forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=353)
-   -   Jurnal ramonika71 - Hop si eu IN LUPTA CU KILOGRAMELE! (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=11855)

ramonika71 05 sep 2012 13:17:55

Jurnal ramonika71 - Hop si eu IN LUPTA CU KILOGRAMELE!
 
Gata!
M-am hotarat! Nu se mai poate!
Vineri ma duc la cumparaturi cu fiica-mea si ma tot bate la cap sa cumparam un cantar. Hmmm....mai am unul in casa care chiar tine cu mine. Imi tot arata kilograme formate din doua cifre. De ce sa-l schimb? Ma rog...tot insista si cedez (ca de fiecare data altfel). Cumpar. Si acasa ...tristete mare. Jale, suparare...Ma gaseste sotul amarata, necajita, cu gandul la kilogramele mele inmultite de noul cantar. Ma inrosesc cu gandul numai la kilogramele alea din 3 CIFRE. Ups. Tac, bineinteles. Lui nu-i spun cate kilograme am. Tot insista, rade si ma tot intreaba daca l-am depasit, dar tot el imi da raspunsul ca sigur sunt pe sub el.:)) Si aici, bineinteles, ca sigura de mine, ii raspund ca nu l-am depasit. Ce sa mai? Ce scuze? Ce intrebari fara raspuns ca de unde am pus kilogramele pe mine? Nu dau vina pe nimeni, caci va raspund tot eu : de la mancare. Am facut analizele. Sunt sanatoasa (cat de cat). Nu am nicio dereglare de nimic. Totul este de la cap. Aici e problema. M-am tot gandit. Obiceiul meu (si cred ca al multora dintre noi) RONTAITUL. Ce-mi mai place! Ce m-am obisnuit cu asta! Una, doua, cand nu am ce face mai baga o samanta, mai roade un covrig, mai bea un paharel de suc sau vara cate o inghetata. GATA! STOP! De acum am inceput regimul. Nu pot nega ca nu mi-e foame (cand si cand), dar asta e!
Ma tot gandesc. Cum m-am lasat de fumat la 33 de ani, pot sa renunt si la o alimentatie total nesanatoasa. (Nesanatoasa? Nu stiu daca asta e cuvantul, dar cu siguranta sa renunt la portiile mari de mancare).
De ambitioasa cred ca sunt. Ultimul exemplu (mai de valoare pentru sufletul meu) este ca am terminat o facultate + master si i-am demonstrat si copilului ca poti face chiar la fara taxa (masterul) daca inveti. Cred ca sunt un exemplu bun pentru ea in privinta asta. Imi doresc sa fiu un exemplu pozitiv si in privinta kilogramelor, mai ales ca vrea si ea sa mai slabeasca vreo 5 kilograme (la fetele de varsta ei, 14 ani, asta este deja o moda, iar pentru asta mai bine o insotesc si ma ajut si pe mine, decat sa tina cine stie ce cura sa se imbolnaveasca).
Aaaaaa......
Numele meu este Ramona si mi-as dori ca in lupta cu kilogramele sa ma insotiti pentru ca veti fi fericite sa constatati ca sunt o invingatoare si pentru ca am nevoie de sustinere (din partea tuturor) pentru ca stiu ca ma va mai lasa ambitia pe parcurs (deoarece am mai tinut cure de slabire de-a lungul timpului. Unele au fost reusite, iar altele esuari) si atunci voi avea nevoie de voi.
Atat despre mine si cura mea. Astept sa-mi vizitati jurnalul, sa vorbim si sa ne sustinem reciproc in lupta apriga cu kilogramele.:-*>:D<


vera37 05 sep 2012 13:32:39

re: Jurnal ramonika71 - Hop si eu IN LUPTA CU KILOGRAMELE!
 
buna ramona! bine ai venit printre noi! :)>:D<
multa bafta si rabdare in lupta cu kg! :):)

rozica1965 05 sep 2012 13:36:39

re: Jurnal ramonika71 - Hop si eu IN LUPTA CU KILOGRAMELE!
 
Citat:

Anterior postat de ramonika71 (Post 1125203)
Gata!
M-am hotarat! Nu se mai poate!
Vineri ma duc la cumparaturi cu fiica-mea si ma tot bate la cap sa cumparam un cantar. Hmmm....mai am unul in casa care chiar tine cu mine. Imi tot arata kilograme formate din doua cifre. De ce sa-l schimb? Ma rog...tot insista si cedez (ca de fiecare data altfel). Cumpar. Si acasa ...tristete mare. Jale, suparare...Ma gaseste sotul amarata, necajita, cu gandul la kilogramele mele inmultite de noul cantar. Ma inrosesc cu gandul numai la kilogramele alea din 3 CIFRE. Ups. Tac, bineinteles. Lui nu-i spun cate kilograme am. Tot insista, rade si ma tot intreaba daca l-am depasit, dar tot el imi da raspunsul ca sigur sunt pe sub el.:)) Si aici, bineinteles, ca sigura de mine, ii raspund ca nu l-am depasit. Ce sa mai? Ce scuze? Ce intrebari fara raspuns ca de unde am pus kilogramele pe mine? Nu dau vina pe nimeni, caci va raspund tot eu : de la mancare. Am facut analizele. Sunt sanatoasa (cat de cat). Nu am nicio dereglare de nimic. Totul este de la cap. Aici e problema. M-am tot gandit. Obiceiul meu (si cred ca al multora dintre noi) RONTAITUL. Ce-mi mai place! Ce m-am obisnuit cu asta! Una, doua, cand nu am ce face mai baga o samanta, mai roade un covrig, mai bea un paharel de suc sau vara cate o inghetata. GATA! STOP! De acum am inceput regimul. Nu pot nega ca nu mi-e foame (cand si cand), dar asta e!
Ma tot gandesc. Cum m-am lasat de fumat la 33 de ani, pot sa renunt si la o alimentatie total nesanatoasa. (Nesanatoasa? Nu stiu daca asta e cuvantul, dar cu siguranta sa renunt la portiile mari de mancare).
De ambitioasa cred ca sunt. Ultimul exemplu (mai de valoare pentru sufletul meu) este ca am terminat o facultate + master si i-am demonstrat si copilului ca poti face chiar la fara taxa (masterul) daca inveti. Cred ca sunt un exemplu bun pentru ea in privinta asta. Imi doresc sa fiu un exemplu pozitiv si in privinta kilogramelor, mai ales ca vrea si ea sa mai slabeasca vreo 5 kilograme (la fetele de varsta ei, 14 ani, asta este deja o moda, iar pentru asta mai bine o insotesc si ma ajut si pe mine, decat sa tina cine stie ce cura sa se imbolnaveasca).
Aaaaaa......
Numele meu este Ramona si mi-as dori ca in lupta cu kilogramele sa ma insotiti pentru ca veti fi fericite sa constatati ca sunt o invingatoare si pentru ca am nevoie de sustinere (din partea tuturor) pentru ca stiu ca ma va mai lasa ambitia pe parcurs (deoarece am mai tinut cure de slabire de-a lungul timpului. Unele au fost reusite, iar altele esuari) si atunci voi avea nevoie de voi.
Atat despre mine si cura mea. Astept sa-mi vizitati jurnalul, sa vorbim si sa ne sustinem reciproc in lupta apriga cu kilogramele.:-*>:D<


Pana la urma ti-ai facut jurnalul.......felicitari! Asta e un prim pas! Iti doresc vointa si succes in lupta cu kg!:-*:-*

d4ny29 05 sep 2012 13:37:34

re: Jurnal ramonika71 - Hop si eu IN LUPTA CU KILOGRAMELE!
 
Sunt prima care a citit jurnalul tau!!!
Faptul ca ai reusit sa-l faci e inca o realizare.Spun asta pt. ca eu nu am curaj sa pun in fata nu numai a mea mai ales lucrurile gresite(total) pe care inca le mai fac.Incerc sa ma mai disciplinez si dupa aceea...sau poate voi capata puterea sa o fac si sa ma corectez pe parcurs.
Bafta!!! Sa ne scrii numai de bine !

LeeLyy 05 sep 2012 13:45:49

re: Jurnal ramonika71 - Hop si eu IN LUPTA CU KILOGRAMELE!
 
Citat:

Anterior postat de ramonika71 (Post 1125203)
Gata!
M-am hotarat! Nu se mai poate!
Vineri ma duc la cumparaturi cu fiica-mea si ma tot bate la cap sa cumparam un cantar. Hmmm....mai am unul in casa care chiar tine cu mine. Imi tot arata kilograme formate din doua cifre. De ce sa-l schimb? Ma rog...tot insista si cedez (ca de fiecare data altfel). Cumpar. Si acasa ...tristete mare. Jale, suparare...Ma gaseste sotul amarata, necajita, cu gandul la kilogramele mele inmultite de noul cantar. Ma inrosesc cu gandul numai la kilogramele alea din 3 CIFRE. Ups. Tac, bineinteles. Lui nu-i spun cate kilograme am. Tot insista, rade si ma tot intreaba daca l-am depasit, dar tot el imi da raspunsul ca sigur sunt pe sub el.:)) Si aici, bineinteles, ca sigura de mine, ii raspund ca nu l-am depasit. Ce sa mai? Ce scuze? Ce intrebari fara raspuns ca de unde am pus kilogramele pe mine? Nu dau vina pe nimeni, caci va raspund tot eu : de la mancare. Am facut analizele. Sunt sanatoasa (cat de cat). Nu am nicio dereglare de nimic. Totul este de la cap. Aici e problema. M-am tot gandit. Obiceiul meu (si cred ca al multora dintre noi) RONTAITUL. Ce-mi mai place! Ce m-am obisnuit cu asta! Una, doua, cand nu am ce face mai baga o samanta, mai roade un covrig, mai bea un paharel de suc sau vara cate o inghetata. GATA! STOP! De acum am inceput regimul. Nu pot nega ca nu mi-e foame (cand si cand), dar asta e!
Ma tot gandesc. Cum m-am lasat de fumat la 33 de ani, pot sa renunt si la o alimentatie total nesanatoasa. (Nesanatoasa? Nu stiu daca asta e cuvantul, dar cu siguranta sa renunt la portiile mari de mancare).
De ambitioasa cred ca sunt. Ultimul exemplu (mai de valoare pentru sufletul meu) este ca am terminat o facultate + master si i-am demonstrat si copilului ca poti face chiar la fara taxa (masterul) daca inveti. Cred ca sunt un exemplu bun pentru ea in privinta asta. Imi doresc sa fiu un exemplu pozitiv si in privinta kilogramelor, mai ales ca vrea si ea sa mai slabeasca vreo 5 kilograme (la fetele de varsta ei, 14 ani, asta este deja o moda, iar pentru asta mai bine o insotesc si ma ajut si pe mine, decat sa tina cine stie ce cura sa se imbolnaveasca).
Aaaaaa......
Numele meu este Ramona si mi-as dori ca in lupta cu kilogramele sa ma insotiti pentru ca veti fi fericite sa constatati ca sunt o invingatoare si pentru ca am nevoie de sustinere (din partea tuturor) pentru ca stiu ca ma va mai lasa ambitia pe parcurs (deoarece am mai tinut cure de slabire de-a lungul timpului. Unele au fost reusite, iar altele esuari) si atunci voi avea nevoie de voi.
Atat despre mine si cura mea. Astept sa-mi vizitati jurnalul, sa vorbim si sa ne sustinem reciproc in lupta apriga cu kilogramele.:-*>:D<


Buna Ramona si bine-ai venit printre noi!>:D<>:D<>:D<
Imi place mult hotararea ta! Sigur vei reusi!;;);;)

rozica1965 05 sep 2012 13:47:04

re: Jurnal ramonika71 - Hop si eu IN LUPTA CU KILOGRAMELE!
 
Citat:

Anterior postat de d4ny29 (Post 1125226)
Sunt prima care a citit jurnalul tau!!!
Faptul ca ai reusit sa-l faci e inca o realizare.Spun asta pt. ca eu nu am curaj sa pun in fata nu numai a mea mai ales lucrurile gresite(total) pe care inca le mai fac.Incerc sa ma mai disciplinez si dupa aceea...sau poate voi capata puterea sa o fac si sa ma corectez pe parcurs.
Bafta!!! Sa ne scrii numai de bine !

Ti-e frica sa iti faci jurnal?:-/:-/

ramonika71 05 sep 2012 14:02:56

re: Jurnal ramonika71 - Hop si eu IN LUPTA CU KILOGRAMELE!
 
Si eu am fost total nehotarata cand am inceput acest jurnal. Nu stiam ce titlul sa-i dau, nu stiam cum sa incep povestea mea (pentru ca fiecare dintre noi are o poveste), nu stiam daca cineva se va uita in el (si credeti-ma chiar imi doream si speram cu disperare ca cineva sa citeasca si bietul meu jurnal). Dar, astazi, m-am hotarat! Ce atata amanare. Gata! Nu sunt singura si nici singura care are o problema de genul asta. Suntem multe si trebuie sa ne incurajam reciproc pentru ca daca avem soti buni (cum am si eu) acasa, ei nu ne vor ajuta niciodata pentru ca ei ne iubesc neconditionat, indiferent cum aratam, pentru ca s-au indragostit atunci, candva de sufletul nostru. Si credeti-ma sufletul meu chiar are 165 cm si 55 de kg, iar dimensiunile...sunt chiar perfecte : 90/60/90. Ce sa mai! D-aia ma iubeste toata lumea!:)) Si doar d-aia sunt vesela. Si voi la fel fetelor! Pentru ca cine este mai plinut are o pofta nebuna de viata, de dragoste, de copii, de frumos, de ras si doar cateodata...mai este si trist. Am dreptate?

ramonika71 05 sep 2012 14:04:53

re: Jurnal ramonika71 - Hop si eu IN LUPTA CU KILOGRAMELE!
 
Citat:

Anterior postat de vera37 (Post 1125219)
buna ramona! bine ai venit printre noi! :)>:D<
multa bafta si rabdare in lupta cu kg! :):)


Multumesc mult pentru incurajare! Face ATAT de mult pentru mine!:-*

ramonika71 05 sep 2012 14:06:53

re: Jurnal ramonika71 - Hop si eu IN LUPTA CU KILOGRAMELE!
 
Citat:

Anterior postat de rozica1965 (Post 1125223)

Pana la urma ti-ai facut jurnalul.......felicitari! Asta e un prim pas! Iti doresc vointa si succes in lupta cu kg!:-*:-*

Multumesc mult, prima mea prietena de pe acest site! Am indraznit pana la urma sa-l fac. Cu chiu cu vai, dar...a iesit ceva.:))

vera37 05 sep 2012 14:07:16

re: Jurnal ramonika71 - Hop si eu IN LUPTA CU KILOGRAMELE!
 
Citat:

Anterior postat de ramonika71 (Post 1125259)
Multumesc mult pentru incurajare! Face ATAT de mult pentru mine!:-*

n-ai pt ce! oricand cu placere, stiu ce mult face o vb buna sau o incurajare :-*>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 20:16:18.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO