forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Alimentatia (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=392)
-   -   Produsele Bio (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=3178)

karemina 17 mar 2010 15:56:35

Produsele Bio
 
Buna fetele. Am si eu o curiozitate am vazut ca apar pe piata mai nou tot felul de produse Bio sincer nu m-am uitat decat la creme de Cacao si la Untul de arahide si am vazut ca au un numar de calorii aproximativ egal cu cel al produselor obisnuite dar totusi am o dilema: produsele bio sunt naturale si ingrasa mai putin decat produsele cu aditivi? mamaliga din malai bio ingrasa mai putin decat mamaliga din malaiul bunicii de la tara?

Liviutzza 17 mar 2010 15:59:54

Re: Produsele Bio
 
din cate stiu eu nu ingrasa mai putin!sunt doar naturale..ca cele de la tara de exemplu:)daca te referi la malai e ca cel pe care il are bunica ta...asta inseamna Bio...produse naturale fara conservanti fara e-uri si alte porcarii..de exemplu daca gasesti oua bio...ceea ce eu nu am gasit:(( sunt super ptr ca sunt de la gaini hranite cu graunte..nu cu ingrasaminte si alte cele:Dcu siguranta sunt mai sanatoase..dar de ingrasat orice ingrasa in cantitate mare!

mishutza 17 mar 2010 16:00:32

Re: Produsele Bio
 
Karemina,produsele bio nu au nimic de-a face cu ingrasat,calorii si ceea ce tine de ingrasat.Produsele bio sunt produse organice,care trebuie sa nu contina vreun fel de chimicale,aditivi sintetici.Adica rosiile de la bunica din gradina sunt aproape bio,daca nu le-a stropit cu diferite ingrasaminte.Spun aproape ca totusi a mai plouat pe ele si vecinul de alaturi sigur a stropit cu ceva productia lui.

karemina 17 mar 2010 16:02:05

Re: Produsele Bio
 
Citat:

Anterior postat de Liviutzza (Post 121021)
din cate stiu eu nu ingrasa mai putin!sunt doar naturale..ca cele de la tara de exemplu:)daca te referi la malai e ca cel pe care il are bunica ta...asta inseamna Bio...produse naturale fara conservanti fara e-uri si alte porcarii..de exemplu daca gasesti oua bio...ceea ce eu nu am gasit:(( sunt super ptr ca sunt de la gaini hranite cu graunte..nu cu ingrasaminte si alte cele:Dcu siguranta sunt mai sanatoase..dar de ingrasat orice ingrasa in cantitate mare!

Oua Bio am primit de la tata impreuna cu un cocos gras Bio dar mult prea gras pt a il manca eu :))

karemina 17 mar 2010 16:02:59

Re: Produsele Bio
 
Multumesc fetele, la asta ma gandeam si eu dar am zis hai sa intreb sa vedem poate parerea mea nu e cea mai buna :)

Liviutzza 17 mar 2010 16:14:18

Re: Produsele Bio
 
si de unde a luat tatal tau oua bio?:))

Liviutzza 17 mar 2010 16:15:42

Re: Produsele Bio
 
nu de alta da vreau si eu:)):D:D

karemina 17 mar 2010 16:21:46

Re: Produsele Bio
 
Citat:

Anterior postat de Liviutzza (Post 121043)
si de unde a luat tatal tau oua bio?:))

De la gainile lui crescut cu porumb si grau puse de el carora nu le da nici cu azotat am un tata tare bio eu lucrez in agricultura si am incercat sa ii duc tot felul de chestii care protejaza culturile de boli si nu a vrut le-a aruncat.

Liviutzza 17 mar 2010 16:23:53

Re: Produsele Bio
 
super:)ce fain...:)si ouale le vinde?sau sunt ptr consumul familiei?

OitaVesela 17 mar 2010 16:25:53

Re: Produsele Bio
 
Dar produsele pe care scrie Bio chiar sunt? Ca eu am paranoia asta ca oricine poate sa scrie dar nu stii ce e in ele defapt.


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:58:58.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO