forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=353)
-   -   Jurnal Elena: From fat to skinny (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=12191)

sgtbungles 31 ian 2013 10:34:08

Jurnal Elena: From fat to skinny
 
Buna ziua, slabute!:) Eu sunt Elena, am 16 ani si de cand ma stiu am avut o problema cu greutatea. Am hotarat ca anul asta trebuie sa-mi schimb stilul de viata si sa adopt unul mai sanatos si mai activ. Nu tin nicio dieta, nu cred in ele. Orice dieta a ajuns la nefericitul efect yo-yo. De curand am inceput imi numar caloriile si sa nu depasesc 1500. In fiecare zi fac un set de exercitii, 30 day shred, iar rezultatele incep sa apara. Din pacate am o mica problema cu dulciurile, mereu simt nevoia de ceva dulce, si as vrea sa le inlocuiesc cu fructe. Sper sa imi gasesc aici prietene care se confrunta cu aceleasi lucruri si sa ne putem sprijini reciproc.
Multumesc anticipat pentru atentia acordata! ;;)

Nutty 31 ian 2013 12:41:49

Re: Jurnal Elena: From fat to skinny
 
Buna! Daca iti plac castravetii murati, incearca sa mananci unul-doi atunci cand te loveste pofta. Am descoperit ca ma ajuta, desi in mod evident nu sunt dulci :)

Spor la slabit! :)

Adina14 31 ian 2013 15:30:00

Re: Jurnal Elena: From fat to skinny
 
Buna, Elena! Bine ai venit ! >:D<
Iti urez mult succes in lupta cu kg in plus.Ma bucur ca te.ai decis sa iti schimbi modul de viata, fiindca doar in acest mod rezultatele vor fi pe termen lung si te vor multumi cu adevarat.
Ce.ar fi sa ne dai un exemplu de ce mananci de obicei ?
Iti cantaresti mancarea sau doar aproximezi cantitatile?
Nici cu fructele nu trebuie sa exagerezi.Totul cu moderatie! Iti poti face dulciuri sanatoase, dietetice sau din cand in cand poti gusta si din cele facute in casa sau comert, daca tot iti fac cu ochiul ( desi cele din urma sunt mult mai pacatoase). Atata doar ca trebuie sa fii cumpatata in tot ceea ce faci.
Mi.ar placea sa te cunosc mai bine :) Si eu tot 16 ani am, impliniti de curand . Te astept sa mai vorbim!

Adina14 31 ian 2013 15:31:02

Re: Jurnal Elena: From fat to skinny
 
Citat:

Anterior postat de Nutty (Post 1215499)
Buna! Daca iti plac castravetii murati, incearca sa mananci unul-doi atunci cand te loveste pofta. Am descoperit ca ma ajuta, desi in mod evident nu sunt dulci :)

Spor la slabit! :)

Yeap, asa e, chiar taie pofta de dulce ;)

sgtbungles 31 ian 2013 19:27:42

Re: Jurnal Elena: From fat to skinny
 
Imi cantaresc mancarea. Dimineata mananc aproximativ 500 kcal, pe la pranz 300, o gustare sau 2 de 100 kcal fiecare, iar seara 200-300 kcal. Am descoperit ca imi place foarte mult soia cu sos de rosii, mananc destul de des. Mai mananc piept de pui la gratar, iaurturi simple sau cu fructe, ananas, sunca de curcan si cateodata dimineata un castronel cu cereale :)

sgtbungles 31 ian 2013 19:29:17

Re: Jurnal Elena: From fat to skinny
 
Citat:

Anterior postat de Nutty (Post 1215499)
Buna! Daca iti plac castravetii murati, incearca sa mananci unul-doi atunci cand te loveste pofta. Am descoperit ca ma ajuta, desi in mod evident nu sunt dulci :)

Spor la slabit! :)

Merci! Chiar nu stiam de trucul asta, imi plac castravetii murati, o sa incerc :D

sgtbungles 31 ian 2013 19:37:44

Re: Jurnal Elena: From fat to skinny
 
Azi am consumat aproximativ 900 kcal, stiu, probabil veti spune ca e putin, dar parca vezi ca ma razbeste pofta de ceva mai tarziu si ajung pe la 1200: :))
Imi voi face si exercitiile, deci voi mai arde 250 kcal. Voiam sa va intreb, voi faceti sport in perioada speciala a lunii?

Zoe 31 ian 2013 20:19:24

Re: Jurnal Elena: From fat to skinny
 
Da, şi ajută :)
Iaurturi să-ţi faci tu cu fructe, să nu mănânci de cele cumpărate, sunt pline de zahăr şi alte prostii. Amestecă iaurt cu bucăţele de fructe proaspete şi, dacă nu e destul de dulce, pune un pic de miere :)

sgtbungles 31 ian 2013 20:21:00

Re: Jurnal Elena: From fat to skinny
 
Citat:

Anterior postat de Zoe (Post 1215907)
Da, şi ajută :)
Iaurturi să-ţi faci tu cu fructe, să nu mănânci de cele cumpărate, sunt pline de zahăr şi alte prostii. Amestecă iaurt cu bucăţele de fructe proaspete şi, dacă nu e destul de dulce, pune un pic de miere :)

Chiar nu m-am gandit sa incerc, dar o voi face, multumeesc! :)

Zoe 31 ian 2013 20:25:55

Re: Jurnal Elena: From fat to skinny
 
Citat:

Anterior postat de sgtbungles (Post 1215908)
Chiar nu m-am gandit sa incerc, dar o voi face, multumeesc! :)

Poţi să mai amesteci iaurt cu o linguriţă de seminţe (dovleac, in, floare, susan - crude, fireşte), pentru o gustare non-dulce şi cu grăsimi sănătoase. Sau cu câteva nuci şi migdale sfărâmate.
Să ajungi la 1200 de calorii azi, te rog - eşti în creştere, şi nu trebuie să-ţi încetineşti metabolismul. Dacă faci sport se va vedea imediat :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 16:55:02.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO