forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Tratamente corporale (http://forum.slabute.ro/tratamente-corporale/)
-   -   Tratamente facute acasa (http://forum.slabute.ro/tratamente-corporale/tratamente-facute-acasa-3354.html)

cristiniq 06 apr 2010 00:05:56

Tratamente facute acasa
 
Buna!
Cred ca am putea discuta in acest topic despre tratamentele corporale pe care ni le putem face chiar noi, acasa.
Eu vreau sa incep urmatorul "ritual":
1. exfoliere- recomandata odata pe saptamana, cam atat ii ia pielii sa se regenereze- cu gel de dus normal in care pun niste faina de malai.
in restul de 6 zile, dus normal.
2. Supliform- despre care am auzit numai de bine- aplicat timp de 10-12 zile consecutive, pe zonele de tratat si impachetat pentru 30 de minute cu folie alimetara/
3. peste pun o pereche de pantaloni din neopren si cat mai multe haine, pilote, paturi, etc.
4. inlatur toate cele dupa 30-40 minute si ar trebui ca pentru cca 2 ore sa nu fac dus, produsul inca mai actioneaza.
5. dus
6. lotiune/ulei de corp

Cum vi se pare?
aveti alte idei? Sugestii? Propuneri?
[*128*]

bebelusha 06 apr 2010 09:24:37

Re: Tratamente facute acasa
 
eu fac sport de 4 ori pe sapt..ma saturasem de folie alimentara..asa ca mi-am luat o salopeta de transpirat de la biomed...ma dau cu o crema de termosudatie care ajuta la transpirat...deci crema, salopeta, body cu maneci lungi, salopeta de aerobic, pantaloni de trening, bluza si apoi sport 70 min...se uda toate hainele...sar in dus..am o crema abraziva cu care fac peeling, gel de dus, crema termoactiva..se inroseste pielea si wow ce frige...am o crema pt bust de la avon...si pe brate ma dau cu crema de tonifiere...
pentru fata, am masca cu argila..deci arat ca bau bau
apoi ma dau seara cu fiole de colagen si dim cu elastina(care pute da ce nu face baba la frumusete si apoi ma machiez fara nici o problema)
cam atat

riky 06 apr 2010 10:19:37

Re: Tratamente facute acasa
 
hmmm, pai sa vedem:
- inainte faceam si eu dar cred ca ma apuc iar de sport facut cu folia alimentara pe mine, eventual poate imi iau niste pantalonasi de transpirat:)) supliform/gel termoactiv favisan/ Lipogel+ masaj fiecare seara cu unul din astea, acum trebuie sa-mi iau altul sa vedem ce gasesc la farmacia naturista...
- dush pe zonele cu probleme Zvelto gel anticelulitic , in rest Dove gel dus+ burete lufa
- o data pe saptamana peeling corporal si facial : corporal cu gel exfoliant de la avon + 2 linguri zat cafea, iar facial amestec de gel de curatare cu o ligurita de zat de cafea, apoi adaug o masca facuta din argila si ulei de masline, apoi spalare, demachiere, tonifiere+crema hidratanta
- zilnic dupa dus hidratare pe tot corpul cu o crema hidratanta body de la plafar, nemteasca, nu stiu numele ca s-a luat eticheta:">, dar e f f ieftina avanf in vedere ca re un litru:)), si desi e ieftina e super buna
- aaa...si dusuri scotiene zilnic...
- infuzii cu ceai din plante pentru ochi , odata pe saptamana
- ulei de ricin in fiecare seara inainte de culcare, pentru gene.....da si e super bun daca te tii de el, eu ma dau de 3 luni si se vad considerabil, mai luuungi si mai dese
- seara inaitne de culcare un strat gros de crema sub ochisori, iar ziua o crema usoara data sub ochi si in jurul lor
- hidratare maini dupa (aproape) fiecare spalat pe manute

cam atat...:)

anna maria 06 apr 2010 10:27:59

Re: Tratamente facute acasa
 
la ce ajuta crema pe care o pui sub ochi in fiecare seara:-? ?..si in ce consta un dush scotian:D?

bebelusha 06 apr 2010 10:49:12

Re: Tratamente facute acasa
 
dus scotian e acela in care faci dus cu apa calda si alternezi cu apa rece..cat suporti..cica e bun :D
si crema de sub ochi e pentru riduri, sau pentru cearcane sau pentru pungi..depinde..fiecare ce probl are..dupa 20 de ani este foarte indicat crema de ochi..din punctul meu de vedere este esential

anna maria 06 apr 2010 10:51:23

Re: Tratamente facute acasa
 
si ce crema e indicata sa folosesti pt ochi :-? ?..as vrea si eu..am niste cearcane de toata frumusetea:(

bebelusha 06 apr 2010 10:56:34

Re: Tratamente facute acasa
 
pai..din cate stiu trebuie ceva cu vitamina C...si e indicat sa fie sub forma de gel, ca intra mai repede in piele..incearca infuzie de albastrele..si tine pe ochisori cu dischete demachiante imbibate in ceaiul respectiv..crema f buna e de la artistry(de la amway)da e scumpa rau..vreun mil da e buna..altceva nush..pt cearcane :( sorry

anna maria 06 apr 2010 10:58:46

Re: Tratamente facute acasa
 
nu`i nimic..mersi oricum :*..o sa incerc ceaiul de albastrele:D

bebelusha 06 apr 2010 11:02:11

Re: Tratamente facute acasa
 
poti sa incerci la plafar..is mai ieftine si mai ok..pt ca sunt naturale..nu strica o intrebare

riky 06 apr 2010 11:55:29

Re: Tratamente facute acasa
 
eu am piele uscata si ca sa evit formarea pungilor, cearcanelor, ridurilor fine de expresie, de vreun an dau cu crema generos in jurul ochilor si sub ochi, eu folosesc orice fel de crema pt ten, cremele speciale pt ochi sunt destinate doar tenului matur, peste 25 de ani....si in plus mi se par doar comerciale, nu vad diferenta dintre ele si cele pentru ten...dar cine stie:D


Ora este GMT +2. Ora este acum 18:03:50.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO