forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=353)
-   -   Jurnal Aida35 - Vreau sa ma micsorez... de la 120 kg la... (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=2640)

Aida35 21 feb 2010 10:34:21

Re: Vreau sa ma micsorez ... de la 120 kg la ...
 
si mai e o chestie slabuta. Ieri am salvat meniul pentru ziua de azi , dar calculele erau facute pentru 107,3 kg si nu stiu cum sa modific ca sa imi calculeze meniul pentru 106,8 kg :-s

claire35 21 feb 2010 10:56:56

Re: Vreau sa ma micsorez ... de la 120 kg la ...
 
Felicitari Aida35..ai slabit destul de multe kg intr-un timp scurt si din ce vad nu te infometezi...inseamna ca metabolismul e strong..tine-o tot asa!

alexa.stan 21 feb 2010 12:36:14

Re: Vreau sa ma micsorez ... de la 120 kg la ...
 
Buna, Aida.

Iti tin pumni sa nu pui gura pe carbohidtranti.

Asa sa va povestesc putin ce sunt acesti carbohidranti, in primul rand se mai numesc si glucide. Si se gasesc in alimentele care contin zaharuri, fructe au o cantitate mare, legume, au o catitate mica, paine, cartofi. morcovi, au cantitati mari de carbohidranti. Sunt foarte bine sintetizati de organismul nostru, deci nu este necesar sa aducem aport de carbohidranti, pt ca organisnul stie sa si produca singur, din grasimile de rezerva, deci din sunculitele noastre.

Lipidele sau grasimile, se gasesc in carne, oua, uleiuri, seminte.... (o sa va aduc o lista, dar va recomand sa citit cu atentie cartea lui montiniac o gasiti la biblioteca siteului). Lipidele nu le putem sintetiza, deci este esential sa aducem un aport de lipide.

Carbofidranti si lipidele, nu trebuiesc combinate niciodata. Pt ca nu sunt bine digerabile inpreuna.

Eu va recomand un lucru, sa eliminati pe cat posibil zaharurile (carbohidranti=fructe, paine alba, zahar alb, cartofi, morcovi etc., veti vedea ca astfel va va fi mai usor sa scapati de kg si de pofte, zaharul este cel care ne da pofte. Nu este voie sa papam mai mult de 2 fructe pe zi, adica 150 de gr.

O sa va intrebati de ce cei care papa multe fructe au slabit, pt ca au putine calorii, si atunci corpul nostru isi produce energie din carbohidranti lor, si mai apoi din grasime. Dar daca nu ai un metabolism bun nu vei slabi daca papi fructe.

Caut lista si vo atasez aici ca sa va fie andemana. desi va recomand sa citit cu atentie forumul.

Aida35 21 feb 2010 13:11:43

Re: Vreau sa ma micsorez ... de la 120 kg la ...
 
ioi cat de mult am putut sa mananc :-&
sunt culmea zau , sotul meu se uita la mine socat cat mananc [*143*]
am refacut meniul ca mi-a foar imposibil sa mananc 400g de legume pe langa tot pieptu ala de pui

de ce nu vad tikeru meu? [*12*]

Aida35 21 feb 2010 13:16:00

Re: Vreau sa ma micsorez ... de la 120 kg la ...
 
Citat:

Anterior postat de claire35 (Post 93845)
Felicitari Aida35..ai slabit destul de multe kg intr-un timp scurt si din ce vad nu te infometezi...inseamna ca metabolismul e strong..tine-o tot asa!

merci mult [*130*]
De fapt nu stiu daca metabolismul meu e strong sau am inceput sa mananc "stiintific" [*ganditor*]
Oricum sunt foarte multumita si deja incep sa imi fac vise ca luna asta slabesc alea 8kg :D

>:D<

miha1983 21 feb 2010 13:17:33

Re: Vreau sa ma micsorez ... de la 120 kg la ...
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 93641)


Miha sa studiezi listuta asta, poate te ajuta sa faci alegeri corecte :)
http://forum.slabute.ro/pregatirea-s...html#post66963

mersi mult! am citit si articolul dar am o nelamurire: laptele nu e bine sa il combini cu cerealele? ca eu stiam ca e un mic dejun sanatos. eu dimineata manc fulgi de ovaz cu lapte degresat sau iaurt degresat si acuma sunt in dubiu daca fac bine sau nu.

Aida35 21 feb 2010 13:20:04

Re: Vreau sa ma micsorez ... de la 120 kg la ...
 
alexa vreau atasamentu ... daca se poate. Oricum , mai am multe de invatat .
Chiar vroiam sa imi fac un tabel frumos sa il pun pe frigider cu 'combinarea alimentelor' ce este permis si imi va fi mult mai usor ... desi cred ca exact asa mananc ;).
Oricum nu ma las eu pe o ureche , caut in continuare ;;)

... asteptam atasamentul >:D<
:-*

miha1983 21 feb 2010 13:20:12

Re: Vreau sa ma micsorez ... de la 120 kg la ...
 
Citat:

Anterior postat de Aida35 (Post 93970)
ioi cat de mult am putut sa mananc :-&
sunt culmea zau , sotul meu se uita la mine socat cat mananc [*143*]
am refacut meniul ca mi-a foar imposibil sa mananc 400g de legume pe langa tot pieptu ala de pui

de ce nu vad tikeru meu? [*12*]

lasa ca eu nu am mancat mult dar am mancat gresit :((:((:((. am ajuns deja la 100 de calorii ca mi-a trebuit sarmale si ciorba de perisoare. mai bine nu faceam. si am mai mancat dimi si 3 feliute de chec. cred ca maine o sa sparg cantarul daca imi arata mai mult de 100 kg dupa o saptamana de regim. sunt si cam nervoasa ca saptamana viitoare trebuie sa fiu pe ciclu si parca vad ca retin si apa.

miha1983 21 feb 2010 13:21:30

Re: Vreau sa ma micsorez ... de la 120 kg la ...
 
deseara cred ca fac pastrav la gratar si il manc asa gol poate nu are multe calorii sa nu depasesc 1200-1400 de calorii.

miha1983 21 feb 2010 13:23:24

Re: Vreau sa ma micsorez ... de la 120 kg la ...
 
vad ca la carbohidrati sunt sub limita deci tot e promitator.


Ora este GMT +2. Ora este acum 08:47:32.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO