forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Ten (http://forum.slabute.ro/ten/)
-   -   Demachiere si tonifiere (http://forum.slabute.ro/ten/demachiere-tonifiere-1246.html)

Creizilup 17 sep 2009 17:04:34

Demachiere si tonifiere
 
M-am gandit ca e util sa impartasim unele cu celelalte modalitatile in care avem zilnic grija de tenul nostru. Eu respect cu sfintenie etapele clasice pentru ca sunt nevoita sa ma machiez zilnic, chiar daca pic din picioare de oboseala seara cand ajung acasa. Eventual fac un doi in unu:dus si demachiat sub dus :)). Asadar, imi demachiez ochii cu demachiant cu musetel de la Yves Rocher, ma demachiez cu lapte demachiant Elmiplant-dupa muuulte incercari asta a fost cel care a trecut perioada de proba si ne intelegem bine si acum ;))- pe toata fata, gat si piept si imi tonific fata cu un tonic hidratant cu aloe vera si ceai verde de la Farmec.
O data sau de doua ori pe saptamana aleg demachierea "naturala". Am descoperit ca uleiul de masline extra-virgin merge de minune ca demachiant-chiar si pentru straturi groase de machiaj- si ca tonic, am vazut la o asiatica utilizarea apei de orez ;)
Gomaj folosesc de doua ori pe saptamana-am tenul gras- si la fel am doua variante: una destul de blanda de la Yves Rocher si celalalt-varianta "naturala"- baie de aburi urmata de un scrub cu malai cernut prin sita.
Masti imi aplic :cu albus de ou, cu rosii, cu ceai negru sau verde si cand imi mai amintesc va mai scriu ;)
Astept cu interes si seceretele voastre de demachiere, tonifiere si ingrjire a tenului >:D<

meapasarica 17 sep 2009 17:33:56

Re: Demachiere si tonifiere
 
Eu am ajuns sa ma machiez asa rar, incat nu mai sunt nevoita sa imi bat capu cu d-astea:)):)):))...da mult timp tre sa iti mai ia sa faci atatea chestii si tratamente...deh, cine vrea sa fie fumoasa;)

Creizilup 17 sep 2009 21:57:26

Re: Demachiere si tonifiere
 
Citat:

Anterior postat de meapasarica (Post 33129)
Eu am ajuns sa ma machiez asa rar, incat nu mai sunt nevoita sa imi bat capu cu d-astea:)):)):))...da mult timp tre sa iti mai ia sa faci atatea chestii si tratamente...deh, cine vrea sa fie fumoasa;)

Nu imi ia mult timp...sau poate m-am obisnuit ...As vrea sa nu fiu nevoita sa ma machiez zilnic insa...trebuie. In plus ma simt mai bine cand stiu ca am grija de tenul meu...mi se pare ca imbatranesc mai incet :));;)

savu_oana2007 18 sep 2009 10:27:29

Re: Demachiere si tonifiere
 
Buna!! Eu ma machiez destul de rar, dar imi curat fata zilnic si dimineata si seara(am tenul gras,cu cateva cosuri) cu un sapun cu sulf de lux de la Harrogate si cu o crema de la Avene Diacneal. Mai imi fac masti cu argila.
Oare o fi bun sapunul cu sulf??

Creizilup 18 sep 2009 17:54:37

Re: Demachiere si tonifiere
 
Citat:

Anterior postat de savu_oana2007 (Post 33440)
Buna!! Eu ma machiez destul de rar, dar imi curat fata zilnic si dimineata si seara(am tenul gras,cu cateva cosuri) cu un sapun cu sulf de lux de la Harrogate si cu o crema de la Avene Diacneal. Mai imi fac masti cu argila.
Oare o fi bun sapunul cu sulf??

Eu am folosit cand eram adolescenta sapun cu sulf de la Clearasil...mirosea groaznic de urat :))N-am avut rezultate cu el, insa stiu ca multa lume il recomanda...depinde probabil de tenul fiecaruia ;) De cat timp il folosesti?

savu_oana2007 18 sep 2009 18:18:04

Re: Demachiere si tonifiere
 
Il folosesc de 3 zile,,dar da rezultate bune.nu miroase urat,miroase ca argila(masca de argila).Dar astae e problema la mine ca folosesc si o crema cam de o sapt si ceva si nu prea stiu asa care e cea eficienta,dar cred k ambele

Creizilup 18 sep 2009 21:23:58

Re: Demachiere si tonifiere
 
Citat:

Anterior postat de savu_oana2007 (Post 33610)
Il folosesc de 3 zile,,dar da rezultate bune.nu miroase urat,miroase ca argila(masca de argila).Dar astae e problema la mine ca folosesc si o crema cam de o sapt si ceva si nu prea stiu asa care e cea eficienta,dar cred k ambele

Ei al meu miroasea...o fericire :)) Chiar si-a amintit si sora mea de el:))Probabil ca ambele dau rezultate folosite impreuna...Tu le folosesti pentru ten gras sau cu tendinte acneice?

lalita 18 sep 2009 21:40:36

Re: Demachiere si tonifiere
 
Citat:

Anterior postat de Creizilup (Post 33300)
Nu imi ia mult timp...sau poate m-am obisnuit ...As vrea sa nu fiu nevoita sa ma machiez zilnic insa...trebuie. In plus ma simt mai bine cand stiu ca am grija de tenul meu...mi se pare ca imbatranesc mai incet :));;)

dar de ce zici ca esti nevoita?:) eu ma machiez pt ca imi place,si imi plac la nebunie machiajele,cremele,parfumurile si tot ce apartine de frumusete:D:D si da,sunt de acord,tre sa avem grija de ten,si un machiaj macar minim,adika un pic de contur si culoare de care avem toate nevoie,adv asta e

Creizilup 19 sep 2009 09:28:55

Re: Demachiere si tonifiere
 
Citat:

Anterior postat de lalita (Post 33672)
dar de ce zici ca esti nevoita?:) eu ma machiez pt ca imi place,si imi plac la nebunie machiajele,cremele,parfumurile si tot ce apartine de frumusete:D:D si da,sunt de acord,tre sa avem grija de ten,si un machiaj macar minim,adika un pic de contur si culoare de care avem toate nevoie,adv asta e

Si mie imi place sa ma machiez si imi place sa folosesc toate acele produse destinate infrumusetarii, insa as vrea sa nu fie nevoie sa fiu mereu ca scoasa din cutie. Am zilele mele cand nu am chef de nimic sau cand mi se pare ca sunt atat de frumoasa nemachiata-in general dimineata cred asta :))- si trebuie, cu toate acestea sa ma machiez. De aceea am spus asta >:D<

savu_oana2007 19 sep 2009 14:30:51

Re: Demachiere si tonifiere
 
Le folosesc si pentru ten gras si pentru ca am si cosuri,cred ca de la stres nu stiu,,,,k in perioada asta mi-au aparut mai multi,


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:18:55.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO