forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=353)
-   -   Nu este niciodată prea târziu să te reinventezi 30+ (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=12765)

LOREDANA99 01 sep 2019 15:01:07

Re: Nu este niciodată prea târziu să te reinventezi 30+
 
Pe mine ma deprima oraselul linistit de provoncie in care traiesc...:D

Q88 02 sep 2019 20:41:19

Re: Nu este niciodată prea târziu să te reinventezi 30+
 
Doar un weekend a durat starea de liniște și împăcare de sine.
Apoi m-am lăsat copleșită de evenimente lipsite de importanță.

Și uite așa, în loc să slăbesc și să fiu consecvemtă cu mersul la sală, m-am îngrășat 2 kg.

Haosul din București m-a obosit. După 5 ani de stat aici, într-un final mă resimt.
Am impresia că nu mai am timp și că viața trece pe lângă mine.
Probabil de aceea dau importanță unor întâmplări care nu merită atenție și în loc să mă concentrez pe mine și pe construirea echilibrului interior, mă risipesc inutil.

Dar, nu îmi pierd speranța că îmi voi regăsi determinarea.

Așa că de la 1 septembrie, ziua 1:

MD: o felie pepene galben
P: 100g mușchi afumat cu măsline
C: brânză feta cu iaurt, 1 ardei gras
G: 2 cuburi de cioco 85%

45' upper body
10 bazine


Am tras de mine să mă duc la sală ptr că m-am trezit duminică dimineață înțepenită de spate.
Efectiv nu puteam să mă răsucesc.
Și mi-am dat seama că sportul imi este necesar.

Q88 02 sep 2019 20:45:39

Re: Nu este niciodată prea târziu să te reinventezi 30+
 
Azi, ziua 2:

MD: 2 linguri fulgi de ovăz cu iaurt 10%
P: mușchi de porc la grătar cu legume la tigaie și salată de varză
G: o jumătate de piersică
C: 125 g brânză halloumi, o roșie, 1 castravete, 1 jumătate de ardei
G: 2 cuburi de cioco 85%, 1/3 pahar de vin

- era în plan și o oră de step acasa, dar ... evident, am venit obosită și am preferat să fac ordine prin casă. După serviciu a trebuit să mai pierd o oră prin oraș și iar mi-am dat programul peste cap.
Următoarele 3 luni sunt ptr a mă aduna și a ajunge la o stare de echilibru.
Trebuie să scap de mâncatul compulsiv care a devenit un fel de supapă.

Q88 02 sep 2019 21:10:08

Re: Nu este niciodată prea târziu să te reinventezi 30+
 
și promisesem mai demult că voi scrie câteva pasaje dintr-o carte care mie mi-a dat sentimentul de liniște, sentimentul de a fi înțeleasă.

dr. Roberta Camelia Roșca - Dieta corporatistului

"Vorbesc cu cei cărora le pocnește liniștea în urechi, iar cana cu ciocolată caldă, băută în seriile ploioase, sub pătura moale, le aduce confort și pace….. și uită uneori ca o înlocuiesc cu prăjituri ( vreo 2-3 odată), cu ciocolată ( de 200 de grame, cu alune), cu înghețată ( o caserolă mare, întreagă) pentru că își doresc să prelungească pe cât posibil starea de bine, și relaxarea, și…. timpul acela al tău, pentru tine….
eu vorbesc cu corporatistul care își ascunde frustrarea în ronțăială continuă de covrigei și alune, ascunzându-se în spatele monitorului. Corporatistul care este deseori prea obosit să se mai oprească la sală, plecând grăbit în mașina lui nouă și deseori scumpă".

Zoe 03 sep 2019 09:54:14

Re: Nu este niciodată prea târziu să te reinventezi 30+
 
Citat:

Anterior postat de Q88 (Post 1446950)
eu vorbesc cu corporatistul care își ascunde frustrarea în ronțăială continuă de covrigei și alune, ascunzându-se în spatele monitorului. Corporatistul care este deseori prea obosit să se mai oprească la sală, plecând grăbit în mașina lui nouă și deseori scumpă".

daaaa, putea să scoată mașina din ecuație și să scrie bugetarul în loc de corporatistul - din păcate se aplică fix la fel :(

lidiuta 03 sep 2019 10:06:55

Re: Nu este niciodată prea târziu să te reinventezi 30+
 
Citat:

Anterior postat de Zoe (Post 1446960)


daaaa, putea să scoată mașina din ecuație și să scrie bugetarul în loc de corporatistul - din păcate se aplică fix la fel :(

Subscriu. Am putea spune angajatul in campul muncii, si expresia ii cuprinde pe toti. Ca sa nu zicem salariatul, termen care suna prea...in spiritul legii.

Q88 10 sep 2019 21:27:45

Re: Nu este niciodată prea târziu să te reinventezi 30+
 
Nu stiu cum sunteti voi, ceilalti functionari publici, dar pe mine actualul job ma indobitoceste de-a dreptul si taie elanul ptr orice munca intelectuala.
Partea si mai proasta, este că îmi convine salariul și programul :)))

Așa că, aș putea să îmi pun creativitatea în slujba mea pentru a mă reinventa. Glumesc și exagerez puțin.

Recent am vorbit cu Fluturaș despre echilibru.
Și am realizat că în martie slăbisem (eram iar pe la 58 kg) tocmai pentru că mă bucuram pentru concursul promovat și eram mulțumită de mine.

Deci, cred că în cazul meu, intâi ar trebui să lucrez la echilibrul interior și consecvența în ceea ce privește alimentația și sportul va veni ulterior.

Cântarul arăta 62.5 în seara aceasta. Am speranțe ca până sâmbătă să revin la 62.
Având în vedere câte plăcinte moldovenești am mâncat eu duminică....sunt încântată de greutate.

lidiuta 11 sep 2019 13:11:36

Re: Nu este niciodată prea târziu să te reinventezi 30+
 
Cris, ia şi tu partea bună a lucrurilor. Dacă eşti mulţumită de salariu, înseamnă că poţi să îţi faci mici bucurii cu el - hainele care îţi plac, abonamentul la sală etc. Iar dacă e ok programul, înseamnă că ar trebui să nu simţi prea mult stres (teoretic, că la viaţa din Bucureşti...). Dacă ai mai mult timp liber, bucură-te că poţi citi sau că poţi să te ocupi de dezvoltarea ta personală.:) Sau poţi să îţi manifeşti creativitatea despre care ai amintit în mesaj.

adinico 11 sep 2019 13:46:31

Re: Nu este niciodată prea târziu să te reinventezi 30+
 
Cris daca salariul si programul iti convin foloseste aceste avantaje, pretuieste timpul in folosul tau si bucura-te de treaba asta MAXIMMM....iar la job desi nu ti se cere creaza pentru tine un mediu competitiv cat de cat ca stiu si ce inseamna sa ai resursa si sa nu ti-o valorifice nimeni apar frustari uneori si te plictisesti pur si simplu si asa nu e bine....>:D<

Q88 11 sep 2019 15:54:49

Re: Nu este niciodată prea târziu să te reinventezi 30+
 
În ultima perioadă chiar mă stresează viața din București. Simt că nu mai am timp și că viața fuge efectiv pe lângă mine.
Când spun că îmi convine programul, mă refer că termin la ora 17 și fac cam 40 min până acasă.

Mă gândesc ce fericiți trebuie să fie cei care termină la 16.

Comparativ cu profesia liberală din care vin si liberală însemna că cel mai devreme ajungeam la 19:30. Uneori am ajuns și după 12 noaptea.

Dar vreau să mă înscriu la niște cursuri de manager de proiect. Plus că din octombrie încep masterul.

dar probabil cel mai tare mă frustrează că sunt la nivelul de virgulă, adică acestea sunt corecturile pe care le primesc. Completez niște formulare și din rutina muncii copy-paste, mai îmi scapă o virgulă.

Și nu, așa ceva nu este pentru mine.
dar până când voi găsi ceva mai bun, trebuie să stau.


Ora este GMT +2. Ora este acum 03:14:56.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO