forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Arhiva subiecte - Am intre 50 kg si 60 kg (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=430)
-   -   Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=3732)

ghindocelu 25 aug 2010 09:43:44

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de Anycyk90 (Post 301621)
Da,din pacate...In rest cum te simti?ti-ai mai revenit pe planul sanatatii?ai reluat razboiul contra kg?:-> >:D<


Da acum sunt ca nou si cu kg ma lupt de luni de cand m-am suit pe cantar si am vazut 53 si am zis ca nu se poate asa ceva.
Cred ca sambata imi voi cumpara bici si dupaia voi iesi in fiecare zi cel putin o ora daca nu ploua.
Trebe sa devin o slabuta ca sa-l pot determina si pe sotul meu sa slabeasca :D

Anycyk90 25 aug 2010 09:46:00

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Si eu am dat-o in bara...dar azi m-am cantarit si am vazut -1kg:X sper sa scap si de celalalt pe care l-am pus si apoi cu sport sa-mi modelez corpul:X Si mie mi-ar placea sa merg cu bici da eu nu am si nici n-am unde s-o tin k dak plec la faculta...Dar atunci m-as apuca de Tai chi quan apoi sa vad ce va iesi...:D

blonditza 25 aug 2010 10:03:54

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
salutare gagici
any, am gresit la inregistrare localitatea, sunt din baia mare.voi modifica greseala cu localitatea
-am vrut sa va spun sa nu abuzati de ceaiul verde pentru ca daca il consumati in cantitate mai mare o perioada buna de timp, riscati sa deveniti dependente de el in sensul ca odata ce renuntati la el, va constipati....si fara el, cu greu va veti revenii la un tranzit normal

Anycyk90 25 aug 2010 10:30:21

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Nu-i nicio problema:P...nu am sesizat constipatie odata cu renuntarea la ceaiul verde,dar intr-adevar nu am mers atat de des la baie ca atunci:P

IxXi28 25 aug 2010 10:45:20

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de ghindocelu (Post 301582)
Da klar numa ca trebe sa mai stau umpic ca la noi nu ai vioie sa faci galagie pana la 10
Acum imi beau cafeaua si apoi pun o masima de haine( la noi masinile de spalat si de uscat se tin la subsol :( si la parter se aude cand speli numa ca eu stau exact deasupra camerei de spalat si pot sa le bag mai repede ca la aud doar eu )ca aia nu face galagie doar cand le stoarce:D
Sper sa nu amendeze astia de aici

Se vede unde exista educatie. La noi ioc. Imi doresc sa plec si eu din tara cand o sa dau la facultate...:)

IxXi28 25 aug 2010 10:46:59

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
A...si am revenit la fostele mele kg...chiar cu 100 g mai putin :)) iiip. ;;) Acum am 57.1 :-"

Anycyk90 25 aug 2010 10:58:19

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Felicitari...chiar si 100 g conteaza:D

Oana16 25 aug 2010 11:38:04

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Fetelor eu azi nu mai am timp de sport ,ca sunt in renovare :-s,o sa mananc mai putin sa nu pun, la 1 o salata ,pe la 3 o piersica,si dupa ce vin de la dentist iaurt 0,1%grasime[pe la 5-6]..

alinush Vl 25 aug 2010 11:44:34

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
buna fetelor!!am venit si eu in vizita pe aici:)
Ce mai faceti??
va pup:-*

Anycyk90 25 aug 2010 11:45:42

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de Oana16 (Post 301792)
Fetelor eu azi nu mai am timp de sport ,ca sunt in renovare :-s,o sa mananc mai putin sa nu pun, la 1 o salata ,pe la 3 o piersica,si dupa ce vin de la dentist iaurt 0,1%grasime[pe la 5-6]..

Spor la renovat:P

Anycyk90 25 aug 2010 11:46:32

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de alinush Vl (Post 301801)
buna fetelor!!am venit si eu in vizita pe aici:)
Ce mai faceti??
va pup:-*

Ciao,eu sunt la serivici...noroc k mai am acces si la net si pot scrie:P Te-ai decis in legatura cu dieta&sportu?

Aliy nico 25 aug 2010 11:47:50

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
neata slabutelor..ca la mine inca mai e dimineata:) de astazi ma rezum la mancat sanatos si sport..nu-s facuta pentru diete. am crezut ca e usor sa tin disociata 3+3 dar la zilele de vegetale am avut dureri de cap si nu m-am simtit deloc bine asa ca renunt la ea daca nu ma face sa ma simt bine. peste starea de foame eram in stare sa trec, dar peste cea de rau nu :( imi pare rau ca nu am rezistat dietei, dar simteam ca nu face bine corpului meu

alinush Vl 25 aug 2010 11:48:04

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de IxXi28 (Post 301720)
A...si am revenit la fostele mele kg...chiar cu 100 g mai putin :)) iiip. ;;) Acum am 57.1 :-"

felicitari>:D<conteaza si atat sa sti:)

alinush Vl 25 aug 2010 11:49:46

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de Aliy nico (Post 301807)
neata slabutelor..ca la mine inca mai e dimineata:) de astazi ma rezum la mancat sanatos si sport..nu-s facuta pentru diete. am crezut ca e usor sa tin disociata 3+3 dar la zilele de vegetale am avut dureri de cap si nu m-am simtit deloc bine asa ca renunt la ea daca nu ma face sa ma simt bine. peste starea de foame eram in stare sa trec, dar peste cea de rau nu :( imi pare rau ca nu am rezistat dietei, dar simteam ca nu face bine corpului meu

buna nico!!!eu zic ca mancatul sanatos este cel mai bun!>:D<
iti doresc succes:-*:-*

alinush Vl 25 aug 2010 11:52:16

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de Anycyk90 (Post 301806)
Ciao,eu sunt la serivici...noroc k mai am acces si la net si pot scrie:P Te-ai decis in legatura cu dieta&sportu?

buna!!!pai am ales sa mananc sanatos si cred ca este cea mai buna varianta>:D<>:D<succes la servici:-*

Aliy nico 25 aug 2010 11:53:39

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de alinush Vl (Post 301813)
buna nico!!!eu zic ca mancatul sanatos este cel mai bun!>:D<
iti doresc succes:-*:-*

multumesc. eu vroiam rezultate rapide, dar cum ai spus si tu mancatul sanatos e cea mai buna varianta :)

Anycyk90 25 aug 2010 11:54:48

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de alinush Vl (Post 301816)
buna!!!pai am ales sa mananc sanatos si cred ca este cea mai buna varianta>:D<>:D<succes la servici:-*

Mersi:-*>:D<

alinush Vl 25 aug 2010 11:55:04

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de Aliy nico (Post 301819)
multumesc. eu vroiam rezultate rapide, dar cum ai spus si tu mancatul sanatos e cea mai buna varianta :)

asa este:)si in plus nu va aparea efectul yo-yo>:D<>:D<

Anycyk90 25 aug 2010 11:57:27

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de Aliy nico (Post 301819)
multumesc. eu vroiam rezultate rapide, dar cum ai spus si tu mancatul sanatos e cea mai buna varianta :)

Neatza...nici eu nu am reusit s-o tin.Nu mi-a fost rau doar k abia asteptam sa treaca alea 3 zile sa mananc altceva+dupa ce mancam prima zi din acel aliment ma gandeam cu groaza k mai urmeaza 2 zile pana sa schimb tipul de aliment.Mie nu-mi place.Bine...sincer incerc si eu sa nu incurc de acum incolo prea mult alimentele,,,sa fac un fel de disociat pe mese...sau combinatii bune:)

Oana16 25 aug 2010 12:04:56

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de Anycyk90 (Post 301803)

Spor la renovat:P

Uff da...ca m`am saturat de praf x-(

Aliy nico 25 aug 2010 12:10:00

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de Anycyk90 (Post 301825)

Neatza...nici eu nu am reusit s-o tin.Nu mi-a fost rau doar k abia asteptam sa treaca alea 3 zile sa mananc altceva+dupa ce mancam prima zi din acel aliment ma gandeam cu groaza k mai urmeaza 2 zile pana sa schimb tipul de aliment.Mie nu-mi place.Bine...sincer incerc si eu sa nu incurc de acum incolo prea mult alimentele,,,sa fac un fel de disociat pe mese...sau combinatii bune:)

acum sper sa nu pun la loc ce am reusit sa dau jos..ca dadusem jos aproape un kg si nu il vreau la loc :D

Anycyk90 25 aug 2010 12:13:05

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Te cred...pai si asa faci cat de cat miscare...nu exagerat,dar makr nu stai intr-un loc:P

Anycyk90 25 aug 2010 12:14:07

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Te cred...Atunci knd am tinut-o am scapat si eu de vreo 2 kg dar cred k era doar curatarea colonului si apa...:-??

blonditza 25 aug 2010 13:55:04

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
m-am cantarit acuma si am scapat de 300 de grame....tot e ceva nu? sper sa nu se depuna din nou

Anycyk90 25 aug 2010 13:56:34

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
DA,DA!Tine-o tot asa!Felicitari pt kg slabite!>:D<

anymaryia 25 aug 2010 18:08:57

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
hey fetelor...cum o mai duceti?sa va zik ce am mancat eu azi
dimineata la ora 7:30:jumatate de mar
10:30:o o inghetata de la betty:((in rest nimik
sunt suparata k sunt la dieta si nu am papat cum trebuie:-scredeti k nu voi mai slabi dak am mancat asa?:-s

Anycyk90 25 aug 2010 18:30:13

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Acuma oricum fapta e consumata,incearca totusi maine sa incepi cu dreptu.Faptul k ai consumat inghetata nu inseamna k nu poti papa altceva dupa k asa iti sochezi organismul.Ce dieta tii?>:D<

sunshine 25 aug 2010 18:42:51

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de anymaryia (Post 302183)
hey fetelor...cum o mai duceti?sa va zik ce am mancat eu azi
dimineata la ora 7:30:jumatate de mar
10:30:o o inghetata de la betty:((in rest nimik
sunt suparata k sunt la dieta si nu am papat cum trebuie:-scredeti k nu voi mai slabi dak am mancat asa?:-s

Maria numai atat:-o:-oAi mancat f putin. Ce sa intamplat? Ti e rau si n ai putut sa mananci, sau asta e dieta ta?:-s
Nu e biine, trebuie sa ai 3 mese, deci MESE, nu jumatate de mar!!!

anymaryia 25 aug 2010 18:48:43

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
stiu ,dar nu am avut timp sa pap mai mult k a trebuit sa plec prin oras...de asta am si mancat inghetata aia k am mers in oras cu fratele meu venit din italia si mi-a dat o inghetata si nu am putut sa-l refuz :-/imi revin eu,si lunia trecuta am mancat inghetata si inka mai multa....in rest nu am mancat nik dulce:-/eu tin o dieta personalizata ,adevarul e k pap in jur de 500 de calorii pe zi.....mi-am socotit azi caloriile si nu am depasit 400:Doare nu imi va dauna inghetata...tin sa mentinonez k azi am umblat destul de mult..de la 8 pana la 18:30:-/sper sa mai slabesc vreo 3 kg pana pe 13 septembrie:D

Anycyk90 25 aug 2010 19:03:25

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
500 de calorii/zi e f putin...fetele din comunitate nu vor fi de acord,cum nici eu nu prea sunt....in ce consta dieta personalizata?

sunshine 25 aug 2010 19:40:30

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de anymaryia (Post 302243)
stiu ,dar nu am avut timp sa pap mai mult k a trebuit sa plec prin oras...de asta am si mancat inghetata aia k am mers in oras cu fratele meu venit din italia si mi-a dat o inghetata si nu am putut sa-l refuz :-/imi revin eu,si lunia trecuta am mancat inghetata si inka mai multa....in rest nu am mancat nik dulce:-/eu tin o dieta personalizata ,adevarul e k pap in jur de 500 de calorii pe zi.....mi-am socotit azi caloriile si nu am depasit 400:Doare nu imi va dauna inghetata...tin sa mentinonez k azi am umblat destul de mult..de la 8 pana la 18:30:-/sper sa mai slabesc vreo 3 kg pana pe 13 septembrie:D

Maria in ritmul asta vei avea mari probleme de sanatate ... cieste Alimentatia cu prea putine calorii - Slabute.ro

mvthebest 25 aug 2010 19:59:40

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de anymaryia (Post 302243)
stiu ,dar nu am avut timp sa pap mai mult k a trebuit sa plec prin oras...de asta am si mancat inghetata aia k am mers in oras cu fratele meu venit din italia si mi-a dat o inghetata si nu am putut sa-l refuz :-/imi revin eu,si lunia trecuta am mancat inghetata si inka mai multa....in rest nu am mancat nik dulce:-/eu tin o dieta personalizata ,adevarul e k pap in jur de 500 de calorii pe zi.....mi-am socotit azi caloriile si nu am depasit 400:Doare nu imi va dauna inghetata...tin sa mentinonez k azi am umblat destul de mult..de la 8 pana la 18:30:-/sper sa mai slabesc vreo 3 kg pana pe 13 septembrie:D

Cum adica daca ai trecut:-o:-o of ce inconstienta esti,te joci cu organismul tau.
Vrei sa mergi pe strada si sa lesini pentru ca iti infometezi organismul. Vrei sa planga oamenii dupa tine.
Asta e dieta:(.
Mananca minim 1000kcal. In comunitatea aceasta invatam sa mancam sanatos nu sa ne infometam si sa ajungem pe la spital.
Cand ve-i stagna cate calorii ve-i manca 200 de kcal?!!! Adica 2mere si atata.
Esti constienta la ce rist te expui?! :(

Slabuta 25 aug 2010 20:00:02

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de anymaryia (Post 302183)
hey fetelor...cum o mai duceti?sa va zik ce am mancat eu azi
dimineata la ora 7:30:jumatate de mar
10:30:o o inghetata de la betty:((in rest nimik
sunt suparata k sunt la dieta si nu am papat cum trebuie:-scredeti k nu voi mai slabi dak am mancat asa?:-s

Citat:

Anterior postat de anymaryia (Post 302243)
stiu ,dar nu am avut timp sa pap mai mult k a trebuit sa plec prin oras...de asta am si mancat inghetata aia k am mers in oras cu fratele meu venit din italia si mi-a dat o inghetata si nu am putut sa-l refuz :-/imi revin eu,si lunia trecuta am mancat inghetata si inka mai multa....in rest nu am mancat nik dulce:-/eu tin o dieta personalizata ,adevarul e k pap in jur de 500 de calorii pe zi.....mi-am socotit azi caloriile si nu am depasit 400:Doare nu imi va dauna inghetata...tin sa mentinonez k azi am umblat destul de mult..de la 8 pana la 18:30:-/sper sa mai slabesc vreo 3 kg pana pe 13 septembrie:D

Maria nu imi vine sa cred ca aceste mesaje sunt scrise de o fata care are 16 ani, iti spun sincer am impresia ca unele dintre voi sunteti copii, care nu inteleg deloc cat de importanta este sanatatea.

Aveti impresia ca va jucati in nisip, acum pe bune?!

Vreti sa ajungeti in spital si sa nu va mai poata salva nici medicii?

Mai intelegeam daca nu aveati acces la informatii (cum era pe vremea mea), dar asa, toate fetele iti spun ca nu este sanatos, am scris zeci de articole despre infometare si am senzatia ca nu va place viata:-s

Tu iti dai seama cat de aberanta este intrebarea ta daca o inghetata o sa te ingrase, daca in rest ai mancat de 400 kcal?! Cand metabolismul tau este de minim 1100 kcal, metabolismul insemnand VIATA TA, INIMA TA, RESPIRATIA TA, vrei sa cazi pe strada si sa nu mai traiesti?

Eu chiar nu va inteleg :-o

Slabutelor le pasa mai mult de viata si sanatatea ta, decat tie, asta sigur ar trebui sa te puna pe ganduri.

Paula001 25 aug 2010 20:00:30

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Anymaryia sunt 100%de acord cu Sunshine [*interzis*] e periculos sa consumi numai 400 de calorii pe zi din care ai mai epuezat prin mers!!!Eu cred ca tu nu intelegi un lucru ca daca chiar vei slabi aceste 3kg nici nu vei observa cind se vor intoarce la marirea caloriilor pe zi!!!Mai bine incearca o alimentatie sanatoasa vei slabi mai incet dar sigur!!![*super*]

andra_aly 25 aug 2010 20:11:09

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de Anycyk90 (Post 302256)
500 de calorii/zi e f putin...fetele din comunitate nu vor fi de acord,cum nici eu nu prea sunt....in ce consta dieta personalizata?

Fra nici o suparare ana...dar nu e vorba ca suntem noi de acord sau nu...:-s aici e vorba de sanatate...am observat ca multe fete tin mai mult la silueta ca la sanatate. s asta nu e bine... :-s:-o
Cum adica sa mananci numai atat? pai acum dupa ce a trecut ziua zici ca sti ca ai facut rau...dar daca sti ca nu e de bine, atunci pune mana si papa. noi nu te putem ajuta mai mult...decat cu un sprijin si sa iti zicem ca nu faci bine, sa te certam..sa fim cu ochii pe tine. dar pana la urma, totul depinde numai de tine.
asa ca gandeste-te bine daca e corect ceea ce faci.
iti zic si tie cum i-am zis si anycyk90... slabuta si sanatoasa sau slaba si bolnava? i-a gandeste-te bine la chestia asta si citeste bine ce ti-au spus fetele.
si acum ca tot a venit vorba... sa ii mai zic si la anycyk90 ceva... si la restul fetelor care nu mananca cum ar trebui.
va rog frumos puneti sanatatea pe primul loc. ca silueta in timp o sa conteze mai putin... acum sunteti tinere si nu intelegeti. dar poate mai tarziu o sa va da-ti seama.
si va mai rog ceva, inainte sa dati sfaturi altor slabute cum si ce trebuie sa manance, v-as ruga sa va intrebati daca voi mancati cum trebuie. :-s
nu o luati ca pe o cearta, nu va fac morala...doar va recomand sa fiti mai atente:) Sanatatea e pe primul loc!!!!!!!!!!!!

andra_aly 25 aug 2010 20:17:53

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Si inca ceva... am vazut ca multe zic ca vor sa manance sanatos...dar nu reusesc. NU EXISTA NU POT!!!
INVATATI DIN EXPERIENTELE SLABUTELOR si luati in considerare sfaturile lor. nu spuneti multumesc. nu trebuie sa multumiti, ci sa puneti in aplicare. de aia suntem aici, sa ne ajutam una pe alta:)
>:D<

anymaryia 25 aug 2010 20:37:41

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
multumesc fetelor pt sfaturi!voi incerca de maine sa pap mai mult:Dproblema la mn e k dak mananc ceva nesanotos,cum ar fi o inghetata in timpul dietei ma simt ffff naspa..ma mustra constiinta:-/si de aceea numai vreau sa pap nimik:-/dar maine voi papa deoarece mai am inka 2 sapt si ceva de dieta apoi trebuie sa trec la mentinere si atunci va trebui sa cresc numarul de calorii si nu vreau de la 400-500 sa ajung dintr-o data la 1.100 cal.as vrea sa va mai intreb ceva:cat sport sa fac la mentinere..k la dieta fac peste o h/zi am facut chiar si 2:D:x

anqutz 25 aug 2010 20:50:20

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de anymaryia (Post 302183)
hey fetelor...cum o mai duceti?sa va zik ce am mancat eu azi
dimineata la ora 7:30:jumatate de mar
10:30:o o inghetata de la betty:((in rest nimik
sunt suparata k sunt la dieta si nu am papat cum trebuie:-scredeti k nu voi mai slabi dak am mancat asa?:-s

Ba vei slabi si vei ajunge si la perfuzii si cu mari carente in organism. Sper sa ca nu-ti doresti asta. Creste treptat nr de kcal si mananca 1000-1100 de kcal/zi cat esti la dieta.

Din cate vad ai si sub 18 ani, organismul nu este complet dezvoltat. La varsta asta nu se tin cure, iti dai peste cap organismul si te condamni la diete pe viata. Acum trebuie sa mananci sanatos si sa faci sport. Sa iti schimbi stilul de viata. Vei slabi mai incet, dar sigur.

Depinde ce sport faci. Daca mergi pe role e ok si mai mult, daca faci tae-bo, aerobic sau alte sporturi, e suficienta si o ora pe zi, nu in fiecare zi. Nu uita sa faci o zi pe saptamana de pauza.

DrIulia2010 25 aug 2010 21:10:05

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de anymaryia (Post 302183)
hey fetelor...cum o mai duceti?sa va zik ce am mancat eu azi
dimineata la ora 7:30:jumatate de mar
10:30:o o inghetata de la betty:((in rest nimik
sunt suparata k sunt la dieta si nu am papat cum trebuie:-scredeti k nu voi mai slabi dak am mancat asa?:-s

Mama ta,parintii tai ce spun?Locuiesti in casa cu ei,sunt de acord cu alimentatia ta?

anymaryia 25 aug 2010 21:13:40

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
:D cu cat imi spuneti sa cresc nr de calori de maine avand in vedere k pana acum consumam putin:-/sa le cresc in fiecare zi?:)


Ora este GMT +2. Ora este acum 23:02:29.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO