forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Alimentatia (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=392)
-   -   Oua fara colesterol? (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=9994)

Roxii 13 aug 2011 11:03:41

Oua fara colesterol?
 
1 ataşament(e)
Hello fetele!Voi ati auzit de oua fara colesterol?:-sA fost mami ieri la tara si a luat de la o batranica oua proaspete.Printre ele erau si cateva cu o culoare usor verzuie/:)Si batranica i`a spus ca sunt oua fara colesterol,de la nush ce gaini speciale:-??Oare chiar or fi?Am atasat si o poza sa vedeti culoarea lor desi nu se vede foarte bine:D

miaumiau 13 aug 2011 11:49:09

Re: Oua fara colesterol?
 
salut, ouale fara colesterol sunt cea mai buna varianta de promovare de catre batranici disperate sa isi vanda marfa in piata.
Daca sunt naturale nu au cum sa fie fara colesterol si nu cred ca s-a inventat un ou sintetic comestibil fara.
In plus, culoarea cojii oualor de tara este galbuie, bej. cele cu coaja alba in general sunt cele din crescatorii unde gainile sunt infundate cu de toate. SI chestia cu colesterolul rau din ou a fost de mult timp demitizata de cercetatori.
Exista si google nu te limita numai la opinia noastra sau doar a unui site
Succes

Roxii 13 aug 2011 12:26:45

Re: Oua fara colesterol?
 
Citat:

Anterior postat de miaumiau (Post 758735)
salut, ouale fara colesterol sunt cea mai buna varianta de promovare de catre batranici disperate sa isi vanda marfa in piata.
Daca sunt naturale nu au cum sa fie fara colesterol si nu cred ca s-a inventat un ou sintetic comestibil fara.
In plus, culoarea cojii oualor de tara este galbuie, bej. cele cu coaja alba in general sunt cele din crescatorii unde gainile sunt infundate cu de toate. SI chestia cu colesterolul rau din ou a fost de mult timp demitizata de cercetatori.
Exista si google nu te limita numai la opinia noastra sau doar a unui site
Succes

Stiu ca s`a demonstrat ca oul nu contine colesterol rau,insa eram curioasa de acest lucru.:-??Ouale sunt naturale,o stiu din sursa sigura,nu cumpara mami fara sa stie de unde si daca nu sunt naturale.Sunt de la gaini crescute in curte,cu tarate si fara aditivi(sa fim seriosi,crezi ca ar da o batrana banii pe aditivi ca sa ce?:-??).Cat despre culoarea alba a oualor,tin sa te contrazic.Am avut si eu gaini numite"rachete" am impresia si desi erau crescute natural faceau oua cu coaja alba:)

coco23 13 aug 2011 15:40:42

Re: Oua fara colesterol?
 
Eu stiam ca oul de rata e usor verde si ca are fff putin colesterol:) acu , nu stiu ce ou o fi ala, dar poate e de rata?:P

anqutz 13 aug 2011 15:45:28

Re: Oua fara colesterol?
 
Citat:

Anterior postat de coco23 (Post 758859)
Eu stiam ca oul de rata e usor verde si ca are fff putin colesterol:) acu , nu stiu ce ou o fi ala, dar poate e de rata?:P

La asta ma uitam si eu, mie imi pare de rata.

Roxi, e mai mare decat un ou obisnuit?

coco23 13 aug 2011 15:47:43

Re: Oua fara colesterol?
 
Daca e mai mare decat oul de gaina clasic, alungit asa, sigur e de rata:)

pinksirena 13 aug 2011 18:42:53

Re: Oua fara colesterol?
 
Nu exista ou fara colesterol....Colesterolul e un tip de grasime care se gaseste in tesuturile animale si e imposibil ca oul sa nu contina colesterol.Oricum dak mananci sanatos poti manca si 1 ou pe zi si sa nu ai probleme de colesterol.

Slabuta 13 aug 2011 18:58:28

Re: Oua fara colesterol?
 
Citat:

Anterior postat de coco23 (Post 758859)
Eu stiam ca oul de rata e usor verde si ca are fff putin colesterol:) acu , nu stiu ce ou o fi ala, dar poate e de rata?:P

Oul de rata are mai mult colesterol decat cel de gaina :)
Dar atata timp cat este dintr-o sursa naturala nu este nici o problema.

Roxii si eu sunt de parere ca este ou de rata.
Cred ca batranica a gresit ceva. :) Cu siguranta are colesterol.

Roxii 13 aug 2011 20:05:56

Re: Oua fara colesterol?
 
Citat:

Anterior postat de coco23 (Post 758859)
Eu stiam ca oul de rata e usor verde si ca are fff putin colesterol:) acu , nu stiu ce ou o fi ala, dar poate e de rata?:P

Nu cred ca e de rata:-?Adica stiu ca ala e mai mare,pe cand asta este cat unul de gaina mic:-s

Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 758865)


La asta ma uitam si eu, mie imi pare de rata.

Roxi, e mai mare decat un ou obisnuit?

Nu,este cat un ou mic de gaina.Plus ca femeia aceea nu are dekt gaini:-s

Citat:

Anterior postat de pinksirena (Post 758947)
Nu exista ou fara colesterol....Colesterolul e un tip de grasime care se gaseste in tesuturile animale si e imposibil ca oul sa nu contina colesterol.Oricum dak mananci sanatos poti manca si 1 ou pe zi si sa nu ai probleme de colesterol.

Nu e vb de asta,ca eu oricum mananc oua si deocamdata n`am avut probleme cu colesterolul,doar ca mi s`au parut ciudate:))

Citat:

Anterior postat de Slabuta (Post 758952)


Oul de rata are mai mult colesterol decat cel de gaina :)
Dar atata timp cat este dintr-o sursa naturala nu este nici o problema.

Roxii si eu sunt de parere ca este ou de rata.
Cred ca batranica a gresit ceva. :) Cu siguranta are colesterol.

Nu este de rata sigur:-?Insa faza cu lipsa colesterolului si mie mi se parea cam dubioasa,altfel nici nu mai intrebam:D

Pumpkin 14 aug 2011 08:24:17

Re: Oua fara colesterol?
 
M-ai facut curioasa asa ca am cautat pe net si am gasit asta:
Oua de araucana

A fost facut un studiu intre doua linii de gaini comerciale (Lehorn si Isa Brown) si rasa Araucana in doua tipuri de alimentatie diferite.
Bogate in acizi grasi (hrana bogata in grasime animala) si mai sarace in acizi grasi ( ulei de peste si subtituenti ai acestuia).
Ambele rase si diete nu au avut influente privind compozitia oualelor. Rasa Araucana a consumat cantitati mai mici de hrana si au produs oua mai mici decat celelalte doua rase. Greutatea galbenusului de ou a fost identic la toate cele trei rase. De aici rezulta ca este un galbenus mult mai mare in raport cu albusul , la ouale de Araucana.
In comparative cu rasele comerciale, Araucana produce oua cu un continut mult mai redus de cholesterol pe gram de galbenus de ou, care a fost chiar mai pronuntat atunci cand este exprimat per gram de ou, datorita continutului bogat in galbenus.
Continutul de colesterol a unui ou a ramas neschimbat de dieta si indiferent de sursa de grasimi.
In afara de acestea, exista si alte cateva caracteristici care diferentiaza rasa Araucana de celelalte rase comerciale:
-coloritul cojii oualelor este de o nuanta verde albastrui, fiiind astfel numite si oua de pasti.
-exemplarele adulte, indifferent de sex, au crescut cate un smoc de pene in partile laterale ale ciocului , in dreptul operculilor auriculari (urechii).
-pastreaza coloritul picioarelor de la gainile salbatice din India si America din care provin, acestea fiind usor verzui spre negru.
- au coada scurta si tesita.
- deoarece gena care determina caracteristicele rasei ( smocuri de par la urechi ) este mortala daca provine de la ambii parinti, multi pui mor in ou.
Cunoscand toate acestea, recomandam folosirea acestor oua in alimentatia persoanelor supuse la un efort fizic intens (sportivi , mineri, agricultori) , persoanelor care necesita un regim bogat in calorii ( copii in crestere, batrani, bolnavi in convalescenta) si oricarei persoane care doreste sa consume un produs exclusivist.


Ora este GMT +2. Ora este acum 22:14:53.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO