forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=353)
-   -   Jurnal deyuk (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=11835)

deyuk 28 aug 2012 10:52:38

Jurnal deyuk
 
Buna dragele mele Slabute! Ma bucur ca in sfarsit am gasit un loc unde, sper eu, sa am parte de tot suportul si motivatia de care am nevoie pentru a deveni si eu o adevarat Slabuta!!
Dar sa o iau cu inceputul... Numele meu e Andreea si sunt eleva in clasa a 10(mai nou, hihi). De cand ma stiu am fost mai plinuta, dar eram impacata cu asta<aici intervine si faptul ca...aveam persoane care ma placeau exact asa cum aratam, la baietzi ma refer:)>. Dar vremurile se schimba si am ajuns sa cantaresc, dupa sarbatori, la cei 172 cm ai mei (acum aproximez, pe vremea aia nu exista cantar la mine in casa) aproximativ 80kg. Am fost ok pana in momentul in care am observat ca nu se mai aseaza bine pe mine nici o haina!! Groaznic groaznic!! Dar adevarul era ca nu faceam nimic in aceasta privinta. Si totusi, anul asta, prin mai, a intrat in viata mea Cristi(nu stiu cum sa va explic... e un fel de iubit. E mai complicat). E adevarat ca el a fost cel care a facut primul pas(asa bolovan cum eram). Si de atunci, fara sa vreau in mod special, am inceput sa slabesc renuntand la paine dulciuri si prajeli. Si asa am ajuns intr-un timp relativ scurt(2 sapt) la 76 kg(atunci m.am cantarit prima data. Si imi era foarte rusine de mine!). Si cum cu Cristi ma vad o luna da, una nu(asa e serviciul lui), am zis ca ar fi bine venita o schimbare la mine... Si asa, in luna iunie am slabit 6 kg. Defapt primele 4 kg le-am slabit intr-o slaptamana mancand numai biscuiti Dita(1 pachetel de 80 g/zi) si o fructa. Adica infometare, in mare parte. In urmatoarea perioada am inceput sa mananc iar fulgi de porumb cu iaurt, combinati cu biscuiti Diata si fructe si uite asa am dat jos numai 2 kg. Dar Cristi s-a intors si cand m-a vazut...oh privirea aia<care e un fel de motiv sa merg mai departe> mi-a placut atat de mult si ma simteam atat de bine incat am zis ca trebuie sa continui. Din pacate, toata luna august am ramas la 70 kg. Si totusi, 70 kg nu e o greutate laudabila. Dar pana pe 22.08 nu am facut nimic in aceasta privinta(incepusem chiar sa pap mamaliga si cate o gura de tort o data la 2/3 zile, ceea ce nu ma caracteriza). De miercurea trecuta m-am apucat de regimul Dukan si in cele 5 zile de atac am slabit 4 kg(nu am trisat absolut deloc) si asa am ajuns la cele 66 kg(de care pot spune ca sunt f mandra pt ca niciodata nu am mai cantarit atat de putin). Si acum continui cu faza a 2-a. Cu toate ca imi doresc sa ajung la 60 kg, m-as multumi daca pana la inceperea scolii as ajunge la 65... si pana la ziua mea(1 noiembrie) sa ajung si la 60 si sa ma pot mentine asa pana vara viitoare cand poate, cu voia domnului o sa mai slabesc 5 kg(sa ajung la 55). Ah, fetelor, sper ca nu v-am plictisit prea tare.
Lasand la o parte faza cu slabitul, ma consider o persoana sociabila si destul de amuzanta. Imi place sa zambesc si sa fac si alte persoane sa zambeasca. Sunt o familista convinsa si ador sa fac cumparaturi(acum mai mult ca niciodata pt ca am scazut de la marime la alta hihi).

Va pup mult si sa doresc toturor sa ajungeti cat mai usor si cat mai repede la greutatea dorita si uratele alea de kg sa nu se mai atinga de voi!!!!

deyuk 28 aug 2012 11:36:40

re: Jurnal deyuk
 
Uitati si meniul de astazi:

CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 09:00
Piept de pui la gratar, 50g - 66 calorii, 11.3 proteine, 1.8 grasimi, 29.8 colesterol, 1.2 carbohidrati, 0 fibre, 285.7 sodiu, 0 zaharuri
Salata de varza, 365, 50g - 30 calorii, 0.7 proteine, 1.7 grasimi, - colesterol, 2.8 carbohidrati, 1.5 fibre, 200 sodiu, - zaharuri
Rosii, 100g - 18 calorii, 0.9 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 3.9 carbohidrati, 1.2 fibre, 5 sodiu, 2.6 zaharuri
Tarate de ovaz, 15g - 37 calorii, 2.6 proteine, 1.1 grasimi, 0 colesterol, 9.9 carbohidrati, 2.3 fibre, 0.6 sodiu, 0.2 zaharuri
Apa plata, 2000ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri

Prânz, ora 14:00
Branza dietetica de vaca, Lacteea, 160g - 108 calorii, 19.7 proteine, 0.3 grasimi, - colesterol, 6.6 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Rosii, 100g - 18 calorii, 0.9 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 3.9 carbohidrati, 1.2 fibre, 5 sodiu, 2.6 zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 277 calorii, (mic)36.1 proteine, (mic)5.3 grasimi, 29.8 colesterol, (mic)28.3 carbohidrati, 6.2 fibre, 496.3 sodiu, 5.4 zaharuri

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1500 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1500 calorii

Alexik 28 aug 2012 11:39:50

re: Jurnal deyuk
 
Citat:

Anterior postat de deyuk (Post 1120117)
Buna dragele mele Slabute! Ma bucur ca in sfarsit am gasit un loc unde, sper eu, sa am parte de tot suportul si motivatia de care am nevoie pentru a deveni si eu o adevarat Slabuta!!
Dar sa o iau cu inceputul... Numele meu e Andreea si sunt eleva in clasa a 10(mai nou, hihi). De cand ma stiu am fost mai plinuta, dar eram impacata cu asta<aici intervine si faptul ca...aveam persoane care ma placeau exact asa cum aratam, la baietzi ma refer:)>. Dar vremurile se schimba si am ajuns sa cantaresc, dupa sarbatori, la cei 172 cm ai mei (acum aproximez, pe vremea aia nu exista cantar la mine in casa) aproximativ 80kg. Am fost ok pana in momentul in care am observat ca nu se mai aseaza bine pe mine nici o haina!! Groaznic groaznic!! Dar adevarul era ca nu faceam nimic in aceasta privinta. Si totusi, anul asta, prin mai, a intrat in viata mea Cristi(nu stiu cum sa va explic... e un fel de iubit. E mai complicat). E adevarat ca el a fost cel care a facut primul pas(asa bolovan cum eram). Si de atunci, fara sa vreau in mod special, am inceput sa slabesc renuntand la paine dulciuri si prajeli. Si asa am ajuns intr-un timp relativ scurt(2 sapt) la 76 kg(atunci m.am cantarit prima data. Si imi era foarte rusine de mine!). Si cum cu Cristi ma vad o luna da, una nu(asa e serviciul lui), am zis ca ar fi bine venita o schimbare la mine... Si asa, in luna iunie am slabit 6 kg. Defapt primele 4 kg le-am slabit intr-o slaptamana mancand numai biscuiti Dita(1 pachetel de 80 g/zi) si o fructa. Adica infometare, in mare parte. In urmatoarea perioada am inceput sa mananc iar fulgi de porumb cu iaurt, combinati cu biscuiti Diata si fructe si uite asa am dat jos numai 2 kg. Dar Cristi s-a intors si cand m-a vazut...oh privirea aia<care e un fel de motiv sa merg mai departe> mi-a placut atat de mult si ma simteam atat de bine incat am zis ca trebuie sa continui. Din pacate, toata luna august am ramas la 70 kg. Si totusi, 70 kg nu e o greutate laudabila. Dar pana pe 22.08 nu am facut nimic in aceasta privinta(incepusem chiar sa pap mamaliga si cate o gura de tort o data la 2/3 zile, ceea ce nu ma caracteriza). De miercurea trecuta m-am apucat de regimul Dukan si in cele 5 zile de atac am slabit 4 kg(nu am trisat absolut deloc) si asa am ajuns la cele 66 kg(de care pot spune ca sunt f mandra pt ca niciodata nu am mai cantarit atat de putin). Si acum continui cu faza a 2-a. Cu toate ca imi doresc sa ajung la 60 kg, m-as multumi daca pana la inceperea scolii as ajunge la 65... si pana la ziua mea(1 noiembrie) sa ajung si la 60 si sa ma pot mentine asa pana vara viitoare cand poate, cu voia domnului o sa mai slabesc 5 kg(sa ajung la 55). Ah, fetelor, sper ca nu v-am plictisit prea tare.
Lasand la o parte faza cu slabitul, ma consider o persoana sociabila si destul de amuzanta. Imi place sa zambesc si sa fac si alte persoane sa zambeasca. Sunt o familista convinsa si ador sa fac cumparaturi(acum mai mult ca niciodata pt ca am scazut de la marime la alta hihi).

Va pup mult si sa doresc toturor sa ajungeti cat mai usor si cat mai repede la greutatea dorita si uratele alea de kg sa nu se mai atinga de voi!!!!

Buna.


Eu inteleg ca vrei sa fii slaba , oricine vrea , insa trebuie sa te gandesti ce sa faci sa NU ajungi iar la 80:)

Sper ca meniul ala NU e pe toata ziua , caci daca e esti la limita infometarii,, iar apoi , cand renunti la dieta si mananci sau cand renunti la dieta si incerci sa slabesti fara o sa ai o perioada luuunga de timp stagnand

Ps:Prima ddata am citit gresit si am inteles ca vreo sa dai 10 kg intr-o luna , my bad!!

deyuk 28 aug 2012 14:09:29

re: Jurnal deyuk
 
Ba da, e pe toata ziua :(( din pacate. De mult eu am renuntat si la a 3-a masa. Si sincer, nu mi-e foame. Ma simt plina. Stiu ca am mancat cam putin, dar mai mult nu pot.

Alexik 28 aug 2012 15:39:29

re: Jurnal deyuk
 
Citat:

Anterior postat de deyuk (Post 1120262)
Ba da, e pe toata ziua :(( din pacate. De mult eu am renuntat si la a 3-a masa. Si sincer, nu mi-e foame. Ma simt plina. Stiu ca am mancat cam putin, dar mai mult nu pot.

Numai 200 de calorii E EXTREM DE PUTIN.Mananca alune , nuci , astea au f multe calorii pe suta de grame.

Crede'ma , mai poti , creierul nu vrea crezand ca asa slabesti.

Eu-ti zic din experienta mea , am 3 ani de cand ma chinui sa slabesc , diete , infometare (aproape) , dieta cu apa!!! , binge eating.. am o istorie cam urata ...dar finalul , care e foarte aproape ..e extraordinar.:)

Si nu , nu tin nici o dieta.

Cristi (numele asta-mi aminteste de-un fost colegcu care ma tachinam :))) te va place avand corpul fara piele lasata , tonifiata si tot asa :)

losefat 28 aug 2012 15:48:53

re: Jurnal deyuk
 
Citat:

Anterior postat de deyuk (Post 1120159)
Uitati si meniul de astazi:

CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 09:00
Piept de pui la gratar, 50g - 66 calorii, 11.3 proteine, 1.8 grasimi, 29.8 colesterol, 1.2 carbohidrati, 0 fibre, 285.7 sodiu, 0 zaharuri
Salata de varza, 365, 50g - 30 calorii, 0.7 proteine, 1.7 grasimi, - colesterol, 2.8 carbohidrati, 1.5 fibre, 200 sodiu, - zaharuri
Rosii, 100g - 18 calorii, 0.9 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 3.9 carbohidrati, 1.2 fibre, 5 sodiu, 2.6 zaharuri
Tarate de ovaz, 15g - 37 calorii, 2.6 proteine, 1.1 grasimi, 0 colesterol, 9.9 carbohidrati, 2.3 fibre, 0.6 sodiu, 0.2 zaharuri
Apa plata, 2000ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri

Prânz, ora 14:00
Branza dietetica de vaca, Lacteea, 160g - 108 calorii, 19.7 proteine, 0.3 grasimi, - colesterol, 6.6 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Rosii, 100g - 18 calorii, 0.9 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 3.9 carbohidrati, 1.2 fibre, 5 sodiu, 2.6 zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 277 calorii, (mic)36.1 proteine, (mic)5.3 grasimi, 29.8 colesterol, (mic)28.3 carbohidrati, 6.2 fibre, 496.3 sodiu, 5.4 zaharuri

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1500 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1500 calorii

Buna Andreea,
bine ai venit!
Daca acesta este un meniu normal ptr. tine te pui in pericol, asta depaseste orice limita...e super infometare!
Este obligatoriu sa incetezi acest gen de comportament alimentar...adauga fructe, legume, carne slaba fara piele de pui\curcan, seminte, nuci...cereale integrale, lactate ce au continut mic de grasime!
E obligatoriu sa cresti nr de calorii din meniul tau zilnic pana la 1200-1300 de calorii.
Bafta si multa sanatate, daca continui asa te imbolnavesti!
Ema

deyuk 28 aug 2012 16:46:16

re: Jurnal deyuk
 
Fetelor, ma bucur ca ma certati si ca imi spuneti ca nu imi fac bine!! Multumesc!!!(Nu ca nu mi-ar spune si parintii...) Sincer, mi-atio dat de gandit... Nu vreau sa slabesc si in acelasi timp sa imi distrug sanatatea. Voi incerca de maine sa incep sa imi maresc treptat numarul caloriilor pe care le mananc...

Am uitat sa va spun. Tin regimul Dukan(sunt in faza a 2-a) si e permis sa mananc numai legume+proteine :) .


Si Alexik, el ma placea cand eram cat casa...nu imi fac griji din cauza asta. Pur si simplu acolo mi.am gasit motivatia :D .

Acum dragele mele, ma duc afara pentru putina miscare.
Voua va place sa alergati?

deyuk 28 aug 2012 17:34:10

re: Jurnal deyuk
 
Mda, rusine sa imi fie. M-am tot uitat pe forum si am uitat ca trebuie sa mai ies si afara! Dar gata, acum chiar ma duc sa zburd putin prin livada:D:D.

annamarialove 28 aug 2012 19:13:30

re: Jurnal deyuk
 
Pune mana si mananca !!! o sa iti distrugi metabolismul, n-o sa mai poti sa mai slabesti niciun gram si o sa te ingrasi dublu, doar nu asta vrei nu ? vrei sa ai piele lasata si Doamne fereste vreo boala la stomac?? mananca sanatos si fa sport. minim 1000de kcal pe zi luate din lucruri sanatoase: bea lapte, cereale, oua, legume, fructe, carnita de pui sau peste pe gratar... ai atatea lucruri de unde sa alegi si tu fix alegi sa te infometezi!!! nu e deloc bine.
de maine incearca sa ridici nr de kcal la minim 1000 din minim 5 mese pe zi:3 principale si 2 gustari, fa sport si se vor vedea rezultate.

Shania 28 aug 2012 20:03:59

re: Jurnal deyuk
 
Buna seara, Andreea!


Un sfat cat se poate de prietenesc... pune mana si mananca, nu te infometa. Esti prea tanara si-ti supui organismul la infometare. E suficient sa renunti la dulciuri, prajeli, sucuri si sa faci SPORT! Stii ce misto e sa ai burta plina c-o salata si ceva carnita usoara pe langa si sa fii capabila apoi sa faci miscare fara sa te ia cu ameteli din cauza ca ti-e burta goooaaalllaa??:)
Nu conteaza ca tii dieta X si azi ai o zi in care tre` sa mananci numai ''apa, paie si bataie''... :D si te simti satula... te simti o zi, doua, dar vei claca.

Te pup!
Si s-auzim de bine!
Tine cont de sfaturile fetelor... daca mananci, chiar se poate slabi... dar depinde ce mananci. :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 01:21:19.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO