forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Alimentatia (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=392)
-   -   Discutii despre alimente prezente intr-o dieta sanatoasa (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=10625)

eva 9 22 mai 2012 19:35:30

Re: Discutii despre alimente prezente intr-o dieta sanatoasa
 
Citat:

Anterior postat de happygirldiana (Post 1046108)
Apropo de ceapa verde si usturoiul verde, citisem mai demult pe undeva ca ajuta la arderea grasimilor.Eu le vad foarte sanatoase.Asa cum vad majoritatea legumelor.Sau ierburilor, ca sa le zic asa: spanac, stevie, urzici:)Spanacul, in special, il vad foarte sanatos si benefic.Nu stiu cum de mi-am format asa o parere buna despre el.Cand aud de spanac ma gandesc la sanatate si l-as consuma in fel si chip:)

trebuie sa recunosc ca foarte multe despre usturoi si ceapa nu mai stiu, de cand le ignor... initial dezvoltasem o intoleranta pentru usturoi, acum vad ca cu greu mai tolerez si ceapa... in stare cruda ma refer... iar ceapa prajita e si mai rau :(
altfel sunt alimente super sanatoase... asa cum zici si tu, cum sunt majoritatea legumelor.
spanacul are si niste substante daunatoare, oxalatii, care invatasem eu candva in facultate se neutralizeaza prin fierberea in lapte... multe persoane fac spanac cu smantana, sau ceva de genul. nu mai stiu daca sunt de actualitate povestile cu acidul oxalic, care produce pietre la rinichi etc etc.
eu ignor de regula povestile astea, pentru ca nu mananc spanac nici zilnic si nici in cantitati uriase. la copii mici stiu insa ca nu se da mai devreme de 8 luni.. atentie daca citeste vreo mamica de bebelus mic mic micutz

Citat:

Anterior postat de Sand (Post 1046116)
Am citit un studiu (altul) despre vitamina D mai demult si confirm, din cate imi aduc aminte absolut necesara expunerea la soare zilnic timp de macar 20 de minute. D-aia ies sa merg pe afara, prin soare. Acum s-a facut cald si prefer sa ies dupa ora 17 dar tot soare e.

Eu mananc sare cu iod dar de un an am taiat tare din sare.

eu am citit de curand.. si sa mor daca nu mi-a iesit complet din cap unde si cine a zis asta, ca cel mai bine se sintetizeaza vitamina D la nivelui pielii din jurul ochilor... aaa da, povestea Pasy in Gasca Montignac, ca a citit ea (in "Studiul China") si ne a impartasit si noua. deci se sintetizeaza aceasta vitamina D la nivelul pielii din jurul ochilor, si cei ce poarta ochelari de soare sintetizeaza ciuciu :)):))
nu stiu ce sa zic...

PS: e mai bine fara sare, sau caaaaat mai putina! ideal ar fi deloc. eu insa nu reusesc.

eva 9 27 mai 2012 17:56:20

Re: Discutii despre alimente prezente intr-o dieta sanatoasa
 
branza topita - e cu siguranta un mare NU intr-un regim de viata sanatos!

laurra 27 mai 2012 18:33:17

Re: Discutii despre alimente prezente intr-o dieta sanatoasa
 
Citat:

Anterior postat de eva 9 (Post 854245)
da, cantitatile sunt mici, normal, ca doar n-a murit nimeni de la usturoi...... cred :-s dar mai stii?!
poate s-o fi sinucis cineva cu ustroi...:-s:P
asa au si semintele de mar, cianura, si eu mananc si cotorul cu seminte cu tot si ... well, sunt inca aici =))

Seminţele de măr contin vitamina B17 care poate elimina cianura în anumite circumstanţe favorabile cum ar fi contactul cu enzimele digestive.Este cunoascuta ca vit anticancer.De cand am citit despre ea am inceput sa mananc tot fructul ....indiferent ce e mar ,para:D

Citat:

Anterior postat de Sand (Post 1046116)
Am citit un studiu (altul) despre vitamina D mai demult si confirm, din cate imi aduc aminte absolut necesara expunerea la soare zilnic timp de macar 20 de minute. D-aia ies sa merg pe afara, prin soare. Acum s-a facut cald si prefer sa ies dupa ora 17 dar tot soare e.

Eu mananc sare cu iod dar de un an am taiat tare din sare.

Si eu tot asa stiam ca sunt necesare cateva min la soare si nu neaparat sa fii in pielea goala ci doar fata si mainile sa fie descoperite.
Chiar putin inainte sa vad topicul citeam despre arginina care se gaseste in nuci ,ciocolata ,are mai multe proprietati dar ce am retinut eu pt slabit ca asta m-a interesat:P e ca sprijina sistemul imunitar, dezvolta masa musculare si reduce stratul adipos
Si eu mananc sare de mare iodata sau obisnuita.Aceasta din urma am inteles ca poate contine cianuri deci se compenseaza cu samburii de mar:P

lorydana 25 aug 2012 00:27:41

Re: Discutii despre alimente prezente intr-o dieta sanatoasa
 
Citat:

Anterior postat de eva 9 (Post 1046024)
fetelor va aduc un articol, primit pe email. nu este copiat de pe net, nu cunosc sursa lui pur si simplu l-am primit pe email. il atasez cu quote.
voi ce parere aveti?
Vitamina d

vitamina d e unul din motivele in care cand tin dieta, nu apelez la laptele degresat total. Vitamina d este liposolubila, iar laptele contine vitamina d, dar daca este degresat nu se asimileaza.


Ora este GMT +2. Ora este acum 23:01:32.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO