forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Ten (http://forum.slabute.ro/ten/)
-   -   Ce ritual de ingrijire a tenului aveti? (http://forum.slabute.ro/ten/ritual-ingrijire-tenului-aveti-2217.html)

Liviutzza 13 ian 2010 14:36:52

Ce ritual de ingrijire a tenului aveti?
 
Buna:d Pana la varsta de 20 de ani am avut un ten impecabil...nu aveam absolut nici o imperfectiune si toate colegele ma intrebau cum reusesc!Adevarul este ca nu faceam nimic,si chiar ma mandream cu asta....pana cand BOMBA!Deodata au inceput sa imi apara bubite,iritatzii...pielea a inceput sa mi se descoameze..Ce mai ...aratam HORROR!!Am incercat multe creme...dar nu au dat rezultate...pana cand acum recent am reusit sa imi revin..dar dupa o lupta destul de lunga!Voi ce facetzi ptr a avea un ten curat si o piele cat mai stralucitoare si luminoasa?
>:D<>:D<>:D<

roseadria 13 ian 2010 14:51:23

Re: Ce ritual de ingrijire a tenului aveti?
 
Eu ma spal seara cu gel de fata care contine un scrub usor si neaparat dimineata si seara pun tonic-crema de ochi-crema de fata. De ani si ani.....nu pot fara.....la 2-3 sapt pun si cite o masca ....de care-mi cade in mina.....
aaaaaa si inca ceva : cred ca sunt mai bine de 10 ani de cind nu ies afara fara fond de ten. altfel nu pot. mai ales aici unde e cald si ba foarte uscat ba foarte umeda atmosfera.

VentoFreddo 13 ian 2010 16:27:52

Re: Ce ritual de ingrijire a tenului aveti?
 
Citat:

Anterior postat de Liviutzza (Post 63919)
Buna:d Pana la varsta de 20 de ani am avut un ten impecabil...nu aveam absolut nici o imperfectiune si toate colegele ma intrebau cum reusesc!Adevarul este ca nu faceam nimic,si chiar ma mandream cu asta....pana cand BOMBA!Deodata au inceput sa imi apara bubite,iritatzii...pielea a inceput sa mi se descoameze..Ce mai ...aratam HORROR!!Am incercat multe creme...dar nu au dat rezultate...pana cand acum recent am reusit sa imi revin..dar dupa o lupta destul de lunga!Voi ce facetzi ptr a avea un ten curat si o piele cat mai stralucitoare si luminoasa?
>:D<>:D<>:D<

Salutare>:D<, probabil ca in viata ta au avut loc ceva schimbari stresante...Si eu sunt interesata de acest subiect, am tenul uscat si predispus la riduri din cauza asta, stiu ca tre sa-l hidratez bine si sa beau multe lichide, da nu-mi place sa fiu mereu unsuroasa:(

Slabuta 13 ian 2010 16:53:07

Re: Ce ritual de ingrijire a tenului aveti?
 
Eu am tenul deschis si foarte pretentios, se irita de la orice :(
Daca nu ii fac ceva o zi, a doua zi e urat rau de tot.

Dimineata spalat cu apa rece, si nimic mai mult. Inainte de somn, spalat cu un "laptic" cu multe ierburi, dupa ma dau in jurul ochilor cu o crema cu Q10, mi-am luat-o de cateva saptamani, ca e timpul sa am grija de ochi, deja apar riduri fine. Inca nu stiu daca functioneaza, o sa spun macar dupa o luna.
Iar pe ten ma dau cu o crema hidratanta.
Doar atat.

Masti nu fac.
Dar astept sa imi spuna Creizi cum e cu gomajul din faina de porumb, ca am niste puncte negre si as vrea sa scap de ele.

Liviutzza 13 ian 2010 18:57:27

Re: Ce ritual de ingrijire a tenului aveti?
 
Slabuto...si eu am tenul alb si sensibil...ma irit ff usor si uneori fac pete!Am reusit sa il aduc unde era acum 2 ani printr-un ritual ff atent!Dimineata cand ma trezesc imi dau cu un tonic pe fatza,este cel mai tare tonic pe care l-am folosit vreodata...nush daca am voie sa ii dau numele,deci nu o sa o fac.Apoi ma spal cu o crema mousse care contine magneziu si care imi lasa un ten suplu...dupa care imi aplic crema de fatza si cea de ochi...iar dupa 5 10 minute imi aplic fondul de ten si restul machiajului!Seara cand ajung acasa la fel,ma demachiez cu atentzie,in jurul ochilor folosesc un demachiant special ptr ochi,deoarece mama mea are tenul ca mine..si la varsta de 45 de ani are ff multe riduri mai ales in jurul ochilor,apoi pe restul fetei cu celalalt demachiant dupa care aplic iar tonicul!Pot sa va spun ca pana acum nu foloseam nici un tonic si de cand il folosesc au inceput sa apara niste rezultate incredibile!Dupa tot ritualul de curatare a tenului imi aplic crema de ochi si cea de fatza si gata:D
O data sau de 2 ori pe saptamana imi fac un gomaj,depinde cum imi cere tenul!E ff important sa faci gomaj,macar 1 data pe saptamana!Cat despre masti..am si din comertz dar imi mai prepar si acasa...cu 1 banana mica,cateva lingurite de iaurt si ulei de masline...lasa un ten superb!Pe asta o potzi pune intr-un borcanel la frigider si e valabila 5 zile!Eu de obicei imi aplic masca seara zilnic timp de 5 zile!Dar pot in sfarsit sa ma laud cu un ten ca de portzelan!Nici mie nu-mi vine sa cred!>:D<>:D<:-*

ianna 13 ian 2010 19:25:06

Re: Ce ritual de ingrijire a tenului aveti?
 
eu am avut si am un ten impecabil...as zice ca mi s-a mai stricat de la tzigari...dar in mare nu ma plang...nici cosuri n-am avut cine stie ce:)niciodata mai mult de 2... si asta foarte rar


in primul rand: alimentatia ...si cat de sanatos papam sau nu ...se vede si la ten/piele...asa ca in primul rand trebuie accordata atentie alimentatiei

apoi fumatul...eu fumez so...nu pot lucra la dezavantaju asta care strica si dintii si plamanii nu doar tenul

al meu zice cafeaua rece faca tenul frumos...dar eu n-am reusit sa o beau rece decat vara si atunci punand ghiatza...dar dimineata tot fierbinte o beau....asa imi place sa suflu in ea:)

apa rece la prima ora...clatirea fetei cu apa cat mai rece...nu tampenii pe ten..efectiv apa rece...face bine si la cearcane si te invigoreaza:)
dupa 30 min - iarna cu precadere, inainte de a iesi afara- crema hidratanta mai grasa(daca ai ten normal sau uscat)daca ai ten gras o crema cat mai slaba - speciala ptr acest tip de ten.

seara se poate practica masaj cu o crema ptr fata dar inainte de culcare clatiti fata cu apa rece....

o data pe saptamana spalarea prin frecare a fetzei cu malai - catifeleaza pielea...mai nou aplic zatz de cafea....

inainte mergeam mai des...acu cam la 3-6 luni merg o data la salon si curata tipa tenu ...aplicand diferite masti si cu masaj...wow ce bine ma simt dupa aia...:x


in rest...atentie la mancare... :D

drama queen 13 ian 2010 20:03:16

Re: Ce ritual de ingrijire a tenului aveti?
 
eu folosesc de 3 ori pe sapt un gel de curatare in profunzime 3 in 1 de la Garnier , il folosesc de vreo 2 ani si sincer este excelent, si mai aveam cateva masti pt ten si pt par dar nu gasesc agenda revin si cu acele retete :D

Liviutzza 13 ian 2010 20:11:10

Re: Ce ritual de ingrijire a tenului aveti?
 
Drama Queen chiar te rugam sa revii cu retetele:D>:D<

Liviutzza 14 ian 2010 00:56:50

Re: Ce ritual de ingrijire a tenului aveti?
 
Fetelor,mai venitzi cu idei,retete,ritualuri...:D>:D<

juliette 14 ian 2010 10:31:28

Re: Ce ritual de ingrijire a tenului aveti?
 
Eu am tenul f deshidratat si ajunsesem sa mi se jupeasca pielea pe fata. Cosmeticiana mi-a recomandat masca masca cu banana si vitamina E.
Pisez bine banana si adaug continutul a 4 capsule de vitamina E aplic pe fata si las 10 minute..La mine a functionat foarte bine:)


Ora este GMT +2. Ora este acum 03:43:56.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO