asa...:) Dupa asta ma dau cu o lotiune tonica hidratanta si dimineata tenul e ca de bebelus :) Daca aveti tenul mai uscat, dupa tonic e bine sa va dati si cu o crema hidratanta. Sper ca am dat destule amanunte, daca nu...revin ;)) Bafta!
PS: Faina o dau direct pe fata umeda.

ianna 14 ian 2010 13:20:55

Re: Cum scap de cosuri negre?
 
da,....puneti malaiul in palma si cu degetele umede pe fata umeda intindeti malaiul pe fata prin miscari circulare..il puteti lasa si cateva minute pe fata...2-3 min...si apoi va clatiti bine (atentie ca o sa va intre si in par ..:))pe la frunte si perciuni sa va uitati bine)


Citat:

Anterior postat de Creizilup (Post 64460)
Eu fac asta de aproximativ 3 ani, cam o data la 2 saptamani, ca mai mult nu am nevoie. Intai stau aproximativ 10 minute deasupra unui vas cu apa fierbinte-si am invatat deja cam cand mi s-a inmuiat suficient fata- apoi ma spal cu apa rece, apoi imi frec usor fata cu faina. Faina trebuie cernuta bine, ca sa elimini bucatelele prea mari. Eu acum folosesc din aceea grisata si e f bine si asa. E un gomaj "natural" sa spunem asa...:) Dupa asta ma dau cu o lotiune tonica hidratanta si dimineata tenul e ca de bebelus :) Daca aveti tenul mai uscat, dupa tonic e bine sa va dati si cu o crema hidratanta. Sper ca am dat destule amanunte, daca nu...revin ;)) Bafta!
PS: Faina o dau direct pe fata umeda.


sunshine 14 ian 2010 18:18:41

Re: Cum scap de cosuri negre?
 
am incercat atatea metode de a scapa de ele, dar de metoda asta nu am auzit, si sincer nu prea as crede ca ar functiona, dar o sa aflu cat de curand. sambata am sa incerc si eu. va spun rezultatele

Creizilup 14 ian 2010 23:24:25

Re: Cum scap de cosuri negre?
 
Citat:

Anterior postat de sunshine (Post 64683)
am incercat atatea metode de a scapa de ele, dar de metoda asta nu am auzit, si sincer nu prea as crede ca ar functiona, dar o sa aflu cat de curand. sambata am sa incerc si eu. va spun rezultatele

Nu strica sa o incerci :D La mine a dat si da rezultate in continuare si sper sa dea si la voi...>:D<

Creizilup 14 ian 2010 23:26:42

Re: Cum scap de cosuri negre?
 
Citat:

Anterior postat de ianna (Post 64477)
da,....puneti malaiul in palma si cu degetele umede pe fata umeda intindeti malaiul pe fata prin miscari circulare..il puteti lasa si cateva minute pe fata...2-3 min...si apoi va clatiti bine (atentie ca o sa va intre si in par ..:))pe la frunte si perciuni sa va uitati bine)

:)) Da, asa e. Acum si eu dau pe toata fata pentru indepartarea celulelor moarte, insa la inceput imi dadeam doar pe nas si la baza nasului (sub ochi) pentru ca aceea era zona in care aveam cosuri negre...


Ora este GMT +2. Ora este acum 10:32:42.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO