forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Arhiva - Dieta Michel Montignac (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=463)
-   -   Gasca fetelor care tin Montignac partea V (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=6330)

aussie_girl 23 sep 2010 17:37:41

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea V
 
Citat:

Anterior postat de lidiuta (Post 340018)
Aussie,ma bucur ca ne-ai scris,ca nu ne-ai uitat!Eu cred ca nici nu conteaza daca tii monti sau nu,important e sa fii tu bine,entuziasta,optimista,haioasa,asa cum te-am perceput _eu de,ex.Ma rog la Doamne-Doamne sa treci cu bine peste obstacole,cu rabdare.Asa cum ne spuneai tu,ai trecut prin multe.Te imbratisez!Pe mine m-ai ajutat mult.Abia astept sa ajung la biblioteca centrala sa cer cartea"mananca,roaga-te ,iubeste".O zi buna!>:D<


Lidia, nu v-am uitat nici o clipa draga mea. Sunt eu cand "la bal..cand la spital" dar memoria nu ma lasa nicicum. Nu am cum..
Eu sunt aici si va citesc..asta e clar! si ma bucur de victoria fiecareia dintre voi! ma bucur sincer..si mi se confirma mereu ca se poate..nu doar sa slabim..ci ca in general putem face ceva in viata cu conditia: sa stim ce vrem!!

Sa citesti cartea, e o carte faina!! Filmul nu a fost la inaltime. Cartea e.."hranitoare" !

pup Lidiuta!

Anycyk90 23 sep 2010 17:40:41

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea V
 
Citat:

Anterior postat de aussie_girl (Post 340023)
nu ma deranjezi Anyc!! :)
pai nu stiu exact..ca pana una alt ama ghidez tot dupa Monti..dar spre exemplu rod si ceva morcoveii..sau mai mananc si o para...sau.beau un ceai negru dimineata (care are cofeina)...si tot asa!!

Iar fug de gandul ca cineva imi restrictioneaza ceva..(deh..e si asta vreo forma d e nebunie..:( ) si atunci, ma ametesc eu p emine cu ideea ca mananc cum vreau eu..si cu asta basta (de fapt nu e deloc asa..dar hey..lasa-ma sa cred!! :) )

te pupicesc

Da...ma confrunt si eu cu aceasta problema...cand ma restrictionez mai rau fac...infulec tot...E bine...in principiu nu faci greseli enorme cu un ceai sau ceva marunt...dar eu de exemplu dak calc stramb cu un biscuit toata ziua infulec ciocolata de casa,prajituri etc si-mi spun k de maine nu mai e asa...si reiau de la capat...insa la tine vad k nu e asa si e bine>:D<

lidiuta 23 sep 2010 17:41:56

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea V
 
meniu 23.09
orez brun cu mere calite,cafea
2 carnati,rosii,2 oua fierte,1 felie branza proaspata
2 pere,2 mere
cafea decof,ceai sunatoare,galbenele
2 ciocanele,rosii,mancarica dovlecei.
cred ca mai adaug conopida cu iaurt si 25 gr cioco conforma(85% cacao)/sau fac 2-3 clatite conforme
mers pe jos 4 km
Cat despre cantar,zic precum Crissa:e prietenul meu.Cand nu scad,ma mentin,desi mananc mult cantitativ

Purple flower 23 sep 2010 17:45:00

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea V
 
Citat:

Anterior postat de curly.light (Post 339901)
Sa ne spui si noua cum au iesit merele:>
Eu rezist foarte usor la astfel de tentatii... Nu eram o foarte mare mancacioasa...de cand ma stiu,familia mea manca foarte gras ,si mie imi placea sa pap mancaruri mai usoare ,salate... Maioneza nu am mancat niciodata..la pizza nu puneam ketchup ,la salate nu puneam sosuri,carnea nu imi placea grasa...:)) Mama imi spunea ca sunt un copil mofturos :> Dar acum zice ca eram programata sa mananc dietetic:)) Pizza mai mancam,dar rar,si nu o consideram niciodata mare lucru.
Eu sunt convinsa ca as putea manca super conform si de craciun ,si de paste :-/,fara sa imi fie pofta de nimic.
Problema mea sunt dulciurile.Am fost dependenta de ele,la propriu. Si anul acesta a fost cel mai greu ,pentru ca de fiecare data cand incercam sa renunt la ele,cedam si mancam de 10 ori mai mult decat era normal. Acum vad ca si la dulciuri rezist usor:x Daca pot face asta... nu conteaza cat de bine miroase pizza,pot face orice:x
Cat priveste abaterile...stiu la ce te referi. Chiar si o abatere mica obisnuia sa aduca dupa ea o abatere imensa,pentru ca imi pierdeam increderea in mine. Cand ma gandesc la vremurile alea(aproximativ recente) ..nu imi vine sa cred ca eram eu aia:))
Cred ca iti permiti sa bei un suc de fructe fara zahar,nu vad de ce nu ai putea. Are IG mediu ,dar noi suntem in diversificare si avem voie:-*

Roxi,
Dupa ce mi s-au terminat merele , le-am scos din cuptor , le-am pus pe farfurie si in in drum spre camera le-am scapat pe jos si am spart si farfuria . x-( Mi-am pus altele la facut, oricum cred ca ies ca miroseauau bine si celelalte da nu am apucat sa le gust.
Nici eu nu eram mancacioasa inainte. Si eu tot din cauza dulciurilor + alte gustari ma ingrasam. Am povestit eu in jurnalul meu ca nu consumam cartofi prajiti decat 1 data / an , carne grasa si sosuri nu facea nici mama acasa.
Dar la mine s-a pus amprenta lipsa de timp liber in care mancam sanwcihuri si covrigi si altele + ca locuiesc cu prietenul si el nu e cazul sa se abtina de la nimic ca are de vreo cativa ani aceasi greutate. Nu se misca acul la cantar orice ar manca, nu ca la mine.
Important este sa reusim sa ne adaptam pancreasul si poate in timp nu o sa ne mai ingrasam si cu apa. Cazul meu :)

lidiuta 23 sep 2010 17:45:56

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea V
 
Crissa,sanatate si succes la examene!
Roxi,ti-am scris mai sus ce poti folosi fara zahar pt gat.Sanatate!
Ame,multumesc pentru gandurile tale frumoase,inca nu am sot:D,dar ma bucur de convietuirea/comuniunea cu parintii mei.E o mare bucurie sa-i am pe ei alaturi.

VAmedeea 23 sep 2010 17:47:47

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea V
 
Citat:

Anterior postat de lidiuta (Post 340040)
Crissa,sanatate si succes la examene!
Roxi,ti-am scris mai sus ce poti folosi fara zahar pt gat.Sanatate!
Ame,multumesc pentru gandurile tale frumoase,inca nu am sot:D,dar ma bucur de convietuirea/comuniunea cu parintii mei.E o mare bucurie sa-i am pe ei alaturi.

Scuze, am tras eu o concluzie gresita.:"> Erai intr-o poza cu un domn, dar daca ma gandesc mai bine, parca spusesei ca e prieten.

danieladanutza 23 sep 2010 17:55:50

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea V
 
fetele mele am o intrebare as manca niste clatite dar nu stiu cu ce faina sa le fac .am cautat de naut dar nu am gasit asa ca am cumparat faina de soia/ din grau integral de care sa pun? eu nu am mai mancat nimic cu faina de ceva timp si mi-e un pic frica sa nu ma ingras

aussie_girl 23 sep 2010 18:02:04

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea V
 
Citat:

Anterior postat de Anycyk90 (Post 340033)
Da...ma confrunt si eu cu aceasta problema...cand ma restrictionez mai rau fac...infulec tot...E bine...in principiu nu faci greseli enorme cu un ceai sau ceva marunt...dar eu de exemplu dak calc stramb cu un biscuit toata ziua infulec ciocolata de casa,prajituri etc si-mi spun k de maine nu mai e asa...si reiau de la capat...insa la tine vad k nu e asa si e bine>:D<

ei nu..pe naiba!! cum sa nu fac asa..fac si eu si inca cum..cu perseverenta chiar!!

suntem toate cam la fel draga mea! eu nu facui greseli o zi..azi sa speram ca e a doua..(zi fara greseli)..dar mai vedem!

succese multe, multe.

aussie_girl 23 sep 2010 18:03:47

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea V
 
Citat:

Anterior postat de danieladanutza (Post 340049)
fetele mele am o intrebare as manca niste clatite dar nu stiu cu ce faina sa le fac .am cautat de naut dar nu am gasit asa ca am cumparat faina de soia/ din grau integral de care sa pun? eu nu am mai mancat nimic cu faina de ceva timp si mi-e un pic frica sa nu ma ingras

incearca cu faina din ovaz+lapte fara grasime+un albus de ou=copate in tigaie fara pic de ulei (ies asa ca niste..scoarte de copac...nu mancai scoata..dar hey, asa am comparat). Sunt bune..serios ca da..si le papi cu gem din ala fara zahar!

sa-mi spui de-ti plac!!

Ioana slaba 23 sep 2010 18:14:36

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea V
 
Citat:

Anterior postat de aussie_girl (Post 340003)
dragele mele,

nu am mai intrat demulticel pe la voi. Am renuntat un pic la ideea de Monti, dar in mare incerc sa ma ghidez dupa aceleasi principii. Am avut ieri o zi buna. Sper sa fie si azi una la fel de bunuta (cu mancarea vorbesc..ca altele..mda!!)

Eu trec si va citesc zilnic. Nu prea scriu pentru ca nu am ce sa spun in legatura cu Monti. Aplic un pic de reguli personale si sper sa rezist mai mult asa..O sa vad. Dupa cum v-am spus: nu fac planuri pe termen lung!

Va urez succes si mai trec sa va salut.

ps. sunt tare mandra de toate care sunteti victorioase!! pupici!

Heei vad portocaliu pe forum ...ce bucurie yeeey. >:D<>:D<>:D<.

Lasa asa incet incet si o sa scazi. Stiam eu ca ma iubesti si astepti sa slabim impreuna. :x:x:x


Ora este GMT +2. Ora este acum 22:49:58.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO