forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Tratamente corporale (http://forum.slabute.ro/tratamente-corporale/)
-   -   Cavitatie - Pareri Pro si Contra (http://forum.slabute.ro/tratamente-corporale/cavitatie-pareri-pro-contra-5892.html)

framboise 15 aug 2010 19:31:57

Cavitatie - Pareri Pro si Contra
 
"Tratamentul de cavitatie reprezintă un fenomen creat de unde acustice cu intensitate foarte mare şi frecvenţă joasă, care distrug adipocitele definitiv. Undele acustice determină dilatări şi comprimări extrem de rapide care se succed în adipocit, la nivelul vacuolei de grasime, determinând apariţia unor viduri (bule cavitaţionale).

Tratamentul de cavitatie provoaca mişcări ale lichidelor în timpul diferitelor faze (de expansiune şi compresie), creează tensiuni mari la nivelul celulei, care "rup" (prin implozie) membrana adipocitului iar materialul celular (grăsime, reziduuri, colesterol) este preluat de limfa şi drenat prin sistemul limfatic."

Am tot vazut pe internet reclame la aceste aparate din diferite SPA-uri si ma tenteaza sa merg la o sedita. A incercat cineva pana acum? Stit cumva daca da rezultate? Sau daca este periculos pentru organism?

DrIulia2010 15 aug 2010 19:48:40

Re: Cavitatie - Pareri Pro si Contra
 
Citat:

Anterior postat de framboise (Post 290263)
"Tratamentul de cavitatie reprezintă un fenomen creat de unde acustice cu intensitate foarte mare şi frecvenţă joasă, care distrug adipocitele definitiv. Undele acustice determină dilatări şi comprimări extrem de rapide care se succed în adipocit, la nivelul vacuolei de grasime, determinând apariţia unor viduri (bule cavitaţionale).

Tratamentul de cavitatie provoaca mişcări ale lichidelor în timpul diferitelor faze (de expansiune şi compresie), creează tensiuni mari la nivelul celulei, care "rup" (prin implozie) membrana adipocitului iar materialul celular (grăsime, reziduuri, colesterol) este preluat de limfa şi drenat prin sistemul limfatic."

Am tot vazut pe internet reclame la aceste aparate din diferite SPA-uri si ma tenteaza sa merg la o sedita. A incercat cineva pana acum? Stit cumva daca da rezultate? Sau daca este periculos pentru organism?


Rezultatele difera de la un organism la altul,am vazut persoane care au avut rezultate bune dupa acest tratament,dar baza nu a fost cavitatia,ci alimentatia sanatoasa si sportul.:)

framboise 15 aug 2010 21:04:05

Re: Cavitatie - Pareri Pro si Contra
 
Citat:

Anterior postat de DrIulia2010 (Post 290276)
Rezultatele difera de la un organism la altul,am vazut persoane care au avut rezultate bune dupa acest tratament,dar baza nu a fost cavitatia,ci alimentatia sanatoasa si sportul.:)

Eu nu vreau sa imi pun toate sperantele in acest tratament minune. Deja sunt la dieta de ceva timp, iar sport fac doar abdomene(saptamana urmatoare imi fac abonament la sala).
Ma gandeam doar ca as putea lucra la acest apartat abdomenul, pentru ca este zona unde s-a depus mare parte din kg in plus.

Alina35 18 nov 2010 12:50:39

Re: Cavitatie - Pareri Pro si Contra
 
De ceva timp am inceput sa citesc mai multe despre aceasta caviatie... vad ca sunt destule fete care posteaza(nu aici) cum ca ar avea rezultate foarte bune, in timp ce una lume sustine ca nu are niciun efect si mai e si daunator pentru sanatate... din pacate, nu cunosc pe nimeni personal care sa fi incercat si in care sa pot avea incredere. Totusi, despre toate tratamentele noi, gen acesta sau epilare cu IPL, se spune ca ar fi riscante si daunatoare. Insa ma gandesc ca niciunul nu s-a inventat la noi si deci a trecut prin cateva faze pana sa ajunga aici...daca a fost lansat pe piata, lumea l-a testat si cererea a crescut, cred ca inseamna ca a avut rezultate fara efecte secundare majore. Adica, e un serviciu ca oricare altul si daca nu are fi la un nivel satisfacator, nici nu ar supravietui pe piata prea mult timp...
Cred ca am incercat sa ma conving mai mult pe mine cu tot ce-am scris..:)) dar as vrea sa incerc; si daca ceva nu merge bine, pot sa ma opreesc.
Din august si pana acum, n-a mai incercat nimeni de pe aici? ceva pareri/sfaturi?

emily 12 dec 2010 18:05:45

Re: Cavitatie - Pareri Pro si Contra
 
Citat:

Anterior postat de Alina35 (Post 407589)
De ceva timp am inceput sa citesc mai multe despre aceasta caviatie... vad ca sunt destule fete care posteaza(nu aici) cum ca ar avea rezultate foarte bune, in timp ce una lume sustine ca nu are niciun efect si mai e si daunator pentru sanatate... din pacate, nu cunosc pe nimeni personal care sa fi incercat si in care sa pot avea incredere. Totusi, despre toate tratamentele noi, gen acesta sau epilare cu IPL, se spune ca ar fi riscante si daunatoare. Insa ma gandesc ca niciunul nu s-a inventat la noi si deci a trecut prin cateva faze pana sa ajunga aici...daca a fost lansat pe piata, lumea l-a testat si cererea a crescut, cred ca inseamna ca a avut rezultate fara efecte secundare majore. Adica, e un serviciu ca oricare altul si daca nu are fi la un nivel satisfacator, nici nu ar supravietui pe piata prea mult timp...
Cred ca am incercat sa ma conving mai mult pe mine cu tot ce-am scris..:)) dar as vrea sa incerc; si daca ceva nu merge bine, pot sa ma opreesc.
Din august si pana acum, n-a mai incercat nimeni de pe aici? ceva pareri/sfaturi?

Eu am incercat cavitatia, si ajuta intr-adevar. Conditia este sa bei multe lichide, sa mananci fara grasimi si dulciuri perioada de 3 zile cand faci sedinta de cavitatie, deoarece grasimile care se "topesc" sunt prelucrate de ficat. Acesta este si motivul pentru care nu se recomnda persoanelor care au probleme de sanatate cu ficatul sau cu rinichii.
De asemenea pentru rezultate eficiente trebuie sa faci si sport sau electrostimulare cand faci cavitatie.
Numarul minim de sedinte pentru a sevedea rezultate este de 6.
Nu sunt rezultate miraculoase, dar eu aveam o problema "aripioarele", care si cand eram slaba erau foarte pronuntate.
Cavitatia ajuta mai degraba la remodelare.
Eu am optat pentru doua abonamente de cate 6 sedinte si sunt multumita de modul in care mi-a remodelat corpul acolo unde era necesar, respectiv aripioare si talie

mmaria 04 apr 2011 11:08:20

Re: Cavitatie - Pareri Pro si Contra
 
buna. am niste sedinte la un salon la unirii pe care nu le mai pot folosi din motive de sanatate. 1 cavitatie, 8 electrostimulare, 2 masaj anticeluluitic, 1 vacuum, 1 impachetare cu cafea in tunel infrarosu. dc le vreti vi le dau pt o suma modica...oricum se pierd.

ilemara 03 dec 2011 18:06:15

Re: Cavitatie - Pareri Pro si Contra
 
Buna!:)

Parerea mea este CONTRA ( nu merita banii) -am facut un pachet de 8 sedinte (cavitatie +tunel+presoterapie)-rezultatul era de scadere 500g /1 cm la sedinta respectiva (scaderea putea fi datorata si tunelului unde transpiram in draci:D )iar pana la urmatoarea sedinta puneam inapoi desi procedura promite ca "never ever" nu se mai depune pe zona aia :))..daca voi mai face ceva "corporale" voi face doar tunel si presoterapie .
Zona "lucrata"de cavitatie a fost a coapselor -nu a modelat absolut nimic.

Concluzia personala este ca dieta plus sportul fac treaba buna in scaderea kg si tonifiere ,iar pentru tonus si lucrat pe zone mai degraba masajul facut de profesionisti si electrostimularea ...

O seara placuta >:D<

gily 30 iul 2012 20:56:19

Re: Cavitatie - Pareri Pro si Contra
 
chiar acum sunt la a 2a runda de cavitatie urmata de preso.
eu am probleme cu retentia de apa
sunt multumita de rezultatul de pana acum
am remarcat o modelare noua a coapselor
apoi si senzatia de bine e foarte importanta
iesi de la sedinta relaxata
eu sunt pro


Ora este GMT +2. Ora este acum 05:18:22.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO