forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Alimentatia (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=392)
-   -   Interzis la fructe?! (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=4042)

mariasarataru 03 iun 2010 17:11:01

Interzis la fructe?!
 
Am citit in mare cartea Mihaelei Bilic si personal am ramas destul de uimita. Voi sunteti de acord cu ceea ce scrie ea acolo?
De exemplu, este grav daca consumi de doua ori pe zi cate un fruct?? Acolo scrie sa il tratam ca pe un desert, deci sa il mancam rar. Sau...cerealele de tip mic dejun imbogatite cu zahar...sunt chiar asa un pacat mare daca sunt consumate in limite normale (30 g), iar peste zi nu mancam dulciuri?
Poate gresesc eu...la urma urmei nu eu sunt nutritionist...insa sunt ingrijorata pentru ca obinuiesc sa consum de doua ori pe zi fructe....asta ma impiedica sa pierd in greutate?...Voi ce credeti?
aaaa...si deci sa imi arunc azi cerealele alea?...

onetotilia 03 iun 2010 17:15:47

Re: Interzis la fructe?!
 
cerealele nu te sfatuiesc sa le mai mananci, insa nu renunta la fructe... sunt surse importante de vitamine si antioxidanti :)

fluturasss 03 iun 2010 17:19:32

Re: Interzis la fructe?!
 
fructele sunt dulciurile mele si mananc foarte des dar nu cred ca afecteaza asa tare...:)

UluceanuAnaMaria 03 iun 2010 17:28:36

Re: Interzis la fructe?!
 
La cerealele din comert (mai ales cele de la firme cunoscute, de ex Nestle sau Kellogg's) ar trebui intr-adevar sa renunti, sunt pline de zahar (de-aia sunt asa placute la gust) insa la fructe chiar nu vad de ce ai renunta. Reprezinta o sursa importanta de vitamine si antioxidanti, cum spunea si Otilia in postul de mai sus, si nu contin grasimi , si numai carbohidrati pe care ii consumi pe parcursul zilei.
Acum, normal ca facand exces de fructe nu vei reusi sa slabesti. Pana la urma, facand exces de orice te impedica sa slabesti.. Dar cred ca daca te limitezi la 2-3 fructe pe zi e totul ok. Mai ales daca vorbim despre citrice care sunt sanatate pura :) (mai ales grapefruitul. Dar , atentie , am citit undeva ca nu e bine sa mananci grefa daca fumezi, bei alcool sau iei pastile :-s Ar fi bine sa te informezi inainte de a manca fructul asta)
Succes in continuare! :-*

anqutz 03 iun 2010 19:52:44

Re: Interzis la fructe?!
 
Cerealele cu zahar intra clar in cosul de gunoi. Nu au nimic bun in ele. Daca vrei sa mananci cereale placute la gust incearca musliul, dar care sa fie simplu, fara adaus de miere, ciocolata, zahar sau alte prostii.

La capitolul fructe, si eu sunt de parere ca trebuie limitate. Nu neaparat doar unul pe zi. Tine cont ca au cantitate mare de zaharuri. Daca vrei vitamine si antioxidanti poti consuma la fel de bine legume.

DrIulia2010 03 iun 2010 21:11:16

Re: Interzis la fructe?!
 
Citat:

Anterior postat de mariasarataru (Post 208905)
Am citit in mare cartea Mihaelei Bilic si personal am ramas destul de uimita. Voi sunteti de acord cu ceea ce scrie ea acolo?
De exemplu, este grav daca consumi de doua ori pe zi cate un fruct?? Acolo scrie sa il tratam ca pe un desert, deci sa il mancam rar. Sau...cerealele de tip mic dejun imbogatite cu zahar...sunt chiar asa un pacat mare daca sunt consumate in limite normale (30 g), iar peste zi nu mancam dulciuri?
Poate gresesc eu...la urma urmei nu eu sunt nutritionist...insa sunt ingrijorata pentru ca obinuiesc sa consum de doua ori pe zi fructe....asta ma impiedica sa pierd in greutate?...Voi ce credeti?
aaaa...si deci sa imi arunc azi cerealele alea?...


Cand se urmeaza o dieta,consumul de fructe cu un continut mai mare de zaharuri este limitat la 2-3 pe zi,pe perioada dietei poti consuma,citrice,mere,kiwi,capsuni,caise,prune.
Fructele se consuma intre mese,la gustari.
Fructele nu substituie una din mesele principale!!!

Red_Rose 03 iun 2010 21:16:44

Re: Interzis la fructe?!
 
cerealele mele preferate is fulgii de ovaz,musli am vazut doar cu zahar in comert si rar cind gasesti in general ceva fara zahar :)
Daca mananci multe fructe nu te ingrasi dar nici nu slabesti daca esti chiar la dieta.2 mere pe zi spre ex e ideal dar mai multe deja nu e tocmai bine.Pe mine nush ce anume ma incurca la slabit,poate chiar faptul ca mananc uneori prea multe fructe,cite 4 mere pe zi sau multe cirese deodata,uneori mananc 2 mere la rind,nu ma pot limita la unul ca e ft gustos :D dar M.Bilic totusi cam prea strict scrie despre fructe,eu nu cred ca tre de tratat ca pe desert,adica pt mine desert e tort care tre de mincat ft ft rar iar fructele is ceva care tre consumate in cantitati rezonabile zilnic.

deadcountess 03 mai 2012 13:11:54

Re: Interzis la fructe?!
 
Depinde foarte mult de dieta tinuta. De exemplu la o dieta foarte low carb sunt interzise din cauza carbohidratilor, dar asta nu inseamna ca e o interdictie general valabila, sau ca nu e sanatos sa mananci fructe, dimpotriva.

Lauragirl 19 mai 2013 08:38:05

Re: Interzis la fructe?!
 
Vai de mine,s-a ajuns sa se zica si ca fructele ingrasa,imediat o sa se zica ca te ingrasi de la apa!:-sFructele sunt sanatate curata,cum sa te mai gandesti daca ingrasa?Intr-o dieta nu ar trebui sa te gandesti cat ingrasa ceva anume ci ce mananci!Trebuie sa mananci legume fructe,carne,fara prajeli si lucruri pline de ''chestii''din comert.Asa ar trebui sa fie o dieta,sau mai bine zis un regim de viata

deadcountess 21 mai 2013 14:14:59

Re: Interzis la fructe?!
 
Citat:

Anterior postat de Lauragirl (Post 1261098)
Trebuie sa mananci legume fructe,carne,fara prajeli si lucruri pline de ''chestii''din comert.Asa ar trebui sa fie o dieta,sau mai bine zis un regim de viata

Nu "trebuie" nimic, exista multe variante de diete si fiecare isi alege ce i se potriveste. ;)

Perfect adevarat ca fructele sunt sanatoase, iar chestia cu ce ingrasa si ce nu s-a mai discutat, cantitetea conteaza ca pana la urma orice aliment are un nr de calorii...


Ora este GMT +2. Ora este acum 23:27:20.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO