forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Alimentatia (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=392)
-   -   Lactatele ingrasa? (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=4113)

justbelieve 09 iun 2010 18:56:35

Lactatele ingrasa?
 
Tocmai citeam ceva pe un site ce mi se pare aberant.
Deoarece sunt bogate in carbohidrati branzeturile,laptele si iaurtul ingrasa si nu sunt permise in dieta.E adevarat sau e doar o opinie?
Intreb asta pentru ca eu as manca doar lactate,imi plac mult.Ma refer la cele normale,cumparate de la tarani.E adevarat ca au calorii multicele,dar totusi,sunt lactate.

mvthebest 09 iun 2010 20:10:58

Re: Lactatele ingrasa?
 
Acelea de la tarani au multe grasimi. Nu sunt permise in dieta...

deadcountess 09 iun 2010 20:13:09

Re: Lactatele ingrasa?
 
Citat:

Anterior postat de justbelieve (Post 214756)
Tocmai citeam ceva pe un site ce mi se pare aberant.
Deoarece sunt bogate in carbohidrati branzeturile, laptele si iaurtul ingrasa si nu sunt permise in dieta. E adevarat sau e doar o opinie?
Intreb asta pentru ca eu as manca doar lactate,imi plac mult. Ma refer la cele normale, cumparate de la tarani. E adevarat ca au calorii multicele, dar totusi, sunt lactate.

Depinde ce dieta tii. Ingrasa in functie de cantitatea mancata (ca toate alimentele). Cantitatea de carbohidrati nu e mare (exceptie iaurturi cu fructe). Problema e continutul mare de grasimi, si de aici rezulta calorii multe. Eu n-as renunta la ele, dar le consum cu masura, si aleg semidegresate.

rosemary 09 iun 2010 20:22:59

Re: Lactatele ingrasa?
 
In general lactatele de la tarani contin destul de multe grasimi... ai putea pe perioada dietei sa incerci sa consumi lactate cu un continut redus de grasimi... Acum e optiunea ta...pentru ca sincer vorbind chiar daca numarul de grasimi este mai ridicat in cazul lor, sunt mult mai sanatoase decat ceea ce gasim in magazine... [*45*]

anqutz 09 iun 2010 22:59:38

Re: Lactatele ingrasa?
 
Branza are putini carbo. Iaurtul si laptele trebuie consumate cu masura in dietele low carb.

Red_Rose 10 iun 2010 05:38:56

Re: Lactatele ingrasa?
 
Fetelor,eu cred ca is prostii astea.Deja totul ingrasa dupa cite vad eu.Mincati lactate si nu va mai speriati asa,daca stiti ca-s de alea grase mai putin in cantitate si atit.O sa ajungem sa mincam frunze doar in asa ritmuri.Ce sa mai mananci cind totul ingrasa(dupa unele teorii si pareri)?

justbelieve 10 iun 2010 07:09:14

Re: Lactatele ingrasa?
 
Multumesc pentru raspunsuri>:D<
De consumat voi cosuma in continuare lactate,insa voi avea grija sa nu mananc multe intr-o zi.
Probabil cele din magazin au ele mai putine grasimi,dar cu siguranta nu sunt mai sanatoase ca cele cumparate de la tarani.

anqutz 10 iun 2010 07:22:01

Re: Lactatele ingrasa?
 
Citat:

Anterior postat de justbelieve (Post 215092)
Multumesc pentru raspunsuri>:D<
De consumat voi cosuma in continuare lactate,insa voi avea grija sa nu mananc multe intr-o zi.
Probabil cele din magazin au ele mai putine grasimi,dar cu siguranta nu sunt mai sanatoase ca cele cumparate de la tarani.

Exact. ;) Mai bine mananci mai putin decat sa iei din comert.

alinutza656 10 iun 2010 09:18:01

Re: Lactatele ingrasa?
 
Citat:

Anterior postat de Red_Rose (Post 215073)
Fetelor,eu cred ca is prostii astea.Deja totul ingrasa dupa cite vad eu.Mincati lactate si nu va mai speriati asa,daca stiti ca-s de alea grase mai putin in cantitate si atit.O sa ajungem sa mincam frunze doar in asa ritmuri.Ce sa mai mananci cind totul ingrasa(dupa unele teorii si pareri)?

Exact rose.....eu consum lapte integral luat de la cineva de la tara si branzica,urda la fel....are ceva mai multe calorii dar sunt mult mai bune si sanatoase.Mama mea cumpara in permanenta asa ca nu mai dau si eu banutii pe chestii degresate.
PLus ca branza degresata nu imi place de nici o culoare...:(

OitaVesela 10 iun 2010 09:27:03

Re: Lactatele ingrasa?
 
Mie laptele ala 0.1% mi se pare apa cu faina :)) Ganditi-va prin ce procese trece laptele ala sa ii scoata toata grasimea din el.


Ora este GMT +2. Ora este acum 20:47:50.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO