Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnal hop3 - I wanna be skinny and healthy -

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #1 (permalink)  
Vechi 08 feb 2012, 15:09:53
Hop3's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 06 feb 2011
Locaţie: Parma, Romania
Vârsta: 37
Dieta: disociata
Date: 160cm, 79kg
Mesaje: 7
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Jurnal hop3 - I wanna be skinny and healthy -

Nu stiu cum sa incep .
O fi bine cu Draga jurnal , sau trebuie sa ma adresez fetelor?
N-am idee.
O sa incep cu problema care ma bantuie.
In primul rand, ma numesc Andreea si m-am mutat in tari straine la facultate.Aceasta decizie nu a avut un efect prea sanatos asupra corpului meu, ajungand cu greutatea pana la 76,5.Anul trecut m-am apucat de Dieta disociata si am slabit destul de frumos pana la 63 kg.
DAR, am avut ideea neinspirata sa ma intorc in tara sa-mi vad parintii si uite asa mi-am dat toata dieta peste cap cu sarmalute si fripturi.
Din august pana in ziua de azi m-am ingrasat 4 kg si n-am mai reusit sa tin o dieta pana la capat.
Am incercat South Beach, Atkins, una personalizata, disociata pe zile, disociata 3+3 etc.
Nimic nu mai functioneaza.Dieta o tin 3 zile si o iau razna.Simt ca pe zi ce trece ma ingras din ce in ce mai tare si nu mai am putere sa zic STOP.
Am facut bicicleta,Rockin' Body, Turbo Fire, Insanity [ desi imi intorcea ovarele pe dos ], Turbo Jam. Fac exercitii cateva zile apoi las totul balta.
Nu ma mai motiveaza nimic.Nici macar sa-mi scriu meniul pe Slabute.
M-am saturat sa fiu grasa, toata viata am fost asa si deja se vad semnele pe corpul meu de la zecile de diete pe care le-am tinut.Pielea e pufoasa si moale.La plaja nici nu ma pot afisa in costum de baie.
Vreau doar sa fiu normala!!! Dar parca nu mai am putere sa ajung la normalitate.
Poate o sa incep sa scriu in jurnal , desi mi-am pierdut si dorinta de a comunica cu cineva sau de a-mi impartasi problemele cu cineva.
M-am pierdut rau tare...
__________________
The only way to keep your health is to eat what you don't want, drink what you don't like and do what you'd rather not..
  #2 (permalink)  
Vechi 08 feb 2012, 16:19:51
Niculae Roxana's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 25 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 39
Dieta: Stil de viata sanatos
Date: 168cm, 78kg
Mesaje: 6.775
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 6 ori in 4 mesaje
Implicit re: Jurnal hop3 - I wanna be skinny and healthy -

Buna Andreea,

Bine ai venit in comunitatea noastra....
Vad ca sunt prima care-ti calca pragul casutei tale asa ca.....ma simt onorata
Povestea ta seamana cu a multora dintre noi...si in ea ne regasim fiecare mai mult sau mai putin....important in acest moment pentru tine este sa te mobilizezi....sa-ti gasesti o motivatie puternica.....sa te apuci de treaba...sa intrii zilnic pe forum sa stai de vorba cu noi....si sa-ti dam sfaturi atunci cand ai nevoie de noi....
Daca te-ai decis sa ti SB foarte bine...este decizia ta si mai mult decat atat daca te hotaresti s-o ti trebuie sa o duci pana la capat pentru a evita sa pui kilogramele inapoi....
La fel de important este si sportul in acest proces de slabire...accelereaza metabolismul ....iti da energie ...arzi calorii ...iti da un tonus bun si te ajuta sa ramai sanatoasa....
Un alt aspect important ar fi sa-ti stabilesti pentru inceput un meniu de 1300-1400 calorii/zi.....in felul acesta...in momentul cand la un moment dat va interveni starea de platou sa ai de unde sa scazi din calorii si totusi sa nu te infometezi...
Poti intra la calculatorul nutritional...sa-ti postezi meniul zilnic...si in felul asta sa putem urmari impreuna alimentatia ta zilnica si sa schimbam acolo unde poate ai putea gresi....
Cam acestea ar fi lucrurile de care ar trebui sa tii cont de acum inainte....pentru a-ti usura munca si pentru a-ti putea schimba stilul de viata intr-unul sanatos...

Cu ambitie...vointa si determinare sunt sigura ca vei reusi sa ajungi la greutatea dorita ....noi vom fi toate alaturi de tine...si-ti vom acorda tot sprijinul din lume...

Niculae Roxana, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2289 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1772 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1515 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #3 (permalink)  
Vechi 08 feb 2012, 16:28:02
happygirldiana's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 2 la concurs  
Data înregistrării: 22 iul 2010
Locaţie: Calafat, Romania
Vârsta: 34
Dieta: Sfanta Hipocalorica
Date: 173cm, 87.5kg
Mesaje: 18.525
Aprecieri acordate: 2.865
Am fost apreciat(a) de 3.764 ori in 1.993 mesaje
Implicit re: Jurnal hop3 - I wanna be skinny and healthy -

Buna, Andreea!
Bine ai venit pe Slabute!
Asa cum te-ai pierdut o sa te regasesti fara probleme, pentru ca desi acum pare greu totul, fara sens si esti fara chef si dorinta de a mai discuta cu cineva crezand ca e in zadar, ai sa vezi ca e de fapt foarte usor sa redevii tu.
O data ce ai intrat aici si ti-ai facut cateva cunostinte, slabutele nu te lasa sa pleci si ai sa vezi ca daca vei veni aici in momentele de slabiciune, o sa primesti ajutor si sfaturi bue neconditionat, incet incet o sa te atasezi de tot ce inseamna acest forum si o sa vrei sa fii prezenta zi de zi pentru a afla mai multe despre slabit sanatos si miscare.

Eu iti doresc multa bafta in tot ce ti-ai propus, indiferent daca vei alege sau nu o dieta, desi eu ti-as recomanda un regim de viata sanatos, o hipocalorica, desi la un moment o sa slabesti destul de greu.Dar nu uita:slabesti sanatos si definitiv cu un pic de ambitie si perseverenta.

Miscarea este foarte importanta, de aceea iti recomand un pic de sport, chiar si 30 de min pe zi pentru inceput.Poti alege sa faci acasa sau la sala.Daca alegi sa faci sport acasa ai de ales intre muuulte programe, deci totul e diversificat: zumba, tae bo, turbo jam, turbo fire, rockin'body, hip hop abs, slim in 6, brazil butt lift, si multe multe altele

Inca o data iti urez bafta si lupta usoara
happygirldiana, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2522 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2005 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1489 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #4 (permalink)  
Vechi 08 feb 2012, 22:02:16
Chriselle's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 01 feb 2011
Locaţie: Oslo, Norvegia
Vârsta: 39
Dieta: Hipo
Date: 167cm, 64.2kg
Mesaje: 1.328
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal hop3 - I wanna be skinny and healthy -

Citat:
Anterior postat de Hop3 Vezi mesajul
Nu stiu cum sa incep .
O fi bine cu Draga jurnal , sau trebuie sa ma adresez fetelor?
N-am idee.
O sa incep cu problema care ma bantuie.
In primul rand, ma numesc Andreea si m-am mutat in tari straine la facultate.Aceasta decizie nu a avut un efect prea sanatos asupra corpului meu, ajungand cu greutatea pana la 76,5.Anul trecut m-am apucat de Dieta disociata si am slabit destul de frumos pana la 63 kg.
DAR, am avut ideea neinspirata sa ma intorc in tara sa-mi vad parintii si uite asa mi-am dat toata dieta peste cap cu sarmalute si fripturi.
Din august pana in ziua de azi m-am ingrasat 4 kg si n-am mai reusit sa tin o dieta pana la capat.
Am incercat South Beach, Atkins, una personalizata, disociata pe zile, disociata 3+3 etc.
Nimic nu mai functioneaza.Dieta o tin 3 zile si o iau razna.Simt ca pe zi ce trece ma ingras din ce in ce mai tare si nu mai am putere sa zic STOP.
Am facut bicicleta,Rockin' Body, Turbo Fire, Insanity [ desi imi intorcea ovarele pe dos ], Turbo Jam. Fac exercitii cateva zile apoi las totul balta.
Nu ma mai motiveaza nimic.Nici macar sa-mi scriu meniul pe Slabute.
M-am saturat sa fiu grasa, toata viata am fost asa si deja se vad semnele pe corpul meu de la zecile de diete pe care le-am tinut.Pielea e pufoasa si moale.La plaja nici nu ma pot afisa in costum de baie.
Vreau doar sa fiu normala!!! Dar parca nu mai am putere sa ajung la normalitate.
Poate o sa incep sa scriu in jurnal , desi mi-am pierdut si dorinta de a comunica cu cineva sau de a-mi impartasi problemele cu cineva.
M-am pierdut rau tare...
Buna Andreea!

Imi pare bine sa te cunosc. Pana nu demult (cam acum 2 luni) ma aflam exact in punctul in care te afli tu. Din cauza ca povestile noastre seamana destul de mult m-am gandit sa iti scriu.
Si eu am incercat multe diete una de la un nutritionist - destul de drastica, Montignac, South Beach. Am slabit, m-am ingrasat, iarasi am slabit, iarasi m-am ingrasat. Eram satula de orice si mi-am zis ca probabil asa sunt eu ghinionista si poate in fond nu sunt facuta sa fiu slaba. Simteam ca nu mai pot sa duc nici o dieta la bun sfarsit. Ma tinea 3 zile, o saptamana in cazuri foarte fericite si cu strans din dinti.
Eu nu indraznesc sa iti dau sfaturi in materie de diete pentru ca desi am slabit asa cum ti-am povestit nici o data nu am reusit sa ma mentin.
In schimb ceea ce as putea sa te sfatuiesc este sa fii mult mai blanda cu tine. Ia-o usor. Alege o dieta in care sa iti faca placere sa mananci. Daca nu ne place ceea ce mancam sunt foarte mari sanse sa renuntam la dieta, mai ales ca trebuie sa o tinem pe un termen lung.
In acelasi timp ti-as sugera sa faci schimbari treptat. Nu as incerca sa tin si dieta, sa fac si sport si mai stiu eu ce din prima. Ia-le treptat. Incearca la inceput sa mananci cat de cat sanatos - fara prajeli si zahar. Elimina treptat alimentele care stii ca te duc spre ingrasare. Alta chestie: permite-ti uneori sa trisezi. Faptul ca stii ca un lucru e interzis nu face decat sa te frustreze si sa iti indrepte gandurile catre acel lucru.
Eu personal, inainte cand tineam diete eram super super stresata ca trebuie sa slabesc x kilograme in x luni. Noaptea cand ma puneam in pat eram ingrijorata cate kg voi avea a doua zi, incercam sa imi imaginez cate sute de grame trebuie sa fi zburat. A doua zi cand ma puneam pe cantar eram evident dezamagita. Si imi ziceam: "Daca tot m-am chinuit si nu am slabit macar sa mananc ce vreau. Pentru ce atat efort?" Asadar reveneam a nu stiu cata oara la vechiile obiceiuri.
Anul asta mi-am propus sa fac o modificare majora nu atat in dieta cat in modul meu de a privi o dieta. Asadar, m-am hotarat sa tin o dieta care imi place la nebunie. Mananc ce vreau si nu prea imi sta gandul la lucrurile interzise. Am foarte putine restrictii. Si mi-am propus in primul rand nu sa dau un numar de kilograme jos ci sa reusesc sa tin aceasta dieta timp de 6 luni. 6 luni mi se pare destul de corect. Daca in timpul asta nu o sa vad rezultate o sa renunt de tot. Dar tin sa te anunt ca dupa 4 saptamani am cu 3 kilograme mai putin. In conditiile in care credeam ca nu mai pot sa tin o dieta nici macar 2 zile, iata-ma dupa o luna ca inca tin dieta si simt ca pot sa o tin inca 5 luni fara batai de cap. O data pe saptamana, la o masa "obligatoriu" imi fac de cap si nu tin cont de nici o regula de dieta.
Ma bucur de fiecare 100 de grame pierduta si ma cantaresc doar o data pe saptamana. Stiu, scaderea mea in greutate nu e spectaculoasa. Dar, slabesc, sunt relaxata si fericita. Cand o sa ma simt mai puternica o sa mai adaug un lucru pe langa dieta si anume sportul. Mai bine sa slabesc incet si sa continui asa decat sa dau multe kilograme jos si dupa aia sa imi vina sa imi torn frigiderul pe gat sau sa imi vina sa strang de gat pe oricine care mananc ceva bun in fata mea.
Deci, incearca sa iei lucrurile ca o joaca sau ca pe o provocare. Incearca cu level 1 - e cel mai simplu. Doar daca o iei cu inceputul o sa fii pregatita pentru ultimul nivel cand va trebui sa mananci exemplar, sa faci sport si alte astfel de lucruri.
De altfel orice campion mondial a inceput cu lucruri de abc. Cred ca nimeni nu a facut piruete pe gheata de prima data cand si-a pus patinele in picioara Asa ca, deocamdata hai sa invatam sa ne punem impreuna patinele in picioare si sa reusim sa stam in picioare cand intram pe gheata. Iar daca o sa cadem nu se sfarseste lumea. Patinele sunt in picioare iar gheata ne asteapta pentru o noua incercare.
Te pup si iti doresc succes.
__________________
De vorba cu Mr. J
  #5 (permalink)  
Vechi 08 feb 2012, 23:43:20
iuanutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 28 aug 2011
Locaţie: cluj, Romania
Vârsta: 39
Dieta: hipocalorica
Date: 172cm, 63kg
Mesaje: 2.201
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal hop3 - I wanna be skinny and healthy -

Citat:
Anterior postat de Chriselle Vezi mesajul
Buna Andreea!

Imi pare bine sa te cunosc. Pana nu demult (cam acum 2 luni) ma aflam exact in punctul in care te afli tu. Din cauza ca povestile noastre seamana destul de mult m-am gandit sa iti scriu.
Si eu am incercat multe diete una de la un nutritionist - destul de drastica, Montignac, South Beach. Am slabit, m-am ingrasat, iarasi am slabit, iarasi m-am ingrasat. Eram satula de orice si mi-am zis ca probabil asa sunt eu ghinionista si poate in fond nu sunt facuta sa fiu slaba. Simteam ca nu mai pot sa duc nici o dieta la bun sfarsit. Ma tinea 3 zile, o saptamana in cazuri foarte fericite si cu strans din dinti.
Eu nu indraznesc sa iti dau sfaturi in materie de diete pentru ca desi am slabit asa cum ti-am povestit nici o data nu am reusit sa ma mentin.
In schimb ceea ce as putea sa te sfatuiesc este sa fii mult mai blanda cu tine. Ia-o usor. Alege o dieta in care sa iti faca placere sa mananci. Daca nu ne place ceea ce mancam sunt foarte mari sanse sa renuntam la dieta, mai ales ca trebuie sa o tinem pe un termen lung.
In acelasi timp ti-as sugera sa faci schimbari treptat. Nu as incerca sa tin si dieta, sa fac si sport si mai stiu eu ce din prima. Ia-le treptat. Incearca la inceput sa mananci cat de cat sanatos - fara prajeli si zahar. Elimina treptat alimentele care stii ca te duc spre ingrasare. Alta chestie: permite-ti uneori sa trisezi. Faptul ca stii ca un lucru e interzis nu face decat sa te frustreze si sa iti indrepte gandurile catre acel lucru.
Eu personal, inainte cand tineam diete eram super super stresata ca trebuie sa slabesc x kilograme in x luni. Noaptea cand ma puneam in pat eram ingrijorata cate kg voi avea a doua zi, incercam sa imi imaginez cate sute de grame trebuie sa fi zburat. A doua zi cand ma puneam pe cantar eram evident dezamagita. Si imi ziceam: "Daca tot m-am chinuit si nu am slabit macar sa mananc ce vreau. Pentru ce atat efort?" Asadar reveneam a nu stiu cata oara la vechiile obiceiuri.
Anul asta mi-am propus sa fac o modificare majora nu atat in dieta cat in modul meu de a privi o dieta. Asadar, m-am hotarat sa tin o dieta care imi place la nebunie. Mananc ce vreau si nu prea imi sta gandul la lucrurile interzise. Am foarte putine restrictii. Si mi-am propus in primul rand nu sa dau un numar de kilograme jos ci sa reusesc sa tin aceasta dieta timp de 6 luni. 6 luni mi se pare destul de corect. Daca in timpul asta nu o sa vad rezultate o sa renunt de tot. Dar tin sa te anunt ca dupa 4 saptamani am cu 3 kilograme mai putin. In conditiile in care credeam ca nu mai pot sa tin o dieta nici macar 2 zile, iata-ma dupa o luna ca inca tin dieta si simt ca pot sa o tin inca 5 luni fara batai de cap. O data pe saptamana, la o masa "obligatoriu" imi fac de cap si nu tin cont de nici o regula de dieta.
Ma bucur de fiecare 100 de grame pierduta si ma cantaresc doar o data pe saptamana. Stiu, scaderea mea in greutate nu e spectaculoasa. Dar, slabesc, sunt relaxata si fericita. Cand o sa ma simt mai puternica o sa mai adaug un lucru pe langa dieta si anume sportul. Mai bine sa slabesc incet si sa continui asa decat sa dau multe kilograme jos si dupa aia sa imi vina sa imi torn frigiderul pe gat sau sa imi vina sa strang de gat pe oricine care mananc ceva bun in fata mea.
Deci, incearca sa iei lucrurile ca o joaca sau ca pe o provocare. Incearca cu level 1 - e cel mai simplu. Doar daca o iei cu inceputul o sa fii pregatita pentru ultimul nivel cand va trebui sa mananci exemplar, sa faci sport si alte astfel de lucruri.
De altfel orice campion mondial a inceput cu lucruri de abc. Cred ca nimeni nu a facut piruete pe gheata de prima data cand si-a pus patinele in picioara Asa ca, deocamdata hai sa invatam sa ne punem impreuna patinele in picioare si sa reusim sa stam in picioare cand intram pe gheata. Iar daca o sa cadem nu se sfarseste lumea. Patinele sunt in picioare iar gheata ne asteapta pentru o noua incercare.
Te pup si iti doresc succes.
Chris, esti bestiala, imi place la nebunie tot ce ai scris aici, chiar am citit putin si din jurnalul tau, ai un stil aparte, foarte fascinant...sfaturile tale din punctul meu de vedere sunt jos palaria, iar daca Andreea ti le va urma va avea numai de castigat...este exact ce are ea nevoie acum, si de ce nu, chiar si eu...multe chestii pe care le-ai scris aici am trecut si eu, eu pana in momentul de fata maxim 2 sapt am putut tine un regim cu "meniuri perfecte", dar si dupa aia eram in stare sa inghit si frigiderul vorba ta...deci pt toate trebuie multa rabdare, perseverenta, optimism...fara frustrare si infometare...pt ca nimic obtinut in scurt timp nu va dura
iuanutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2187 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1670 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #6 (permalink)  
Vechi 09 feb 2012, 00:14:22
alexandra123's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 24 oct 2011
Locaţie: Brasov, Romania
Vârsta: 34
Dieta: Stil de viata sanatos
Date: 165cm, 72kg
Mesaje: 1.801
Aprecieri acordate: 216
Am fost apreciat(a) de 301 ori in 237 mesaje
Implicit Re: Jurnal hop3 - I wanna be skinny and healthy -

Citat:
Anterior postat de Chriselle Vezi mesajul
Buna Andreea!

Imi pare bine sa te cunosc. Pana nu demult (cam acum 2 luni) ma aflam exact in punctul in care te afli tu. Din cauza ca povestile noastre seamana destul de mult m-am gandit sa iti scriu.
Si eu am incercat multe diete una de la un nutritionist - destul de drastica, Montignac, South Beach. Am slabit, m-am ingrasat, iarasi am slabit, iarasi m-am ingrasat. Eram satula de orice si mi-am zis ca probabil asa sunt eu ghinionista si poate in fond nu sunt facuta sa fiu slaba. Simteam ca nu mai pot sa duc nici o dieta la bun sfarsit. Ma tinea 3 zile, o saptamana in cazuri foarte fericite si cu strans din dinti.
Eu nu indraznesc sa iti dau sfaturi in materie de diete pentru ca desi am slabit asa cum ti-am povestit nici o data nu am reusit sa ma mentin.
In schimb ceea ce as putea sa te sfatuiesc este sa fii mult mai blanda cu tine. Ia-o usor. Alege o dieta in care sa iti faca placere sa mananci. Daca nu ne place ceea ce mancam sunt foarte mari sanse sa renuntam la dieta, mai ales ca trebuie sa o tinem pe un termen lung.
In acelasi timp ti-as sugera sa faci schimbari treptat. Nu as incerca sa tin si dieta, sa fac si sport si mai stiu eu ce din prima. Ia-le treptat. Incearca la inceput sa mananci cat de cat sanatos - fara prajeli si zahar. Elimina treptat alimentele care stii ca te duc spre ingrasare. Alta chestie: permite-ti uneori sa trisezi. Faptul ca stii ca un lucru e interzis nu face decat sa te frustreze si sa iti indrepte gandurile catre acel lucru.
Eu personal, inainte cand tineam diete eram super super stresata ca trebuie sa slabesc x kilograme in x luni. Noaptea cand ma puneam in pat eram ingrijorata cate kg voi avea a doua zi, incercam sa imi imaginez cate sute de grame trebuie sa fi zburat. A doua zi cand ma puneam pe cantar eram evident dezamagita. Si imi ziceam: "Daca tot m-am chinuit si nu am slabit macar sa mananc ce vreau. Pentru ce atat efort?" Asadar reveneam a nu stiu cata oara la vechiile obiceiuri.
Anul asta mi-am propus sa fac o modificare majora nu atat in dieta cat in modul meu de a privi o dieta. Asadar, m-am hotarat sa tin o dieta care imi place la nebunie. Mananc ce vreau si nu prea imi sta gandul la lucrurile interzise. Am foarte putine restrictii. Si mi-am propus in primul rand nu sa dau un numar de kilograme jos ci sa reusesc sa tin aceasta dieta timp de 6 luni. 6 luni mi se pare destul de corect. Daca in timpul asta nu o sa vad rezultate o sa renunt de tot. Dar tin sa te anunt ca dupa 4 saptamani am cu 3 kilograme mai putin. In conditiile in care credeam ca nu mai pot sa tin o dieta nici macar 2 zile, iata-ma dupa o luna ca inca tin dieta si simt ca pot sa o tin inca 5 luni fara batai de cap. O data pe saptamana, la o masa "obligatoriu" imi fac de cap si nu tin cont de nici o regula de dieta.
Ma bucur de fiecare 100 de grame pierduta si ma cantaresc doar o data pe saptamana. Stiu, scaderea mea in greutate nu e spectaculoasa. Dar, slabesc, sunt relaxata si fericita. Cand o sa ma simt mai puternica o sa mai adaug un lucru pe langa dieta si anume sportul. Mai bine sa slabesc incet si sa continui asa decat sa dau multe kilograme jos si dupa aia sa imi vina sa imi torn frigiderul pe gat sau sa imi vina sa strang de gat pe oricine care mananc ceva bun in fata mea.
Deci, incearca sa iei lucrurile ca o joaca sau ca pe o provocare. Incearca cu level 1 - e cel mai simplu. Doar daca o iei cu inceputul o sa fii pregatita pentru ultimul nivel cand va trebui sa mananci exemplar, sa faci sport si alte astfel de lucruri.
De altfel orice campion mondial a inceput cu lucruri de abc. Cred ca nimeni nu a facut piruete pe gheata de prima data cand si-a pus patinele in picioara Asa ca, deocamdata hai sa invatam sa ne punem impreuna patinele in picioare si sa reusim sa stam in picioare cand intram pe gheata. Iar daca o sa cadem nu se sfarseste lumea. Patinele sunt in picioare iar gheata ne asteapta pentru o noua incercare.
Te pup si iti doresc succes.
Woow intradevar e extraordiinar ce ai scris si cum ai scris ...asa m-am emotionat...
__________________
Orice lucru bun in viata e imoral, ilegal, ori ingrasa..
Why is food sooo delicious???
Succesul e 99% transpiratie, 1% inspiratie
http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...usi-12402.html

http://forum.slabute.ro/concursuri/t...3-a-12415.html
  #7 (permalink)  
Vechi 09 feb 2012, 02:27:11
Chriselle's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 01 feb 2011
Locaţie: Oslo, Norvegia
Vârsta: 39
Dieta: Hipo
Date: 167cm, 64.2kg
Mesaje: 1.328
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal hop3 - I wanna be skinny and healthy -

Citat:
Anterior postat de iuanutza Vezi mesajul


Chris, esti bestiala, imi place la nebunie tot ce ai scris aici, chiar am citit putin si din jurnalul tau, ai un stil aparte, foarte fascinant...sfaturile tale din punctul meu de vedere sunt jos palaria, iar daca Andreea ti le va urma va avea numai de castigat...este exact ce are ea nevoie acum, si de ce nu, chiar si eu...multe chestii pe care le-ai scris aici am trecut si eu, eu pana in momentul de fata maxim 2 sapt am putut tine un regim cu "meniuri perfecte", dar si dupa aia eram in stare sa inghit si frigiderul vorba ta...deci pt toate trebuie multa rabdare, perseverenta, optimism...fara frustrare si infometare...pt ca nimic obtinut in scurt timp nu va dura
Multumesc. Probabil pentru ca am trecut prin ce trece acum Andreea am explicat lucrurile altfel Iti doresc si tie mult succes in atingerea scopurilor si te astept oricand in jurnalul meu

Citat:
Anterior postat de alexandra123 Vezi mesajul


Woow intradevar e extraordiinar ce ai scris si cum ai scris ...asa m-am emotionat...
Multumesc Alexandra. Sunteti voi dragute Iti doresc si tie mult succes
__________________
De vorba cu Mr. J
  #8 (permalink)  
Vechi 09 feb 2012, 04:05:21
Hop3's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 06 feb 2011
Locaţie: Parma, Romania
Vârsta: 37
Dieta: disociata
Date: 160cm, 79kg
Mesaje: 7
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal hop3 - I wanna be skinny and healthy -

Va multumesc frumos pentru raspunsuri!!! Sincer , nici nu ma asteptam sa-mi scrie cineva.Oricum toate sfaturile si sustinerea voastra conteaza tare mult in perioada asta si nu numai.
M-ati facut sa realizez ca nu-i sfarsitul lumii daca nu dau jos kg acumulate intr-o perioada scurta, desi mi-as fi dorit tare mult.
Adormeam cu gandul la cantar si la kg care mi le-ar fi putut arata a 2-a zi.Incepusem sa ma astept sa scad cate 500 de grame pe zi , ceea ce e imposibil oricat as incerca.
Realizez ca trebuie sa fac pasi marunti pentru a-mi obisnui din nou organismul cu un nou stil de viata.
- Cu mancatul o voi lua usor, am citit cate ceva despre dieta hipocalorica care pare cat de cat acceptabila.
- O sa mananc cate putin din toate dar sa nu depasesc 1200 de calorii.
- O sa incerc sa-mi impart timpul incat sa am 3 mese pe zi si 2 gustari
- Nimic dupa ora 18:00 [ pas deja facut ]
- La numaratul glucidelor, proteinelor etc nu ma pricep dar o sa mananc cate putin din toate.
- Nu ma voi cantari in fiecare zi, doar maxim de 2 ori pe saptamana.
- Nu voi mai fi atat de dura cu mine si voi inva sa ma accept asa cum sunt.
- In privinta sportului, deja fac bicicleta in fiecare zi pana cand ajung la -1000 calorii, dar o sa mai adaug ceva pe langa sau o sa alternez cu ceva dar nu stiu cu ce.Poate ma puteti sfatui voi fetelor care program are rezultate mai frumoase in privinta modelarii corpului.
- Voi incerca sa beau mai multa apa pentru ca in prezent beau in jur de 1 l/zi
- Aaaaa si voi incerca sa folosesc bancuta de abdomene mai des

Cam asta o sa incerc sa fac...acum daca mai trebuie adaugat sau de corectat ceva, va rog nu ezitati s-o faceti pentru ca sunt foarte folositoarele sfaturile voastre!

Aveti vreo solutie testata pentru pielea moale, pufoasa si fara fermitate?
Mentionez ca tin diete din clasa a 4-a iar pielea de pe picioare a fost torturata rau.
Ma dau cu tot felul de creme, imi fac masaj, ma impachetez dar parca nu-si revine.

Va doresc mult succes in lupta cu kilogramele !!!
__________________
The only way to keep your health is to eat what you don't want, drink what you don't like and do what you'd rather not..
  #9 (permalink)  
Vechi 09 feb 2012, 08:18:09
Niculae Roxana's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 25 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 39
Dieta: Stil de viata sanatos
Date: 168cm, 78kg
Mesaje: 6.775
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 6 ori in 4 mesaje
Implicit Re: Jurnal hop3 - I wanna be skinny and healthy -



Buna dimineata Andreea,

Am trecut sa-ti aduc o floricica.....care sa te binedispuna de la prima ora a diminetii.
Scumpa mea...iti doresc din toata inima sa reusesti tot ceea ce ti-ai propus....sa prinzi incredere in tine...si sa fii mai optimista...
Astazi este o noua zi din viata ta...si-mi doresc ca toate gandurile mele pozitive si optimismul sa ajunga la tine...sa ai parte de liniste sufleteasca...restul vin de la sine...vei vedea ca incet incet iti vei schimba si stilul de viata...vei manca din ce in ce mai sanatos...si te vei obisnui in felul acesta....
Noi toate iti suntem alaturi....oricand ai nevoie de ceva ma gasesti aici...langa tine...

O zi frumoasa!
Pup!
Niculae Roxana, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2289 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1772 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1515 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #10 (permalink)  
Vechi 09 feb 2012, 08:26:05
Zoe's Avatar
Zoe Zoe este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 08 iun 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: mâncat normal
Date: 172cm, 81kg
Mesaje: 7.736
Aprecieri acordate: 11.147
Am fost apreciat(a) de 10.558 ori in 5.263 mesaje
Implicit Re: Jurnal hop3 - I wanna be skinny and healthy -

Citat:
Anterior postat de Hop3 Vezi mesajul
- O sa mananc cate putin din toate dar sa nu depasesc 1200 de calorii.

- La numaratul glucidelor, proteinelor etc nu ma pricep dar o sa mananc cate putin din toate.

Aveti vreo solutie testata pentru pielea moale, pufoasa si fara fermitate?
Bună!
- cam de jos porneşti, încearcă să ai un număr mai mare de calorii (normal este valoarea metabolismului tău bazal), ca să ai de unde jongla în caz de stagnare... nu este bine să te înfometezi!
- dacă foloseşti calculatorul de calorii de pe site, el te ajută cu număratul de glucide, lipide şi proteine, ba îţi mai spune şi care e prognoza la slăbit în funcţie de cât ai mâncat şi ce activităţi ai avut - e o treabă, nu?
- eu am testat exact soluţia pe care ai pomenit-o şi tu mai sus: sport şi iar sport. dar nu o săptămână, ci pe termen lung . la mine după două luni se văd deja contururile muşchilor, chit că sunt încă mult acoperiţi de grăsime - dar încep să-mi placă picioarele mele, cu care n-am avut niciodată tandreţuri

Hai, stai pe aici şi vorbeşte cu fetele, o să te sfătuiască de bine şi o să vezi că e mai uşor!
__________________

love yourself, trust yourself.
what is the kindest thing I can do for myself right now?



Zoe, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Zoe, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2025 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1508 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
 

Informatii despre slabit
and, calorii, dieta, healthy, hop3, jurnal, jurnale, ro, sanatos, skinny, slabit, slabute, wanna

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Jurnal I wanna be a diva iwannabeadiva Arhiva jurnale slabit 106 11 ian 2013 21:44:54
Jurnal Trixy - Be thin, healthy and happy Trixy26 Arhiva jurnale slabit 156 15 nov 2012 10:25:23
Jurnal Cosmic - I may be fat, but you're ugly and I can diet cosmic Arhiva jurnale slabit 12 21 feb 2011 13:56:59
Jurnal bambina-I wanna have a new life bambina Jurnale de mentinere 91 04 feb 2011 21:06:45
Jurnal skinny minny skinny minny Arhiva jurnale slabit 52 24 mai 2010 10:39:34

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole