forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Alimentatia (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=392)
-   -   De ce este interzisa cafeaua in slabire? (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=11842)

VIODEL 29 aug 2012 17:18:25

De ce este interzisa cafeaua in slabire?
 
urari de bine tuturor slabutelor in devenire si nu numai....
Am tot incercat sa tin diferite cure de slabire gen sb si monti dar m-am lovit de interzicerea cafelei cu cofeina. Stie cineva de ce?
La dukan , spre exemplu, este permisa.
Va pup si mult succes la slabit!
:-*

coco23 29 aug 2012 17:32:15

re: De ce este interzisa cafeaua in slabire?
 
Cafeaua eu stiam ca e interzisa doar daca e cu zahar, frisca, miere, ca adauga calorii.

In rest, nu stiu de ce, stopeaza pofta de mancare si are zero calorii.

Poate e vorba de cine stie ce reactii chimice.
In diete personalizate, e super Ok sa o consumi cu masura.

laurra 29 aug 2012 18:36:34

re: De ce este interzisa cafeaua in slabire?
 
f. CAFEAUA
Adevărata cafea, tare de tot, espresso italienesc, a cărui doză de cofeină ar scula şi un mort, trebuie proscrisă. Beţi cafea decofeinizată sau cafea arabică slabă, care conţine mult mai puţină cofeină. Acum, se găseşte practic peste tot cafea decofeinizată şi este în general, bună. Chiar şi acasă puteţi face o cafea decofeinizată foarte bună. Iar marii amatori de cafea nici nu bagă de seamă.
Dacă sunteţi un băutor înrăit de cafea foarte tare, fără îndoială că simţiţi nevoia s-o beţi ca pe un excitant, pentru a vă trezi.
Dacă aveţi, de obicei, momente de oboseală bruscă şi, mai ales, spre ora 11 dimineaţa sau pe la mijlocul după-amiezii, în timpul digestiei, aceasta este din pricina hipoglicemiei (vezi capitolul care îi este consacrat).
Cofeina este interzisă pentru că, deşi nu este o glucidă, are ca efect stimularea pancreasului şi generează o secreţie de insulină.
Dacă aţi luat o masă fără glucide rele, a cărei energie este pe punctul de a fi eliberată, ar fi o prostie să compromiteţi această situaţie bună, provocând o secreţie de insulină “mobilizatoare” printr-o ceaşcă de cafea tare. Dacă sunteţi băutori de cafea, nu vă va fi deloc greu să treceţi la cafeaua decofeinizată, de îndată ce veţi începe să aplicaţi metoda. La puţin timp după aceea, veţi fi surprinşi să constataţi că aţi şi uitat de nevoia de cafea.
Este important de subliniat, totodată, că marii băutori de cafea (cu sau fără cofeina) se expun unui risc suplimentar: creşterea procentului de colesterol din sânge (vezi capitolul asupra hipercolesterolului).
Atenţie, de asemenea, la ceai; teina are aceleaşi efecte ca şi cofeina şi, în plus, afectează absorbţia fierului!
Acesta este un fragment din Mananc deci slabesc-Michel Montignac

Kclaudyia 30 aug 2012 12:47:34

Re: De ce este interzisa cafeaua in slabire?
 
Citat:

Anterior postat de laurra (Post 1121132)
f. CAFEAUA
Adevărata cafea, tare de tot, espresso italienesc, a cărui doză de cofeină ar scula şi un mort, trebuie proscrisă. Beţi cafea decofeinizată sau cafea arabică slabă, care conţine mult mai puţină cofeină. Acum, se găseşte practic peste tot cafea decofeinizată şi este în general, bună. Chiar şi acasă puteţi face o cafea decofeinizată foarte bună. Iar marii amatori de cafea nici nu bagă de seamă.
Dacă sunteţi un băutor înrăit de cafea foarte tare, fără îndoială că simţiţi nevoia s-o beţi ca pe un excitant, pentru a vă trezi.
Dacă aveţi, de obicei, momente de oboseală bruscă şi, mai ales, spre ora 11 dimineaţa sau pe la mijlocul după-amiezii, în timpul digestiei, aceasta este din pricina hipoglicemiei (vezi capitolul care îi este consacrat).
Cofeina este interzisă pentru că, deşi nu este o glucidă, are ca efect stimularea pancreasului şi generează o secreţie de insulină.
Dacă aţi luat o masă fără glucide rele, a cărei energie este pe punctul de a fi eliberată, ar fi o prostie să compromiteţi această situaţie bună, provocând o secreţie de insulină “mobilizatoare” printr-o ceaşcă de cafea tare. Dacă sunteţi băutori de cafea, nu vă va fi deloc greu să treceţi la cafeaua decofeinizată, de îndată ce veţi începe să aplicaţi metoda. La puţin timp după aceea, veţi fi surprinşi să constataţi că aţi şi uitat de nevoia de cafea.
Este important de subliniat, totodată, că marii băutori de cafea (cu sau fără cofeina) se expun unui risc suplimentar: creşterea procentului de colesterol din sânge (vezi capitolul asupra hipercolesterolului).
Atenţie, de asemenea, la ceai; teina are aceleaşi efecte ca şi cofeina şi, în plus, afectează absorbţia fierului!
Acesta este un fragment din Mananc deci slabesc-Michel Montignac

Indraznesc sa te contrazic! Cafeaua decofeinizata e f nociva! Bobul din care este extrasa cafeau decofeinizata este mai de proasta calitate si contine acizi grasi care cresc colesterolul. Si asta in cazul in care avem norocul sa bem cafea de calitate.. Ptr ca sunt sortimente de cafea decofeinizata care Doamne Ajuta cum e facuta....

Exp 30 aug 2012 13:26:39

Re: De ce este interzisa cafeaua in slabire?
 
mai tineti minte "nechezolul"...??? AIA cafea:D:D:D
incercati cicoare/inka - interzis ptr Monty/Dukan- are zaharuri din sfecla de zahar

laurra 30 aug 2012 13:45:46

Re: De ce este interzisa cafeaua in slabire?
 
Citat:

Anterior postat de Kclaudyia (Post 1121700)


Indraznesc sa te contrazic! Cafeaua decofeinizata e f nociva! Bobul din care este extrasa cafeau decofeinizata este mai de proasta calitate si contine acizi grasi care cresc colesterolul. Si asta in cazul in care avem norocul sa bem cafea de calitate.. Ptr ca sunt sortimente de cafea decofeinizata care Doamne Ajuta cum e facuta....

In procesul de slabire ar fi mai indicata cea decofeinizata pana se reduce nevoia de a mai bea cafea....deci teoretic cafea deloc:D

Kclaudyia 30 aug 2012 14:47:11

Re: De ce este interzisa cafeaua in slabire?
 
Citat:

Anterior postat de laurra (Post 1121746)

In procesul de slabire ar fi mai indicata cea decofeinizata pana se reduce nevoia de a mai bea cafea....deci teoretic cafea deloc:D

Cate bordeie atatea obiceie :D Cum zice o vorba din popor. Ideea e eu baut mereu o cafea mare pe zi, cu indulcitor si f putin lapte si tot am slabit... Daca as renunta si la cafeaua de dimineata ce placeri mi-ar mai ramane? :-s

StarStruck 30 aug 2012 18:18:49

Re: De ce este interzisa cafeaua in slabire?
 
Eu nu am cum sa renunt la ea, e scanteia de care am nevoie sa fiu functionala dimneata. Fara cafea sunt adormita pana la 11, morocanoasa si n-am chef de nimic. O cantitate mica nu are ce sa strice, chiar si cu o lingurita rasa de zahar. Nu ma omor cu dulcele, as putea renunta la ea, dar ma roade stomacul si imi scade glicemia rapid pana pot sa rontai un biscuite ceva.
Si sincera nu stau eu in alea 17 de calorii pe care le contine 100 ml de cafea, pentru ca le ard oricum pe timpul zilei ori la sala. Cred ca e mai mult un mit decat o realitate.

jumbix 01 sep 2012 12:37:38

Re: De ce este interzisa cafeaua in slabire?
 
Cafeaua scade glicemia, scazand glicemia implicit apare senzatia de foame. Recunosc ca nici eu nu as renunta la aceasta licoare care ma binedispune in fiecare dimineata.:D

Exp 01 sep 2012 12:45:19

Re: De ce este interzisa cafeaua in slabire?
 
Hello Slabutelor!

Apropo de acest topic- cred ca o solutie buna ar fi CICOAREA...pe care eu incerc sa o cumpar dar nu o gasesc. Rugaminti: 1)cine imi poate da un pont si 2)daca se poate bea neindulcita...la cafea este okay, am reusit asta insa la cicoare ???!!!!

10q


Ora este GMT +2. Ora este acum 15:24:52.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO