forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Tratamente corporale (http://forum.slabute.ro/tratamente-corporale/)
-   -   Electrostimulare (http://forum.slabute.ro/tratamente-corporale/electrostimulare-1215.html)

Oana.S 14 sep 2009 20:49:11

Electrostimulare
 
Buna fetelor.
Sunt fericita purtatoare a celor 94 de kg cu care ies din casa. Insa acum, lucrurile se misca bine, avand in vedere ca in urma cu 5-6 saptamani aveam 103.
Problema mea este urmatoarea:
Desi tin o dieta care este foarte sanatoasa, eliminand grasimi, dulciuri, sucuri, paine, si alaturi de asta fac si sport, incep sa vad zone in care pielea....atarna putin.
Pentru aceasta, o sa continui cu sportul si vreau sa incep masaj.
Insa, mi-as dori sa ma duc la niste sedinte de electrostimulare stiind ca sunt foarte eficace in remodelarea corpului.
Totusi, efectele adverse nu le cunosc.
Ma poate ajuta cineva?

skiny katy 14 sep 2009 20:51:47

Re: Electrostimulare
 
Citat:

Anterior postat de Oana.S (Post 31388)
Buna fetelor.
Sunt fericita purtatoare a celor 94 de kg cu care ies din casa. Insa acum, lucrurile se misca bine, avand in vedere ca in urma cu 5-6 saptamani aveam 103.
Problema mea este urmatoarea:
Desi tin o dieta care este foarte sanatoasa, eliminand grasimi, dulciuri, sucuri, paine, si alaturi de asta fac si sport, incep sa vad zone in care pielea....atarna putin.
Pentru aceasta, o sa continui cu sportul si vreau sa incep masaj.
Insa, mi-as dori sa ma duc la niste sedinte de electrostimulare stiind ca sunt foarte eficace in remodelarea corpului.
Totusi, efectele adverse nu le cunosc.
Ma poate ajuta cineva?

o buna prietena a inceput acum sa faca,nu iti pot da detalii inca;eu am inceput sa fac masaj de frica vergeturilor si ce ai mentionat si tu mi-e frica rau sa se lase pielea >:D<te tin la curent ,nu de alta dar sunt si eu curioasa

skiny katy 14 sep 2009 20:54:13

Re: Electrostimulare
 
am uitat sa te intreb ce fel de miscare faci?folosesti creme (nu exista creme minune,dar dc te tii de ele pielea arata mult mai bine)asta ti-o zic din experienta proprie;;)

Oana.S 14 sep 2009 23:10:27

Re: Electrostimulare
 
Fac tae-bo , abdomene si bicicleta acum.
Creme, momentan doar de hidratare si elasticitate am folosit.
Acum as vrea sa incep contra vergeturi,celululita,etc.
Recomandari, ceva?

mvthebest 14 sep 2009 23:14:10

Re: Electrostimulare
 
Citat:

Anterior postat de Oana.S (Post 31587)
Fac tae-bo , abdomene si bicicleta acum.
Creme, momentan doar de hidratare si elasticitate am folosit.
Acum as vrea sa incep contra vergeturi,celululita,etc.
Recomandari, ceva?

Contra vergeturilor nu exista vre-o crema,, minune'':(... Iar celulita dispare daca facand sport.,miscare multa. si cu o alimentatie sanatoasa!!:-*Bafta!

skiny katy 14 sep 2009 23:26:27

Re: Electrostimulare
 
Citat:

Anterior postat de Oana.S (Post 31587)
Fac tae-bo , abdomene si bicicleta acum.
Creme, momentan doar de hidratare si elasticitate am folosit.
Acum as vrea sa incep contra vergeturi,celululita,etc.
Recomandari, ceva?

acum folosesc supliform,contra vergetui ceva de la plamers cu elastina,colagen si unt de cacao(am folosit ceva de la collistar si dupa cam 1 luna si jumatate chiar s-au vzt rezultate din pacate este ceva mai scump)>:D<

skiny katy 14 sep 2009 23:33:33

Re: Electrostimulare
 
am cam incercat toate cremele existente pe piata si din pacate am invatat pe pielea mea ca dc este mai scump nu este neaparat si eficient;acum le incercpe cele care au pret rezonabil si cu ingrediente care din cite am citit ar fi bune;la salon in face masaj si crema folosita este de la ardes cea termo:plus mai imi fac din cind in cand impachetari cu namol de la geomar(scuze dc am folosit prea multe denumiri dar chiar le-am incercat pe toate:">)

m0nyk 24 sep 2009 10:30:00

Re: Electrostimulare
 
vreau sa ma apuc si eu din nou de electro...am afcaut anul trecut 10 sedinte..si se cunostea..chiar faceam febra musculara:D

petroo 25 sep 2009 19:13:26

Re: Electrostimulare
 
Salut m0nyk,si eu sunt in trecere pe aici! Chiar da rezultate aceasta electrostimulare?:x

m0nyk 26 sep 2009 08:16:07

Re: Electrostimulare
 
Citat:

Anterior postat de petroo (Post 35732)
Salut m0nyk,si eu sunt in trecere pe aici! Chiar da rezultate aceasta electrostimulare?:x

eu zic ca da...
mie dr care ma operat mi a recomandat electrostimulare,acum ramane la aprecierea fiecareia dintre noi.idee e sa fii perseverenta,sa te tii...>:D<

LUYyza 19 mai 2010 21:44:46

Re: Electrostimulare
 
Buna,
si eu fac electro e aproximativ o luna si am pierdut doar cativa cm:)nu foarte mult..dar depinde de fiecare:)Stie cineva cam cate calorii se ard la o sedinta de 50 min de electro?:)

mvthebest 06 sep 2010 20:40:39

Re: Electrostimulare
 
Cate sedinte trebuie sa faci ca sa scapi de 6cm ? :)

Cory26 07 sep 2010 21:47:10

Re: Electrostimulare
 
Salut!
Daca mancati sanatos, faceti si sport, cu siguranta nu are cu ce sa dauneze electrostimularea:D am citit undeva ca o sedinta de 50min ar fi echivalentul a 5 ore de sport...ma rog. nu stiu ce sa zic. personal nu am incercat inca.
Dar de auzit...pana acuma numai pareri bune :D

deadcountess 08 sep 2010 14:29:13

Re: Electrostimulare
 
Citat:

Anterior postat de Cory26 (Post 318731)
Salut!
Daca mancati sanatos, faceti si sport, cu siguranta nu are cu ce sa dauneze electrostimularea:D am citit undeva ca o sedinta de 50min ar fi echivalentul a 5 ore de sport...ma rog. nu stiu ce sa zic. personal nu am incercat inca.
Dar de auzit...pana acuma numai pareri bune :D

Destul de greu de estimat exact cat se consuma. O metoda de aproximare ar fi sa numeri numarul de contractii, de ex. pt 5 minute (daca ai destula rabdare sa faci asta :)) ) apoi sa cronometrezi timpul in care faci acelasi numar de exercitii (ex abdomene) si apoi completezi timpul obtinut in tabelul de activitati la rubrica gimnastica si vezi ce consum obtii. Dar trebuie avut in vedere si faptul ca in cazul electrostimularilor lipseste cresterea pulsului si accelerarea respiratiei care apare in cazul sportului "real", si atunci evident si consumul caloric va fi mai mic.

Pe scurt, electrostimularea nu este ineficienta, dar nu se compara cu sportul. Eu de exemplu apelez la electrostimulare in zilele cu musafiri cand nu sunt in stare de nimic, cand sunt bolnava sau foarte ocupata. Mai bine sport "artificial" decat deloc. :))

OtiliaIon 23 nov 2010 11:04:52

Re: Electrostimulare
 
Electrostimularea la picioare nu mi s-a parut mare branza, prefer sportul,

dar ma tenteaza electrostimularea pentru sani. Ii am destul de mari si nu vreau sa mi se inmoaie si sa se lase pana termin eu de date jos cele 16 kilograme.

Nu imi plac exercitiile cu greutati pentru sani fiindca am impresia ca mai mult imi lucreaza bratele sau spatele. La fel si la flotari.

Ati incercat electrostimulare la sani, cum vi s-a parut?
Am cautat pe net daca exista riscuri dar nu am gasit decat ca nu se recomanda celor care au avut probleme ca noduli. Stiti de alte contra indicatii?

ramo0215 10 dec 2010 22:21:17

Re: Electrostimulare
 
Citat:

Anterior postat de OtiliaIon (Post 413193)
Electrostimularea la picioare nu mi s-a parut mare branza, prefer sportul,

dar ma tenteaza electrostimularea pentru sani. Ii am destul de mari si nu vreau sa mi se inmoaie si sa se lase pana termin eu de date jos cele 16 kilograme.

Nu imi plac exercitiile cu greutati pentru sani fiindca am impresia ca mai mult imi lucreaza bratele sau spatele. La fel si la flotari.

Ati incercat electrostimulare la sani, cum vi s-a parut?
Am cautat pe net daca exista riscuri dar nu am gasit decat ca nu se recomanda celor care au avut probleme ca noduli. Stiti de alte contra indicatii?

am incercat eu..si mie mi s-a parut insuportabil..desi asa suportam la un nivel destul d ridicat..akum cred ca depinde d fiecare cum suporta durerea..:d

OtiliaIon 11 dec 2010 10:01:43

Re: Electrostimulare
 
Multumesc Ramo,
Am fost intre timp la un salon si-am facut o sedinta, mi s-a parut ok dar se stie ca eu suport mai usor orice fel de durere. Ca roscatii :))

Citat:

Anterior postat de ramo0215 (Post 434831)
am incercat eu..si mie mi s-a parut insuportabil..desi asa suportam la un nivel destul d ridicat..akum cred ca depinde d fiecare cum suporta durerea..:d


ramo0215 11 dec 2010 10:55:29

Re: Electrostimulare
 
Citat:

Anterior postat de OtiliaIon (Post 435110)
Multumesc Ramo,
Am fost intre timp la un salon si-am facut o sedinta, mi s-a parut ok dar se stie ca eu suport mai usor orice fel de durere. Ca roscatii :))

nu ai pentru ce OtiliaIon..macar cu ce am experimentat eu sa va pot ajuta..k in alea slabitului nu stau prea bine..

deadcountess 13 dec 2010 12:45:12

Re: Electrostimulare
 
Citat:

Anterior postat de OtiliaIon (Post 413193)
Electrostimularea la picioare nu mi s-a parut mare branza, prefer sportul,

dar ma tenteaza electrostimularea pentru sani. Ii am destul de mari si nu vreau sa mi se inmoaie si sa se lase pana termin eu de date jos cele 16 kilograme.

Nu imi plac exercitiile cu greutati pentru sani fiindca am impresia ca mai mult imi lucreaza bratele sau spatele. La fel si la flotari.

Ati incercat electrostimulare la sani, cum vi s-a parut?
Am cautat pe net daca exista riscuri dar nu am gasit decat ca nu se recomanda celor care au avut probleme ca noduli. Stiti de alte contra indicatii?

Nu prea pricep care-i mecanismul la electrostimularea pt sani :-/ ce se stimuleaza, pectoralii?

OtiliaIon 13 dec 2010 15:11:04

Re: Electrostimulare
 
Mi-a pus cate doi electrozi, daca asa se cheama,
ca aici: http://s3.amazonaws.com/twitpic/phot...ncOvjFGZTnE%3D - m-a chinuit nitel talentul artistic :))

Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 437203)
Nu prea pricep care-i mecanismul la electrostimularea pt sani :-/ ce se stimuleaza, pectoralii?


deadcountess 13 dec 2010 15:53:46

Re: Electrostimulare
 
Citat:

Anterior postat de OtiliaIon (Post 437353)
Mi-a pus cate doi electrozi, daca asa se cheama,
ca aici: http://s3.amazonaws.com/twitpic/phot...ncOvjFGZTnE%3D - m-a chinuit nitel talentul artistic :))

Arata cam ciudat, exact ca la defibrilatorul folosit in resuscitare.:-s

ramo0215 13 dec 2010 21:31:51

Re: Electrostimulare
 
electrostimularea la sani s zice ca este pt tonifiere si ridicare a sanilor..:d..cel putin eu asa stiu

deadcountess 14 dec 2010 10:24:10

Re: Electrostimulare
 
Citat:

Anterior postat de ramo0215 (Post 437889)
electrostimularea la sani s zice ca este pt tonifiere si ridicare a sanilor..:d..cel putin eu asa stiu

Pai da dar singurul muschi care ar putea fi stimulat este pectoralul, si ala e periculos de aproape de inima si nu m-as risca sa-l curentez. Sanii lasati sunt piele intinsa si tesut adipos, nu au cum sa se mai ridice fara chirurgie.

TheMilady 28 dec 2010 22:11:34

Re: Electrostimulare
 
eu mi-am facut recent un abonament de electro deoarece am facut 2 sedinte si am fost foarte incantata. Eu fac asa: 30 de min programul thighs, adica coapse dar electrozii vin pusi si pe abdomen, si 15 minute sani,programul special pt aceasta zona. Eu chiar cred ca functioneaza insa dupa un abonament de 12 sedinte, care se efectueaza de 3 ori pe sapt trebuie intretinere si de asemenea dieta si detoxifiere+ miscare cardio. Pt sani programul nu permite sa faca rau inimii si intensitatea maxima este 3 din 7(care este maxim), eu am ajuns din a 2a sedinta la 3 si nu e deloc deranjant insa incep sa imi simt muschiul pectoral cum este lucrat. Parerea mea este ca aceste proceduri functioneaza insa doar in timp ca de asemenea sportul si dieta.

deadcountess 29 dec 2010 09:42:22

Re: Electrostimulare
 
Depinde foarte mult si de ce intelegem prin sani lasati, depinde si de dimensiunile sanilor.
Cam asa arata structura sanului (RMN)
http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:LAkKgbUjEHuC0M:

Peretele din dreapta imaginii este pectoralul. Partea mai alba din san este glanda mamara iar ce apare mai intunecat in jurul glandei este grasime.
Cat de mult poate ridica pectoralul un san lasat?

TheMilady 30 dec 2010 09:03:05

Re: Electrostimulare
 
pai cred ca la fel de mult cat l-ai putea ridica prin exercitiile de la sala.oricum o sa va zic ce rezultate am:) de sapt viitoare incep abonamentul si va anunt pe parcurs cum evolueaza lucruriile.

deadcountess 30 dec 2010 09:20:49

Re: Electrostimulare
 
Aaa, eu credeam ca deaj ai inceput:)

TheMilady 31 dec 2010 01:51:35

Re: Electrostimulare
 
pot sa spun ca am febra musculara doar din ce am facut pana acum, dar eu vreau si sa aleg+ sa fac exercitii acasa cum faceam inainte, deci electro e doar o adaugare care sper sa ma ajute sa ajung mai repede la rezultatele dorite:)

TheMilady 26 ian 2011 07:24:18

Re: Electrostimulare
 
am terminat sedintele de electrostimulare, nu am apucat sa fac o serie completa de 12 deoarece nu am avut bani, rezultatele nu sunt spectaculoase..mai bune sunt cand fac exercitii pe acasa...probabil ca daca faceam 2-3 luni in continuu ar fi fost alta poveste insa asa..nu are rost. asa ca ce va pot spune este sa faceti electro doar daca aveti bani pentru 2 luni minim de sedinte, daca nu sunt doar bani aruncati! spor fetelor

OtiliaIon 26 ian 2011 09:31:14

Re: Electrostimulare
 
Multumim pentru mesaj!

deadcountess 26 ian 2011 09:44:45

Re: Electrostimulare
 
Citat:

Anterior postat de TheMilady (Post 493603)
am terminat sedintele de electrostimulare, nu am apucat sa fac o serie completa de 12 deoarece nu am avut bani, rezultatele nu sunt spectaculoase..mai bune sunt cand fac exercitii pe acasa...probabil ca daca faceam 2-3 luni in continuu ar fi fost alta poveste insa asa..nu are rost. asa ca ce va pot spune este sa faceti electro doar daca aveti bani pentru 2 luni minim de sedinte, daca nu sunt doar bani aruncati! spor fetelor

Ai facut electrostimulare pt tot corpul sau numai pt sani?

TheMilady 28 ian 2011 04:34:35

Re: Electrostimulare
 
am facut si pt corp si pt sani:)

ras_cristalin 30 ian 2011 12:43:34

Re: Electrostimulare
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 437444)
Arata cam ciudat, exact ca la defibrilatorul folosit in resuscitare.:-s

Arata ciudat si nu e deloc comod. Daca faci o sedinta de 50 de minute te dor muschii, te pot durea organele interne daca faci pe abdomen. Nu-i usor, insa merita
Citat:

Anterior postat de TheMilady (Post 493603)
am terminat sedintele de electrostimulare, nu am apucat sa fac o serie completa de 12 deoarece nu am avut bani, rezultatele nu sunt spectaculoase..mai bune sunt cand fac exercitii pe acasa...probabil ca daca faceam 2-3 luni in continuu ar fi fost alta poveste insa asa..nu are rost. asa ca ce va pot spune este sa faceti electro doar daca aveti bani pentru 2 luni minim de sedinte, daca nu sunt doar bani aruncati! spor fetelor

Eu am facut aproape 2 saptamani zilnic si s-a cunoscut foarte bine. Am facut inainte de nunta. Aveam muschii formati foarte bine pe abdomen, dar grasime tot era deasupra. Dupa electro, mi s-a topit grasimea si am fost foarte fericita.
Daca nu continui cu regim si sport, revine grasimea :) garantat.

TheMilady 31 ian 2011 02:01:57

Re: Electrostimulare
 
eu alerg de 11 ani zilnic si fac sport de 4 ori pe sapt, +umblu doar pe jos, si regimul e cat de cat ok..eu la abdomen sunt slabutza,fac abdomene des, si totusi nu pot spune ca am vazut rezultate spectaculare de la electro, mai bune rezultate am cand fac 1 saptamana in continuu 8 min abs si inca ceva exercitii pentru toate grupele de muschi ale abdomenului. Parerea mea e ca electrostimularea functioneaza doar daca te tii si faci peste 15-20 de sedinte.

valentinaa 22 mar 2011 11:31:00

Re: Electrostimulare
 
am facut si electrostimulare si a dat rezultate dar daca m`am lasat kg s`au pus la loc,la fel si celulita..paguboasa asta de celulita care aproape toate femeile ne luptam cu ea...

ellenadaisy 02 sep 2011 11:04:29

Re: Electrostimulare
 
Asa este si eu am facut febra si cred ca functioneaza mai bine decat sportul insa sportul este mai sanatos! electrostimularea la sani stiu ca nu este foarte indicata chiar de evitat in aceasta zona mai ales ca functioneaza pe baza de impulsuri si este in apropierea inimii.
O ora electrostimulare= 5 ore sport dar stie cineva ce program este mai bun pentru burtica? vreau sa o transform in patratele:P

Anca77yvb 03 feb 2014 15:55:15

Re: Electrostimulare
 
buna, dar cu electro se duce din centimetri?

deadcountess 06 feb 2014 10:42:05

Re: Electrostimulare
 
Citat:

Anterior postat de Anca77yvb (Post 1325916)
buna, dar cu electro se duce din centimetri?

Se contracta muschii, deci se consuma energie, deci da. Numai ca la eficienta nu se compara cu sportul :P Inteleg sa alegi electrostimularea daca din motive de sanatate nu poti face sport, dar altfel nu vad nici un sens.


Ora este GMT +2. Ora este acum 14:36:08.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO