Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnal Iuanutza-cum sa scapam de prietenii/conjuncturile care "ne vor binele" in dieta de slabit

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #21 (permalink)  
Vechi 03 sep 2011, 13:25:10
Bibbi's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 06 iul 2009
Locaţie: -, Romania
Vârsta: 30
Date: 173cm, 60kg
Mesaje: 390
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Iuanutza-cum sa scapam de prietenii/conjuncturile care "ne vor binele" in dieta de slabit

Buna sa stii ca te-am citit inca de cand ti-ai dechis jurnalul chiar daca nu am postat pana acum..ma bucur ca esti dispusa sa le asculti pe fete.. slabind prin infometare o sa te chinui foate mult la mentinere ( iti spun din proprie experienta..acum vreo 3 saptamani aveam 55-56 kg..iar acum nici nu mai am curaj sa ma urc pe cantar ) si in plus iti chinui organismul degeaba..mai bine incet dar sigur
Sper sa mai vorbim
__________________
"Love is louder than the pressure to be perfect."
"If you don't belive in yourself, belive me, NOBODY WILL."



Bibbi, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1647 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1130 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 873 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #22 (permalink)  
Vechi 03 sep 2011, 13:34:59
iuanutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 28 aug 2011
Locaţie: cluj, Romania
Vârsta: 39
Dieta: hipocalorica
Date: 172cm, 63kg
Mesaje: 2.201
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Iuanutza-cum sa scapam de prietenii/conjuncturile care "ne vor binele" in dieta de slabit

Citat:
Anterior postat de Bibbi Vezi mesajul
Buna sa stii ca te-am citit inca de cand ti-ai dechis jurnalul chiar daca nu am postat pana acum..ma bucur ca esti dispusa sa le asculti pe fete.. slabind prin infometare o sa te chinui foate mult la mentinere ( iti spun din proprie experienta..acum vreo 3 saptamani aveam 55-56 kg..iar acum nici nu mai am curaj sa ma urc pe cantar ) si in plus iti chinui organismul degeaba..mai bine incet dar sigur
Sper sa mai vorbim
Ciao Bibbibine ai venit in casutza mea...ma bucur enorm cand mi se aduna sustinatoare, sincer mi-e cam frica si mie acum pt ca incepand de azi am decis sa ating cele 1000 cal si sincer abia astept maine dimineata sa ma urc pe cantar sa vad ce imi arata, nu imi fac iluzii ca o sa slabesc, cu toate ca vreau sa compensez prin sport...sunt curioasa, dupa ce ai atins cele 55-56kg ce ai facut de ai urcat in kg? si acum in ce consta meniul tau...poti sa mi-l faci cu calculatorul nutritional? eu acum incerc sa ma inspir de la fete sa vad care ce si cum...
iuanutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2187 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1670 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #23 (permalink)  
Vechi 03 sep 2011, 18:16:42
iuanutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 28 aug 2011
Locaţie: cluj, Romania
Vârsta: 39
Dieta: hipocalorica
Date: 172cm, 63kg
Mesaje: 2.201
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Iuanutza-cum sa scapam de prietenii/conjuncturile care "ne vor binele" in dieta de slabit

am o mare problema, va rog sa ma lamuriti si pe mine...azi am zis ca o sa imi fac un meniu de 1000 cal, mi l-am si facut, mai exact e de vreo 956, oricum cred ca e un progres...insa marea problema e in felul urmator: am vrut sa ies asa mai spre seara sa ma plimb si sa alerg putin, insa cand am ajung la locul in care trebuia sa alerg, am alergat vreo cativa metri si m-am oprit, nu stiu, pur si simplu parca adormeam pe picioare...cel putin am mers pe jos vreo juma de ora...intrebarea e urmatoarea: cum sa am eu un meniu de 1000 cal, cand nu prea practic sport sau ceva f elementar...roxii din cate am citit la ea la un meniu de 1000 cal practica un sport f intens, normal la sportul pe care face si eu as zice ca 1000 cal sunt prea putine pt ea, dar eu care parca as dormi toata ziua daca ar fi dupa mine, plus sa imi fac un meniu de 1000 cal nu m-as ingrasa?nu stiu nu am parca nici o atractie, nici o placere mai ales sa ies sa alerg si azi am mers cu f mare greutate...miscarea pe care pot spune ca e cat de cat ok pt mine si nu mi-e groaza sa o fac sunt plimbarile lungi si eventual pedaladul pe biclicleta de acasa( apropo pedaladul pe bicicleta aceasta echivaleaza cu alergatul? ca amandoua sunt exercitii cardio)...la gustarea 2 am adaugat in plus o portocala, iar cantarul mi-a aratat cu 200 g mai mult ceea ce nu am patit-o cand mancam normal doar o singura portocala, dapoi daca mai mananc si cina....va rog frumos din tot sufletul meu sa ma ajutati, sunt intr-o stare f proasta si chiar am cele mai bune intentii de a va urma sfaturile, insa o crestere in greutate de la un meniu de 1000 cal, chiar si cu cateva sute de grame m-ar demoraliza cumplit si nu stiu cum as putea trece peste, plus daca beau lichide simple, chiar si apla plata si ceai neindulcit mai mult de un jumate de litru mi se umfla burta de pleznesc, de aceea nu prea is prietena cu lichidele...VA ROF FRUMOS AJUTATI-MA, ca daca o sa reusesc sa-mi ating greutatea dorita si sa fiu sanatoasa si fericita in acelasi timp, o sa va fac statuie...
iuanutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2187 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1670 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de iuanutza; 03 sep 2011 at 18:19:31.
  #24 (permalink)  
Vechi 03 sep 2011, 18:27:31
Adina14's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 12 mar 2011
Locaţie: Vâlcea, Romania
Vârsta: 27
Dieta: Vegan
Date: 163cm, 59.7kg
Mesaje: 3.942
Aprecieri acordate: 1.432
Am fost apreciat(a) de 813 ori in 524 mesaje
Implicit Re: Jurnal Iuanutza-cum sa scapam de prietenii/conjuncturile care "ne vor binele" in dieta de slabit

Stai linistita si nu mai fi atat de obsedata de cantar!Lasa-l in pace o perioada.Nu conteaza ca faci 5 ore de sport sau deloc; 1000 de calorii sunt obligatorii.Vrei sa stii ce se intampla cu acele calorii?Corpul tau le foloseste pentru respiratie, transportul sangelui in tot corpul, digestie, etc.Iar daca tu nu le mananci acele calorii, e normal ca unul din aceste sisteme sa nu mai functioneze.De-asta toate anorexicele ajung sa aiba ulcer, gastrita sau alte probleme la stomac, pentru ca NU mananca atat cat trebuie si SE INFOMETEAZA.E normal ca apoi organismul nostru sa renunte la digestie prima data ca sa te tina in viata.Din cauza aceasta absolut ce ai pune in gura dupa o perioada de infometare, te ingrasa.Ce spune corpul tau?"Aaa pai asta ma tine mort de foame cu zilele, ia sa pun eu de-o parte pentru zile negre".Lasand la o parte gluma, vad ca pentru tine sanatatea nu este prea importanta.Foarte bine daca vrei sa fii slaba in spital, moarta de foame si cu perfuzii.
Nu trebuie sa incepi in forta cu sportul.E foarte bine sa faci si plimbari mai lungi pana te vei simti pregatita sa alergi.
  #25 (permalink)  
Vechi 03 sep 2011, 18:31:14
Alexik's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 14 feb 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 30
Date: 159cm, 52kg
Mesaje: 4.433
Aprecieri acordate: 30
Am fost apreciat(a) de 36 ori in 31 mesaje
Implicit Re: Jurnal Iuanutza-cum sa scapam de prietenii/conjuncturile care "ne vor binele" in dieta de slabit

Citat:
Anterior postat de iuanutza Vezi mesajul
am o mare problema, va rog sa ma lamuriti si pe mine...azi am zis ca o sa imi fac un meniu de 1000 cal, mi l-am si facut, mai exact e de vreo 956, oricum cred ca e un progres...insa marea problema e in felul urmator: am vrut sa ies asa mai spre seara sa ma plimb si sa alerg putin, insa cand am ajung la locul in care trebuia sa alerg, am alergat vreo cativa metri si m-am oprit, nu stiu, pur si simplu parca adormeam pe picioare...cel putin am mers pe jos vreo juma de ora...intrebarea e urmatoarea: cum sa am eu un meniu de 1000 cal, cand nu prea practic sport sau ceva f elementar...roxii din cate am citit la ea la un meniu de 1000 cal practica un sport f intens, normal la sportul pe care face si eu as zice ca 1000 cal sunt prea putine pt ea, dar eu care parca as dormi toata ziua daca ar fi dupa mine, plus sa imi fac un meniu de 1000 cal nu m-as ingrasa?nu stiu nu am parca nici o atractie, nici o placere mai ales sa ies sa alerg si azi am mers cu f mare greutate...miscarea pe care pot spune ca e cat de cat ok pt mine si nu mi-e groaza sa o fac sunt plimbarile lungi si eventual pedaladul pe biclicleta de acasa( apropo pedaladul pe bicicleta aceasta echivaleaza cu alergatul? ca amandoua sunt exercitii cardio)...la gustarea 2 am adaugat in plus o portocala, iar cantarul mi-a aratat cu 200 g mai mult ceea ce nu am patit-o cand mancam normal doar o singura portocala, dapoi daca mai mananc si cina....va rog frumos din tot sufletul meu sa ma ajutati, sunt intr-o stare f proasta si chiar am cele mai bune intentii de a va urma sfaturile, insa o crestere in greutate de la un meniu de 1000 cal, chiar si cu cateva sute de grame m-ar demoraliza cumplit si nu stiu cum as putea trece peste, plus daca beau lichide simple, chiar si apla plata si ceai neindulcit mai mult de un jumate de litru mi se umfla burta de pleznesc, de aceea nu prea is prietena cu lichidele...VA ROF FRUMOS AJUTATI-MA, ca daca o sa reusesc sa-mi ating greutatea dorita si sa fiu sanatoasa si fericita in acelasi timp, o sa va fac statuie...
Nu te cantari imediat dupa ce ai mancat pt ca niciodata nu vei avea greutatea normala.Si da , GREUTATEA se schimba de la o zi la alta, din cauza asta ar fi bn sa te cantaresti o data pe saptamana!.Daca tu acum mananci un piept de pui si o salata logic ca-ti arata mai mult cu vreo 200-300 de grame!!! doar nu dispar imediat ce le-ai inghitit
Iar cu Roxii , chiar si ea a spus ca a cam exagerat cu sportul cand facea atatea ore.Gandeste-te ca corpul are nevoie normal de vreo 2000 de kal si tu daca nici jumatate nu mananci(cam cat sa-i dai sa poata rezista fara probeleme) atunci la 700 ce sa mai spui?!
Poti sa crezi ca acum slabesti , nu neg asta , dar sa nu fii surprinsa daca intr-o luna stagnezi si numai ai de unde cobora.Roxii a facut atata sport pt ca ea a ales , nimeni nu te impedica nici pe tine.(+ a inceput cu calorii putine cam 1000 si la un momentdat a stangat..si ce putea sa faca?! sa se infometeze in nici un caz , mai mult sport? Da)
Fetele vor sa te ajute sa nu cumva sa-ti strici metabolismul..dar daca vede ca nu se poate e logic sa se lase.
__________________
If you want something you’ve never had, than do something you’ve never done




Ultima dată editat de Alexik; 03 sep 2011 at 18:33:47.
  #26 (permalink)  
Vechi 03 sep 2011, 18:42:22
iuanutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 28 aug 2011
Locaţie: cluj, Romania
Vârsta: 39
Dieta: hipocalorica
Date: 172cm, 63kg
Mesaje: 2.201
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Iuanutza-cum sa scapam de prietenii/conjuncturile care "ne vor binele" in dieta de slabit

va multumesc la amandoua pt sfaturi( bine ai revenit Alexik ), mai ales ca imi ofera liniste ca sa nu mai fiu asa de agitata...cam asa arata meniul meu cu precizarea ca cina este la ora 20.00...inca nu e chiar de 1000 dar promit ca , curand o sa ating, mai ales daca incep sa fac si mai mult sport, ca acum ma cam chinuiesc sa mananc atat...sa-mi spuneti parerea voastra si va multumesc inca o data...

CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 09:15
Paine tip Wasa, Montignac, 10g - 18 calorii, 0.9 proteine, 0.2 grasimi, - colesterol, 4.1 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Ciocolata amaruie 50% cacao cu merisor granule (Dark Cranberry), Heidi Grand'Or, 10g - 55 calorii, 0.6 proteine, 3.5 grasimi, - colesterol, 5.4 carbohidrati, 0.2 fibre, 0.1 sodiu, 5.2 zaharuri
Paine, secara, prajita, 70g - 199 calorii, 6.6 proteine, 2.5 grasimi, 0 colesterol, 37.2 carbohidrati, 4.5 fibre, 507.5 sodiu, 3 zaharuri

Gustare 1, ora 12:00
Prune, 150g - 69 calorii, 1.1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 17.1 carbohidrati, 2.1 fibre, 0 sodiu, 14.9 zaharuri

Prânz, ora 14:00
Suc natural de lamaie, 10ml - 3 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0.9 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Pastrav la cuptor a la Codynutza, 120g - 244 calorii, 25 proteine, 15.5 grasimi, 69.6 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 1161.6 sodiu, 0 zaharuri
Ardei rosu gras, 10g - 4 calorii, 0.1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0.6 carbohidrati, 0.2 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Castravete, fara coaja, crud, 25g - 3 calorii, 0.1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0.5 carbohidrati, 0.2 fibre, 0.5 sodiu, 0.3 zaharuri
Rosii, 40g - 8 calorii, 0.4 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 1.6 carbohidrati, 0.5 fibre, 2 sodiu, 1 zaharuri

Gustare 2, ora 16:00
Guma Orbit professional fara zahar, 5g - 8 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 3.1 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Portocale, 250g - 118 calorii, 2.3 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 29.3 carbohidrati, 6 fibre, 0 sodiu, 23.5 zaharuri

Cina, ora 18:00
Telemea de vaca, 50g - 137 calorii, 9.7 proteine, 10.2 grasimi, - colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, - sodiu, 0 zaharuri
Iaurt de baut cu fibre 1% grasime, Tnuva Slim, 200g - 80 calorii, 7.4 proteine, 2 grasimi, - colesterol, 6.4 carbohidrati, 3 fibre, 102 sodiu, 6.4 zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 946 calorii, (mic)54.2 proteine, (mult)34 grasimi, 69.6 colesterol, (mic)106.2 carbohidrati, 16.7 fibre, 1773.7 sodiu, (mult)54.3 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1368 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1368 calorii
iuanutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2187 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1670 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #27 (permalink)  
Vechi 03 sep 2011, 19:03:17
iuanutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 28 aug 2011
Locaţie: cluj, Romania
Vârsta: 39
Dieta: hipocalorica
Date: 172cm, 63kg
Mesaje: 2.201
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Iuanutza-cum sa scapam de prietenii/conjuncturile care "ne vor binele" in dieta de slabit

aaa si la micul dejun am mai avut vreo 25 g branza dietetica adica cu vreo 20 cal in plus...
iuanutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2187 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1670 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de iuanutza; 03 sep 2011 at 19:05:38.
  #28 (permalink)  
Vechi 03 sep 2011, 19:45:18
Roxii's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 30 apr 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 31
Dieta: Mentinere
Date: 163cm, 48kg
Mesaje: 3.308
Aprecieri acordate: 4
Am fost apreciat(a) de 2 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Jurnal Iuanutza-cum sa scapam de prietenii/conjuncturile care "ne vor binele" in dieta de slabit

Citat:
Anterior postat de iuanutza Vezi mesajul
Draga ROXII, ca sa vezi ca tin enorm de mult la parerile tale, si mai ales ca ti-am vazut evolutia, am inceput sa-ti citesc din jurnalul tau de cand ai inceput cu dieta sanatoasa...normal ca nu am putut citi tot ca ma dureau deja ochii de la pc, insa am prins esentialul....am observat cat de mult ti-au insistat si tie celelalte slabute cu vechime sa atingi 1000 cal si importanta lor, plus sportul pe care tu il faci(enorm de mult, eu momentan alerg cam la a doua zi cam 10 min asta insemnand 1 km si 250m, nu pot mai mult deocamdata ca simt ca imi dau si sufletul din mine), ma gandesc si eu serioas sa imi fac abonament la o sala, numai ca is asa scumpe abonamentele astea, dar parca tu imi ziceai ca eu sunt in primul rand mai importanta....iarasi am observat ca ai avut multe sustinatoare, la mine esti tu numarul una si apoi Adina, as vrea intr-un fel si eu mai multe persoane pt ca sa nu ajung sa va stresez pe voi doua, nu stiu cum ai facut sa ai atatea sustinatoare....Roxii mi frica ca daca acum de la un meniu de 700 si ceva de cal sar la unul de 1000 sa nu urc in greutate pt ca m-ar demoraliza cumplit, si asa plang mereu pt ca mi-e frica ca nu voi putea sa ma mentin, mai tare aici o fost revelatia mea, ca ok slabesc rapid , insa nu le voi putea mentine...si atunci am inceput sa-ti citesc din jurnal pana la ora actuala....o sa incerc maine sa ating cele 1000 cal si o sa public meniul, insa am nevoie de o enorma sustinere, mai ales daca cantarul imi va arata mai mult, ca m-am saturat de atatea depresii...>:d<
HeyMa bucur ca te`ai decis sa ma asculti.E adevarat,eu faceam enorm de mult sport,insa sunt fete care au slabit frumos cu mai putin sport si cu 1200 de calorii chiar.In caz ca iti e frica rau sa nu te ingrasi poti sa mai faci altceva.Adauga cate putine calorii,azi 50,peste 2 zile inca 50 pana ajungi la 100 ca sa nu adaugi 200-300 de calorii dintr`o data,insa fa orice sa ajungi la 1000 de calorii.Sport nu trebuie neaparat sa faci la sala sau sa alergi.Sunt o gramada de filmulete aici pe site pe care le poti face chiar la tine in camera fara nici o problema.Inca un mic sfat..asa ca sa adaugi caloriile fara probleme ca te ingrasi..ia`ti restul de calorii din proteine.Organismul va lua ce este necesar din ele si restul se elimina fara sa se depuna.Tu acum din cate vad mananci mai multi carbohidrati.Nu zic sa renunti la ei,ci doar sa mai adaugi si ceva proteine ca sa fie mai ok.Pup

Citat:
Anterior postat de iuanutza Vezi mesajul
am o mare problema, va rog sa ma lamuriti si pe mine...azi am zis ca o sa imi fac un meniu de 1000 cal, mi l-am si facut, mai exact e de vreo 956, oricum cred ca e un progres...insa marea problema e in felul urmator: am vrut sa ies asa mai spre seara sa ma plimb si sa alerg putin, insa cand am ajung la locul in care trebuia sa alerg, am alergat vreo cativa metri si m-am oprit, nu stiu, pur si simplu parca adormeam pe picioare...cel putin am mers pe jos vreo juma de ora...intrebarea e urmatoarea: cum sa am eu un meniu de 1000 cal, cand nu prea practic sport sau ceva f elementar...roxii din cate am citit la ea la un meniu de 1000 cal practica un sport f intens, normal la sportul pe care face si eu as zice ca 1000 cal sunt prea putine pt ea, dar eu care parca as dormi toata ziua daca ar fi dupa mine, plus sa imi fac un meniu de 1000 cal nu m-as ingrasa?nu stiu nu am parca nici o atractie, nici o placere mai ales sa ies sa alerg si azi am mers cu f mare greutate...miscarea pe care pot spune ca e cat de cat ok pt mine si nu mi-e groaza sa o fac sunt plimbarile lungi si eventual pedaladul pe biclicleta de acasa( apropo pedaladul pe bicicleta aceasta echivaleaza cu alergatul? ca amandoua sunt exercitii cardio)...la gustarea 2 am adaugat in plus o portocala, iar cantarul mi-a aratat cu 200 g mai mult ceea ce nu am patit-o cand mancam normal doar o singura portocala, dapoi daca mai mananc si cina....va rog frumos din tot sufletul meu sa ma ajutati, sunt intr-o stare f proasta si chiar am cele mai bune intentii de a va urma sfaturile, insa o crestere in greutate de la un meniu de 1000 cal, chiar si cu cateva sute de grame m-ar demoraliza cumplit si nu stiu cum as putea trece peste, plus daca beau lichide simple, chiar si apla plata si ceai neindulcit mai mult de un jumate de litru mi se umfla burta de pleznesc, de aceea nu prea is prietena cu lichidele...VA ROF FRUMOS AJUTATI-MA, ca daca o sa reusesc sa-mi ating greutatea dorita si sa fiu sanatoasa si fericita in acelasi timp, o sa va fac statuie...
Lichidele nu trebuiesc baute neaparat dintr`o data.Tine o sticluta de jumate intotdeauna langa tine si din 10 in 10 minute mai ia cateva inghitituri..asa eviti sa ti se umfle burta si iti asiguri si necesarul de lichidele.De cate ori se goleste,umple`o iar si tot asa pana bei pe parcursul unei zile intregi 4 sticlute
__________________
Jurnal Roxii

Cursul dragostei adevarate nu a fost niciodata neted. – William Shakespeare
Roxii, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2044 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1527 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #29 (permalink)  
Vechi 03 sep 2011, 19:50:29
Roxii's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 30 apr 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 31
Dieta: Mentinere
Date: 163cm, 48kg
Mesaje: 3.308
Aprecieri acordate: 4
Am fost apreciat(a) de 2 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Jurnal Iuanutza-cum sa scapam de prietenii/conjuncturile care "ne vor binele" in dieta de slabit

Citat:
Anterior postat de iuanutza Vezi mesajul
va multumesc la amandoua pt sfaturi( bine ai revenit Alexik ), mai ales ca imi ofera liniste ca sa nu mai fiu asa de agitata...cam asa arata meniul meu cu precizarea ca cina este la ora 20.00...inca nu e chiar de 1000 dar promit ca , curand o sa ating, mai ales daca incep sa fac si mai mult sport, ca acum ma cam chinuiesc sa mananc atat...sa-mi spuneti parerea voastra si va multumesc inca o data...

CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 09:15
Paine tip Wasa, Montignac, 10g - 18 calorii, 0.9 proteine, 0.2 grasimi, - colesterol, 4.1 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Ciocolata amaruie 50% cacao cu merisor granule (Dark Cranberry), Heidi Grand'Or, 10g - 55 calorii, 0.6 proteine, 3.5 grasimi, - colesterol, 5.4 carbohidrati, 0.2 fibre, 0.1 sodiu, 5.2 zaharuri
Paine, secara, prajita, 70g - 199 calorii, 6.6 proteine, 2.5 grasimi, 0 colesterol, 37.2 carbohidrati, 4.5 fibre, 507.5 sodiu, 3 zaharuri

Gustare 1, ora 12:00
Prune, 150g - 69 calorii, 1.1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 17.1 carbohidrati, 2.1 fibre, 0 sodiu, 14.9 zaharuri

Prânz, ora 14:00
Suc natural de lamaie, 10ml - 3 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0.9 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Pastrav la cuptor a la Codynutza, 120g - 244 calorii, 25 proteine, 15.5 grasimi, 69.6 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 1161.6 sodiu, 0 zaharuri
Ardei rosu gras, 10g - 4 calorii, 0.1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0.6 carbohidrati, 0.2 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Castravete, fara coaja, crud, 25g - 3 calorii, 0.1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0.5 carbohidrati, 0.2 fibre, 0.5 sodiu, 0.3 zaharuri
Rosii, 40g - 8 calorii, 0.4 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 1.6 carbohidrati, 0.5 fibre, 2 sodiu, 1 zaharuri

Gustare 2, ora 16:00
Guma Orbit professional fara zahar, 5g - 8 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 3.1 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Portocale, 250g - 118 calorii, 2.3 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 29.3 carbohidrati, 6 fibre, 0 sodiu, 23.5 zaharuri

Cina, ora 18:00
Telemea de vaca, 50g - 137 calorii, 9.7 proteine, 10.2 grasimi, - colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, - sodiu, 0 zaharuri
Iaurt de baut cu fibre 1% grasime, Tnuva Slim, 200g - 80 calorii, 7.4 proteine, 2 grasimi, - colesterol, 6.4 carbohidrati, 3 fibre, 102 sodiu, 6.4 zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 946 calorii, (mic)54.2 proteine, (mult)34 grasimi, 69.6 colesterol, (mic)106.2 carbohidrati, 16.7 fibre, 1773.7 sodiu, (mult)54.3 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1368 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1368 calorii
Hai sa`ti spun parerea mea.Dimineata papi cam multa paine.Rezuma`te la 2 felii pe zi,bineinteles,integrala sau de secara.Pe langa paine mai adauga si ceva sunca slaba/branza slaba/ou fiert si ceva legume.Ciocolata pastreaz`o pt la gustare.Prunele consuma`le cat mai rar deoarece contin f mult zahar si limiteaza`te la 3-4.La pranz ai mancat f bn.Gustarea 2 e si ea ok,desi ti`as recomanda ca dekt o gustare sa contina fructe iar cea de`a doua sa contina ceva oleaginoase(fistic,migdale,nuci,caju,arahide,semin te,etc) sau iaurt degresat.La cina ti`as recomanda o salata de legume cu pui/curcan/peste/sunca slaba/branza slaba.Cat despre sport,asa cum am spus si mai sus,e ok sa faci si in casa diferite filmulete.Si da,mersul pe bicicleta(normala sau statica) e foarte bun.
__________________
Jurnal Roxii

Cursul dragostei adevarate nu a fost niciodata neted. – William Shakespeare
Roxii, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2044 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1527 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #30 (permalink)  
Vechi 03 sep 2011, 20:13:29
iuanutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 28 aug 2011
Locaţie: cluj, Romania
Vârsta: 39
Dieta: hipocalorica
Date: 172cm, 63kg
Mesaje: 2.201
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Iuanutza-cum sa scapam de prietenii/conjuncturile care "ne vor binele" in dieta de slabit

Citat:
Anterior postat de Roxii Vezi mesajul


Hai sa`ti spun parerea mea.Dimineata papi cam multa paine.Rezuma`te la 2 felii pe zi,bineinteles,integrala sau de secara.Pe langa paine mai adauga si ceva sunca slaba/branza slaba/ou fiert si ceva legume.Ciocolata pastreaz`o pt la gustare.Prunele consuma`le cat mai rar deoarece contin f mult zahar si limiteaza`te la 3-4.La pranz ai mancat f bn.Gustarea 2 e si ea ok,desi ti`as recomanda ca dekt o gustare sa contina fructe iar cea de`a doua sa contina ceva oleaginoase(fistic,migdale,nuci,caju,arahide,semin te,etc) sau iaurt degresat.La cina ti`as recomanda o salata de legume cu pui/curcan/peste/sunca slaba/branza slaba.Cat despre sport,asa cum am spus si mai sus,e ok sa faci si in casa diferite filmulete.Si da,mersul pe bicicleta(normala sau statica) e foarte bun.
Roxiimultumesc pt sfaturi....nu ai sughitat cat te-am pomenit in jurnalul meu?chiar acum am ajuns in jurnalul tau la capitolul unde te intreba cineva de unde stii care sunt cantitatile potrivite(apropo iti citesc jurnalul cu sfintenie si imi face o deosebita placere), si dupa am realizat si eu de ce in paranteze imi scria"mic" sau "mare", las ca de acum inainte o sa-mi fac un meniul perfect ca ale tale...ce-ti mai face purcelul? si eu am o scrofita, eu ii spun"sobolanul meu imputit"nu e o jignire, ca o ador de cateodata imi vine sa o strang si sa o pup de sa nu mai poata respira, rasfatata mea ca numai salatuca ii pofteste inima, si face gura cand nu primeste...mersi inca o data pt raspunsuri, si in curand sper sa poti atat eu cat si tu sa fii mandra de mine
iuanutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2187 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1670 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
 

Informatii despre slabit
binele, calorii, conjuncturile, dieta, dieta de slabit, in, iuanutza, jurnal, jurnale, ne, prietenii, ro, sanatos, scapam, slabit, slabute, vor

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Cum sa ramanem "slabute" si in vacanta...:D mad24 Mentinere 14 12 iul 2014 19:15:17
Pana de Craciun sa ne "transformam" in slabute! Slabuta Concursuri 849 05 ian 2011 21:28:51
Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"? ianna Ghidul slabutelor incepatoare 4 11 mai 2010 10:33:53
Concurs "Sa ne mentinem de sarbatori", Luna IX (21 decembrie - 5 ianuarie) Slabuta Concursuri 93 05 ian 2010 22:08:12

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole