forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Arhiva subiecte - Am intre 50 kg si 60 kg (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=430)
-   -   Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=3732)

oanaalexandra 24 sep 2010 20:48:42

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
O sa termin cutia pe care o mai am la birou si ma apuc de cafea:)
Multumesc

Karmenn 26 sep 2010 22:49:20

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Hello!
Acesta e primul mesaj pe acest forum.
Am 16 ani, 1.63 si 51 de kg. Nu ma consider o persoana " grasa " dar as vrea sa-mi modelez corpul. Cu exercitiile fizice ma descurc, insa as dori sa-mi recomandati o dieta potrivita pentru mine. Nu as vrea sa dau jos mai mult de 4-5 kg. Ma multumesc si cu 3. Problema este liceul. Ajung la 8 acasa si bineinteles ca mananc. De asemenea, am o slabiciune pentru dulciuri si nu mananc foarte sanatos.
M-am decis totusi sa incep o viata sanatoasa, dar am nevoie de ajutorul vostru.

andra_aly 26 sep 2010 22:57:52

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de Karmenn (Post 343627)
Hello!
Acesta e primul mesaj pe acest forum.
Am 16 ani, 1.63 si 51 de kg. Nu ma consider o persoana " grasa " dar as vrea sa-mi modelez corpul. Cu exercitiile fizice ma descurc, insa as dori sa-mi recomandati o dieta potrivita pentru mine. Nu as vrea sa dau jos mai mult de 4-5 kg. Ma multumesc si cu 3. Problema este liceul. Ajung la 8 acasa si bineinteles ca mananc. De asemenea, am o slabiciune pentru dulciuri si nu mananc foarte sanatos.
M-am decis totusi sa incep o viata sanatoasa, dar am nevoie de ajutorul vostru.

Buna Karmenn si bine ai venit printre noi:)
Eu zic ca ai fii prea slaba apoi... :-s la 47 de kg ai ajunge la un imc de 17.7. si nu e ok, ai fi subponderala:-s parerea mea e ca tie iti trebuie mult sport. sportul modeleaza cel mia bine;) mai ales daca papi sa sanatos:)
Daca tii dieta, risti sa slabesti si de nde nu vrei, asa ca de ce sa nu lucrezi la partile cu probleme:D cu ajutorul sportului?;;)
Daca chhiar vrei sa dai ceva jos eu zic ca 2 kg sunt suficiente. iar dieta ideala cred ca ar fi una personalizata adica alimentatie sanatoasa + sport;)de ce nu ne pui o poza cu tine sa te vedem? sunt sigura ca arati bine:)
Nu este chiar asa grav daca papi seara. important e sa ai grija ce si cat papi si mai ales sa nu te pui imediat la patut:-s macar 3 ore trebuie sa treaca de la cina.
Cu sportul zici ca stai bine.. ce sport faci? si cat de des? Mult succes>:D<

Karmenn 27 sep 2010 10:40:38

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Multumesc mult pentru raspunsul rapid. Am pus si o poza mai jos unde se observa ca nu sunt chiar asa de slaba cum vreau. Astazi am mancat la micul dejun 2 oua fierte si am baut un ceai cu lamaie. O sa mananc si un mar la pranz. Problema e ca in intervalul 14.00-20.00 o sa fiu la scoala. O sa incerc sa-mi potolesc foamea cu niste sticks-uri. Apoi ma gandeam sa mananc la cina niste cartofi fierti si putin peste ?! E ok ?

http://img9.imageshack.us/img9/9763/dsc01765ep.jpg

Si am facut si niste exercitii fizice de dimineata. Pai .. toata vara am fost la sala ca sa-mi mai lucrez putin corpul. De asemenea la un interval de 1 luna imi fac timp sa merg sa joc tenis. Incerc sa merg pe jos cam 30-40 minute zilnic pana la scoala, macar cat tine vremea cu mine.
De sambata o sa alerg pe plaja si o sa merg cu bicicleta.
Am hotarat sa scot din alimentatie : paine, dulciurile si sucurile.
E un inceput bun ?

oanaalexandra 27 sep 2010 11:25:27

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Neata fetelor!
Ce faceti?
Eu deja parca ma simt mai usoara cu noua dieta, si incet incet parca incepe sa scada si burtica:)

Slabuta 27 sep 2010 16:00:34

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de Karmenn (Post 343887)
Multumesc mult pentru raspunsul rapid. Am pus si o poza mai jos unde se observa ca nu sunt chiar asa de slaba cum vreau. Astazi am mancat la micul dejun 2 oua fierte si am baut un ceai cu lamaie. O sa mananc si un mar la pranz. Problema e ca in intervalul 14.00-20.00 o sa fiu la scoala. O sa incerc sa-mi potolesc foamea cu niste sticks-uri. Apoi ma gandeam sa mananc la cina niste cartofi fierti si putin peste ?! E ok ?

http://img9.imageshack.us/img9/9763/dsc01765ep.jpg

Si am facut si niste exercitii fizice de dimineata. Pai .. toata vara am fost la sala ca sa-mi mai lucrez putin corpul. De asemenea la un interval de 1 luna imi fac timp sa merg sa joc tenis. Incerc sa merg pe jos cam 30-40 minute zilnic pana la scoala, macar cat tine vremea cu mine.
De sambata o sa alerg pe plaja si o sa merg cu bicicleta.
Am hotarat sa scot din alimentatie : paine, dulciurile si sucurile.
E un inceput bun ?

Buna Karmenn si bine ai venit in comunitatea slabutelor. :)

Am vazut pozisoara cu tine, dar nici nu esti chiar grasuta, foarte frumusica esti. :)

As zice ca problema e in zona burticii, plus aripioare.

Marul, si in general fructele, se mananca la gustari, nu ca mese principale.

La pranz iti poti lua un sandwich, facut acasa, cu paine integrala, sunca, legume, branza.

Sticksurile ingrasa, nu fac parte din alimentatia sanatoasa.

Cartofii fierti se mananca cu legume, niciodata cu carne sau peste.

andra_aly 28 sep 2010 11:25:30

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de Karmenn (Post 343887)
Multumesc mult pentru raspunsul rapid. Am pus si o poza mai jos unde se observa ca nu sunt chiar asa de slaba cum vreau. Astazi am mancat la micul dejun 2 oua fierte si am baut un ceai cu lamaie. O sa mananc si un mar la pranz. Problema e ca in intervalul 14.00-20.00 o sa fiu la scoala. O sa incerc sa-mi potolesc foamea cu niste sticks-uri. Apoi ma gandeam sa mananc la cina niste cartofi fierti si putin peste ?! E ok ?
Si am facut si niste exercitii fizice de dimineata. Pai .. toata vara am fost la sala ca sa-mi mai lucrez putin corpul. De asemenea la un interval de 1 luna imi fac timp sa merg sa joc tenis. Incerc sa merg pe jos cam 30-40 minute zilnic pana la scoala, macar cat tine vremea cu mine.
De sambata o sa alerg pe plaja si o sa merg cu bicicleta.
Am hotarat sa scot din alimentatie : paine, dulciurile si sucurile.
E un inceput bun ?

Tare dulcica esti>:D< Pari mai matura, nu iti dadeam 16 ani:D
Sticksurile nu sunt bune la dieta, mai bine papa un fruct, un morcov...ceva sanatos. si la pranz numai un mar?:-s
Bravo pentru sport:) la ala nu ai limita:) bine, nu trebuie sa faci nici pana lesini:-s
Te mai asteptam cu vesti>:D<
In orice caz, eu zic ca daca ai grija la ce papi si faci mult sport, o sa scapi de aripioare. arati bine. poate in jurul burticii trebuie sa mai lucrezi. dar nu cred ca e cazul sa tiidieta. ca atunci o sa slabesti de peste tot:-s si burtica tot o sa ramana.:(

marinuta 28 sep 2010 11:37:38

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Salutare, mai ieri eram la jurnal pentru slabute 60-70 kg, dar astazi poftim la jurnalul 50-60 kg, draga oana ce dieta tii tu?
ai mentionat ca dai jos din burtica, mai dau si eu dar cu ajutorul abdomenilor+ ca am bnascut acum 1 an si 4 luni. Bafta la slabit si sa ai un cintar cit mai zgircit;;)

oanaalexandra 28 sep 2010 12:59:12

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de marinuta (Post 345313)
Salutare, mai ieri eram la jurnal pentru slabute 60-70 kg, dar astazi poftim la jurnalul 50-60 kg, draga oana ce dieta tii tu?
ai mentionat ca dai jos din burtica, mai dau si eu dar cu ajutorul abdomenilor+ ca am bnascut acum 1 an si 4 luni. Bafta la slabit si sa ai un cintar cit mai zgircit;;)

Dieta south beach. Mi se pare destul de eficeinta pana acum desi o tin doar de cateva zile si se pare ca am mai facut unele greseli, dar parca se cam duc din colacei incet incet

marinuta 29 sep 2010 06:47:14

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Daca nu gresesc la aceasta dieta mai sunt date niste retete demincare toate aceste retete trebuie sa mincam timp de 2 saptamiini? Te rog lamurestema, mersi si pupiciiiiii:x

Slabuta 29 sep 2010 11:18:21

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de marinuta (Post 346358)
Daca nu gresesc la aceasta dieta mai sunt date niste retete demincare toate aceste retete trebuie sa mincam timp de 2 saptamiini? Te rog lamurestema, mersi si pupiciiiiii:x

Pai nu, sunt niste retete din care sa te inspiri, daca nu ai idei de gatit.
Nu este obligatoriu sa le mananci pe toate in cele 2 saptamani. :)

Oana16 29 sep 2010 12:30:14

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Buna fetelor :* ce mai faceti?

N`am mai intrat de mult pe forum,si daca tot sunt aici,sa va zic ce gafe am facut ieri si azi,ieri am mancat 1 corn cu ciocolata,iar azi am mancat 3 covrigi [60g x 3=180g,si 1 corn cu ciocolata,de la o panificatie de la mn din cartier].

Intrebarea mea e urmatoarea,e posibil sa iau proportii daca am mancat ieri si azi cornurile alea si covrigii aia.

Mai pe seara fac 1 ora de aerobic si 20 min bicicleta..

marinuta 29 sep 2010 14:06:31

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
de miine voi incepe dieta scarsdale cred ca nu e alegerea gresita, voi ce spuneti?
;)

oanaalexandra 30 sep 2010 09:09:00

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de marinuta (Post 346896)
de miine voi incepe dieta scarsdale cred ca nu e alegerea gresita, voi ce spuneti?
;)

Eu zic sa incepi dieta care crezi tu ca ti se potriveste. Daca te uiti pe forum o sa gasesti cate un grup de slabute care tine si scarsdale si south beach toate fazele si multe alte diete. Poti sa citesti despre rezultatele fiecarei slabute si tot felul de retete si asa poti sa te inspiri.
Multa bafta !

andra_aly 30 sep 2010 09:21:29

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de Oana16 (Post 346779)
Buna fetelor :* ce mai faceti?

N`am mai intrat de mult pe forum,si daca tot sunt aici,sa va zic ce gafe am facut ieri si azi,ieri am mancat 1 corn cu ciocolata,iar azi am mancat 3 covrigi [60g x 3=180g,si 1 corn cu ciocolata,de la o panificatie de la mn din cartier].

Intrebarea mea e urmatoarea,e posibil sa iau proportii daca am mancat ieri si azi cornurile alea si covrigii aia.

Mai pe seara fac 1 ora de aerobic si 20 min bicicleta..

Buna Oana:) nu te-am mai vazut de ceva vreme pe aici:( am crezut ca ni te-a furat cineva? in rest ai fost cumintica?;;) daca ai papat sanatos in afara de cornurile si covrigii aa, atunci nu ai de ce sa iti faci griji;)
sa ai spor la sport! in rest, cum merge treaba? ce mai papi?:D

creata18 30 sep 2010 10:52:53

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
buna Slabuta.sunt nou venita pe site.ieri am devenit membra a comunitatii voastre si vreau sa stiu cum schimb tipul activitatii,deoarece arata "sedentare"si nu e deloc asa.fac sala de 4 ori pe sapatamana cate 2 ore.am 58 de kg si vreau sa ajung la 52.cate calorii am voie sa consum?astept raspunsul tau.mersi mult.succes tuturor:-*

andra_aly 30 sep 2010 11:30:34

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de creata18 (Post 347882)
buna Slabuta.sunt nou venita pe site.ieri am devenit membra a comunitatii voastre si vreau sa stiu cum schimb tipul activitatii,deoarece arata "sedentare"si nu e deloc asa.fac sala de 4 ori pe sapatamana cate 2 ore.am 58 de kg si vreau sa ajung la 52.cate calorii am voie sa consum?astept raspunsul tau.mersi mult.succes tuturor:-*

Buna si bine ai venit:)
Pai te duci aici: Despre slabuta: creata18
si la nivel de activitate fizica, unde scrie sedentar, apesi pe creionasul ala si modifici:)
Bravo pentru sport? cu dieta cum stai?:) mult succes! asteptam mai multe detalii;)

marinuta 30 sep 2010 13:58:33

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Scarsdale e dieta portrivita cred eu ca nu e nici costesitoare si usoara de tinut, astazi e prima zi de cind o tin, sper sa o duc pina la capat aceasta dieta si stiu ca pot, daca ma intereseaza un lucru nu stau pina nu il scotocesc pina la miez :P, asa ca bafta fetelor si voua si sa aveti un cintar cit mai zgircit in fiecare zi , pa pupici si aveti grija de voi

Oana16 30 sep 2010 15:09:33

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 347809)

Buna Oana:) nu te-am mai vazut de ceva vreme pe aici:( am crezut ca ni te-a furat cineva? in rest ai fost cumintica?;;) daca ai papat sanatos in afara de cornurile si covrigii aa, atunci nu ai de ce sa iti faci griji;)
sa ai spor la sport! in rest, cum merge treaba? ce mai papi?:D


Pai in comparatie de cum mancam inainte ,acum mananc destul de mult,ma bazez pe micul dejun mananc mult ,pe la pranz ceva mai putin ca la micul dejun,si seara ceva usooor. Plus gustarile.
In rest,a inceput scoala,si am multe ispite prin clasa,mananca toooate bunatile[napolitane,cicolata] yammiii da eu ma abtin ....:-s,am apa aproape.

andra_aly 30 sep 2010 23:53:33

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de Oana16 (Post 348190)
Pai in comparatie de cum mancam inainte ,acum mananc destul de mult,ma bazez pe micul dejun mananc mult ,pe la pranz ceva mai putin ca la micul dejun,si seara ceva usooor. Plus gustarile.
In rest,a inceput scoala,si am multe ispite prin clasa,mananca toooate bunatile[napolitane,cicolata] yammiii da eu ma abtin ....:-s,am apa aproape.

E bine ca papi cum trebuie acum:) dar la calorii cum stai? b-) bravo ca reusesti sa te abtii;)
mult succes in continuare:)

Oana16 01 oct 2010 13:16:43

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 348805)

E bine ca papi cum trebuie acum:) dar la calorii cum stai? b-) bravo ca reusesti sa te abtii;)
mult succes in continuare:)

In jur de 1090 kal.

Oana16 01 oct 2010 13:18:47

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Azi dim m`am cantarit :x

Nu am mai facut`o de 1 saptamana si ca stiu c`am trisat
am 49 de kg
63 m talie
88,5 sold
burta 80
coapsa 51
Centimetri...
Lucrez intens la picioarele asteaaa,.....

Oana16 01 oct 2010 15:14:55

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Are ceva daca azi am mancat 2 pungi de pufuleti ,adica 90 g :D???Ingrasa 2 pungi,poate sunt stresanta,dar sunt obsedata de faptul ca o sa ma ingras ;))

andra_aly 01 oct 2010 15:27:52

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Bravo Oana:) ma bucur ca nu mai papi sub 1000:-s
>:D<:-* bravo pentru evolutie. chiar si mica, e foarte bine:) nu te stresa prea tare din cauza ca ai trisat. nu trebuie sa devina o , obsesie dieta:-s ok?:) important e sa fii cuminte de acum in colo. si daca mai trisezi, e normal. suntem oameni:P
te pup si succes!!

Oana16 01 oct 2010 16:26:09

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 349408)
Bravo Oana:) ma bucur ca nu mai papi sub 1000:-s
>:D<:-* bravo pentru evolutie. chiar si mica, e foarte bine:) nu te stresa prea tare din cauza ca ai trisat. nu trebuie sa devina o , obsesie dieta:-s ok?:) important e sa fii cuminte de acum in colo. si daca mai trisezi, e normal. suntem oameni:P
te pup si succes!!


Aha :),eu sper sa fie bine si daca mai pot sa cresc la calorii.

jlvera 02 oct 2010 00:50:56

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Buna! Sunt noua pe aici.
Eu nu stiu ce tot ziceti voi cu gandirea pozitiva, "hei rup", "hai sa slabim" si tot felul de lozinci din astea.

La mine cu sport nu merge, tot atatea kile am, cu "dieta" nu merge, ca ma doare stomacul de ma rupe.

Mancam la un moment dat numai shaorma ca n-aveam timp sa-mi fac de mancare si nu m-am ingrasat absolut deloc.

Acum m-am ingrasat de la niste pastile de somn sau de la varsta, nu stiu. Abia m-am lasat de ele de o luna si nu mai am rabdare sa vad daca mai slabesc sau nu.

Am incercat sa tin "cura" cum faceti voi si nu am slabit deloc, ba a inceput sa ma doara stomacul de am trecut pe ranitidina.

Eu nu cred ca se poate "slabi". Iti supui corpul la infometare daca nu mananci cand si ce ai pofta si atat. Cand termini cu infometarea s-a terminat si cu silueta. Parerea mea.

Eu am luat pastile de somn si mancam chiar mai mult decat in mod normal si am slabit.

Problema este ca imi vine sa iau iar ca sa slabesc din nou. NUMAI asa slabesc. Alta metoda nu exista. Am incercat de toate dar NU merge nimic. Foamea nu pot sa o fac, iar daca mananc numai cartofi prajiti si inghetata sau mananc "sanatos", rezultatul este acelasi. Cantarul arata la fel: 53 de kile.

Eu as vrea sa ajung la 50-51 cat am avut prin primavara, dar de la nenorocitele alea de pastile, cred, m-am ingrasat cand m-am lasat de ele. Acuma nu stiu ce sa fac. Trebuie sa iau alte pastile de somn ca sa slabesc din nou.

Mi-e ca am ajuns intr-o stare in care organismul nu se mai poate regla singur, nu stiu. Poate am distrus ceva cu pastilele alea. Mentinez ca nu le luam pentru slabit, ci ca sa dorm. Ele actioneaza asupra hipotalamusului (o parte a creierului care controleaza toate chestiile astea: homeostaza, greutatea, apa din organism, pulsul, etc etc.

Daca voi credeti ca "pacaliti" creierul cu cure de slabire, eu nu pot decat sa va admir pentru perseverenta.

Sper sa nu luati mesajul meu drept ironic. Eu doar spun ceea ce mi se intampla mie. Cu pastile de somn slabesc mancand si noaptea si zacand in pat, iar cu sport si dieta nu se intampla nimic, asa ca poate imi dati voi o explicatie mai buna decat ca creierul coordoneaza TOT si noi nu ne putem impotrivi comenzilor lui decat eventual infometandu-ne rau de tot si riscandu-ne sanatatea.

Slabuta 02 oct 2010 01:06:46

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Eu te sfatui sa te pui si sa citesti atent ce se scrie aici in comunitate, ce se promoveaza, nu este un forum de diete. :)

"Credinta" ta despre slabit nu are nici o legatura cu ce se intampla aici. :)

Diete, infometare.... nici nu exista asa idei aici, toate slabutele sunt invatate sa traiasca sanatos, pe viata.

Crede-ma ca mancand sanatos, slabesti, nu te infometezi si esti plina de viata, fara probleme de sanatate. :)

Ai multe de citit aici in comunitate si de aflat informatii folositoare care te-ar putea ajuta sa inveti ce inseamna sa traiesti sanatos, ce inseamna sa slabesti mancand, mancand chiar si mancaruri delicioase... si multe alte lucruri. ;)

ps: si da, gandirea pozitiva conteaza.
Sunt femei, fete care au slabit multe kg si asta numai prin stil de viata sanatos. :)

Oana16 02 oct 2010 11:49:25

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
PENTRU ALLYS

Buna !:) Pai eu am inceput asa zisa "dieta" nu e dieta,e doar un regim mai sanatos,din luna lui iulie...mancam fructe legume,salate,lapte si branza de vaca degresata,beam 2 l apa zi sau poate si mai mult,si faceam o ora de aerobic in fiecvare zi,daca nu reuseam chiar 7 zile din 7, 5 tot faceam,am slabit 4 kg.Chiar daca acum a inceput scoala,am mai dat-o in bara,mai mananc cate un covrig ,dar asta e ....nu trebuie sa te abtii de la tot. Inca ceva nu am mai mancat prajit deloc ,carne nici atat,paine f putin.

Uite ce exercitii fac:

YouTube - Aerobic cu Iulia
YouTube - Aerobic - Spate, talie
YouTube - Aerobic - Coapse inferioare
YouTube - exercitii pentru muschii fesieri
YouTube - Aerobic - Coapse exterioare(1)
YouTube - Aerobic - Relaxare

cele pt talie si coapse exterioare le faceam de 2 ori :)

jlvera 02 oct 2010 14:53:41

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Multumesc mult Slabuta. Eram foarte nervoasa aseara, venisem de la sala RUPTA de oboseala si cu moralul la pamant pentru ca imi spusesera fetele de la sala ca m-am ingrasat. Mii de scuze daca am fost agresiva. :(

Problema este ca eu nu stiu de unde sa incep. Habar nu am ce e ala "sa traiesti sanatos", "sa mananci sanatos".

Am 40 de ani si nu am tinut niciodata nici un fel de cura. Nu stiu unde sa citesc si ce sa citesc. Lucrez la o multinationala de dimineata pana seara, nu am timp sa-mi fac de mancare si cumpar mancare gata facuta din Billa.

Eu mananc destul de sanatos, zic eu, adica nu mananc decat carne pe gratar, nu mananc prajit ca nu-mi place, nu mananc dulciuri decat foarte rar, nu mananc covrigi sau chipsuri intre mese, dar nu mananc nici fructe aproape deloc si nici legume proaspete.

Problemele mele cu greutatea inca nu sunt atat de mari cat sunt problemele cu imunitatea. Am o micoza la unghii de aproape 7 ani, e de la oboseala (pentru ca jobul pe care il am ma depaseste), vreau sa fac si moda, sa ma duc si la sala, e foarte greu si vin acasa terminata. Eu cred ca am prea multe cerinte de la mine, dar nu pot sa ma complac in a nu mai arata bine pentru ca am 40 de ani, pe chestia asta consum mai multa energie decat imi permite organismul si m-am imbolnavit. =((

Sportul in astfel de conditii e mai mult o teroare pentru mine: sa te duci la sala nedormit, sa tragi de tine acolo pana aproape cazi jos. Decat sa faci sport ASA, mai bine nu mai faci deloc!!! Si repet, NU se slabeste la sala. Chestia cu slabitul la sala e un mit!

In orice caz, sunt incantata astazi. :) Am 52.2 kg, si ieri seara aveam la fel. Parca, parca incep sa mai scad. De la pastile sigur a fost ceva. Cred ca m-a dereglat nenorocita aia de doctorita.

In legatura cu regimul, o sa ma apuc sa mananc ananas. Am citit ca este bun pentru slabit, dar nu am timp sa mi-l fac eu, o sa iau din ala din conserva (pe care scrie fara zahar adaugat), care nu stiu daca este grozav. Cica exista pastile de slabit cu BROMELAIN, o substanta din ananas, dar NU o sa iau pastile!! Orice pastila e o chimicala, asta e clar.

Mi-a propus farmacista sa iau SLIMERO. Sa ia ea! Eu nu mai iau pastile. Iar daca ajung macar la 52.00 si ma mentin, ar fi destul de ok. Pentru 40 de ani eu zic ca e rezonabil.

Inca mai iau niste pastile de somn (extraveral, dormicum, chestii din astea), trebuie sa le iau, pentru ca nu imi permit sa pierd nopti si am un somn foarte prost. Sunt intr-o stare foarte fragila cu sanatatea, infometarea sau lipsa de somn este exclusa, ca ma imbolnavesc de tot.

O sa incerc in timpul disponibil sa urmaresc ce scrie aici, sa vad ce pot sa fac cu regimul. Poate ajuta si el. Merci mult! >:D<

CuRcUbeU03 03 oct 2010 09:18:37

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Buna dimineata,Sunt noua pe aici.Am dat de acest site Si chiar mi sa parut interesant,din pacate si eu am o problema cu greutatea:( Am 1.58 si 54 de kg sunt disperata pentru ca eu nu am avut niciodata probleme cu greutatea dar am avut tuberculoza si de la tratament m-am ingrasat nespus de mult:( Puteti sa ma ajutati as vrea sa ajung la 58 de kg orice sfat este bine venit.
Eu nu prea mananc adica de 3 zile incoace mananc numai cea cu biscuiti multa apa si ceai cu cereale integrale deoarece mi-am bagat pierce in limba si nu prea pot sa mananc,dar as vrea sa imi recomandati ceva si mie si sa putem scapa de "colacei" ne doriti impreuna.Sport mai fac abdomene dar nu prea des..:( Va astept cu pareri si sfaturi:X
MUltumesc`! O zi buna`!

creata18 03 oct 2010 11:51:28

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 349408)
Bravo Oana:) ma bucur ca nu mai papi sub 1000:-s
>:D<:-* bravo pentru evolutie. chiar si mica, e foarte bine:) nu te stresa prea tare din cauza ca ai trisat. nu trebuie sa devina o , obsesie dieta:-s ok?:) important e sa fii cuminte de acum in colo. si daca mai trisezi, e normal. suntem oameni:P
te pup si succes!!

buna Andra.mersi pentru raspuns.o dieta nu prea am...adica mananc moderat din toate infara de prajeli,dulce,sucuri cu zahar(beau fresh facut acasa)si paine 2 felii pe saptamana.cam atat.apa beau 2 litri pe zi si ma simt bine.cam asta e dieta mea.si ultima masa o am la ora 18.astept raspunsul tau cu un numar de calorii care ar trebui sa il consum ca sa slabesc si sa ajung la greutatea dorita.o zi buna:*

creata18 03 oct 2010 11:57:05

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de creata18 (Post 347882)
buna Slabuta.sunt nou venita pe site.ieri am devenit membra a comunitatii voastre si vreau sa stiu cum schimb tipul activitatii,deoarece arata "sedentare"si nu e deloc asa.fac sala de 4 ori pe sapatamana cate 2 ore.am 58 de kg si vreau sa ajung la 52.cate calorii am voie sa consum?astept raspunsul tau.mersi mult.succes tuturor:-*

buna andra mersi pentru raspuns.o dieta nu am,adica tin dieta mea:fara prajeli,fara acid,fara sucuri cu mult zahar,doar fresh-uri facute acasa,si paine doua felii pe saptamana.beau apa 2 litri pe zi si ma simt minunat.si ultima masa o am la ora 18.cam asta e.astept un raspuns de la tine cu necesarul caloric ce trebuie consumat pentru a ajunge la greutatea dorita pana in primavara.adica sa slabesc 6 kg.o zi buna:*

gorganmadalina 03 oct 2010 18:56:35

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
hello fetelor.
Mi-am facut contul acum un an!Siteol m-a ajutat destul d mult pentru a-mi putea numara caloriile consumate intr-o zi.
In vara asta....mai exact in luna sept....m-am ingrashat 2 kg si incep sa ma simt sooper nasol in legatura ca asta.
M-am hotarat...de maine-4 octombrie - incep sa imi tin dieta sub control strict si sa fac sport cel putin 3 zile pe saptamana.
Vreau sa slabesc de la 53,4 kg la 48...niciodata nu am ajuns la aceasta greutate,dar acum sunt sooper hotarata.
Nu voi tine o dieta anume.Am citi omultime de carti , sunt studenta la medicina si in principiu stiu cam ce am voie sa mananc si in special cums a combin alimentele ca organismul sa le poata utiliza la maxim.
Sport : urcat scari si sarit coarda. Ma gandeam de asemenea ca macar o data pe saptamana sa fac si alta activitate fizica.
Sper sa imi iasa si sa inceapa din nou sa imi placa de mine.:)

gorganmadalina 03 oct 2010 19:09:47

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de CuRcUbeU03 (Post 350831)
Buna dimineata,Sunt noua pe aici.Am dat de acest site Si chiar mi sa parut interesant,din pacate si eu am o problema cu greutatea:( Am 1.58 si 54 de kg sunt disperata pentru ca eu nu am avut niciodata probleme cu greutatea dar am avut tuberculoza si de la tratament m-am ingrasat nespus de mult:( Puteti sa ma ajutati as vrea sa ajung la 58 de kg orice sfat este bine venit.
Eu nu prea mananc adica de 3 zile incoace mananc numai cea cu biscuiti multa apa si ceai cu cereale integrale deoarece mi-am bagat pierce in limba si nu prea pot sa mananc,dar as vrea sa imi recomandati ceva si mie si sa putem scapa de "colacei" ne doriti impreuna.Sport mai fac abdomene dar nu prea des..:( Va astept cu pareri si sfaturi:X
MUltumesc`! O zi buna`!

Salut.
Am vazut ca u vrei sa ajungi la aceasi greutate ca si mine :p
Eu am ceva probleme cu sanatatea si ele ma cam tin in spate de la slabit.Din cate mi-a zis mie nutritionistul cel mai recomandat - pe langa un regim / stil de viata mai sanatos- ar fii sa ma apuc sa fac ceva miscare.Cel putin 3 zile pe saptamana , 30 minunte .Stiu ca toata lumea zice acest lucru si deja ii o teorie pe care toti o stim .
Eu incepand de maine voi sari coarda si voi urca scari cel putin 3 zile pe saptamana.Sper sa am rezultate cat mai buna.
Eu mi-am impus sa slabesc 5 kg in aproximativ 2 luni.Sper sa imi si iasa!

andra_aly 04 oct 2010 00:11:31

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de creata18 (Post 350921)
buna Andra.mersi pentru raspuns.o dieta nu prea am...adica mananc moderat din toate infara de prajeli,dulce,sucuri cu zahar(beau fresh facut acasa)si paine 2 felii pe saptamana.cam atat.apa beau 2 litri pe zi si ma simt bine.cam asta e dieta mea.si ultima masa o am la ora 18.astept raspunsul tau cu un numar de calorii care ar trebui sa il consum ca sa slabesc si sa ajung la greutatea dorita.o zi buna:*

Buna:) scuze ca am intarziat putin cu raspunsul. deci... dieta ta este un stil de viata sanatos, si vreau sa te felicit pentru asta:) eu asa am slabit. nu prea am putut tine diete. am avut grija sa pap cum trebuie sa sa fac si niste sport pe langa. ;)
Eu zic ca ai putea sa papi intre 1100-1200 kcal pe zi:) dar sa strangi aceste calorii din mancarica sanatoasa si sa faci si sport pe langa. cam 30 de min de min 3 ori / sapt ar fi foarte bine:) apoi daca esti in stare, maresti durata si intensitatea sedintelor:)
astept vesti bune>:D<
daca esti cumintica in 2-3 luni ai sanse mari sa scapi de 6 kg:D si mai repede poate;)
Succes!!!!>:D<:)

andra_aly 04 oct 2010 00:15:24

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de gorganmadalina (Post 351272)
hello fetelor.
Mi-am facut contul acum un an!Siteol m-a ajutat destul d mult pentru a-mi putea numara caloriile consumate intr-o zi.
In vara asta....mai exact in luna sept....m-am ingrashat 2 kg si incep sa ma simt sooper nasol in legatura ca asta.
M-am hotarat...de maine-4 octombrie - incep sa imi tin dieta sub control strict si sa fac sport cel putin 3 zile pe saptamana.
Vreau sa slabesc de la 53,4 kg la 48...niciodata nu am ajuns la aceasta greutate,dar acum sunt sooper hotarata.
Nu voi tine o dieta anume.Am citi o multime de carti , sunt studenta la medicina si in principiu stiu cam ce am voie sa mananc si in special cums a combin alimentele ca organismul sa le poata utiliza la maxim.
Sport : urcat scari si sarit coarda. Ma gandeam de asemenea ca macar o data pe saptamana sa fac si alta activitate fizica.
Sper sa imi iasa si sa inceapa din nou sa imi placa de mine.:)

Bine ai venit Madalina:) Ma bucur ca ai revenit printre slabute, vadca esti mai"veche" pe aici:) suntem alaturi de tine>:D<
o sa reusesti sa scapi de kg acelea in plus, trebuie doar multa ambitie si rabdare;;) vad ca esti informata bine, deci nu imi ramane decat sa iti urez mult succes! si te asteptam cu vesti bune:) daca ai nevoie de ceva, aici suntem:)

andra_aly 04 oct 2010 00:22:24

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de CuRcUbeU03 (Post 350831)
Buna dimineata,Sunt noua pe aici.Am dat de acest site Si chiar mi sa parut interesant,din pacate si eu am o problema cu greutatea:( Am 1.58 si 54 de kg sunt disperata pentru ca eu nu am avut niciodata probleme cu greutatea dar am avut tuberculoza si de la tratament m-am ingrasat nespus de mult:( Puteti sa ma ajutati as vrea sa ajung la 58 de kg orice sfat este bine venit.
Eu nu prea mananc adica de 3 zile incoace mananc numai cea cu biscuiti multa apa si ceai cu cereale integrale deoarece mi-am bagat pierce in limba si nu prea pot sa mananc,dar as vrea sa imi recomandati ceva si mie si sa putem scapa de "colacei" ne doriti impreuna.Sport mai fac abdomene dar nu prea des..:( Va astept cu pareri si sfaturi:X
MUltumesc`! O zi buna`!

Bine ai venit>:D< Of, nasol cu pierce-ul. trebuie sa papi ceva mai mult. fa-ti niste ciorbica, nu poti sta atatea zile numai cu ceai si biscuiti si ceai:-s
Eu te sfatuiesc sa papi sanatos : adica NU la : prajeli, dulciuri, mancaruri cu prea multe grasimi:-s , sucuri acidulate si chiar si cele naturale (ca au mult zahar:-s). mai bine iti faci suc naturat din fructe acasa:)
si ti-as recomanda macar de 3 ori /saptamana cate jumate de ora de sport. ajuta tare mult.
pentru colacei, burtica & Co, trebuie mult sport:) Mai ales cardio:) si mancarica sanatoasa. as zice sa te incadrezi intre 1100-1200 kca mancand sanatos si sa faci sport. uite aici, poti folosi calculatorul pentru a calcula exact ce papi: Calculator calorii, calculator nutritional - Calorii.Slabute.ro
Iti doresc mult succes si sper sa auzim numai de bine>:D< daca ai nevoie de ceva, scrii aici:)

Slabuta 04 oct 2010 15:22:35

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de jlvera (Post 350315)
Multumesc mult Slabuta. Eram foarte nervoasa aseara, venisem de la sala RUPTA de oboseala si cu moralul la pamant pentru ca imi spusesera fetele de la sala ca m-am ingrasat. Mii de scuze daca am fost agresiva. :(

Problema este ca eu nu stiu de unde sa incep. Habar nu am ce e ala "sa traiesti sanatos", "sa mananci sanatos".

Am 40 de ani si nu am tinut niciodata nici un fel de cura. Nu stiu unde sa citesc si ce sa citesc. Lucrez la o multinationala de dimineata pana seara, nu am timp sa-mi fac de mancare si cumpar mancare gata facuta din Billa.

Eu mananc destul de sanatos, zic eu, adica nu mananc decat carne pe gratar, nu mananc prajit ca nu-mi place, nu mananc dulciuri decat foarte rar, nu mananc covrigi sau chipsuri intre mese, dar nu mananc nici fructe aproape deloc si nici legume proaspete.

Problemele mele cu greutatea inca nu sunt atat de mari cat sunt problemele cu imunitatea. Am o micoza la unghii de aproape 7 ani, e de la oboseala (pentru ca jobul pe care il am ma depaseste), vreau sa fac si moda, sa ma duc si la sala, e foarte greu si vin acasa terminata. Eu cred ca am prea multe cerinte de la mine, dar nu pot sa ma complac in a nu mai arata bine pentru ca am 40 de ani, pe chestia asta consum mai multa energie decat imi permite organismul si m-am imbolnavit. =((

Sportul in astfel de conditii e mai mult o teroare pentru mine: sa te duci la sala nedormit, sa tragi de tine acolo pana aproape cazi jos. Decat sa faci sport ASA, mai bine nu mai faci deloc!!! Si repet, NU se slabeste la sala. Chestia cu slabitul la sala e un mit!

In orice caz, sunt incantata astazi. :) Am 52.2 kg, si ieri seara aveam la fel. Parca, parca incep sa mai scad. De la pastile sigur a fost ceva. Cred ca m-a dereglat nenorocita aia de doctorita.

In legatura cu regimul, o sa ma apuc sa mananc ananas. Am citit ca este bun pentru slabit, dar nu am timp sa mi-l fac eu, o sa iau din ala din conserva (pe care scrie fara zahar adaugat), care nu stiu daca este grozav. Cica exista pastile de slabit cu BROMELAIN, o substanta din ananas, dar NU o sa iau pastile!! Orice pastila e o chimicala, asta e clar.

Mi-a propus farmacista sa iau SLIMERO. Sa ia ea! Eu nu mai iau pastile. Iar daca ajung macar la 52.00 si ma mentin, ar fi destul de ok. Pentru 40 de ani eu zic ca e rezonabil.

Inca mai iau niste pastile de somn (extraveral, dormicum, chestii din astea), trebuie sa le iau, pentru ca nu imi permit sa pierd nopti si am un somn foarte prost. Sunt intr-o stare foarte fragila cu sanatatea, infometarea sau lipsa de somn este exclusa, ca ma imbolnavesc de tot.

O sa incerc in timpul disponibil sa urmaresc ce scrie aici, sa vad ce pot sa fac cu regimul. Poate ajuta si el. Merci mult! >:D<

Nu te demoraliza de la ce iti spune lumea, tu urmeaza-ti scopul si pana la urma tot pe tine te vor intreba ce ai facut de ai slabit. :)

Ai putea sa "reproduci" un meniu de-al tau pentru o zi, eventual si cu gramaje si pe mese? :)

Cu sport se slabeste daca combini cu o dieta sanatoasa. :)

Pastile nu trebuie sa iei, numai natuale si sanatoase nu sunt.:-s

Slabuta 04 oct 2010 15:23:56

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de gorganmadalina (Post 351272)
hello fetelor.
Mi-am facut contul acum un an!Siteol m-a ajutat destul d mult pentru a-mi putea numara caloriile consumate intr-o zi.
In vara asta....mai exact in luna sept....m-am ingrashat 2 kg si incep sa ma simt sooper nasol in legatura ca asta.
M-am hotarat...de maine-4 octombrie - incep sa imi tin dieta sub control strict si sa fac sport cel putin 3 zile pe saptamana.
Vreau sa slabesc de la 53,4 kg la 48...niciodata nu am ajuns la aceasta greutate,dar acum sunt sooper hotarata.
Nu voi tine o dieta anume.Am citi omultime de carti , sunt studenta la medicina si in principiu stiu cam ce am voie sa mananc si in special cums a combin alimentele ca organismul sa le poata utiliza la maxim.
Sport : urcat scari si sarit coarda. Ma gandeam de asemenea ca macar o data pe saptamana sa fac si alta activitate fizica.
Sper sa imi iasa si sa inceapa din nou sa imi placa de mine.:)

Buna Madalina. :)

Mult succes in acest nou inceput si sa iti atingi scopul propus. :)

Livia89 05 oct 2010 16:38:37

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
@ jlvera: te-ai gandit ca poate tocmai de la stres ai acumulat acele cateva kg? :-/


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:58:25.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO