forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Ten (http://forum.slabute.ro/ten/)
-   -   pete de soare (http://forum.slabute.ro/ten/pete-soare-2208.html)

VentoFreddo 12 ian 2010 23:59:23

pete de soare
 
Am nevoie de ceva sfaturi de la cine s-a confruntat cu problema mea.Cum locuiesc la 2 pasi de mare si sezonul estiv tine din martie pana in noiembrie, ma "soresc "cam tot timpul, problema e ca nu ma bronzez uniform pe fata, si din cauza ochelarilor de soare cred, mi se fac trei pete :una pe fiecare obraz, de marimea unei monede, chiar unde se sprijina ochelarul , si una pe nas, unde e "saua" nasului.:(Am fost si la dermatolog, a zis ca am tenul uscat si fin, nu e compatibil cu soarele, si mi-a dat o reteta de creme "nalbitoare" care costa ogramada, am urmat prescriptiile intocmai, toata vara trecuta mam ferit de soare, am iesit numai cu protectie solara de ma si saturasem ca eram mereu unsuroasa, si rezultate ioc!x-(Acu e iarna, si petele mele tot bine mersi, le acopar cu fond de ten, da vreau sa DISPARA!Ajutor!:-s

Slabuta 13 ian 2010 00:02:42

Re: pete de soare
 
Citat:

Anterior postat de VentoFreddo (Post 63747)
Am nevoie de ceva sfaturi de la cine s-a confruntat cu problema mea.Cum locuiesc la 2 pasi de mare si sezonul estiv tine din martie pana in noiembrie, ma "soresc "cam tot timpul, problema e ca nu ma bronzez uniform pe fata, si din cauza ochelarilor de soare cred, mi se fac trei pete :una pe fiecare obraz, de marimea unei monede, chiar unde se sprijina ochelarul , si una pe nas, unde e "saua" nasului.:(Am fost si la dermatolog, a zis ca am tenul uscat si fin, nu e compatibil cu soarele, si mi-a dat o reteta de creme "nalbitoare" care costa ogramada, am urmat prescriptiile intocmai, toata vara trecuta mam ferit de soare, am iesit numai cu protectie solara de ma si saturasem ca eram mereu unsuroasa, si rezultate ioc!x-(Acu e iarna, si petele mele tot bine mersi, le acopar cu fond de ten, da vreau sa DISPARA!Ajutor!:-s

Am si eu o pata tot de marimea monezii, dar exact langa buric :(
Si cel mai ciudat e ca mi-a aparut exact cand m-am dus prima oara la mare, adica la 18 ani :(
Toata pielea din jur se bronzeaza, locul acela ramane alb :(

VentoFreddo 13 ian 2010 00:06:56

Re: pete de soare
 
Lol, a ta ramane alba, ale mele sunt mai inchise decat tenul din jur, exact inversul tau:-s

mishutza 13 ian 2010 00:18:43

Re: pete de soare
 
Vento,si eu am exact cum le ai tu.Le-am capatat la prima plimbare cu bicileta in primavara trecuta,cand era destul de soare.Doar ca,din ceea ce am reusit eu sa aflu nu se fac doar de la soare.Adica,soarele le face vizibile.La mine a fost de vina ficatul si anticonceptionalele.Deci,poate ar trebui sa vezi si tu care e cauza exacta,mie imi vine greu sa cred ca e doar de la soare.
Foloseste o crema de protectie cu un factor cat mai mare,eu am 50parca.Si iarna,adica non stop,nu numai vara.Mie acum mi s-au mai estompat,vara sunt insa groaznicecand ma si bronzez.Mie un medic mi-a recomandat sa ma dau cu zeama de lamaie pe ele si sa las prostiile de creme.Incearca si tu vreo 2 saptamani.Eu nu am incercat ca ....nush de ce.Si intre timp nu s-au mai vazut asa de tare.Mai fain e ca eu mai am una in afara de cele doua de pe obraji si cea de pe nas.A,si nu sunt de la ochelari.Pentru ca eu nu port ochelari de vreun fel.Si am acelasi pete ca tine.Eu mai am si sub nas,aproape in toata mustata.E groaznic pentru ca de la distanta efectul e.....ca si cum as avea mustata.Si chiar nu am :((ca o epilez constant,hihii.
Deci,incearca lamaia si unge-te mereu cu crema.Pe mine ma apuca cu frisoane ca vine iar vara si iar o sa se vada ca naiba.

ras_cristalin 13 ian 2010 00:42:06

Re: pete de soare
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 63754)
Vento,si eu am exact cum le ai tu.Le-am capatat la prima plimbare cu bicileta in primavara trecuta,cand era destul de soare.Doar ca,din ceea ce am reusit eu sa aflu nu se fac doar de la soare.Adica,soarele le face vizibile.La mine a fost de vina ficatul si anticonceptionalele.Deci,poate ar trebui sa vezi si tu care e cauza exacta,mie imi vine greu sa cred ca e doar de la soare.
Foloseste o crema de protectie cu un factor cat mai mare,eu am 50parca.Si iarna,adica non stop,nu numai vara.Mie acum mi s-au mai estompat,vara sunt insa groaznicecand ma si bronzez.Mie un medic mi-a recomandat sa ma dau cu zeama de lamaie pe ele si sa las prostiile de creme.Incearca si tu vreo 2 saptamani.Eu nu am incercat ca ....nush de ce.Si intre timp nu s-au mai vazut asa de tare.Mai fain e ca eu mai am una in afara de cele doua de pe obraji si cea de pe nas.A,si nu sunt de la ochelari.Pentru ca eu nu port ochelari de vreun fel.Si am acelasi pete ca tine.Eu mai am si sub nas,aproape in toata mustata.E groaznic pentru ca de la distanta efectul e.....ca si cum as avea mustata.Si chiar nu am :((ca o epilez constant,hihii.
Deci,incearca lamaia si unge-te mereu cu crema.Pe mine ma apuca cu frisoane ca vine iar vara si iar o sa se vada ca naiba.

Mishuta, o fi buna lamaia si pentru pistrui? Parca ma tem sa nu fac vreo iritatie, desi n-am incercat pana acum.

Slabuta 13 ian 2010 00:46:15

Re: pete de soare
 
Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 63758)

Mishuta, o fi buna lamaia si pentru pistrui? Parca ma tem sa nu fac vreo iritatie, desi n-am incercat pana acum.

Iulia tie nu iti trebuie, imi plac asa de mult pistruii tai :)

ras_cristalin 13 ian 2010 00:50:28

Re: pete de soare
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 63759)


Iulia tie nu iti trebuie, imi plac asa de mult pistruii tai :)

:) Ai dreptate, Slabuto. Si-asa nu imi place aspectul acela de papusa de portelan, cu fondul de ten care acopera orice culoare naturala.

mishutza 13 ian 2010 09:47:22

Re: pete de soare
 
Cristalinule,habar nu am daca e buna si pentru pistrui.Habar nu am daca functioneaza si pentru petele de soare.Dar daca vrei neaprat sa incerci,incearca intai cu un strop de lamaie undeva pe un colt de fata.Si daca nu te iriti de la el,incearca si pe pistrui.

VentoFreddo 13 ian 2010 11:33:08

Re: pete de soare
 
>:D<
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 63754)
Vento,si eu am exact cum le ai tu.Le-am capatat la prima plimbare cu bicileta in primavara trecuta,cand era destul de soare.Doar ca,din ceea ce am reusit eu sa aflu nu se fac doar de la soare.Adica,soarele le face vizibile.La mine a fost de vina ficatul si anticonceptionalele.Deci,poate ar trebui sa vezi si tu care e cauza exacta,mie imi vine greu sa cred ca e doar de la soare.
Foloseste o crema de protectie cu un factor cat mai mare,eu am 50parca.Si iarna,adica non stop,nu numai vara.Mie acum mi s-au mai estompat,vara sunt insa groaznicecand ma si bronzez.Mie un medic mi-a recomandat sa ma dau cu zeama de lamaie pe ele si sa las prostiile de creme.Incearca si tu vreo 2 saptamani.Eu nu am incercat ca ....nush de ce.Si intre timp nu s-au mai vazut asa de tare.Mai fain e ca eu mai am una in afara de cele doua de pe obraji si cea de pe nas.A,si nu sunt de la ochelari.Pentru ca eu nu port ochelari de vreun fel.Si am acelasi pete ca tine.Eu mai am si sub nas,aproape in toata mustata.E groaznic pentru ca de la distanta efectul e.....ca si cum as avea mustata.Si chiar nu am :((ca o epilez constant,hihii.
Deci,incearca lamaia si unge-te mereu cu crema.Pe mine ma apuca cu frisoane ca vine iar vara si iar o sa se vada ca naiba.

Mersi de raspuns, am un lamai plin de fructe care face in contiunuu, asa ca o sa incerc, mai ales ca e bio, nu-l stropesc niciodata.Cat despre anticonceptionale..nu am luat nicodata si analizele imi ies mereu bune, nu cred ca ficatul meu are ceva, sper cel putin:-oSa fi gresit dottoru italian?Oricum, incercarea moarte n-are, si da, foflosesc protectie +50 si eu, da in perioada asta nu am mai folosit, o sa reiau sa vad.>:D<

Crysa 24 sep 2010 12:51:57

Re: pete de soare
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 63806)
Cristalinule,habar nu am daca e buna si pentru pistrui.Habar nu am daca functioneaza si pentru petele de soare.Dar daca vrei neaprat sa incerci,incearca intai cu un strop de lamaie undeva pe un colt de fata.Si daca nu te iriti de la el,incearca si pe pistrui.



eu zic ca e buna pt pete(apropo si eu am exact ca si tine...."mustata")...si m-am dat cu zeama de lamaie combinata cu lapte 10picaturi din fiecare...a functionat putin

m-am facut 1 saptamana.....apoi a aparut lenea
intre timp am fost la dermatolog si mi-a dat tratament: factor de protectie 50+ si glico A + solutie preparata de farmacista(crema si solutia le alternez)pana acum sunt multumita deoarece stiu ca nu voi scapa definiv de ele...dar macar nu se mai vede asa de tare "mustata"

singurul lucru care ma enerveaza este ca sunt alba pe fata(la corp sunt mai inchisa:()


Ora este GMT +2. Ora este acum 13:29:09.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO