forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Anorexie (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=413)
-   -   Devin anorexica? (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=12180)

Seleena 19 ian 2013 17:06:33

Devin anorexica?
 
Am slabit din noiembrie de la 70 kg la 61 (ianuarie). Am zile cand mananc normal sau zile cand mananc un mar pe zi. Uneori imi cumpar lucruri de care imi sunt pofta, ma duc la baie si doar mestec si scuip.
Cand ma uit in oglinda ma vad imensa fata de colegele mele. Stau cu orele si ma uit cu poze cu mine la 71 kg, ma simt mandra dar stiu si vreau sa dau mai mult. Vreau sa devin cat mai slaba.
A inceput sa imi cada parul, am ciclu de 2 ori pe luna (am patit asta si luna asta dar si luna trecuta, mi-a venit la o distanta de 21 zile nu stiu daca e normal), ma simt obosita si de cateva saptamani parca nu imi mai este deloc foame.
Invat dupamiaza si de obicei dimineata mananc un mar, la scoala nimic si cand vin la 6-7 ce gatesc ai mei ca sa nu se supere pe mine :-s nu vreau sa intre parintii la banuieli.
Ce parere aveti? Sunt anorexica, devin ana?

Rusu Laura 19 ian 2013 17:15:38

Re: Devin anorexica?
 
Citat:

Anterior postat de Seleena (Post 1208042)
Am slabit din noiembrie de la 70 kg la 61 (ianuarie). Am zile cand mananc normal sau zile cand mananc un mar pe zi. Uneori imi cumpar lucruri de care imi sunt pofta, ma duc la baie si doar mestec si scuip.
Cand ma uit in oglinda ma vad imensa fata de colegele mele. Stau cu orele si ma uit cu poze cu mine la 71 kg, ma simt mandra dar stiu si vreau sa dau mai mult. Vreau sa devin cat mai slaba.
A inceput sa imi cada parul, am ciclu de 2 ori pe luna (am patit asta si luna asta dar si luna trecuta, mi-a venit la o distanta de 21 zile nu stiu daca e normal), ma simt obosita si de cateva saptamani parca nu imi mai este deloc foame.
Invat dupamiaza si de obicei dimineata mananc un mar, la scoala nimic si cand vin la 6-7 ce gatesc ai mei ca sa nu se supere pe mine :-s nu vreau sa intre parintii la banuieli.
Ce parere aveti? Sunt anorexica, devin ana?

cum ai slabit pana acum? ce, cum, cat mananci/mancai?
sport faci?
fructe, legume mamanci? lipsa de vitamine si minerale duce la oboseala si caderea parului, exfolierea unghiilor, scaderea imunitatii!
deocamdata te incadrezi la o greutate normala:)...dar de ce scuipi mancarea? adica asta tine deja de psihic...te poti controla...incearca sa nu mai faci asta! iti e pofta..mananci...nu vrei sa mananci...nu manca...dar nu te obisnui cu obiceiuri de genu!:-s
ciclul inca nu se poate spune daca ti-a venit prea rpd sau e ceva problema hormonala...asteapta sa vezi urmatoarele luni...o saptamana in plus sau in minus intr-o luna, doua nu e semn de dereglare hormonala...dar ai grija!
esti tanara!!!! ;) nu face prostii ca la varsta ta cu o alimentatie sanatoasa si sport slabesti foarte frumos!

Seleena 19 ian 2013 17:18:44

Re: Devin anorexica?
 
Citat:

Anterior postat de Rusu Laura (Post 1208043)


cum ai slabit pana acum? ce, cum, cat mananci/mancai?
sport faci?
fructe, legume mamanci? lipsa de vitamine si minerale duce la oboseala si caderea parului, exfolierea unghiilor, scaderea imunitatii!
deocamdata te incadrezi la o greutate normala:)...dar de ce scuipi mancarea? adica asta tine deja de psihic...te poti controla...incearca sa nu mai faci asta! iti e pofta..mananci...nu vrei sa mananci...nu manca...dar nu te obisnui cu obiceiuri de genu!:-s
ciclul inca nu se poate spune daca ti-a venit prea rpd sau e ceva problema hormonala...asteapta sa vezi urmatoarele luni...o saptamana in plus sau in minus intr-o luna, doua nu e semn de dereglare hormonala...dar ai grija!
esti tanara!!!! ;) nu face prostii ca la varsta ta cu o alimentatie sanatoasa si sport slabesti foarte frumos!

Nu am facut deloc sport :( prefer sa mananc mai putin decat sa fac sport..
Doar cat ma plimb pe jos cam o ora zilnic..da nu cred ca se pune

Rusu Laura 19 ian 2013 17:38:48

Re: Devin anorexica?
 
Citat:

Anterior postat de Seleena (Post 1208044)
Nu am facut deloc sport :( prefer sa mananc mai putin decat sa fac sport..
Doar cat ma plimb pe jos cam o ora zilnic..da nu cred ca se pune

poi nu e bine cum gandesti! mai bine mai mult sport si mancare normala! macar 30 de minute in fiecare zi...gasesti filmulete pe internet cate vrei, cu ce vrei! daca vrei, poti!
sportul iti regleaza toate functiile organismului si te scapa de multe boli...asa ca e timpul sa te apuci de putina miscare! aerobic, gimnastica, pilates, tae-bo, alergare, sarit coarda, zumba, etc...sunt foarte multe variante...alege dintre ele si nu mai sta pe ganduri!
la inceput o sa faci din obligatie, apoi cand vei vedea ce bine te simti o sa iti ceara organismul sa faci sport!!!

Seleena 19 ian 2013 18:26:52

Re: Devin anorexica?
 
Citat:

Anterior postat de Rusu Laura (Post 1208048)


poi nu e bine cum gandesti! mai bine mai mult sport si mancare normala! macar 30 de minute in fiecare zi...gasesti filmulete pe internet cate vrei, cu ce vrei! daca vrei, poti!
sportul iti regleaza toate functiile organismului si te scapa de multe boli...asa ca e timpul sa te apuci de putina miscare! aerobic, gimnastica, pilates, tae-bo, alergare, sarit coarda, zumba, etc...sunt foarte multe variante...alege dintre ele si nu mai sta pe ganduri!
la inceput o sa faci din obligatie, apoi cand vei vedea ce bine te simti o sa iti ceara organismul sa faci sport!!!

Si cat pot slabi asa? Si in cat timp?

Rusu Laura 19 ian 2013 19:34:28

Re: Devin anorexica?
 
Citat:

Anterior postat de Seleena (Post 1208057)
Si cat pot slabi asa? Si in cat timp?

destul de repede...mai ales pt ca tu nu faci sport! mananci sanatos...3 mese principale si 2 gustari mici...fara prajeli, grasimi, fainoase, dulciuri, fast food, chipsuri si minuni de genu. nu combini niciodata proteinele cu carbo gen cartofi, paste, orez...papi lactate multe cu cereale integrale, musli, fructe...carne de pui, vita, peste cu legume (fierte, crude, salate, cum poftesti), multe supe, ciorbe...paine de secara sau integrala maxim 2 felii/zi...ceaiuri dupa fiecare masa (te ajuta la digestie)...cand vrei ceva dulce, cauti retete dietetice...sunt foarte multe retete pe site... nu bei sucuri, alcool si numai apa si ceaiuri si sucuri naturale facute de tine, neindulcite sau cu o lingurita de miere... iti dau un sfat: cumpara-ti cartea lui Bilic despre alimenatie sanatoasa...e foarte utila si te va ajuta sa intelegi multe lucruri :)
iar sportul te ajuta sa iti cresti metabolismul=> arderile sunt mai puternice, te tonifiezi si slabesti frumos :) iti ajuti organismul sa lucreze si te feresti de multe boli asa :)
crezi ca poti?

Tina 20 ian 2013 14:54:54

Re: Devin anorexica?
 
Citat:

Anterior postat de Seleena (Post 1208042)
Am slabit din noiembrie de la 70 kg la 61 (ianuarie). Am zile cand mananc normal sau zile cand mananc un mar pe zi. Uneori imi cumpar lucruri de care imi sunt pofta, ma duc la baie si doar mestec si scuip.
Cand ma uit in oglinda ma vad imensa fata de colegele mele. Stau cu orele si ma uit cu poze cu mine la 71 kg, ma simt mandra dar stiu si vreau sa dau mai mult. Vreau sa devin cat mai slaba.
A inceput sa imi cada parul, am ciclu de 2 ori pe luna (am patit asta si luna asta dar si luna trecuta, mi-a venit la o distanta de 21 zile nu stiu daca e normal), ma simt obosita si de cateva saptamani parca nu imi mai este deloc foame.
Invat dupamiaza si de obicei dimineata mananc un mar, la scoala nimic si cand vin la 6-7 ce gatesc ai mei ca sa nu se supere pe mine :-s nu vreau sa intre parintii la banuieli.
Ce parere aveti? Sunt anorexica, devin ana?

As vrea, inainte sa cred ca pot sa iti raspund la intrebare, sa iti punctez niste lucruri, asa cum le vad eu:
- in primul rand, e important ca te intrebi daca esti sau devii anorexica, chiar daca e foarte posibil sa nu fie asa
- apoi, e important ca exista "ma simt mandra", astea doua te ajuta mult sa eviti o tulburare alimentara, adica sunt factori ce te tin pe linia de plutire

- chiar daca atitudinea ta fata de mancare si body image contine elemente specifice tulburarilor alimentare, nu e cazul sa te hazardezi sa pui eticheta asta
- semnele fizice sunt rezultatul alimentarii insuficiente si practic, cel mai puternic semnal de alarma
Primul lucru pe care l-as face, ar fi sa analizez situatia controlului. As incerca sa mananc putin cantitativ, ceva care sa-mi linisteasca nevoia de a nu manca, insa si nevoia fireasca, adulta pe care ai manifestat-o in mesajul asta: grija fata de tine. M-as uita la faptul ca am slabit si m-as intreba cu ce ma multumeste la momentul actual si cum ar fi pt. mine daca as mai da jos, ca stare emotionala. Asta as face eu in locul tau. Nu m-as zgandarii prea mult, acuzandu-ma ca ii supar pe ai mei, ca nu fac bine ce fac. As lua-o asa: portii mici cand simt nevoia, mici ca sa imi satisfaca nevoia de a manca si de a ma simtii in controlul lor. Daca comportamentul tau persista, e bine sa ai o persoana de incredere cu care sa vorbesti sau chiar consilier.
Ia in considerare si faptul ca e posibil sa fii intr-o perioada de apogeu emotional, fapt ce faciliteaza aceste tendinte/predispozitii (unii mananca mult, altii putin, altii nu dorm etc.). Poate sa fie ceva temporar, insa e important ca o data ce elimni acest comportament ce sustine infometarea sa analizezi de ce se manifesta in contextul vietii tale: cat de frecvent imi apare nevoia asta, ce e specific acelor perioade si treptat, chiar singur o sa obtii cateva raspunsuri.

coco23 20 ian 2013 15:56:38

Re: Devin anorexica?
 
Nu cred ca esti anorexica, dar poti deveni.

Nu scuipa mancarea, dezvolti obiceiuri proaste si nu e deloc bine ce faci.

Eu cred ca ai totusi ceva probleme cu modul in care te percepi...

Vorbeste cu cineva si descarca-te:)!

Seleena 21 ian 2013 10:14:11

Re: Devin anorexica?
 
O sa incerc sa va urmez sfaturile. Multumesc mult fetelor!


Ora este GMT +2. Ora este acum 15:38:54.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO