forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Arhiva subiecte - Am intre 50 kg si 60 kg (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=430)
-   -   Grupul celor care au intre 50 kg si 60 kg (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=215)

Slabuta 15 mar 2009 11:01:31

Grupul celor care au intre 50 kg si 60 kg
 
Buna tuturor! Am deschis acest subiect, din dorinta de a gasi mai multe "colege" care au aceeasi greutatea ca si mine. Vreu sa ne ajutam cu retete, cu sfaturi care ne-ar ajuta sa ajungem la greutatea dorita.

Eu am inceput de la 53,2 kg, saptamana aceasta de luni. Chiar daca tickerul arata ca am plecat de la 68, lucru care a fost acum doi ani si ceva (de atunci am tinut regim, am facut pauze de mentinere, iar am tinut regim), eu m-am apucat din nou de regim de luni, 09.03.20009 :) Si va astept cu drag pe toti cei care au o greutate asemanatoare :)

babi 21 mar 2009 16:33:10

ma altur si eu grupului.chiar daca nu mai vreau sa slabesc,ci doar sa ma mentin,voi fi alaturi de cei care vor sa slabeasca.
in faza mea de mentinere,fac sport regulat,mananc sanatos si cu cap. :)
singurul lucru pe care mi-l mai doresc:sa am mai multi muschiuleti pe mine,adica mai frumos conturata silueta.:D
a venit primavara si voi incepe cu mai multe plimbari in parc,sambata si duminica poate reusesc sa ies si cu bicicleta. :) daca gasesc pe cineva sa stea cu papusa mea. :D

babi 01 apr 2009 12:38:35

Buna slabuta
 
Ce mai faci slabuta? Cum merge cu regimul? Vad ca tickerul tau nu arata nici o schimbare. De ce? :(

Slabuta 01 apr 2009 12:44:01

Citat:

Anterior postat de babi (Post 2519)
Ce mai faci slabuta? Cum merge cu regimul? Vad ca tickerul tau nu arata nici o schimbare. De ce? :(

Buna babi. >:D<:-* Mi-a fost dor de tine. :)
Pai, ce sa fac? Pe forum, pe acasa, cu regimul si mai nou cu exercitiile. :D
Am vazut ca se incapataneaza cantarul, asa ca m-am apucat sa fac si sport. :)
Nu e nici o schimbare si asta ma enerveaza la culme. O sa ma cantaresc duminica, sa vad ce progres mare am facut saptamana asta. :))

Abia astept sa am kg pe care mi le doresc. Fac dus regulat cu scrub-ul de cafea.
Am pielea foarte catifelata, dar si cada plina de cafea. :))

In rest nu ma plang. Astept mai repede rezultatele. :) [*14*]

babi 01 apr 2009 12:47:44

Vei avea succese
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 2520)
Buna babi. >:D<:-* Mi-a fost dor de tine. :)
Pai, ce sa fac? Pe forum, pe acasa, cu regimul si mai nou cu exercitiile. :D
Am vazut ca se incapataneaza cantarul, asa ca m-am apucat sa fac si sport. :)
Nu e nici o schimbare si asta ma enerveaza la culme. O sa ma cantaresc duminica, sa vad ce progres mare am facut saptamana asta. :))

Abia astept sa am kg pe care mi le doresc. Fac dus regulat cu scrub-ul de cafea.
Am pielea foarte catifelata, dar si cada plina de cafea. :))

In rest nu ma plang. Astept mai repede rezultatele. :) [*14*]

Nu te intrista. Sunt perioade in care organismul efectiv nu vrea sa faca nimic, e lenes, nici incolo, nici incoace. Trebuie sa ai suficienta rabdare si toate vor veni la timpul lor. ;)

Sa nu renunti la cafea, chiar daca iti face mizerie, este o metoda foarte buna in tratarea celulitei dar si in prevenirea ei cum este cazul tau. ;)

O sa vina si la tine rezultatele. Gandeste-te mai putin la kg astea si ocupa-te de sport, regim ca lumea, si sa vezi cum vor veni si rezultatele. ;)

Slabuta 01 apr 2009 12:49:51

Citat:

Anterior postat de babi (Post 2521)
Nu te intrista. Sunt perioade in care organismul efectiv nu vrea sa faca nimic, e lenes, nici incolo, nici incoace. Trebuie sa ai suficienta rabdare si toate vor veni la timpul lor. ;)

Sa nu renunti la cafea, chiar daca iti face mizerie, este o metoda foarte buna in tratarea celulitei dar si in prevenirea ei cum este cazul tau. ;)

O sa vina si la tine rezultatele. Gandeste-te mai putin la kg astea si ocupa-te de sport, regim ca lumea, si sa vezi cum vor veni si rezultatele. ;)

Asa o sa fac, nu am incotro. :> Nu am de gand sa ma intorc la fata aia grasulie. #:-s

kopela 06 apr 2009 00:35:22

Povestea mea - Kopela
 
Sunt nou venita pe aici:).Am 21 de ani si sa va spun si eu povestea mea.de cand ma stiu am avuto greutate normala mai aveam perioade cand eram slabuta dar in rest totul era ok.prin clasa a 9-a ma ingrasasem foarte foarte tare fara nici o explicatie avand in vedere ca am facut arte martiale 13 ani de zile mergeam cu biciclleta sau role zilnic etc.Ajunsesem la 64 de kg la 1.65 si eram foarte "rotunda' apoi brusc dupa un an am inceput sa slbesc usor usor iar fara nci o explicatie slebeam pur si simplu si nu manacm nimik in minus sau in plus nu tinusem diete nciodata nimik.toata luem ama intreba dar cum ai reusit ca minti ca sigur ai tinut regim si eu le zicem ca nu am facut absolut nimik.si am toto tinut o asa pana si parintii mei erau suparati crezand ca ma abtin de la mancare.Bun...apoi am avu tun necaz imi murise bunica si atunci intr-adevar numai aveam pofta d emanacre si slabisem si mai rau cand vedeam macare imi venea sa vomit.facusem psihoterpie etc imi dadusera si un antidepresiv care mai rau imi facea asa ca renuntasem eu singura la el .Si uite asa toto slabeam si ma simteam rau.Medicii ziceau ca nu am nimic iar daca ma duceam la vreun terapeut ma lua cu tratamente din alea de ale lor crezand ca cine stie ce am.Intrasem in clasa a 12-a deci bacul,ajunsesem la 52 de kg ceea ce se vedea rau de toto aratm anorexica deoarece eu am o conformatie atletica.Dupa bac ma ingrasasem un pic.Incepusem facultatea toate bune si frumoase numai ca hop!iar incepusem sa slabeesc numai ca aveam o pofta mare de mancare manacm mult si slabeam nu ma simteam bine etc.Si intr-un final am ajuns al endocrinologie si surpriza!Aveam proble destul de nasoale cu glanda.Si bieinteels odata cu tratamentul hormonal au aprut si kg in plus si de la 55 cate aveam ajunsem la 61!Astfel a inceut si lupta cu kilogramele.desi faceam sport in continuare ca imi place,am incercat o groaza de suplimente alimentare pentru slabit gel Hoodia sau crom picolinat,Bioslim.natural siluet...nimic:(Intelesesem ca greutatea mea se datora retentiei mari de lichid.Si tot as ain disperarea mea mare de a slabi mi s-a pus pata si am zis gata pana aici!si astfel m am apucat sa reduc cantitaea de macare fortat.Normal ca aveam senzatia de foame ca ma roade stomacul ma simteam slabita etc.acu insa am inceput sa slbesc iar dar putin vreo 3 kilograme acu am 57 jumate la 1.68 altii imi zic ca e foarte bine dar mie pur si simplu nu -mi placesi vreau sa slabesc pana al 55.Si am inceput seara sa mananc morcovi sau salata de morcovi,salata mixta cu putina branza in fiecare sera si nimic altceva.Dimineatza manan doua felii de paine fara unt cu sunca.sau din cand in cand imi fac o omleta desi nu mi pot face prea des din cauza colesterolului ridicat in sange din pricina glandei,iar la pranz manac supa de zarzat sau de pui,iar felul doi variaza ori spanac,ori pui la cuptor ori leguma fratinate-fierte in aburi cartofii ii manac mai nou numai fierti,piept de pui pe garatar cu ridichi ceapa depinde,orez-pilaf etc.Adik un regim variat.Adevarul e ca am schimbat total masa de seara care era mai bogata inainte cat d ecat iar acu e foarte usoara.Ma bate gandul sa incerc un regim disociat dar nu stiu daca fac fata eu daca nu manac suficient ma ia cu lesin destul de repede.Imi puteti da niste sugestii?banuiesc ca avand probleme hormonale chair si asa nu cred ca e imposibil de slabit

Slabuta 06 apr 2009 09:10:38

Citat:

Anterior postat de kopela (Post 2834)
Sunt nou venita pe aici.Am 21 de ani si sa va spun si eu povestea mea.de cand ma stiu am avuto greutate normala mai aveam perioade cand eram slabuta dar in rest totul era ok.prin clasa a 9-a ma ingrasasem foarte foarte tare fara nici o explicatie avand in vedere ca am facut arte martiale 13 ani de zile mergeam cu biciclleta sau role zilnic etc.Ajunsesem la 64 de kg la 1.65 si eram foarte "rotunda' apoi brusc dupa un an am inceput sa slbesc usor usor iar fara nci o explicatie slebeam pur si simplu si nu manacm nimik in minus sau in plus nu tinusem diete nciodata nimik.toata luem ama intreba dar cum ai reusit ca minti ca sigur ai tinut regim si eu le zicem ca nu am facut absolut nimik.si am toto tinut o asa pana si parintii mei erau suparati crezand ca ma abtin de la mancare.Bun...apoi am avu tun necaz imi murise bunica si atunci intr-adevar numai aveam pofta d emanacre si slabisem si mai rau cand vedeam macare imi venea sa vomit.facusem psihoterpie etc imi dadusera si un antidepresiv care mai rau imi facea asa ca renuntasem eu singura la el .Si uite asa toto slabeam si ma simteam rau.Medicii ziceau ca nu am nimic iar daca ma duceam la vreun terapeut ma lua cu tratamente din alea de ale lor crezand ca cine stie ce am.Intrasem in clasa a 12-a deci bacul,ajunsesem la 52 de kg ceea ce se vedea rau de toto aratm anorexica deoarece eu am o conformatie atletica.Dupa bac ma ingrasasem un pic.Incepusem facultatea toate bune si frumoase numai ca hop!iar incepusem sa slabeesc numai ca aveam o pofta mare de mancare manacm mult si slabeam nu ma simteam bine etc.Si intr-un final am ajuns al endocrinologie si surpriza!Aveam proble destul de nasoale cu glanda.Si bieinteels odata cu tratamentul hormonal au aprut si kg in plus si de la 55 cate aveam ajunsem la 61!Astfel a inceut si lupta cu kilogramele.desi faceam sport in continuare ca imi place,am incercat o groaza de suplimente alimentare pentru slabit gel Hoodia sau crom picolinat,Bioslim.natural siluet...nimic:(Intelesesem ca greutatea mea se datora retentiei mari de lichid.Si tot as ain disperarea mea mare de a slabi mi s-a pus pata si am zis gata pana aici!si astfel m am apucat sa reduc cantitaea de macare fortat.Normal ca aveam senzatia de foame ca ma roade stomacul ma simteam slabita etc.acu insa am inceput sa slbesc iar dar putin vreo 3 kilograme acu am 57 jumate la 1.68 altii imi zic ca e foarte bine dar mie pur si simplu nu -mi placesi vreau sa slabesc pana al 55.Si am inceput seara sa mananc morcovi sau salata de morcovi,salata mixta cu putina branza in fiecare sera si nimic altceva.Dimineatza manan doua felii de paine fara unt cu sunca.sau din cand in cand imi fac o omleta desi nu mi pot face prea des din cauza colesterolului ridicat in sange din pricina glandei,iar la pranz manac supa de zarzat sau de pui,iar felul doi variaza ori spanac,ori pui la cuptor ori leguma fratinate-fierte in aburi cartofii ii manac mai nou numai fierti,piept de pui pe garatar cu ridichi ceapa depinde,orez-pilaf etc.Adik un regim variat.Adevarul e ca am schimbat total masa de seara care era mai bogata inainte cat d ecat iar acu e foarte usoara.Ma bate gandul sa incerc un regim disociat dar nu stiu daca fac fata eu daca nu manac suficient ma ia cu lesin destul de repede.Imi puteti da niste sugestii?banuiesc ca avand probleme hormonale chair si asa nu cred ca e imposibil de slabit


Buna Kopela! :)

Bine ai venit printre noi. >:D<
In primul rand sincere felicitari pentru reusita ta de a pierde acele kg fara sa adopti regimuri drastice, dar alegand sa faci sport, este cel mai sanatos mod de a pierde kg. Eu am facut prostia sa tin multe diete care ma slabeau temporar, de 2 ori pe an trebuia sa beau hormoni pentru tiroida, asa ca dupa tratament ajungeam din nou la 68 ai mei, deci eram un balonel, si uite asa timp de 7 ani, de 2 ori pe an eram nevoita sa ma chinui cu regimuri drastice, ca la tratamentul din toamna (era primavara si toamna) sa am iar 52 si iar sa ma ingras pana la 68, altfel imi era frica unde ajung de la 68. :(

Ti-am citit povestea ta foarte atent. Si in foarte multe pasaje ma regasesc pe mine. :)
Si eu am o inaltime aproape de a ta, la fel am avut probleme de tiroida, dar slava domnului le-am rezolvat. #:-s Altfel nu ma mai vedeam niciodata slabuta. :-s Tiroida este un organ foarte mic dar foarte important in organism, indeplineste functii vitale, de aceea daca acest organ nu functioneaza la parametri normali se intampla tot felul de ciudatenii in corp. Nu stiu ce ai tu, ca nu ai specificta, dar eu am avut hipertiroidism, grupa III, si cu multa rabdare, pastile (hormoni, care mi-au distrus tineretea, de al 15 ani pana la 22 ), fara sa ma expun la soare mult timp, si alimentatie corespunzatoare mi-am tratat intr-un final si luna trecuta fiind la un controil de rutina in sfarsit am auzit un raspuns pozitiv, ca nu mai trebuie sa ii fac nimic, e in ordine. #:-s

Acuma sa iti mai spun un lucru, sportul nu va fi suficient acum, trebuie sa iti faci un regima alimentar rational, si cu ajutorul lui sigur vei slabi. Daca ai timp si vrei, ne poti posta meniul tau zilnic, il discutam, vedem ce e bine, ce trebuie inlocuit, etc. Si ai sa vezi ca vor disparea acele kg. Eu mai am foarte putin si iti spun sincer ca imi pleaca foarte greu aceste ultime kg. :( Dar nu ma las, pana nu ma vad asa cum vreau. :) Esti si tu si impreuna vom reusi, cum si alte fete au succesce pe aici. ;)

Legat de acele pastile, nu stiu daca te pot ajuta intr-un mod sanatos la scaderea greutatii, este o prostie sa credem ca prin minune vor disparea intr-o zi kilogramele. :D

Eu iti doresc sa ajungi asa cum iti doresti, sa nu lasi tiroida netratata. ;) Si te mai asteptam pe la noi. :)

Pup. :-*

Slabuta 06 apr 2009 09:13:48

PS: sa nu tii regimul disociat, eu am avut cu el mari surprize, m-am ingrasat la loc, tot ce am slabit. ;)
Abordarea ta la capitolul alimentatie este buna, acuma sa vedem , daca ne postezi o zi din regimul tau, poate faci pe undeva mici greseli care nu te lasa sa slabesti. :)

kopela 06 apr 2009 23:27:12

buna
 
am Hipotiroidie nuami ca am inteles ca e o forma mai ciudaay adik daca nu iau hormoni ajung la hiper si tot asa adik starile sunt mai mult de hiper decat de hipo dar am tendintya sa ma ingras.Nu prea stiu care e faza excat.Pia uite azi dimineatza am mancat doua felii de paine fara unt cu sunca si am baut un ceai.Apoi cand am venit de la faculataea aidk pe la ora 17 am manact o supa de pui si mancarica de fasole deci nu pre avea ce sa ma ingrase:Papoi pe la ora 10 mi s-a facut foame si atunci am macat doi morcovi:P camd asa fac n geral cand iim e foame seara imi fac o salata sau daca mi-e lene sa o fac manac o rosie cu morvov si putna branza.A remarcat ca daca am redus mancarea seara am inceput sa slbesc adik daca masa d epranz este regulata cel putin asa incerc sa fac si cea de diminetaza atunci masa de seara o pot inlocui cu legume sau fructe aa:Psi azi am facut vreo ora jumate ture cu rolele;Maine scot bicicleta la plimbare:Pca s -a facut cald si incep sa ma plimb cat mai mult.Si ca sa mai elimin din lichid nu stiu daca at auzit dar eu am incercat faza cu invelitul in folie din aceea.am vazut la cineva faza adik cand mergea cu bicicleta isi invelea coapsele si abdomentul in folie din aceea si cand o dezlipea era plina de apa s chair are efect ca se elimina retentiile delichid.Si pentru celulita pe langa miscare mia folosesc si crema anticelulitica.Acu sa vad cao sa rezist ca daa vin calduril o sa fie iar un chin..nu inteleg la glanda e normal sa ti fie atat de rau cand e pre acald afara?sau daca stau la soare mi se mareste glanda imediat.astaea stia ca s eintampal al hiper.sau poate din cauza ca am faza ats acu cand hiper cand hipo nu stiu ce sa zic.Dar am sa slabesc eu daac vreau am sa slabesc si am sa o fac.As cum am reusit pana acu insemna ca se poate :P


Ora este GMT +2. Ora este acum 10:52:29.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO