forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=353)
-   -   Jurnalul meu :x (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=12568)

Madutsa D 14 iul 2014 11:35:42

Jurnalul meu :x
 
Buna tuturor! >:D<
Ma numesc Madalina si am 18 ani. ;;)
De multa vreme ma chinui sa slabesc, eu fiind de mica plinuta (acum am 64 kg si 160 m), si astfel am tinut nenumarate diete, multe dintre ele fiind drastice, insa dupa fiecare ma ingrasam la loc sau chiar mai mult. :-s
Singura dieta cu care am slabit 5 kg intr-o saptamana (mai mult nu am putut sa o tin) a fost dieta de 13 zile (dieta daneza). :D Eram foarte bucuroasa ca reusisem sa slabesc atat de repede 5 kg, pe care, din pacate, in 2 saptamani le-am pus la loc. :(
De multe ori nu reuseam sa duc o dieta pana la capat, deoarece aveam pofta de dulce :"> , dulciurile fiind pentru mine cea mai importanta masa din zi. :D Iar din acest motiv m-am gandit ca cea mai potrivita dieta ar fi Rina`s 90, aceasta avand o zi in care pot manca si ceva dulce :x insa eu as vrea sa combin alimentele, nu sa mananc intr-o zi proteine, in alta vitamine s.a.m.d., deci nu stiu daca as putea sa o tin. :(
Tot ce va rog, prin acest jurnal, este sa fiti alaturi de mine cu incurajari, de care am mare nevoie, cu sfaturi, sa imi spuneti unde gresesc si chiar sa imi spuneti o alta dieta care mi s-ar potrivi sau niste meniuri sanatoase. :)
Va multumesc tuturor si spor la slabit! :-* (*)


WhiteAngel 14 iul 2014 22:03:43

Re: Jurnalul meu :x
 
Buna mada! Eu sunt roberta si am tot 18 ani ... In curand 19 :) ... Treci clasa a12a? :)
Parerea mea este (si iti zic din experienta) ca cea mai buna dieta este de fapt alimentatia sanatoasa + sport .. E putin dificila trecerea asta de la un stil la altul, dar nu imposibila ! Cel mai bine este sa o iei treptat, eliminand usor alimentele nocive atat pt silueta cat si pt sanatate .. Deci nu brusc, nu ii da un soc organismului .. Usor usor vei invata mecanismul propriului tau organism si iti vei da seama ce e bun si ce nu
Pt inceput incearca sa papi mai putine dulciuri, eventual dimineata, si planifica 3 mese principale ( alcatuite din legume, carne slaba, branzeturi mai slabe, paine integrala, cereale integrale s.a) si 2 gustari (fructe, iaurt, nuci, seminte de toate felurile)
Bea multa apa, ceai si fa sport !! Ajuta f mult pt o piele frumoasa si ferma :)
Aaa da, si sa nu uit: nu te infometa !!! Ai vazut si tu ce se intampla dupa :)
Pupici :-*

Madutsa D 14 iul 2014 23:10:04

Re: Jurnalul meu :x
 
Citat:

Anterior postat de WhiteAngel (Post 1356972)
Buna mada! Eu sunt roberta si am tot 18 ani ... In curand 19 :) ... Treci clasa a12a? :)
Parerea mea este (si iti zic din experienta) ca cea mai buna dieta este de fapt alimentatia sanatoasa + sport .. E putin dificila trecerea asta de la un stil la altul, dar nu imposibila ! Cel mai bine este sa o iei treptat, eliminand usor alimentele nocive atat pt silueta cat si pt sanatate .. Deci nu brusc, nu ii da un soc organismului .. Usor usor vei invata mecanismul propriului tau organism si iti vei da seama ce e bun si ce nu
Pt inceput incearca sa papi mai putine dulciuri, eventual dimineata, si planifica 3 mese principale ( alcatuite din legume, carne slaba, branzeturi mai slabe, paine integrala, cereale integrale s.a) si 2 gustari (fructe, iaurt, nuci, seminte de toate felurile)
Bea multa apa, ceai si fa sport !! Ajuta f mult pt o piele frumoasa si ferma :)
Aaa da, si sa nu uit: nu te infometa !!! Ai vazut si tu ce se intampla dupa :)
Pupici :-*

Buna Roberta! :-* Multumesc mult pentru sfaturi, chiar aveam nevoie de cineva care sa ma incurajeze! :-* Si da, eu trec intr-a 12-a..tu? :D
De maine am sa scriu tot ce mananc + cate calorii are fiecare aliment, deoarece m-am hotarat sa tin o dieta de 1200 calorii. :)
Nici eu nu vreau sa ma infometez, pt ca stiu ca ma ingras la loc, am mai trecut prin astfel de experiente. :( Iar dulciurile o sa incerc sa le elimin cat pot de mult. :) Dar ce fel de sport imi recomanzi sa fac acasa? ;;) Am fost si la sala, dar din cauza programului incarcat n-am reusit sa fac decat o luna. :D Si nici in perioada asta nu o sa am timp chiar daca sunt in vacanta..o sa ma apuc de invatat pt scoala de soferi :x
Te pup! :-*

WhiteAngel 15 iul 2014 14:05:17

Re: Jurnalul meu :x
 
Citat:

Anterior postat de Madutsa D (Post 1356974)
Buna Roberta! :-* Multumesc mult pentru sfaturi, chiar aveam nevoie de cineva care sa ma incurajeze! :-* Si da, eu trec intr-a 12-a..tu? :D
De maine am sa scriu tot ce mananc + cate calorii are fiecare aliment, deoarece m-am hotarat sa tin o dieta de 1200 calorii. :)
Nici eu nu vreau sa ma infometez, pt ca stiu ca ma ingras la loc, am mai trecut prin astfel de experiente. :( Iar dulciurile o sa incerc sa le elimin cat pot de mult. :) Dar ce fel de sport imi recomanzi sa fac acasa? ;;) Am fost si la sala, dar din cauza programului incarcat n-am reusit sa fac decat o luna. :D Si nici in perioada asta nu o sa am timp chiar daca sunt in vacanta..o sa ma apuc de invatat pt scoala de soferi :x
Te pup! :-*

Eu intru acum la facultate .. Am ales informatica :D
Poate ti se pare ciudat, dar mananca mai mult ! 1400-1500 asa trebuiue la varsta noastra .. Nu te mai grabii sa slabesti, e mai bine incet si sigur .. Dar 1200 e putin, mai ales la inceput .. Dupa o perioada de slabit, o sa intrii in faza de platou, adica nu mai slabesti si trebuie sa tai din calorii .. Daca tu mananci doar 1200 .. Mai tai si ajungi lka 1000, adica f putin !doar nu vrei sa ai prob de sanatate :) eu de ex am patit-o .. Nu am avut menstruatie jum de an .. Dupa care am luat anticonceptionale si numai rau mi-au facut ! Mi-a aparut o gramada de celulita .. Si dupa ce le-am intrerupt, iar nu a mai venit .. Abia dupa ce am mai luat cateva kg in plus mi-a venit .. Deci eu prefer sa nu ma mai grabesc.
Acasa sunt multe optiuni pt sport, cauta pe torrente si gasesti tot felul de programe gen zumba, hip-hop abs, t25, 30 days shred, s.a. ... Intra si pe forum la sectiunea sport si gasesti acolo discutii si pareri de-ale fetelor
Te pup :-*

Madutsa D 15 iul 2014 19:59:19

Re: Jurnalul meu :x
 
Si eu sunt la liceul de informatica :D
In general am ales sa ma infometez ca sa vad ca slabesc, stiu nu a fost bine ce am facut, dar pentru moment eram multumita de rezultate.
Am sa incep sa fac si sport si sa postez ce mananc sa-mi zici daca e bine. Azi m-am trezit si tarziu si nu am mai mancat nici regulat, nici ce ar fi trebuit. :D
Dar tu cam ce mananci intr-o zi? :-*


Ora este GMT +2. Ora este acum 20:48:36.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO