forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Arhiva subiecte - Am intre 50 kg si 60 kg (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=430)
-   -   Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=3732)

codynutza 24 mai 2010 22:07:48

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de lavydor (Post 199165)
Paste chiar mi-e frica sa mananc raaau de tot, dar imi plac tortelini si am mancat o singura data in anul 2 de facultate (adica acum 9 ani) cand munceam la o pizzarie si eram rotunda rau pe atunci. Si cele cu sos alb sunt criminale..dar nu imi sta gandul la ele fff mult. tata imi spunea mereu ca daca vreau sa ma mentin nu tb sa existe Craciun, Paste, revelion...adica sa nu profit de sarbatori si sa mananc ca restul lumii cele..obisnuite pt momentele respective!

are dreptate tatal tau, dar e greu sa te abtii cand ai atatea in fata...si mie imi plac sosurile albe, dar incerc sa nu ma gandesc la ele:)) singurele sosuri pe care le mai consum sunt tzatziki sau salsa mexican. stiu ca nu e bine, dar imi permit si eu mici scapaturi si mai ales ca nu consum mai mult de 15g o data!

codynutza 24 mai 2010 22:14:05

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de lavydor (Post 199171)
Muffins sunt printre preferatele meleb-) interzise, daca ai o reteta lowwww pune-o aici si pt noi. Ca si ciocolata, odata in iarna mi-am luat un Ritter Sport alba cu alune de padure (preferata mea, ciocolata alba) si am mancat-o pe toata de la magazin pana acasa. ce vremuri, fetelor:>:>

eu am gasit pe forum niste retete.
uite aici: http://forum.slabute.ro/search.php?searchid=187077
din astea 5 eu o sa fac prima fiindca are 91kcal/briosa, fara cioco sau alte bombonele. eu zic ca e bine si chiar daca pui ceva pe ea nu are cum sa depaseasca 200kcal/briosa.
tin minte ca mancam in state muffins zilnic si erau atate de bune...poate de acolo am eu pofta de dulce. de la atatea muffins, cookies si brownies:-s:-s
acum incerc sa gasesc retete simple pe care sa le adaptez la dietetic. am sa pun si pe site cand gasesc ceva.>:D< asa slabutele care adora dulcele ca mine vor putea sa-si satisfaca poftele fara sa-si faca griji dupa.

lavydor 24 mai 2010 22:14:33

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de codynutza (Post 199177)


are dreptate tatal tau, dar e greu sa te abtii cand ai atatea in fata...si mie imi plac sosurile albe, dar incerc sa nu ma gandesc la ele:)) singurele sosuri pe care le mai consum sunt tzatziki sau salsa mexican. stiu ca nu e bine, dar imi permit si eu mici scapaturi si mai ales ca nu consum mai mult de 15g o data!

Tzatziki de ce e asa periculos? ca doar are iaurt, usturoi, marar si castrevete din cate stiu eu. si salsa mexican presupun ca e picant nu? Am auzit ca inamicii grasimilor sunt si condimentele picante si ajuta la arderi. Eu mananc fff condimentat ...de simt ca iau foc, imi place dar stiu ca si ajuta!

lavydor 24 mai 2010 22:17:17

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de codynutza (Post 199186)


eu am gasit pe forum niste retete.
uite aici: http://forum.slabute.ro/search.php?searchid=187077
din astea 5 eu o sa fac prima fiindca are 91kcal/briosa, fara cioco sau alte bombonele. eu zic ca e bine si chiar daca pui ceva pe ea nu are cum sa depaseasca 200kcal/briosa.
tin minte ca mancam in state muffins zilnic si erau atate de bune...poate de acolo am eu pofta de dulce. de la atatea muffins, cookies si brownies:-s:-s
acum incerc sa gasesc retete simple pe care sa le adaptez la dietetic. am sa pun si pe site cand gasesc ceva.>:D< asa slabutele care adora dulcele ca mine vor putea sa-si satisfaca poftele fara sa-si faca griji dupa.

Cand imi voi face curaj voi incerca sa fac, momentan nu am tupeu sa mananc dulce....suprim cat de cat pofta cu iaurt dietetic cu putina banana in el si un praf de scortisoara. Nu e dulce...tare dar decat deloc..:D:D

codynutza 24 mai 2010 22:18:49

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de lavydor (Post 199188)
Tzatziki de ce e asa periculos? ca doar are iaurt, usturoi, marar si castrevete din cate stiu eu. si salsa mexican presupun ca e picant nu? Am auzit ca inamicii grasimilor sunt si condimentele picante si ajuta la arderi. Eu mananc fff condimentat ...de simt ca iau foc, imi place dar stiu ca si ajuta!

si eu am auzit ca e bine sa mananci picant.
faza e ca nu le fac eu ci le cumpar. am incercat sa le fac pe amandou acasa, dar nu-mi place gustul. am eu un fix cred sau poate trebuie sa gasesc o reteta care sa-mi placa.
salsa mexican e picant de cele mai multe ori, dar eu am gasit si nepicante. :D

lavydor 24 mai 2010 22:24:26

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de codynutza (Post 199194)

si eu am auzit ca e bine sa mananci picant.
faza e ca nu le fac eu ci le cumpar. am incercat sa le fac pe amandou acasa, dar nu-mi place gustul. am eu un fix cred sau poate trebuie sa gasesc o reteta care sa-mi placa.
salsa mexican e picant de cele mai multe ori, dar eu am gasit si nepicante. :D

Mama e bucatareasa:D si ii iese un tzatziki demential, am mai intrebat-o acum reteta si imi spune ca e cam asa: la un pahar de iaurt sa spunem de 4-500 gr:
un catel de usturoi pisat
un castravete mic ras..(cum sunt cei de la piata de la tarani)
un praf de sare(fff putin)
marar proaspat tocat.
Imi facea cate o cratita acum cativa ani si beam cu cana..Vissss! poate ca aia baga si niste chimicale de le .."intareste" aroma si de aceea ti se pare mai bun. incearca ..e facut cu manutele tale si stii SI ce bagi in gurita!

sunshine 25 mai 2010 05:46:11

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
25.05
Kg: 57.1
bust: 84
talie:72.5
burta: 84.5
solduri: 100
coapsa: 55

UluceanuAnaMaria 25 mai 2010 09:37:57

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de sunshine (Post 199253)
25.05
Kg: 57.1
bust: 84
talie:72.5
burta: 84.5
solduri: 100
coapsa: 55

Felicitari! [*70*][*70*][*floare-tie*]

yany 25 mai 2010 09:38:40

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Buna ioana si bine ai venit.in primul rand as vrea sa stiu de ce ai ales ca target 45 de kg, nu crezi ca e prea putin.
ai mai avut vreodata atatea kg? sper ca nu faci si tu ca lavy, ca m-am chinuit destul cu ea ca sa priceapa dar a meritat efortul. ca e constincioasa acum.ce dieta ai ales? sau inca nu ai decis? sport faci? spune-ne mai multe despre tine noi suntem aici, gata sa te ajutam oricand v-a fi nevoie
<P>DA AM MAI AVUT 45 DE KG&nbsp; ACUM 2 ANI INAITE SA VIN IN SPANIA SI DIN CAUZA STRESULUI SI SERVICIUL CARE IL AVEAM AM INCEPUT SA MANAC NECONTROLAT SI IN 3 -4 LUNI AJUNSESERAM LA 62 DE KG. ACUMA AM 55KG SI DE 3 LUNI NU MAI REUSESC SA DAU JOS RESTUL DE KG......( INALTINEA MEA E1.60 CM CREDETI K E EXAGERAT SA AJUNG LA 45 DE KG???? )&nbsp; .........</P>

UluceanuAnaMaria 25 mai 2010 09:42:24

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de yany (Post 199464)
Buna ioana si bine ai venit.in primul rand as vrea sa stiu de ce ai ales ca target 45 de kg, nu crezi ca e prea putin.
ai mai avut vreodata atatea kg? sper ca nu faci si tu ca lavy, ca m-am chinuit destul cu ea ca sa priceapa dar a meritat efortul. ca e constincioasa acum.ce dieta ai ales? sau inca nu ai decis? sport faci? spune-ne mai multe despre tine noi suntem aici, gata sa te ajutam oricand v-a fi nevoie
<P>DA AM MAI AVUT 45 DE KG&nbsp; ACUM 2 ANI INAITE SA VIN IN SPANIA SI DIN CAUZA STRESULUI SI SERVICIUL CARE IL AVEAM AM INCEPUT SA MANAC NECONTROLAT SI IN 3 -4 LUNI AJUNSESERAM LA 62 DE KG. ACUMA AM 55KG SI DE 3 LUNI NU MAI REUSESC SA DAU JOS RESTUL DE KG......( INALTINEA MEA E1.60 CM CREDETI K E EXAGERAT SA AJUNG LA 45 DE KG???? )&nbsp; .........</P>

Neata!

Nu prea ar fi recomandat sa scazi sub 50 kg. pentru ca daca te uiti la ticker ai sa vezi ca la o greutate de 45 de kilograme BMI-ul tau ar scadea drastic sub 18, ceea ce nu e bine, in conditiile in care BMI-ul trebuie sa treaca de 18.5 ;) E mai bine sa slabesti incetinel, iar pe parcurs vezi cum se adapteaza corpul greutatii respective. Iar cand te poti declara multumita, te opresti la o greutate x. Asa-i cel mai bine :)

eirene21 25 mai 2010 09:58:24

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 198828)
Tabel saptamana II

Fetelor va spun sincer, eu nu mai fac fata la atatea.#:-s
De aceea trebuie ca cineva dintre voi sa se ocupe de el.

Daca nu se gaseste nici o voluntara mergem fara tabel.
Este prea mult pentru mine...


Eu zic ca cel mai bine ar fi sa ne tinem fiecare si sa updatam in permanenta profilul cu toate schimbarile care survin pe parcurs.
Ce ziceti?:D
Eu una am un tabel acasa cu prietena mea si ne masuram si ne cantarim si ne tinem evidenta.:D

yany 25 mai 2010 10:07:47

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Buna ioana si bine ai venit.>:D<
in primul rand as vrea sa stiu de ce ai ales ca target 45 de kg:-/ nu crezi ca e prea putin.:-s ai mai avut vreodata atatea kg? sper ca nu faci si tu ca lavy, ca m-am chinuit destul cu ea ca sa priceapa:P dar a meritat efortul. ca e constincioasa acum:)
ce dieta ai ales? sau inca nu ai decis? sport faci? spune-ne mai multe despre tine:)
noi suntem aici, gata sa te ajutam oricand v-a fi nevoie>:D<

__________________
Jurnal Andra CONCURS Skinny South Bitch [*65*]
Buna Andra. (Am inaltine: 1,60cm ) da ma mai avut 45 de kg acum 2 ani inainte sa vin in Spania , Am inceput sa ma ingras din cauza stresului pe care l-am avut aici si in cateva luni am ajuns la performanta neplacuta de 62 de kg. Am dat 7 kg jos incercand sa manac la ore fixe (09-12-15-18) legume ,fructe, peste ,cane de pui. Sport nu prea fac ,cu toate k mi-asi dori macar sa alerg seara. EU AM SCRIS INTR-UN MESAJ MAI SUS CAM CE MANC NU STIU CAT DE BUNA E METODA MEA DAR SUNT DISPUSA SA ACEPT CRITICI SI PARERILE VOASTRE: Buna ma numesc Ioana ,am 25 de ani si cantaresc 55 de kg (bine k nu mai am 62kg aratam oribil) , imi dorec sa ajunng inapoi la greutatea mea de 45kg . dieta meu e sa slabesc incet si sigur,,,.,..planul pe care il voi tine e: - sa manac la ore fixe din 3 in 3 ore ( eu voi manaca in functie de programul pe care in la la servici ora 9 -12 - 15-18 este ultima masa) - dimineata ora 9: un ceai verde cu 2 felii de margarina /unt cu dulceata ; la ora 12 un fruct ; la ora 15 in fiecare zi voi incerca sa mananc cate ceva diferit de ex: luni lenteha (linte), marti peste la gratar,miercuri legume la plancea, joi supa de legume (in genul micoleta luciu ), vineri salata de cruditati, ... iar la ora 18 salata de frunte sau chiar fructe simple ,ori salata de legume (daca la ora 15 am salata de cruditati seara servesc fructe ) - sa beau cel putin 2 litri de apa pe zi -am sa incerc ca in fiecare seara sa fac 1 ora de jogging. De luni 24 mai incepem dieta.

UluceanuAnaMaria 25 mai 2010 10:21:11

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Fetelor, vreau sa va cer un sfat in privinta celulitei :( Desi inainte nu ma deranja asa tare, acum mi se pare foarte inestetica si as face orice sa scap de ea. Oare printr-o detoxifiere a organismului as diminua-o? Sport mult, stiu, nu e asta problema. Si solutia masajului imi surade, pana si cu creme m-as da , doar doar sa nu se mai vada asa urat :(

Astept raspunsuri din partea voastra..

yany 25 mai 2010 10:24:18

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
[

Citat:

Anterior postat de UluceanuAnaMaria (Post 199472)
Neata!

Nu prea ar fi recomandat sa scazi sub 50 kg. pentru ca daca te uiti la ticker ai sa vezi ca la o greutate de 45 de kilograme BMI-ul tau ar scadea drastic sub 18, ceea ce nu e bine, in conditiile in care BMI-ul trebuie sa treaca de 18.5 ;) E mai bine sa slabesti incetinel, iar pe parcurs vezi cum se adapteaza corpul greutatii respective. Iar cand te poti declara multumita, te opresti la o greutate x. Asa-i cel mai bine :)

BUNA :). Eu am scris 45kg pt k imi doresc k sa ajung la formele care le aveam ; acum nu imi doresc sa fac o obsesie din asta ,daca arat bine la 50 de kg ma opres la 50 .Incec sa tin cont si de varsata mea . Pe vremea cand cantaream 45kg (acum 2 ani) aveam varsa de 24 ani . ............. adevarul e k pe vremea aceea facema si mult sport jogging dimineata si seara cel putin o jumatate de ora

UluceanuAnaMaria 25 mai 2010 10:29:48

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de yany (Post 199539)
[


BUNA :). Eu am scris 45kg pt k imi doresc k sa ajung la formele care le aveam ; acum nu imi doresc sa fac o obsesie din asta ,daca arat bine la 50 de kg ma opres la 50 .Incec sa tin cont si de varsata mea . Pe vremea cand cantaream 45kg (acum 2 ani) aveam varsa de 24 ani . ............. adevarul e k pe vremea aceea facema si mult sport jogging dimineata si seara cel putin o jumatate de ora

Da, ai dreptate, si varsta e un factor important cand vine vorba de greutatea ideala :) Dar , totusi , iti propun sa iti alegi greutatea la care vrei sa ramai pe parcursul procesului de slabire. Altfel , te poti trezi cu cine stie ce probleme de sanatate, in drumul tau spre o greutate prea mica :-s Si nu vrem asta :)

ghindocelu 25 mai 2010 11:00:19

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
neatza

De azi mi-am propis sa fac cate 30 min tea-bo si 30 min alergat.
Sper ca asa sa ies din fza de platou.

UluceanuAnaMaria 25 mai 2010 11:26:06

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de ghindocelu (Post 199596)
neatza

De azi mi-am propis sa fac cate 30 min tea-bo si 30 min alergat.
Sper ca asa sa ies din fza de platou.

Felicitari! :) Daca reusesti sa te si tii de plan (si de ce nu ai reusi?) cu siguranta o sa depasesti faza asta e stagnare :)

sunshine 25 mai 2010 15:31:56

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de UluceanuAnaMaria (Post 199462)
Felicitari! [*70*][*70*][*floare-tie*]

mc, am dat jos doar 200 gr:( desi acum 3 sapt aveam 56.4, si am facut eu ce-am facut ca ajunsei iar la 57.3.
poate luni vad si eu un 56.9 :D

ghindocelu 25 mai 2010 15:41:17

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de UluceanuAnaMaria (Post 199620)
Felicitari! :) Daca reusesti sa te si tii de plan (si de ce nu ai reusi?) cu siguranta o sa depasesti faza asta e stagnare :)

Multumesc Sper sa reusesc sa alerg mi-e greu prima data ca dupaia ma obisnuesc si cred ca cel mai bine e dimineata. Astazi am alrgat doar 15 min prin jurul casei dar maine ma duc pe camp.

Odette 25 mai 2010 15:54:07

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
pff... ok fetelor...am 20 de ani locuiesc in italia impreuna cu iubitul...am 60 de kg fi...acum un an jumate aveam 52 si vreau sa ajung la 50 de kg pana pe1 iulie...:"> am emotii incepand de azi merg pe dieta cu supa de varza... destul de drastica timp de 2 sapt dupa o schimb cu ceva mai lejer...oricum ideea e sa dau jos aSTEA 10 KG. nu ma mai suport sunt oribila.Multumesc llui Dumnezeu nu am burtika in schimb am niste coapse si niste fese destul de rotunde...plus un rand gros gros....nu se ai poate continua asa...e momentul sa fac o schimbare;)
sper sa primesc cateva incurajari

Anca77yvb 25 mai 2010 15:57:20

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
dieta cu varza? ar trebui totusi sa cauti cate ceva pe site despre aceasta dieta....... sunt sigura ca toate fetele te vor critica si iti vor impartasi experientele lor ...... cauta totusi alta dieta, aici ai de unde alege mult mai sanatoase......

lavydor 25 mai 2010 16:07:49

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de Odette (Post 199926)
pff... ok fetelor...am 20 de ani locuiesc in italia impreuna cu iubitul...am 60 de kg fi...acum un an jumate aveam 52 si vreau sa ajung la 50 de kg pana pe1 iulie...:"> am emotii incepand de azi merg pe dieta cu supa de varza... destul de drastica timp de 2 sapt dupa o schimb cu ceva mai lejer...oricum ideea e sa dau jos aSTEA 10 KG. nu ma mai suport sunt oribila.Multumesc llui Dumnezeu nu am burtika in schimb am niste coapse si niste fese destul de rotunde...plus un rand gros gros....nu se ai poate continua asa...e momentul sa fac o schimbare;)
sper sa primesc cateva incurajari

Buna Odette! Usooooor...desi iti inteleg disperarea ce ne-a incercat poate pe multe la un moment dat. Dieta cu varza e un mit ca multe altele...nu iti face nici un serviciu, daca vrei sa te mentii la acele 50 de kg si nu sa te loveasca efectul yo-yo. Iti vor spune slabutele cu vechime cum sta mai bine treaba cu slabitul si mentinerea dar pentru inceput te pot sfatui ce m-au sfatuit si pe mine ele: 3 mese si 2 gustari obligatoriu pe zi, asta DACA vrei sa slabesti. Gasesti aici o groaza de diete , poti alege care ti se potriveste sau poti manca personalizat dar sa nu scazi sub 1000-1200 de kcalorii pe zi!Asteapta raspunsuri la intrebarile tale si nu te pripi cu infometari si alte diete fulger!:)

LicuriciColorat 25 mai 2010 17:26:49

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de Odette (Post 199926)
pff... ok fetelor...am 20 de ani locuiesc in italia impreuna cu iubitul...am 60 de kg fi...acum un an jumate aveam 52 si vreau sa ajung la 50 de kg pana pe1 iulie...:"> am emotii incepand de azi merg pe dieta cu supa de varza... destul de drastica timp de 2 sapt dupa o schimb cu ceva mai lejer...oricum ideea e sa dau jos aSTEA 10 KG. nu ma mai suport sunt oribila.Multumesc llui Dumnezeu nu am burtika in schimb am niste coapse si niste fese destul de rotunde...plus un rand gros gros....nu se ai poate continua asa...e momentul sa fac o schimbare;)
sper sa primesc cateva incurajari


buna si bine ai venit
dieta cu varza,cat o sa te tina?5 zile maxim?apoi nu vei mai suporta gustul si vei mancaa tot ce iti pica in fata,efectul?inapoi kg la fel de repede+altele cadou
e decizia ta,dar avand in vedere dieta,vei fii slaba,oki sa zicem ca rezisti,dar vei fii o slaba uratica,plina de vergeturi,piele lasata,10kg dintr-o data?....vei avea un organism la pamant,lipsa de vitamine si tot ce are nevoie corpul fiind 'biciuit',sa nu te miri daca ai ameteli
eu iti zic sincer,o dieta sanatoasa,adica legume,fructe,carnita la gratar/cuptor,lactate si cereale,fara prajeli,dulciuri si prostioare,vei slabii frumos,in timp ce-i drept,dar fara efecte adverse.neaprat 3mese si 3 gustari pe zi,si sport,neaparat sport
eu ti-as zice sa te mai gandesti
sanatatea e pe primul loc,ce vrei tu e infometare,iar infometarea ceva bun nu aduce:)

Red_Rose 25 mai 2010 17:49:36

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Am mai facut eu asa o prostioara,am mincat cu o zi inainte cit nu ma puteam rasufla ca a doua zi sa incep dieta cu varza si mi s-a scarbit de ea peste 2 zile.
Bine ca m-am trezit la realitate si am inceput a minca sanatos,am slabit greu dar in schimb ma mentin de citeva luni ,la mentinere mincind mult as spune,de ar fi asa mentinerea pe viata as fi multumita pt ca mananc pe rassaturate daca sincer.Sportul m-a ajutat cred ca la asa mentinere,cred ca fara el mincind atita m-as fi ingrasat.Eu acum sa ma apuc mai serios,sa pap iar in jur de 1000-1100 calorii as slabit cred ca,,ca eu acum pap in jur de 1300 sau mai mult chiar.Pur si simplu mi-e cam greu sa ma iau in maini odata mai serios :)

angelika516 25 mai 2010 19:58:01

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
sal slabutelor, am zis sa ma alatur si eu voua , am 51 kg sunt cam mica de statura cam 160cm dar vreau sa slabesc macar inca vreo 6 kg, si miam propus mai demult da o cam iau razna cu mincarurile preferate. mam apucat de aerobic si tin dieta cu cereala acuma si o s vad ce iasa.

Adella 25 mai 2010 20:06:43

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de angelika516 (Post 200185)
sal slabutelor, am zis sa ma alatur si eu voua , am 51 kg sunt cam mica de statura cam 160cm dar vreau sa slabesc macar inca vreo 6 kg, si miam propus mai demult da o cam iau razna cu mincarurile preferate. mam apucat de aerobic si tin dieta cu cereala acuma si o s vad ce iasa.

Buna Angelica si bine ai venit alaturi de noi:)!
In prmul rand ti-am calculat BMI-ul sau IMC-ul si la greutatea pe care ti-o doresti ajunge la 17.6 ..ceea ce inseamna subponderalitate...deci telul tau e din start nesanatos ..daca vrei sa mai slabesti eu te sfatuiesc sa faci sport si sa nu dai jos sub 48 kg:)..trebuie sa fii sanatoasa inainte de toate:)
Completeaza te rog toate datele la Preferinte-Editeaza detaliile mele:)
Te asteptam alaturi de noi cu meniul si activitatea fizica:)
Iti doresc mut succes si nu uita: "Sanatatea e mai importanta inainte de toate!"

UluceanuAnaMaria 25 mai 2010 20:29:34

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Fetelor, am si eu o intrebare. Cina cam cate calorii ar trebui sa aiba, pentru ca azi am mancat putinel mai mult la cina si ma ingrijorez sa nu fi abuzat :-s

LicuriciColorat 25 mai 2010 20:32:29

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de UluceanuAnaMaria (Post 200231)
Fetelor, am si eu o intrebare. Cina cam cate calorii ar trebui sa aiba, pentru ca azi am mancat putinel mai mult la cina si ma ingrijorez sa nu fi abuzat :-s


uu si eu am facut aceiasi prostie ca tine,am papat cam mult la cina:-s,dar asta e
poi depinde de cate calorii papi tu zilnic,o sa iti rasp fetele care numara caloriile
eu ma bazez asa:md cel mai caloric,apoi pranzu si cina cea mai slaba,adica mai usurica asa:D

UluceanuAnaMaria 25 mai 2010 20:34:35

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de LicuriciColorat (Post 200241)
uu si eu am facut aceiasi prostie ca tine,am papat cam mult la cina:-s,dar asta e
poi depinde de cate calorii papi tu zilnic,o sa iti rasp fetele care numara caloriile
eu ma bazez asa:md cel mai caloric,apoi pranzu si cina cea mai slaba,adica mai usurica asa:D

Pai cam asa e si ideal, mai ales micul dejun. La mine, azi a fost exact invers. Au fost din ce in ce mai calorice cu trecerea zilei :)) Uffff, maine ma fac cuminte!

Slabuta 25 mai 2010 20:39:02

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de UluceanuAnaMaria (Post 200231)
Fetelor, am si eu o intrebare. Cina cam cate calorii ar trebui sa aiba, pentru ca azi am mancat putinel mai mult la cina si ma ingrijorez sa nu fi abuzat :-s

Cam ~20% din totalul de calorii pe acea zi. :)

UluceanuAnaMaria 25 mai 2010 20:56:55

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 200247)


Cam ~20% din totalul de calorii pe acea zi. :)

Multumesc frumos :) Asta inseamna ca am depasit cam urat :))

lavydor 25 mai 2010 20:58:32

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Slabuta, daca am mancat prea putine calorii decat normal dintr-o socoteala din ochi gresita, mai pot repara seara cu ceva?

Slabuta 25 mai 2010 21:09:37

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de lavydor (Post 200266)
Slabuta, daca am mancat prea putine calorii decat normal dintr-o socoteala din ochi gresita, mai pot repara seara cu ceva?

Cu cat ai estimat gresit?

lavydor 25 mai 2010 21:14:09

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 200271)


Cu cat ai estimat gresit?

Incerc sa renunt la cantar si am mancat asa:
M:D.
100 gr iaurt dietetic - 50 kcal
3 lingurile ovaz (15 gr)
o mini banana (un 50 gr)
Gustare:
o nectarina cat o pruna (cam 40 kcal ca am cantarit din ladita asta si toate sunt la fel)
Pranz:
100 gr ficatei fierti (maxxxim...probabil ca nici 100)
legume pe gratar , dovlecei si vinete sa fi avut max 60 kcal
putin mar (ca mi se pare fainos 100 gr)
Cina:
120 gr mozzarela (e un bulgare cam 200 kcal)
un pahar mic (nu sonda) de iaurt dietetic
putin mar la 1 ora si ceva si cam 30 gr morcov crud
Pare sa nu fie nici 1000 kcal

Slabuta 25 mai 2010 21:15:13

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Mai poti bea un pahar cu lapte caldut inainte de somnic :)

lavydor 25 mai 2010 21:54:33

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 200276)
Mai poti bea un pahar cu lapte caldut inainte de somnic :)

Multumesc foarte mult! (Stiu ca esti solicitata in sfaturi):)

dod 25 mai 2010 23:27:00

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Eu am 59 kg si am 1,73. Desi este o greutate normala pt inaltimea mea as vrea sa ajung inapoi la 54 de kg cand nu aveam burtica si nici celulita ... urmez o dieta sanatoasa dupa parerea mea in care sunt excluse total fainoasele, prajelile si zaharul( moderat in cazul meu pt ca nu pot trai fara ceva dulce cat de putin) si nu exagerez cu mancatul ; ca si sport fac tae bo in fiecare seara in jur de 1 h si 30 min, dansez 20 min si cateodata dupa timp practic jogging in jur de 20 min dimineata. Sunt destul de multumita deoarece in 2 zile am reusit sa dau 1-2 cm din talie. Va sfatuiesc sa incercati si d-voastra deoarece nu este o dieta atat de restrictiva, din contra foarte benefica pt sanatate.

Adya 26 mai 2010 08:25:33

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Dod, modul tau de viata pare intr-adevar ideal! voi incerca si eu sa fac mai mult sport, caci la stil de mancat vad ca semanam ;)
succes in continuare la dat jos centimetri!:)

ghindocelu 26 mai 2010 08:49:29

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
neatza fetelor

La mine astazi ploua, cu ce pot inlucui 30 min de alergat?
Poate niste gimnastica?
EU mai fac si 30min tae-bo.

Va multumesc

lavydor 26 mai 2010 08:57:35

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de ghindocelu (Post 200539)
neatza fetelor

La mine astazi ploua, cu ce pot inlucui 30 min de alergat?
Poate niste gimnastica?
EU mai fac si 30min tae-bo.

Va multumesc

30-50 min tae-bo fac si eu in fiecare dimineata si daca chiar NU am chef ma sui pe bicicleta si plec in oras!:-*


Ora este GMT +2. Ora este acum 22:33:50.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO