forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=353)
-   -   Jurnal Veronicaursu (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=6917)

veronicaursu 31 oct 2010 10:18:28

Jurnal Veronicaursu
 
Buna, fetelor !
Sunt o proaspat inscrisa grasuta aspiranta la titlul de slabuta.Am nevoie de ajutor, caci nu sunt consecventa in a tine diete si programe de sport.Povestea mea pe scurt: Pana sa devin mamica nu am avut niciodata mai mult de 52 kg.Dupa ce am nascut (2006) am ramas la 68 kg.Cand am terminat cu alaptatul aveam 74 kg (2007).Treptat am slabit pana am ajuns la 65 kg, unde am stagnat . In ianuarie (2010) am renuntat la fumat si pana in octombrie am ajuns la 70 kg.
De curand sotul meu a primit un job in afara tarii, care-l tine 6 saptamani departe de noi, cu 2 saptamani acasa. Si cum voi gati numai pentru baietelul meu , m-am gandit ca as putea sa mai reduc din kg si cm.
Prin urmare, consum in special legume, ceva fructe, iaurt, branzeturi si...tarate de grau. Si in plus incerc sa-mi fac timp zilnic pentru ceva miscare(macar 30 min.) -pilates, tae-bo, zumba-dupa starea de spirit.
Deja simt o oarece mica schimbare la bata pantalonilor.Sper din tot sufletul "sa nu ma culc iar pe o ureche". Astept cu nerabdare sfaturi si incurajari si chiar intrebari.
Pe curand !

lucia ely 31 oct 2010 11:07:28

Re: Jurnal Veronicaursu
 
buna:*:*: Veronica>:D<
si bine ai venit printre noi>:D<
felicitari pt decizia luata de a slabi...si de a vrea sa impartasesti sentimentele tale cu noi>:D<
bravo pt sport>:D<
ai un program fix de luat masa?:-?
la ce ora iei cina?:-?

muult succes iti doresc>:D<

Slabuta 31 oct 2010 11:10:53

Re: Jurnal Veronicaursu
 
Citat:

Anterior postat de veronicaursu (Post 385951)
Buna, fetelor !
Sunt o proaspat inscrisa grasuta aspiranta la titlul de slabuta.Am nevoie de ajutor, caci nu sunt consecventa in a tine diete si programe de sport.Povestea mea pe scurt: Pana sa devin mamica nu am avut niciodata mai mult de 52 kg.Dupa ce am nascut (2006) am ramas la 68 kg.Cand am terminat cu alaptatul aveam 74 kg (2007).Treptat am slabit pana am ajuns la 65 kg, unde am stagnat . In ianuarie (2010) am renuntat la fumat si pana in octombrie am ajuns la 70 kg.
De curand sotul meu a primit un job in afara tarii, care-l tine 6 saptamani departe de noi, cu 2 saptamani acasa. Si cum voi gati numai pentru baietelul meu , m-am gandit ca as putea sa mai reduc din kg si cm.
Prin urmare, consum in special legume, ceva fructe, iaurt, branzeturi si...tarate de grau. Si in plus incerc sa-mi fac timp zilnic pentru ceva miscare(macar 30 min.) -pilates, tae-bo, zumba-dupa starea de spirit.
Deja simt o oarece mica schimbare la bata pantalonilor.Sper din tot sufletul "sa nu ma culc iar pe o ureche". Astept cu nerabdare sfaturi si incurajari si chiar intrebari.
Pe curand !

Buna Veronica si bun venit printre noi :)

Ce mananci in prezent intr-o zi, da-ne un exemplu pe mese? :)

Foarte bine ca vei face si sport, este un mare ajutor in slabit. :)

Iti doresc numai kg in minus de azi inainte si sa devii o Slabuta asa cum iti doresti. :)

veronicaursu 31 oct 2010 16:27:47

Re: Jurnal Veronicaursu
 
Multumesc pentru primirea calduroasa !
Sa va spun cam ce consum intr-o zi:
-dimineata: o cafea cu zahar (nu pot altfel) + 200 ml lapte cu 3 linguri de musli, 2 linguri tarate si cand am pofta adaug si jumatate de banana.
-la pranz: ce gasasc sau ce poftesc, dar calculez caloriile -300-400cal-(branza, peste, salate, oua, piept de pui)
-2 gustari (fructe-acum mere si gutui)
-cina-un iaurt cu 2 linguri de tarate
Momentan in regimul meu variaza doar pranzul. Restul sunt identice zi de zi. Nu sunt adepta dietelor rigide care spun ce si cat sa mananci la fiecare masa, caci nu am intotdeauna ingredientele necesare
De vreo 10 zile ma masez energic pe coapse si burta cu supliform inainte de culcare, dupa programul de exercitii fizice.
Momentan sunt foarte hotarata sa continui acest proces de remodelare. Insa ma descurajez repede daca vad ca nu se schimba nimic.
Voi cum ati trecut peste momentele in care ati vrut sa renuntati?
Pe curand.

andra_aly 02 nov 2010 00:06:09

Re: Jurnal Veronicaursu
 
Buna Veronica >:D<
http://www.ilovegif.net/immaginianim...nuto/07/02.gif
Ma bucur ca deja se observa ca ai dat putin jos , esti pe drumul cel bun>:D<
Felicitari pentru sport:) e foarte bine... incet incet poate o sa ajungi sa faci si mai mult;)
S a iti traiasca baietelul si sa se faca mare si frumos:-*
O singura chestie totusi... mi se pare cam saraca cina ta:-s
Mult succes iti doresc:)

magdu 18 nov 2010 12:48:05

Re: Jurnal Veronicaursu
 
Ti-am citit din jurnal.N-ai mai scri ca de multisor.Ce-ai mai facut?
:)

kika9 18 nov 2010 17:51:05

Re: Jurnal Veronicaursu
 
Citat:

Anterior postat de veronicaursu (Post 386177)
-dimineata: o cafea cu zahar (nu pot altfel) + 200 ml lapte cu 3 linguri de musli, 2 linguri tarate si cand am pofta adaug si jumatate de banana.
-la pranz: ce gasasc sau ce poftesc, dar calculez caloriile -300-400cal-(branza, peste, salate, oua, piept de pui)
-2 gustari (fructe-acum mere si gutui)
-cina-un iaurt cu 2 linguri de tarate
Momentan in regimul meu variaza doar pranzul. Restul sunt identice zi de zi. Nu sunt adepta dietelor rigide care spun ce si cat sa mananci la fiecare masa, caci nu am intotdeauna ingredientele necesare
Momentan sunt foarte hotarata sa continui acest proces de remodelare. Insa ma descurajez repede daca vad ca nu se schimba nimic.

Bun venit Veronica! >:D<
E greu intr-adevar cand vointa ne joaca feste ;). Ca si tine ma aflu in comunitate ptr sprijinul fetelor cu vechime, care prin sfaturi si nu numai dau noua mai slabe din fire o mana de ajutor :). Sunt convinsa ca daca continui cu aceesi hotarare si urmezi cateva reguli simple de alimentatie sanatoasa vei ajunge la rezultatul dorit :). Eu am invatat ca MD nu trebuie sa lipseasca, pranzul sa fie destul de consistent si sanatos, gustarile ne feresc de foamea nervoasa, sa beau multa apa, cina sa fie hranitoare (proteine), putini carbohidrati si sport. Slabutele cu experienta te vor informa cu siguranta mai bine, asculta sfaturile lor. Te pup si spor la kg in minus >:D<:-*


Ora este GMT +2. Ora este acum 05:10:50.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO