forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Turism (http://forum.slabute.ro/turism/)
-   -   Turcia - Kusadasi (http://forum.slabute.ro/turism/turcia-kusadasi-9301.html)

rose rose 03 iun 2011 08:23:18

Turcia - Kusadasi
 
Buna, slabutelor!
Am cautat un subiect despre vacantele/concediile din Turcia dar nu am gasit nimic pe acest forum (sper ca nu gresesc) asa ca m-am gandit ca ar fi bine sa deschid un subiect despre aceasta tara frumoasa.
Noi inclinam spre a ne petrece unul dintre concediile noastre prin Kusadasi. Mi-ar placea ca persoanele care au fost pe acele meleaguri sa "vina" pe acest subiect si sa ne povesteasca cum au petrecut pe acolo si ce anume le-au impresionat cel mai mult.
Ne-ar fi de folos daca ne-ati spune ce parere aveti si despre hotelurile la care ati stat si daca ne recomandati sau nu sa facem aceeasi alegere pe care ati facut-o si voi.
>:D<

rose rose 03 iun 2011 08:27:58

Re: Turcia - Kusadasi
 
"Kusadasi (Insula pasarii) este un amestec pitoresc de oras istoric, plaje , sporturi nautice si terestre, distractii, viata de noape, bazaruri si gastronomie delicioasa cu preparate locale. In apropiere se gasesc sit-uri istorice de importanta mondiala : Efes, Templul zeitei Artemis - una dintre cele 7 minuni ale lumii antice, orasul antic Milet, Templul zeului Apolo de la Dydym, Castelul bizantin de la Ayasuluk, Basilica Sf. Ioan, Casa Fecioarei Maria - loc de pelerinaj al crestinatatii si multe altele.

AMPLASAMENT : la 90 km sud de Izmir, pe tarmul marii Egee. PLAJA : in zona se gasesc 18 plaje cu nisip fin si ape curate, cele mai bune pentru practicarea sporturilor nautice fiind Kustur si Tusan. Hotelurile din oferta noastra au plaje proprii.

EXCURSII OPTIONALE : Izmir, Pamukkale, Troia, Efes, Artemis, Milet, Dydym, Ayasuluk, Sf. Ioan, Casa Fecioarei Maria, insula Samos (Grecia), croaziere.

CUMPARATURI : haine din piele, covoare, bijuterii din aur, imbracaminte, dulciuri si bauturi locale, se gasesc in bazar (1.000 de standuri) sau in magazinele de pe strazile din orasul vechi."

"In Cappadocia am inteles ca se poate ajunge cu masina sau cu autocarul doar ca e destul de departe. Se pare ca e o zona superba pentru ca se poate vedea un relief fantastic facut de natura si orase subterane in roci de origine vulcanica. Si de vazut castelul Uchisar. "

erica51 04 iun 2011 08:44:35

Re: Turcia - Kusadasi
 
Draga Rose, decand ma pregatesc de o asemenea vacanta, nu stiu cand se va implini, dar raman cu speranta, ce bine ca reusesti sa dai asemenea informatii, te felicit si te astept si cu altele.

rose rose 04 iun 2011 15:10:21

Re: Turcia - Kusadasi
 
Ms frumos! Iti doresc si tie sa ai parte de un concediu sau de o vacanta asa cum iti doresti si cine stie poate o sa fie cat mai curand posibil. ;)

rose rose 14 iun 2011 07:12:39

Re: Turcia - Kusadasi
 
Chiar niciuna dintre slabutele de aici nu a fost prin Kusadasi sau nici macar in Antalya? Nici macar una din dintre voi nu si-a facut luna de miere prin statiunile din Turcia? :(

Michelina 14 iun 2011 07:37:20

Re: Turcia - Kusadasi
 
Eu am fost intr-un concediu in Side. 5 stele ultra all inclusive - m-am simtit foarte bine - dar totusi sincer nu e genul meu de concediu. Eu sunt o persoana activa si sa stau zilnic la plaja si la masa - si totul era atat de abundent incat nu te puteai abtine sa nu gusti din toate - am "reusit" sa pun 3 kg in 7 zile. Era foarte frumos, aveau aquapark - eu am fost in septembrie si nu era foarte cald. Intr-o singura zi am iesit din resort - am mers pana in cel mai apropiat oras - o saracie lucie in contrast cu luxul din resort.
Dar pentru o luna de miere - sa mergi, sa te relaxezi, sa te simti alintata - e super. Aveau si o gramada de animatori - cei mai multi vorbitori de germana - dar o mai rupeau putin si in engleza. Se putea face aguagym, aveau sali de fitness si un milion de piscine - de relaxare, interioara, exterioara, incalzita, jacuzzi, sala de fitness, teren de tenis, sala de ping pong, piscina cu curenti - tot ce vrei( masaje si tratamente spa - pentru cine isi permite - dar un masaj era 100 euro).
Pretul concediului pentru cine este interesat in jur de 700-750 euro plus taxa de aeroport, viza - inca vreo 100 euro - de persoana.

rose rose 15 iun 2011 11:18:46

Re: Turcia - Kusadasi
 
M-am documentat putin si eu acum despre aceasta zona; e superba doar ca noi vrem sa mergem cu masina si ar fi drumul si mai lung si mai obositor pana acolo; nici noi nu vrem all inclusiv...si numai cu demipensiune si tot se exagereaza: "cate un pic din toate". :)) Vrem sa facem si ceva excursii ca asa cum ai zis si tu ne-am plictisi sa stam numai cu burta la soare. Abia astept concediul![*34*][*26*][*evantai*]

Michelina 15 iun 2011 12:55:07

Re: Turcia - Kusadasi
 
Citat:

Anterior postat de rose rose (Post 689559)
M-am documentat putin si eu acum despre aceasta zona; e superba doar ca noi vrem sa mergem cu masina si ar fi drumul si mai lung si mai obositor pana acolo; nici noi nu vrem all inclusiv...si numai cu demipensiune si tot se exagereaza: "cate un pic din toate". :)) Vrem sa facem si ceva excursii ca asa cum ai zis si tu ne-am plictisi sa stam numai cu burta la soare. Abia astept concediul![*34*][*26*][*evantai*]

Asa am vrut si eu sa merg - cu masina - la Istanbul sa stam 2-3 zile,
sa mergem si in Canakale si apoi spre Kusadasi- dar n-am putut sa-mi conving sotul sa facem atatia km. Dar sigur intr-un an am sa reusesc. Eu am facut circuite cu masina si mai lungi pana sa-l cunosc pe sotul meu - si nu erau deloc obositoare. Veneam acasa super incarcata - de informatii si locuri frumoase vazute. Poti vizita Edirne treci Dardanelele cu bacul, vezi Troia, Pergamul si mergi in Kusadasi - plaja 2-3 zile pe urma o zi la Efes si templus zeitei Artemis - iar 2-3 zile de plaja. O alta zi vezi casa fecioarei Maria si a lui Sf Ioan. mai faci plaja sau o iei spre Bodrum, templul din Halikarnas, Pamukale si la intoarcere cateva zile in Istambul - vezi moscheea albasta , bazarul, palatul sultanului, Sf Sofia si back home. Eu asa vroiam sa fac.
Am prieteni care merg cu masina la Kusadasi de ani de zile si acolo inchiriaza o vila - mai multe familii.

Din Galati cu excursii cu tot vreo 4000 km.

rose rose 15 iun 2011 13:37:38

Re: Turcia - Kusadasi
 
Exact ceea ce mi-a propus si sotul meu aseara ..(ce fel suna :D)...sa ramanem o noapte si in Canakale dupa care sa ne continuam drumul spre Kusadasi si apoi la intoarcere sa ramanem inca o noapte sau doua prin Istanbul. Sa vedem cealalta pereche ce parere are. Dar dupa cum ai descris si tu sejurul ar fi pacat sa nu fie de acord, nu?

PS: Eu nu pot spune ca sunt adepta unui drum atat de lung pt ca mai am uneori si rau de masina dar ma descurc eu. :P Am fost si in Croatia anul trecut....imi amortisera toate in masina dar a ramas pt mine, pana acum, unul dintre cele mai frumoase concedii. Sa vedem care il detroneaza.:>

Michelina 16 iun 2011 10:18:50

Re: Turcia - Kusadasi
 
Citat:

Anterior postat de rose rose (Post 689686)
Exact ceea ce mi-a propus si sotul meu aseara ..(ce fel suna :D)...sa ramanem o noapte si in Canakale dupa care sa ne continuam drumul spre Kusadasi si apoi la intoarcere sa ramanem inca o noapte sau doua prin Istanbul. Sa vedem cealalta pereche ce parere are. Dar dupa cum ai descris si tu sejurul ar fi pacat sa nu fie de acord, nu?

PS: Eu nu pot spune ca sunt adepta unui drum atat de lung pt ca mai am uneori si rau de masina dar ma descurc eu. :P Am fost si in Croatia anul trecut....imi amortisera toate in masina dar a ramas pt mine, pana acum, unul dintre cele mai frumoase concedii. Sa vedem care il detroneaza.:>

Asteptam poze. Eu inca visez la concediul asta -dar pana acum mi-am indeplinit toate visele asa ca nu disper.
Am visat un tur al Italiei cum vazusem intr-un film si acum 2 ani am reusit sa-mi indeplinesc visul.
Am visat un tur al Europei si l-am facut - asa ca...:) ce-am fi fara vise?


Ora este GMT +2. Ora este acum 16:12:18.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO