forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=353)
-   -   Jurnal andreutza georgiana - Un nou inceput (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=11840)

andreutza georgiana 27 ian 2013 13:00:47

Va rog din suflet sa ma ajutati!!
 
Buna:* Sunt Andreea, am 17 ani, 1.78 si 77-78kg . In ultimele 2 saptamani m-am ingrasat 5 kg. Am o problema. Nu am mai putut sa ma abtin deloc de la niciun fel de mancare. Mancam haotic zi-noapte orice, in orice cantitate si combinatie: de la biscuiti covrigei pana am ajuns sa mananc si zahar gol. Vreau sa slabesc cel putin 10 kg si de astazi miam propus sa mananc disociat pe mese. Poate ma ajutati putin ca nu prea stiu cum. O sa incerc sa fac si sport. Sau daca nu...sa imi recomandati o dieta in care se pot manca de toate si care ajuta la o slabire rapida totusi. Am mai tinut diete si inainte...dar mam lasat. Imi trebuie ambitie si daca nu vad rezulatate...aproape ca nu mai continui. Si mai ma o problema cu zaharul...de exemplu daca mananc o bucatica de ciocolata sau ceva dulce...nu ma mai pot opri din mancat apoi.

elene94 27 ian 2013 13:48:29

Re: Va rog din suflet sa ma ajutati!!
 
Citat:

Anterior postat de andreutza georgiana (Post 1212654)
Buna:* Sunt Andreea, am 17 ani, 1.78 si 77-78kg . In ultimele 2 saptamani m-am ingrasat 5 kg. Am o problema. Nu am mai putut sa ma abtin deloc de la niciun fel de mancare. Mancam haotic zi-noapte orice, in orice cantitate si combinatie: de la biscuiti covrigei pana am ajuns sa mananc si zahar gol. Vreau sa slabesc cel putin 10 kg si de astazi miam propus sa mananc disociat pe mese. Poate ma ajutati putin ca nu prea stiu cum. O sa incerc sa fac si sport. Sau daca nu...sa imi recomandati o dieta in care se pot manca de toate si care ajuta la o slabire rapida totusi. Am mai tinut diete si inainte...dar mam lasat. Imi trebuie ambitie si daca nu vad rezulatate...aproape ca nu mai continui. Si mai ma o problema cu zaharul...de exemplu daca mananc o bucatica de ciocolata sau ceva dulce...nu ma mai pot opri din mancat apoi.

Salut, si felicitari pentru ca ceri ajutorul!>:D<

Daca vrei sa mananci de toate, car in cantitati limitate, alege hipocalorica sau weight watchers.
Daca vrei sa ai anumite alimente permise, dar cantitati nelimitate, iti recomand dietele proteice: South Beach, Dukan, Atkins.

Informeaza-te despre fiecare in parte si cand te decizi, ia-ti angajamentul sa nu mai dai inapoi. Incepi o treaba, si o si termini!>:D< Bafta, pupici!:-*

*astea sunt doar parerile mele, mai sunt n diete pe internet, daca ti se pare ca te identifici mai bine cu una din alea, pune-o aici, cere sfatul slabutelor si apoi te decizi daca e buna pentru tine>:D<

zuzuname236 27 ian 2013 17:00:56

Re: Va rog din suflet sa ma ajutati!!
 
Si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine,doar ca eu am 22 ani si 75 kg.Am incercat dieta Dukan dar trebuie sa stau toata ziua la cratita k sa pot alterna acele zile.Imi este greu sa gasesc motivatia necesara pentru a slabi.Va rog putin ajutor

Zoe 27 ian 2013 17:14:08

Re: Va rog din suflet sa ma ajutati!!
 
Vă sfătuiesc să încercaţi să mai citiţi subiecte din forum, cum ar fi acestea, pentru motivaţie :)

quarc 28 ian 2013 18:13:06

Re: Va rog din suflet sa ma ajutati!!
 
Incearca sa inlocuiesti tot ce este dulce cu glucoza.
Se gaseste la farmacie si in majoritatea magazinelor mari sub forma de pudra si tablete. Este mai putin dulce decat zaharul si spre deosebire de acesta este satioasa. In timp zaharul o sa ti se para neplacut de dulce.

In caz de exces se depune fix ca orice altceva consumat in exces.

Eu zic sa iesi la alergat - stiu ca e frig - putin in fiecare zi. Cu rabdare in cateva sptamani ar trebui sa te reglezi.

coco23 28 ian 2013 18:45:59

Re: Va rog din suflet sa ma ajutati!!
 
Foarte de acord cu inlocuirea a tot ce e dulce cu glucoza.
Mare dreptate, am verificat si eu.
Sau foloseste miere.
In timp iti trece pofta de dulce.

Sa ai rabdare, rabdare si iar rabdare.
Meniuri curate si suficienta mancare.Multe ceaiuri calde.
Atat!:) Bafta:)

Citat:

Anterior postat de quarc (Post 1213516)
Incearca sa inlocuiesti tot ce este dulce cu glucoza.
Se gaseste la farmacie si in majoritatea magazinelor mari sub forma de pudra si tablete. Este mai putin dulce decat zaharul si spre deosebire de acesta este satioasa. In timp zaharul o sa ti se para neplacut de dulce.

In caz de exces se depune fix ca orice altceva consumat in exces.

Eu zic sa iesi la alergat - stiu ca e frig - putin in fiecare zi. Cu rabdare in cateva sptamani ar trebui sa te reglezi.


rommyna 29 ian 2013 12:49:41

Re: Va rog din suflet sa ma ajutati!!
 
Buna Andreea! Vin si eu cu o vorba si o recomandare. In primul rand ar trebui sa acumulezi cat mai multa informatie posibil legata de un stil de viata sanatos: alimentatie si sport. Aici gasesti foarte multe informatii de acest fel. Apoi ar fi in avantajul tau daca ai scrie si in alte jurnale, de exemplul jurnalul 70-80kg, jurnalul fetelor din localitatea X, etc.

Tu vrei sa slabesti repede. Stii vorba aceea si frumoasa, si devreme acasa...si bla-bla-bla. Ei bine, ceva bun nu vine niciodata repede si fara munca. Adica ceva bun pe termen lung. Da vrei sa te faci economist studiezi 3 ani de facultate, daca vrei sa fi inginer 4, daca visezi sa devii doctor sau arhitect minim 6 ani. Un vis nu se realizeaza niciodata peste noapte. Trebuie munca asidua pe termen lung si, in timp, rezultatele vor aparea. Dar iti trebuie rabdare si motivatie.

Si apoi trebuie sa te gandesti de ce vrei sa slabesti si ce plan ai pentru asta. Care este planul tau pe termen lung legat de asta? Ce faci azi? Ce faci saptamana asta? Ce faci luna care vine pentru visul tau? Cat muncesti? Cat timp investesti? Si cine te sustine?

Mult succes! Nimic nu este imposibil! Dar nu uita: daca vrei rezultate frumoase trebuie sa muncesti continuu si sustinut! :-*
http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:A...VmQ6VEox7Aq1Ug
http://d74bwl3dcueqd.cloudfront.net/...540x380_ac.jpg
http://data.whicdn.com/images/381843...ht-7_large.jpg

andreutza georgiana 30 ian 2013 15:07:05

Sunt disperata!!
 
Buna:* Am 1.78 si 77-78kg . In ultimele 2 saptamani m-am ingrasat 5 kg. Am o problema. Nu am mai putut sa ma abtin deloc de la niciun fel de mancare. Mananc haotic zi-noapte orice, in orice cantitate si combinatie: de la biscuiti covrigei pana am ajuns sa mananc si zahar gol. Vreau sa slabesc cel putin 10 kg si miam propus sa mananc disociat pe mese. Poate imi dati niste sfaturi. O sa incerc sa fac si sport. Sau daca nu...sa imi recomandati o dieta in care se pot manca si fructe(nu bazata doar pe proteine) si care ajuta la o slabire rapida totusi. Am mai tinut diete si inainte...dar mam lasat. Imi trebuie ambitie si daca nu vad rezulatate...aproape ca nu mai continui. Si mai ma o problema cu zaharul...de exemplu daca mananc o bucatica de ciocolata sau ceva dulce...nu ma mai pot opri din mancat apoi.
Nu ma pot controla si imi sta gandul doar la mancare...incep ziua bine si apoi parca as manca niste biscuiti...si tot asa. :(

kartika 30 ian 2013 15:32:37

Re: Sunt disperata!!
 
Buna ,andreutza!
Nu cred ca o sa ai parteneri de discutie ,aici.>:D<Dar...daca intri pe forum la ,,jurnale slabit 30-40 ani...sai40-50 ani,,ai sa gasesti multe slabute care te pot ajuta cu sfaturi si suport in ceea ce-ti doresti.Trebuie doar sa intri si sa ceri ajutor...succes!>:D<:x:-*

andreutza georgiana 30 ian 2013 15:38:36

Nu stiu ce sa mai fac!
 
Buna:* Am 1.78 si 77-78kg . In ultimele 2 saptamani m-am ingrasat 5 kg. Am o problema. Nu am mai putut sa ma abtin deloc de la niciun fel de mancare. Mananc haotic zi-noapte orice, in orice cantitate si combinatie: de la biscuiti covrigei pana am ajuns sa mananc si zahar gol. Vreau sa slabesc cel putin 10 kg si miam propus sa mananc disociat pe mese. Poate imi dati niste sfaturi. O sa incerc sa fac si sport. Sau daca nu...sa imi recomandati o dieta in care se pot manca si fructe(nu bazata doar pe proteine) si care ajuta la o slabire rapida totusi. Am mai tinut diete si inainte...dar mam lasat. Imi trebuie ambitie si daca nu vad rezulatate...aproape ca nu mai continui. Si mai ma o problema cu zaharul...de exemplu daca mananc o bucatica de ciocolata sau ceva dulce...nu ma mai pot opri din mancat apoi.
Nu ma pot controla si imi sta gandul doar la mancare...incep ziua bine si apoi parca as manca niste biscuiti...si tot asa. :(


Ora este GMT +2. Ora este acum 09:26:21.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO