forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Arhiva subiecte - Am intre 50 kg si 60 kg (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=430)
-   -   Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=3732)

anqutz 24 mai 2010 10:16:13

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de UluceanuAnaMaria (Post 198388)
Neata! Am decis sa ma tin de low carb. Pare ideala.

O intrebare: La semnatura iti calculezi tu minutele de sport sau scrii undeva si ti le calculeaza calculatorul? :-?

Nu, imi scad eu de fiecare data cand fac cardio. Am considerat ca poate asa ma motivez, dar aparent nu prea ma tin de pedalat. :( Tot fitnessul e dragostea mea. :x

lavydor 24 mai 2010 10:20:04

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de yany (Post 198390)
buna slabutelor ! ma nunumesc ioana am 25 de ani si greutatea mea este 55kg ,iar dorinta mea e ca sa ajung la 45 de kg impreuna cu voi...

Buna Ioana si bine ai venit printre slabute!>:D<Iti tin pumnii sa iti atingi targetul si ca sa te ajutam sa ne scrii aici ce papi tu de obicei si ce miscare faci (daca faci vreuna) !;;)

yany 24 mai 2010 10:36:50

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Buna, Ioana! Bine ai venit pe forumul slabutelor! :) Planul tau suna bine, cu exceptia unui mic amanunt.. daca nu ma insel ai cam putine calorii.. Cred ca-n jur de 600-700, in orice caz nu mai mult de 800 ceea ce e raaaau, rau de tot. Sunt sigura ca alte slabute mai pricepute ca mine te vor "lua la rost" dar o fac cu buna intentie deci sa nu te superi pe ele >:D<

Iti urez bafta in continuare!

buna Uluceanu Ana Maria multumesc de sfat ,acum daca sunt in clubul slabutelor o sa ma informez mai bine si am sa imi inbunatatesc dieta mea. Ceea ce ma prezenta eu mai sus e k asa am slabit de la 62 de kg la 55 kg.

UluceanuAnaMaria 24 mai 2010 10:42:29

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de yany (Post 198421)
Buna, Ioana! Bine ai venit pe forumul slabutelor! :) Planul tau suna bine, cu exceptia unui mic amanunt.. daca nu ma insel ai cam putine calorii.. Cred ca-n jur de 600-700, in orice caz nu mai mult de 800 ceea ce e raaaau, rau de tot. Sunt sigura ca alte slabute mai pricepute ca mine te vor "lua la rost" dar o fac cu buna intentie deci sa nu te superi pe ele >:D<

Iti urez bafta in continuare!

buna Uluceanu Ana Maria multumesc de sfat ,acum daca sunt in clubul slabutelor o sa ma informez mai bine si am sa imi inbunatatesc dieta mea. Ceea ce ma prezenta eu mai sus e k asa am slabit de la 62 de kg la 55 kg.

Stiu, se slabeste foarte repede cu o astfel de dieta, dar reduci din masa muschilor nu din masa grasimii, iar cand iti vei relua vechile obiceiuri, vei pune la loc tot ce-ai dat jos in no time.. Poate o sa ai parte si de niste surprize de genul extra 2-3 kilograme.

E normal, la inceput sa nu ai idee ce si cum. Din punctul meu de vedere, acum 4-5 luni credeam ca singura metoda era sa mananc putin spre deloc, poate si niste sport... Acum am o total alta viziune despre diete si regim :) Ai sa vezi, o sa ti se para o bagatela imediat ce o sa te obisnuiesti cu princiipile unei vieti sanatoase ;)

Pe calea asta, iti urez inca o data bine ai venit si la mai multe kilograme pierdute! :-*

lavydor 24 mai 2010 11:07:46

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de yany (Post 198421)
Buna, Ioana! Bine ai venit pe forumul slabutelor! :) Planul tau suna bine, cu exceptia unui mic amanunt.. daca nu ma insel ai cam putine calorii.. Cred ca-n jur de 600-700, in orice caz nu mai mult de 800 ceea ce e raaaau, rau de tot. Sunt sigura ca alte slabute mai pricepute ca mine te vor "lua la rost" dar o fac cu buna intentie deci sa nu te superi pe ele >:D<

Iti urez bafta in continuare!

buna Uluceanu Ana Maria multumesc de sfat ,acum daca sunt in clubul slabutelor o sa ma informez mai bine si am sa imi inbunatatesc dieta mea. Ceea ce ma prezenta eu mai sus e k asa am slabit de la 62 de kg la 55 kg.

Yany, "secretul seductiei" siluetei este cam asa: 3 mese pe zi plus 2 gustari, minim 1000 de kcal plus sport. Si eu eram camicaze si mancam fff putin spre nimic si nu mi-a servit la nimic bun doar mi-am innebunit organismul!..pana am intalnit slabutele si am inceput sa IUBESC micul dejun, sa invat ce inseamna un pranz si o cina.E minunat si slabesti fara doar si poate! Vei primi in curand sfaturi utile de la slabutele cu vechime iar tu sa le urmezi intocmai ca iti vor prinde cel mai bine! ;;)Curaj!>:D<

andra_aly 24 mai 2010 11:13:36

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de yany (Post 198390)
buna slabutelor ! ma nunumesc ioana am 25 de ani si greutatea mea este 55kg ,iar dorinta mea e ca sa ajung la 45 de kg impreuna cu voi...

Buna ioana si bine ai venit.>:D<
in primul rand as vrea sa stiu de ce ai ales ca target 45 de kg:-/ nu crezi ca e prea putin.:-s ai mai avut vreodata atatea kg? sper ca nu faci si tu ca lavy, ca m-am chinuit destul cu ea ca sa priceapa:P dar a meritat efortul. ca e constincioasa acum:)
ce dieta ai ales? sau inca nu ai decis? sport faci? spune-ne mai multe despre tine:)
noi suntem aici, gata sa te ajutam oricand v-a fi nevoie>:D<

dorina21 24 mai 2010 18:19:39

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
lavydor dak nu te superi in cat timp ai slabit cele 10kg si cu ce dieta?

Slabuta 24 mai 2010 18:43:43

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
1 ataşament(e)
Tabel saptamana II

Fetelor va spun sincer, eu nu mai fac fata la atatea.#:-s
De aceea trebuie ca cineva dintre voi sa se ocupe de el.

Daca nu se gaseste nici o voluntara mergem fara tabel.
Este prea mult pentru mine...

lavydor 24 mai 2010 18:48:32

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de dorina21 (Post 198811)
lavydor dak nu te superi in cat timp ai slabit cele 10kg si cu ce dieta?

De la sfarsitul lui martie am inceput dieta dar am inceput-o prost, manancand nu foarte bine, ci sub limita necesara ceea ce tu NU trebuie sa faci, sa scazi sub 1200-1000 kcal pe zi! Ca si dieta eu nu pot tine una anume ca ma simt si mai limitata asa ca a fost ceva personalizat si sa iti enumar ce nu am mancat: orez, cartofi, paste, sosuri, paine si derivatele ei inclusiv biscuiti etc, nimic din comert ambalat la pungi, dupa 6 seara nimic, nu am amestecat grupele (vezi la combinatii bune si interzise), am facut si fac tae bo in fiecare zi a saptamanii (dimineata am timp). Toate lactatele degresate...oricum o sa primesti o gramada de informatii de la toate fetele cu un trecut in materie de diete de pe forum. Nu am calcat niciodata stramb sa mananc ceva..interzis...acum depinde de la om la om, ce ii prieste corpului tau, ce il ajuta sa slabeasca si cu ce ambitie esti inarmata pe drumul asta. Iti tin pumnii sa atingi targetul dorit!:-*

Slabuta 24 mai 2010 18:53:38

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
1 ataşament(e)
Tabel saptamana III

codynutza 24 mai 2010 19:24:51

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
imi cer scuze ca nu am mai venit si eu pe aici sa dau raportul:(

azi m-am cantarit si m-am masurat dupa o saptamana si ceva si am asa:

49.3 kg
Talie: 61 cm
Peste buric: 70 cm
Fund: 88 cm
Pulpa picior: 49 cm:D

sunt multumita de rezultate atat la cantar, cat si la centimetrii, fiindca am scazut peste tot 1cm în afara de fund. si tinand cont ca saptamana trecuta mi-am facut de cap cu dulcele...
mai am 300g si trec la mentinere. abia astept![*zambet-larg*]

va doresc mult succes tututor si nu va lasati, ca se poate!:-*>:D<

UluceanuAnaMaria 24 mai 2010 19:43:12

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de codynutza (Post 198862)
imi cer scuze ca nu am mai venit si eu pe aici sa dau raportul:(

azi m-am cantarit si m-am masurat dupa o saptamana si ceva si am asa:

49.3 kg
Talie: 61 cm
Peste buric: 70 cm
Fund: 88 cm
Pulpa picior: 49 cm:D

sunt multumita de rezultate atat la cantar, cat si la centimetrii, fiindca am scazut peste tot 1cm în afara de fund. si tinand cont ca saptamana trecuta mi-am facut de cap cu dulcele...
mai am 300g si trec la mentinere. abia astept![*zambet-larg*]

va doresc mult succes tututor si nu va lasati, ca se poate!:-*>:D<

Wow! Felicitari! Te poti declara o slabuta veritabila :D

codynutza 24 mai 2010 19:47:35

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de UluceanuAnaMaria (Post 198894)
Wow! Felicitari! Te poti declara o slabuta veritabila :D

ms multa ana maria! mai am 300g si voi fi mai mult decat multumita! visez de 8 luni la momentul acesta si sper sa reusesc sa ma mentin!
cum mai merge dieta? ceva pofte?>:D<

lavydor 24 mai 2010 20:02:42

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de codynutza (Post 198862)
imi cer scuze ca nu am mai venit si eu pe aici sa dau raportul:(

azi m-am cantarit si m-am masurat dupa o saptamana si ceva si am asa:

49.3 kg
Talie: 61 cm
Peste buric: 70 cm
Fund: 88 cm
Pulpa picior: 49 cm:D

sunt multumita de rezultate atat la cantar, cat si la centimetrii, fiindca am scazut peste tot 1cm în afara de fund. si tinand cont ca saptamana trecuta mi-am facut de cap cu dulcele...
mai am 300g si trec la mentinere. abia astept![*zambet-larg*]

va doresc mult succes tututor si nu va lasati, ca se poate!:-*>:D<

Nu vad poze cu tine, sunt curioasa cum arati la dimensiunile astea ca esti mai inalta ca mine si muuuult mai slaba:((:((:((Felicitari..cu suspine dar..(glumesc)>:D<:-*>:D<

UluceanuAnaMaria 24 mai 2010 20:16:07

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de codynutza (Post 198899)


ms multa ana maria! mai am 300g si voi fi mai mult decat multumita! visez de 8 luni la momentul acesta si sper sa reusesc sa ma mentin!
cum mai merge dieta? ceva pofte?>:D<

Merge binisor, am slabit prea putin in ultima saptamana dar probabil a fost din cauza excesului de carbohidrati :) Acum incerc o dieta low carb si mult mult sport (tae bo cardio, pentru abdomene) si sa stii ca sportul chiar da roade! Corpul meu a inceput sa se modeleze, incep incet-incet sa scad din colacei (1,5 in ultima sapt) si chiar cred ca se datoreaza sportului. De-asta il recomand din toata inima.

Pofte la mine, vor fi toujours pentru ca asta sunt eu , o pofticioasa! :(

codynutza 24 mai 2010 20:30:00

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de UluceanuAnaMaria (Post 198926)
Merge binisor, am slabit prea putin in ultima saptamana dar probabil a fost din cauza excesului de carbohidrati :) Acum incerc o dieta low carb si mult mult sport (tae bo cardio, pentru abdomene) si sa stii ca sportul chiar da roade! Corpul meu a inceput sa se modeleze, incep incet-incet sa scad din colacei (1,5 in ultima sapt) si chiar cred ca se datoreaza sportului. De-asta il recomand din toata inima.

Pofte la mine, vor fi toujours pentru ca asta sunt eu , o pofticioasa! :(

si eu sunt o pofticioasa, dar neavand mereu tentatii in jur imi e putin mai usor. felicitari pentru centimetrii de la colacei:D ai sa vezi ca vei slabi cu timpul si ma bucur ca sportul iti face bine. eu sunt cam lenesa din fire si nu reusesc sa ma tin de un program anume.:-s dar trebuie sa ma pun si eu serios sa fac, pt ca asa cum ai zis si tu e foarte bun pentru modelare si niste muschiuleti nu mi-ar strica!b-)
acum cum te simti cu dieta low carb?nu ti-e greu fara carbo? si eu am tinut-o o perioada si a fost ok. nu mai stiu cat am slabit exact cu ea, dar oricum are efect;)

succes la cat mai putini centimetrii si kilograme!:-*

UluceanuAnaMaria 24 mai 2010 20:35:15

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de codynutza (Post 198939)


si eu sunt o pofticioasa, dar neavand mereu tentatii in jur imi e putin mai usor. felicitari pentru centimetrii de la colacei:D ai sa vezi ca vei slabi cu timpul si ma bucur ca sportul iti face bine. eu sunt cam lenesa din fire si nu reusesc sa ma tin de un program anume.:-s dar trebuie sa ma pun si eu serios sa fac, pt ca asa cum ai zis si tu e foarte bun pentru modelare si niste muschiuleti nu mi-ar strica!b-)
acum cum te simti cu dieta low carb?nu ti-e greu fara carbo? si eu am tinut-o o perioada si a fost ok. nu mai stiu cat am slabit exact cu ea, dar oricum are efect;)

succes la cat mai putini centimetrii si kilograme!:-*

Pai.. nu-ti pot spune inca cum ma simt cu dieta low carb pentru ca.. inca nu m-am apucat pe indelete de ea! Maine ma apuc serios. As vrea sa consum doar 60-70 g carbo /zi :) Mai putin nu ma tine.. :-s Mai ales ca ador fructele (in special portocalele care sunt pline de carbo :( ). Daaaar, e bine c-am voie alune, migdale, fistic, seminte etc. :x Pe care le adoooooorrr..

Tu cum ai reusit sa slabesti asa mult? Pentru ca 10 de kilo nu sunt de-aici, de-acolo.

codynutza 24 mai 2010 20:37:26

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de lavydor (Post 198915)
Nu vad poze cu tine, sunt curioasa cum arati la dimensiunile astea ca esti mai inalta ca mine si muuuult mai slaba:((:((:((Felicitari..cu suspine dar..(glumesc)>:D<:-*>:D<

ms mult lavy! am sa pun si niste poze in curand!;;)
in curand o sa ajungi si tu unde iti doresti! trebuie doar sa ai putina rabdare si multa ambitie, zic eu!>:D<

lavydor 24 mai 2010 20:37:55

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de UluceanuAnaMaria (Post 198949)
Pai.. nu-ti pot spune inca cum ma simt cu dieta low carb pentru ca.. inca nu m-am apucat pe indelete de ea! Maine ma apuc serios. As vrea sa consum doar 60-70 g carbo /zi :) Mai putin nu ma tine.. :-s Mai ales ca ador fructele (in special portocalele care sunt pline de carbo :( ). Daaaar, e bine c-am voie alune, migdale, fistic, seminte etc. :x Pe care le adoooooorrr..

Tu cum ai reusit sa slabesti asa mult? Pentru ca 10 de kilo nu sunt de-aici, de-acolo.

Fetelor cum e cu dieta asta low carb mai concret? ce e exclus a manca? si ce nu...:-/

UluceanuAnaMaria 24 mai 2010 20:39:37

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de lavydor (Post 198958)
Fetelor cum e cu dieta asta low carb mai concret? ce e exclus a manca? si ce nu...:-/

Pai din cate am inteles eu, cantitatea de fructe trebuie redusa, painea, pastele, fast food, bauturi carbogazoase si produsele de patiserie. E un fel de South Beach, cam asa.. :)

lavydor 24 mai 2010 20:42:27

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de UluceanuAnaMaria (Post 198962)
Pai din cate am inteles eu, cantitatea de fructe trebuie redusa, painea, pastele, fast food, bauturi carbogazoase si produsele de patiserie. E un fel de South Beach, cam asa.. :)

aaaa, m-am gandit ca e ceva mai concret, ca eu am tinut ceva personalizat si nu m-am atins de aceste alimente pana acum! Fructe cred ca unul maxxx 2 pe zi nu inseamna exces, nu?

codynutza 24 mai 2010 20:52:02

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de UluceanuAnaMaria (Post 198949)
Pai.. nu-ti pot spune inca cum ma simt cu dieta low carb pentru ca.. inca nu m-am apucat pe indelete de ea! Maine ma apuc serios. As vrea sa consum doar 60-70 g carbo /zi :) Mai putin nu ma tine.. :-s Mai ales ca ador fructele (in special portocalele care sunt pline de carbo :( ). Daaaar, e bine c-am voie alune, migdale, fistic, seminte etc. :x Pe care le adoooooorrr..

Tu cum ai reusit sa slabesti asa mult? Pentru ca 10 de kilo nu sunt de-aici, de-acolo.

eu am inceput sa tin dieta de la inceputul anului si ca si orice om prostut am tinut la inceput diete mai drastice, cum ar fi disociata, insa apoi am inceput sa mananc normal, car cat mai putin carbo. anul acesta nu am papat deloc paine si paste.
dulcele e slabiciunea mea si din cauza lui, uneori am pus inapoi putin.
in toata aceasta perioada mi-am facut zilnic masaj cu o crema anticelulitica.
sport fac de vreo 3-4 ori/sapt. ah, si era sa uit, nu mananc dupa ora 6. si cam atat, in rest nu am mai facut nimic;;)

UluceanuAnaMaria 24 mai 2010 20:53:03

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de lavydor (Post 198967)
aaaa, m-am gandit ca e ceva mai concret, ca eu am tinut ceva personalizat si nu m-am atins de aceste alimente pana acum! Fructe cred ca unul maxxx 2 pe zi nu inseamna exces, nu?

Nu, cam atat e limita la o dieta low carb. Dar e de preferat sa consumi fructe in prima parte a zilei :)

Am vazut ca dieta ta personalizata cam in asta consta: fara junk food, sucuri acidulate, paine, paste fainoase.. Deci practic, tu cam tineai o dieta low carb fara sa-ti dai seama macar :))

lavydor 24 mai 2010 21:03:37

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de UluceanuAnaMaria (Post 198984)
Nu, cam atat e limita la o dieta low carb. Dar e de preferat sa consumi fructe in prima parte a zilei :)

Am vazut ca dieta ta personalizata cam in asta consta: fara junk food, sucuri acidulate, paine, paste fainoase.. Deci practic, tu cam tineai o dieta low carb fara sa-ti dai seama macar :))

Pai sa stii:)) ca nu aveam idee cum ca nu ar fi ceva foarte elaborat o dieta low-carb:D Din citite si auzite am fugit de carbo...mai shocata sunt cu fructele ca imi plac destul de mult desi nu imi dau satietate si ma simt limitata ca trebuie mancate cu masura. Eu de vreo 7-8 ani nu mananc paine...odata pe an cine stie cum...si nici cartofi sau orez.......si nici nu mi-e pofta sa le pap....caci mi-a intrat in cap cum ca nu imi servesc la prea multe! :) Sa nu mai mentionez ca sunt FUN produse de patiserie...dar le-am dat "ban" si lor. Sa aveti o seara frumoasa!:)

lavydor 24 mai 2010 21:05:39

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de codynutza (Post 198955)


ms mult lavy! am sa pun si niste poze in curand!;;)
in curand o sa ajungi si tu unde iti doresti! trebuie doar sa ai putina rabdare si multa ambitie, zic eu!>:D<

Eu cica sunt la mentinere, slabutele cu vechime m-au certat ca nu imi va sta bine mai slaba de atat :(:(:( si ca trebuie sa ma opresc dar un 50 de kg ar fi visul meu!:-s:-s:-s

UluceanuAnaMaria 24 mai 2010 21:10:24

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de lavydor (Post 199017)
Eu cica sunt la mentinere, slabutele cu vechime m-au certat ca nu imi va sta bine mai slaba de atat :(:(:( si ca trebuie sa ma opresc dar un 50 de kg ar fi visul meu!:-s:-s:-s

Din ce am vazut in albumul tau, mi se pare ca arati ideal la greutatea ta actuala, si eu sunt de parere ca ar trebui sa te opresti aici ;) Te felicit pentru ambitia ta, e greu la inceput, dar pe parcurs te obisnuiesti sa nu mai ai de a face cu paine, cartofi, orez. Cartofii la mine a fost greu sa ii dau uitarii, dar dupa ce am citit cartea lui Montignac am renuntat complet. Desi nu as zice pas la un piure cu lapte si unt, crede-ma :))

lavydor 24 mai 2010 21:15:10

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de UluceanuAnaMaria (Post 199031)
Din ce am vazut in albumul tau, mi se pare ca arati ideal la greutatea ta actuala, si eu sunt de parere ca ar trebui sa te opresti aici ;) Te felicit pentru ambitia ta, e greu la inceput, dar pe parcurs te obisnuiesti sa nu mai ai de a face cu paine, cartofi, orez. Cartofii la mine a fost greu sa ii dau uitarii, dar dupa ce am citit cartea lui Montignac am renuntat complet. Desi nu as zice pas la un piure cu lapte si unt, crede-ma :))

Uneori la sfarsit este foarte greu, acum lumea papa cartofi la cuptor cu mujdei de usturoi si mi-e rau de èpofta...poate gust si eu! ce zice M. de cartofi asa rau?de te-ai speriat? Oricum am inteles de la M. Bilic ca atat timp cat ii consumi fara unt lapte sub forma de piure...e o leguma slab calorica...si nu e atat de periculoasa!

UluceanuAnaMaria 24 mai 2010 21:19:59

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de lavydor (Post 199047)
Uneori la sfarsit este foarte greu, acum lumea papa cartofi la cuptor cu mujdei de usturoi si mi-e rau de èpofta...poate gust si eu! ce zice M. de cartofi asa rau?de te-ai speriat? Oricum am inteles de la M. Bilic ca atat timp cat ii consumi fara unt lapte sub forma de piure...e o leguma slab calorica...si nu e atat de periculoasa!

Hmm, vrute si nevrute! E si o mica istorioara usor comica despre inceputurile cartofului pe meleagurile Europei (Frantei, in deoseb) :)) Da, dar cartofii noi de obicei ii consumam sub forma de cartofi prajiti sau piure. Prea rar, oamenii consuma cartofii fierti sau copti.. ceea ce e foarte rau pentru sanatatea noastra :(

lavydor 24 mai 2010 21:25:53

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de UluceanuAnaMaria (Post 199062)
Hmm, vrute si nevrute! E si o mica istorioara usor comica despre inceputurile cartofului pe meleagurile Europei (Frantei, in deoseb) :)) Da, dar cartofii noi de obicei ii consumam sub forma de cartofi prajiti sau piure. Prea rar, oamenii consuma cartofii fierti sau copti.. ceea ce e foarte rau pentru sanatatea noastra :(

Deci unul copt la un 30 gr ma risc:x

codynutza 24 mai 2010 21:31:10

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de UluceanuAnaMaria (Post 199062)
Hmm, vrute si nevrute! E si o mica istorioara usor comica despre inceputurile cartofului pe meleagurile Europei (Frantei, in deoseb) :)) Da, dar cartofii noi de obicei ii consumam sub forma de cartofi prajiti sau piure. Prea rar, oamenii consuma cartofii fierti sau copti.. ceea ce e foarte rau pentru sanatatea noastra :(

eu sincer prefer cartofii copti si fierti! iar cartofii noi copti ii ador. stiu ca se zice ca nu sunt buni pentru silueta, dar eu am reusit sa slabesc cu ei. am mancat fierti, copti si in supa si tot am slabit. cred ca depinde de la o persoana la alta.;;)
de obicei ii mananc cu ceapa sau cruditati, dar uneori i-am combinat cu carne si a fost ok.
cred ca el e printre putinii carbo rai care mi permit.

andra_aly 24 mai 2010 21:31:46

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Lavy, risca-te si la mai mult ca doar iti permiti:D

codynutza 24 mai 2010 21:41:02

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de lavydor (Post 199074)
Deci unul copt la un 30 gr ma risc:x

eu cred ca poti manca si mai mult. dar depinde de tine! 100g de cartofi din an in paste nu are ce-ti face!
eu mananc des cartofi noi acum si chiar si asa am slabit. dar tu iti cunosti mai bine organismul!:-*

P.S: esti foarte slaba in talie! ti-am vazut pozele acum si arati foarte bine!

lavydor 24 mai 2010 21:46:18

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de codynutza (Post 199112)


eu cred ca poti manca si mai mult. dar depinde de tine! 100g de cartofi din an in paste nu are ce-ti face!
eu mananc des cartofi noi acum si chiar si asa am slabit. dar tu iti cunosti mai bine organismul!:-*

P.S: esti foarte slaba in talie! ti-am vazut pozele acum si arati foarte bine!

Am 63 in talie, asa mi-e constructia:) si vis a vis de cunoasterea corpului sa stii ca Nu detin controlul si anume sa stiu exact tot ce functioneaza si ce nu. Cert e ca ma ingrasa carbohidratii intr-un mare fel...si ma slabeste alungarea lor. P.S. Am facut exceptie dupa atata timp, am papat un cartofior copt cu putin mujdei..asa cat sa nu mor de pofta...si constiinta ma lasa impacata:x

UluceanuAnaMaria 24 mai 2010 21:46:30

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de codynutza (Post 199090)


eu sincer prefer cartofii copti si fierti! iar cartofii noi copti ii ador. stiu ca se zice ca nu sunt buni pentru silueta, dar eu am reusit sa slabesc cu ei. am mancat fierti, copti si in supa si tot am slabit. cred ca depinde de la o persoana la alta.;;)
de obicei ii mananc cu ceapa sau cruditati, dar uneori i-am combinat cu carne si a fost ok.
cred ca el e printre putinii carbo rai care mi permit.

Eu ma ghidez dupa principiul : "Atata timp cat nu exagerezi, iti poti permite din cand in cand (dar nu prea des!)" . Mi se pare foarte ok sa-ti satisfaci poftele cele mai arzatoare, altfel daca le ignori, la un moment dat acestea vor exploda si vei vrea sa mananci intr-una.

Asa am facut eu cu dulciurile. Eu, de la dulciuri nu ma pot abtine, pur si simplu. Pot renunta la orice dar nu la dulciuri (mai ales la ciocolata). Intr-o perioada m-am decis sa numai mananc dulciuri.

Mi-a reusit, pentru o mica perioada, in jur de 5-6 zile. Dupa care am rabufnit, intr-o vineri, am mancat dulciuri (biscuiti cu glajura si jeleu, ciocolata, bombonele tot ce se poate) cat nu mancasem toata saptamana.. A fost trist, dar macar am ramas cu ceva din experienta asta, anume invatatura de minte si un titlu de exemplu de "asa nu!" :)

codynutza 24 mai 2010 21:52:08

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de UluceanuAnaMaria (Post 199131)
Eu ma ghidez dupa principiul : "Atata timp cat nu exagerezi, iti poti permite din cand in cand (dar nu prea des!)" . Mi se pare foarte ok sa-ti satisfaci poftele cele mai arzatoare, altfel daca le ignori, la un moment dat acestea vor exploda si vei vrea sa mananci intr-una.

Asa am facut eu cu dulciurile. Eu, de la dulciuri nu ma pot abtine, pur si simplu. Pot renunta la orice dar nu la dulciuri (mai ales la ciocolata). Intr-o perioada m-am decis sa numai mananc dulciuri.

Mi-a reusit, pentru o mica perioada, in jur de 5-6 zile. Dupa care am rabufnit, intr-o vineri, am mancat dulciuri (biscuiti cu glajura si jeleu, ciocolata, bombonele tot ce se poate) cat nu mancasem toata saptamana.. A fost trist, dar macar am ramas cu ceva din experienta asta, anume invatatura de minte si un titlu de exemplu de "asa nu!" :)

te inteleg perfect, fiindca si eu patisem la fel o data...m-am abtinut de luni pana duminica fara dulciuri si duminica seara am avut o pofta nebuna si m-am dus sa-mi iau cioco, praji...:-s parca ma si durea capul de la cata nevoie de dulce aveam. bineinteles, dupa mi-a parut rau si mi-am promis sa nu mai fac prostia asta. acum am zis ca o data pe saptamana am sa mananc ceva dulce.
saptamana aceasta am ales ca maine sa fie ziua respectiva si fac muffins:D te invit la o bucatica!

codynutza 24 mai 2010 21:56:33

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de lavydor (Post 199129)
Am 63 in talie, asa mi-e constructia:) si vis a vis de cunoasterea corpului sa stii ca Nu detin controlul si anume sa stiu exact tot ce functioneaza si ce nu. Cert e ca ma ingrasa carbohidratii intr-un mare fel...si ma slabeste alungarea lor. P.S. Am facut exceptie dupa atata timp, am papat un cartofior copt cu putin mujdei..asa cat sa nu mor de pofta...si constiinta ma lasa impacata:x

foarte bine! sa-ti fie de bine! asa ti-ai alungat gandul de la el! felicitari ca te-ai abtinut la un singur cartofior.:-*
eu nu ma impac foarte bine cu pastele din punctul acesta de vedere si am noroc ca nu-mi plac in mod deosebit.:D

lavydor 24 mai 2010 21:58:06

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de UluceanuAnaMaria (Post 199131)
Eu ma ghidez dupa principiul : "Atata timp cat nu exagerezi, iti poti permite din cand in cand (dar nu prea des!)" . Mi se pare foarte ok sa-ti satisfaci poftele cele mai arzatoare, altfel daca le ignori, la un moment dat acestea vor exploda si vei vrea sa mananci intr-una.

Asa am facut eu cu dulciurile. Eu, de la dulciuri nu ma pot abtine, pur si simplu. Pot renunta la orice dar nu la dulciuri (mai ales la ciocolata). Intr-o perioada m-am decis sa numai mananc dulciuri.

Mi-a reusit, pentru o mica perioada, in jur de 5-6 zile. Dupa care am rabufnit, intr-o vineri, am mancat dulciuri (biscuiti cu glajura si jeleu, ciocolata, bombonele tot ce se poate) cat nu mancasem toata saptamana.. A fost trist, dar macar am ramas cu ceva din experienta asta, anume invatatura de minte si un titlu de exemplu de "asa nu!" :)

Si eu am comis prostii de genul asta...abstinenta si apoi...dar oricum eu nush sa mananc cu masura, am gustat pana mi-a plesnit burta si imi e mai usor sa ma abtin! Bine ca nu ma omor dupa dulciuri! Dar foietaje si alte minuri as rupe in 2 de dimineata pana seara!:(

codynutza 24 mai 2010 22:01:22

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de lavydor (Post 199161)
Si eu am comis prostii de genul asta...abstinenta si apoi...dar oricum eu nush sa mananc cu masura, am gustat pana mi-a plesnit burta si imi e mai usor sa ma abtin! Bine ca nu ma omor dupa dulciuri! Dar foietaje si alte minuri as rupe in 2 de dimineata pana seara!:(

fiecare dintre noi are cate o slabiciune. la mine e putin ciudat. slabiciunile mi se schimba:)):)) eu sunt moarta dupa dulciuri de cand sunt la dieta. inainte mancam cioco din an in paste, dar acum pot sa mananc una in 2 minute.
anul trecut la inceput am avut noroc ca slabiciunea mea erau supele, ciorbele, borsurile...puteam sa mananc orice fel de supa si nu o refuzam niciodata!:D de-aia ma mentineam eu la 53 kg:)):))

lavydor 24 mai 2010 22:01:35

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de codynutza (Post 199158)


foarte bine! sa-ti fie de bine! asa ti-ai alungat gandul de la el! felicitari ca te-ai abtinut la un singur cartofior.:-*
eu nu ma impac foarte bine cu pastele din punctul acesta de vedere si am noroc ca nu-mi plac in mod deosebit.:D

Paste chiar mi-e frica sa mananc raaau de tot, dar imi plac tortelini si am mancat o singura data in anul 2 de facultate (adica acum 9 ani) cand munceam la o pizzarie si eram rotunda rau pe atunci. Si cele cu sos alb sunt criminale..dar nu imi sta gandul la ele fff mult. tata imi spunea mereu ca daca vreau sa ma mentin nu tb sa existe Craciun, Paste, revelion...adica sa nu profit de sarbatori si sa mananc ca restul lumii cele..obisnuite pt momentele respective!

lavydor 24 mai 2010 22:04:00

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de codynutza (Post 199146)


te inteleg perfect, fiindca si eu patisem la fel o data...m-am abtinut de luni pana duminica fara dulciuri si duminica seara am avut o pofta nebuna si m-am dus sa-mi iau cioco, praji...:-s parca ma si durea capul de la cata nevoie de dulce aveam. bineinteles, dupa mi-a parut rau si mi-am promis sa nu mai fac prostia asta. acum am zis ca o data pe saptamana am sa mananc ceva dulce.
saptamana aceasta am ales ca maine sa fie ziua respectiva si fac muffins:D te invit la o bucatica!

Muffins sunt printre preferatele meleb-) interzise, daca ai o reteta lowwww pune-o aici si pt noi. Ca si ciocolata, odata in iarna mi-am luat un Ritter Sport alba cu alune de padure (preferata mea, ciocolata alba) si am mancat-o pe toata de la magazin pana acasa. ce vremuri, fetelor:>:>


Ora este GMT +2. Ora este acum 13:42:34.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO