forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Ten (http://forum.slabute.ro/ten/)
-   -   Melasma / pete brune / maronii (http://forum.slabute.ro/ten/melasma-pete-brune-maronii-5675.html)

Crysa 29 iul 2010 12:19:29

Melasma / pete brune / maronii
 
slabutelor,

am deschis acest subiect deoarece ma confrunt cu acesta problema.

de aproximativ 2 ani mi-au iesit 2 pete deasupra buzei superioare (arata ca si cand as avea mustata), si am fost la dermatolog anul trecut, acesta mi-a spus ca este melasma (de la expunerea solara), mi-a prescris 1 solutie si crema cu FPS 50.
toata iarna m-am facut cu acestea...si parca s-au estompat..dar de cand a venit vara......pur si simplu nu am mai avut ambitia sa ma fac cu crema...si mai ales sa nu stau la soare (groanzic)......................si astfel au aparut din nou, parca mai accentuate.

eu as vrea sa scap definitiv de ele (din cate am inteles nu prea se poate)...exista tratamente microdermabraziunea, peeling-chimic.....dar mi se pare ca sunt riscante si destul de scumpe...chiar nu as vrea sa fac mai rau decat e...:((

asa ca, astept pareri si sfaturi pentru fetele care au acceasi problema(sau au avut) si ma pot ajuta cu solutii.

rodica2010 30 iul 2010 10:29:00

re: Melasma / pete brune / maronii
 
Citat:

Anterior postat de Crysa (Post 271469)
slabutelor,

am deschis acest subiect deoarece ma confrunt cu acesta problema.

de aproximativ 2 ani mi-au iesit 2 pete deasupra buzei superioare (arata ca si cand as avea mustata), si am fost la dermatolog anul trecut, acesta mi-a spus ca este melasma (de la expunerea solara), mi-a prescris 1 solutie si crema cu FPS 50.
toata iarna m-am facut cu acestea...si parca s-au estompat..dar de cand a venit vara......pur si simplu nu am mai avut ambitia sa ma fac cu crema...si mai ales sa nu stau la soare (groanzic)......................si astfel au aparut din nou, parca mai accentuate.

eu as vrea sa scap definitiv de ele (din cate am inteles nu prea se poate)...exista tratamente microdermabraziunea, peeling-chimic.....dar mi se pare ca sunt riscante si destul de scumpe...chiar nu as vrea sa fac mai rau decat e...:((

asa ca, astept pareri si sfaturi pentru fetele care au acceasi problema(sau au avut) si ma pot ajuta cu solutii.

Mie mi-au ramas pe obraz de acum 2 ani si am incercat cu crema de albire dar tot degeaba.Dau cu fond de ten,cu fard de obraz si gata! Noroc ca nu este asa evident! Daca stie cineva vreun remediu, le vom fi recunoscatoare!:-*

DrIulia2010 30 iul 2010 10:42:30

re: Melasma / pete brune / maronii
 
Tenul afectat de melasma are nevoie de creme de depigmentare,cu un continut de acid glicolic,tretinoin,steroizi si neaparat folosirea hidrochinonei care intensifica efectul de depigmentare.
Trebuie folosite cremele de care spuneam mai sus impreuna cu cele de protectie UV,folosite neaparat zilnic!!!Efecte pozitive au avut persoanele care au apelat la microabraziunea ,chirurgia cu laser,peelinguri chimice.

Pentru rezultate bune,faceti tratamentul corect si evitati expunerea la soare.:)

Crysa 30 iul 2010 11:33:32

re: Melasma / pete brune / maronii
 
Citat:

Anterior postat de DrIulia2010 (Post 272430)
Tenul afectat de melasma are nevoie de creme de depigmentare,cu un continut de acid glicolic,tretinoin,steroizi si neaparat folosirea hidrochinonei care intensifica efectul de depigmentare.
Trebuie folosite cremele de care spuneam mai sus impreuna cu cele de protectie UV,folosite neaparat zilnic!!!Efecte pozitive au avut persoanele care au apelat la microabraziunea ,chirurgia cu laser,peelinguri chimice.

Pentru rezultate bune,faceti tratamentul corect si evitati expunerea la soare.:)


Ai avut acesta problema?

amy0404 30 iul 2010 15:28:22

re: Melasma / pete brune / maronii
 
Acum cativa ani mi-au aparut si mie pete maronii deasupra buzei superioare de la expunerea la soare. Dermatologul mi-a recomandat UNITONE 4 (am mai cautat anul trecut crema si nu am mai gasit-o in farmacii :( ) si efectele le-am vazut intr-o saptamana. Din pacate, petele tot vor sa iasa la suprafata chiar daca nu fac plaja, pur si simplu de la mers prin soare, insa incerc sa ma protejez cat pot de bine. Creme cu factor de protectie mare si uneori aplic seara (in zilele in care am stat mai mult in soare) pe un disc demachiant o picatura dintr-un sampon pt matreata, ma refer la sampon gen Nizoral.

Crysa 30 iul 2010 18:11:09

re: Melasma / pete brune / maronii
 
Citat:

Anterior postat de amy0404 (Post 272826)
Acum cativa ani mi-au aparut si mie pete maronii deasupra buzei superioare de la expunerea la soare. Dermatologul mi-a recomandat UNITONE 4 (am mai cautat anul trecut crema si nu am mai gasit-o in farmacii :( ) si efectele le-am vazut intr-o saptamana. Din pacate, petele tot vor sa iasa la suprafata chiar daca nu fac plaja, pur si simplu de la mers prin soare, insa incerc sa ma protejez cat pot de bine. Creme cu factor de protectie mare si uneori aplic seara (in zilele in care am stat mai mult in soare) pe un disc demachiant o picatura dintr-un sampon pt matreata, ma refer la sampon gen Nizoral.

.....dar eu vreau sa scap...definitivvvvv........
sincer eu daca nu stau la plaja o vara ...morrrr..

amy0404 30 iul 2010 18:17:45

re: Melasma / pete brune / maronii
 
Asa eram si eu la inceput, vroiam cu disperare putinca culoare, mai ales ca am pielea aaalba si stateam la soare uneori prea mult. Treptat am inceput sa am tot felul de pb, peste pe spate, pistrui mai multi, alunite pe decolteu....pana am zis ca imi bag picioarele. Mai bina albe decat cu toate bubele pe cap :))
Ma obisnuisem cu ideea. Acum am obs ca decand sunt in Fl si m-am mai prins soarele, am mai stat 30 min azi la soare, alte 30 peste o sapt :))... adica putin si rar, am inceput sa prind si eu culoare si nu am amai avut problemele din anii precedenti cand incercam sa fac intr-o saptamana cat altii in 10 :))
Acum depinde de tine ce iti doresti.

DrIulia2010 30 iul 2010 20:18:32

re: Melasma / pete brune / maronii
 
Citat:

Anterior postat de Crysa (Post 272493)
Ai avut acesta problema?


Nu,nu am avut.:)

celina 02 ian 2011 20:13:55

Re: Melasma / pete brune / maronii
 
Buna,

Eu sunt relativ noua in acest forum.Am si eu aceasta problema din adolescenta.
Am doua pete mari exact sub cearcane care sunt albe(cearcanele) si pe nas si clasica mustata.Sunt la al doilea tub de Unitone 4, folosesc zilnic protectie 30 SFP, lamaie nu am putu folosi mult timp ca ma ustura rau de tot, dar nu s-au estompat prea mult.
Le-a ramas conturul oarecum.
M-am hotarat sa fac un peeling, dar nu stiu daca voi reusi, am si cuperoza .
Fondul de ten acopera cat de cat, dar sper sa scap de atatea probleme.
Oricum daca gasesc ceva bun impotriva lor, va tin la curent.:D

Crysa 03 ian 2011 11:49:50

Re: Melasma / pete brune / maronii
 
Citat:

Anterior postat de celina (Post 455151)
Buna,

Eu sunt relativ noua in acest forum.Am si eu aceasta problema din adolescenta.
Am doua pete mari exact sub cearcane care sunt albe(cearcanele) si pe nas si clasica mustata.Sunt la al doilea tub de Unitone 4, folosesc zilnic protectie 30 SFP, lamaie nu am putu folosi mult timp ca ma ustura rau de tot, dar nu s-au estompat prea mult.
Le-a ramas conturul oarecum.
M-am hotarat sa fac un peeling, dar nu stiu daca voi reusi, am si cuperoza .
Fondul de ten acopera cat de cat, dar sper sa scap de atatea probleme.
Oricum daca gasesc ceva bun impotriva lor, va tin la curent.:D


Buna Celina,

eu am cerut doamnei doctor sa-mi dea o crema cu care sa scap de acele pete dar si de gropitele pe care le am in urma cosurilor (nu mairi dar deranjante pt mine), si mi-a spus sa ma fac cu Glyco A, are efect de peeling + crema cu SPF 50

m-am facut si acum nu se mai vad...dar cu siguranta cand vine vara si iasa soarele daca nu am grija vor reaparea.

sincer si eu m-am gandit la peeling, dar mie frica sa nu aibe efecte adverse (ceea ce am citit) si din cate am inteles nu scapam definitiv de pete/gropite...


deci nu stiu ce sa zic....

oricum astept sfaturi, pareri de la cine a facut peeling.


Ora este GMT +2. Ora este acum 09:52:41.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO