forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Arhiva subiecte - Am intre 50 kg si 60 kg (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=430)
-   -   Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=3732)

marinuta 06 dec 2010 15:45:27

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Buna fetele astazi am facut pe bici doar 40 min, deoarece am racit rau de tot si tare ma simt slabita asa ca astazi nu ma laud cu 1000 calorii facute la bici.:((

andra_aly 06 dec 2010 15:45:31

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Nu mai numara neaparat caloriile. mai bine cronometrezi:) o ora...jumate... 20 de minute:) asa intelegem si noi ce si cum:D

andra_aly 06 dec 2010 15:46:07

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Foarte bine:) ce , te plangi ca ai facut numai 40 de min?b-):P este f bine...

marinuta 06 dec 2010 18:30:08

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Ok, de astazi inainte voi face 40 min-1 ora. Pup daca fac mai mult cam ma plictisesc. Pa si pup

Crystynna 06 dec 2010 19:09:54

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
@Andra. Da, o sa fac miscare si sincer abia astept pentru ca nu am mai facut de multicel o drumetie pe munte. Sincer va sfatuiesc pe toate sa faceti trasee montane. Nu se compara cu nimic. Chiar se simte ca faci miscare, iar peisajele pe care le vezi sunt absolut splendide.
P.S: Nu ca sunt eu din zona, dar cele mai frumoase peisaje sunt in Muntii Buzaului, pe la Siriu (in special traseul care te duce la Lacul Vulturilor).
@Dana. Mersi.Si eu pot sa imi zic bravo.

cristi2201 06 dec 2010 19:29:39

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de marinuta (Post 428164)
DrG Dana degeaba mam alarmat astazi dimineata mam cintarit si am 55 kilograme, de astazi am inceput sa tin dieta Scarsale, asa ca tine-mi pumnii, pe zi mai si pedalez ca bicicleta e reparata deja chiar de sotuorul meu drag si fetita deameaza cit face somnic pedalez cam 1000 calorii.
Pupici si sa aveti grija de voi pa pa

Felicitari pentru ca ai doar 55 kg si vreau sa iti spun ca te admir pt faptul ca iti doresti (si vei reusi ) sa ajungi la corpul pe care il aveai inainte ! Te admir pt faptul ca desi ai un copil mic si atatea pe cap, iti faci timp pt sport si gasesti puterea de a manca sanatos si dietetic ! Tu , alaturi de toate celelalte slabute, ne ambitionezi si pe noi, cele care sunt mai noi si care isi doresc sa slabeasca sanatos ! >:D< O seara frumoasa si linistita !

gabrielle joanna 06 dec 2010 20:11:16

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Dieta cu sirop de artar - Slabute.ro

mara_merkel 06 dec 2010 21:01:48

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Buna seara fetelor!!!!
Marinuta,felicitari pentru sport!!!
Sper ca va adus mosul multa ambitie!!!
Eu stau cam prost cu dieta de o saptamana si sunt f suparata si demoralizata din cauza asta.
Menstruatia intarzie sa apara si am numai pofte :( mi-e si frica sa ma cantaresc pana nu imi vin musafirii.Partea cea mai proasta e ca retin multa apa cand imi intarzie :(
Pana acum o saptamana mancam intre 1100-1200 kcal iar acum ma chinui tare ca sa nu depasesc 1500kcal(am o foame groaznica de carbohidrati)...offf...sper din tot sufletul sa nu am surprize neplacute la cantar...incerc sa compesez cu mai mult sport.
Somn usor!!!va pup

marinuta 06 dec 2010 21:24:43

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Draga Cristi iti multumesc mul de cuvintele frumoase,intradevar vreau sa fiu o mamica frumoasa si sanatoasa pt. fetita mea. Acuma cu lacrimi in ochi pot spune ca DA fiind casatorita se mai uita baietasii dupa mine, dar cind am avut 70 kilograme am fost la o cumetrie si aratam oribil si imi venea sa las totul balta si sa plec sa nu ma mai vada nimeni. Astazi e 1 zi de dieta Scarsdale cu multa ambitie pot spune ca o voi tine strict.Asa ca peste 14 zile cred eu ca voi veni cu 3 kilograme mai putin. Draga mea tie iti doresc la fel ambitie si sanatate caci tinind vre-o dieta foarte mult ne trebuie sanatate. Daca poti uitate la poze carea veam 68 kilograme. Pupicuri din Chisinau:-*>:D<

marinuta 06 dec 2010 21:26:23

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Draga Mara din suflet iti multumesc de cuvintele dulci,fiecare vorba de a ta imi da curajul sa merg mai departe si sa-mi ating scopul de a avea 48 sau daca nu macar 50 kilograme. Pup ai grija de tine si iti doresc tot ce e bun de pe lume.:-*

Senzualless 06 dec 2010 22:01:44

Re: Vreau sa slabesc 7 kg
 
si eu sunt in aceeasi situatie.Am inceput sa incerc sa mananc sanatos dar am unele zile knd nu mai pot..sunt dependenta de dulciuri..si nu ma intereseaza cat e ora ,ci doar sa le mananc.Am slabit intr-o sapt 1,5kg si vreau intr-o luna sa slabesc 4 kg.Am inceput sa merg la sala si merg si la sauna.Sper sa reusesc sa slabesc.
Apropo:am avut 59 kg si vreau sa slabesc vreo 9 kg(am 167 cm)

marinuta 07 dec 2010 13:14:07

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Draga Andra 1000 calorii =2 ore pe bici:-/

Crystynna 07 dec 2010 17:59:19

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Draga Senzualless, te inteleg deoarece si eu ador dulciurile, dar nu pe cele din comert ci pe cele facute in casa. Doar ca tot ce iti trebuie este VOINTA. Multa bafta.

Crystynna 07 dec 2010 18:02:21

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Salut tuturor!
Azi am mers pe jos aproape toata ziua. Am plecat de acasa pe la 11 si am mai ajuns pe la 16:30.Am colindat dintr-un capat al orsului in altul. Ce bine ma simt! Miscarea imi da o stare de bine.

Slabuta 07 dec 2010 19:49:58

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de mara_merkel (Post 429076)
Buna seara fetelor!!!!
Marinuta,felicitari pentru sport!!!
Sper ca va adus mosul multa ambitie!!!
Eu stau cam prost cu dieta de o saptamana si sunt f suparata si demoralizata din cauza asta.
Menstruatia intarzie sa apara si am numai pofte :( mi-e si frica sa ma cantaresc pana nu imi vin musafirii.Partea cea mai proasta e ca retin multa apa cand imi intarzie :(
Pana acum o saptamana mancam intre 1100-1200 kcal iar acum ma chinui tare ca sa nu depasesc 1500kcal(am o foame groaznica de carbohidrati)...offf...sper din tot sufletul sa nu am surprize neplacute la cantar...incerc sa compesez cu mai mult sport.
Somn usor!!!va pup

Mara ai mereu astfel de "intarzieri"?
Ai fost la doctor sa vezi ce ai?:-s
Nu sunt bune astfel de "fenomene".

Pune meniul tau de azi sa vedem ce ai mancat.

Citat:

Anterior postat de Senzualless (Post 429189)
si eu sunt in aceeasi situatie.Am inceput sa incerc sa mananc sanatos dar am unele zile knd nu mai pot..sunt dependenta de dulciuri..si nu ma intereseaza cat e ora ,ci doar sa le mananc.Am slabit intr-o sapt 1,5kg si vreau intr-o luna sa slabesc 4 kg.Am inceput sa merg la sala si merg si la sauna.Sper sa reusesc sa slabesc.
Apropo:am avut 59 kg si vreau sa slabesc vreo 9 kg(am 167 cm)

Buna si bine ai venit :)

Da-ne un exemplu de meniu pentru o zi.

andra_aly 07 dec 2010 22:38:14

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de marinuta (Post 430017)
Draga Andra 1000 calorii =2 ore pe bici:-/

Nu am inteles daca e o intrebare sau:-/ ??

marinuta 07 dec 2010 22:42:48

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Nu Andra nu e o intrebare doar ca te-am lamurit ca 1000 calorii pe bicicleata inseamna 2 ore facind sport;;)

andra_aly 07 dec 2010 22:51:25

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de marinuta (Post 430894)
Nu Andra nu e o intrebare doar ca te-am lamurit ca 1000 calorii pe bicicleata inseamna 2 ore facind sport;;)

Pai da.. stiam ca e cam asa ceva;) Doar ca ziceam ca e de ajuns o ora. nu te forta, trebuie si pauza intre zile... si nici sa te alegi cu febra de toata frumusetea:-s eu fac stepper - maxim o ora jumate, minim 35-40 de minute. dar la bici mai tare arzi. ;) important este sa facem miscare;)

Shadowcat 08 dec 2010 01:44:22

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Buna :) Eu sunt noua pe aici.
Nu am probleme cu greutatea, nu am avut niciodata si sper sa nu am nici in continuare.. Cu toate acestea mi`am pus eu target sa ajung la 47 de kilograme.. m`am mentinut la aceste kg cam de 3 ani de zile.. insa am reusit sa ma ingras cateva dupa un accident care a necesitat multe perfuzii cu glucoza..
Nu am tinut niciodata dieta sau chestii de genul.. cand vedeam ca am depasit 50 kg pe cantar pur si simplu mi se taia orice fel de pofta de mancare si reuseam sa ajung in 2, 3 zile inapoi la kg dorite.. nu exista efect yo`yo.. recunosc am anemie insa nu am lesinat si nu mi s`a facut rau niciodata :) sunt multumita de metabolism insa chiar vreau sa incerc o dieta de mentinere pentru ca s`a cam terminat distractia cu infometatul, cantaritul, mancatul si iar infometatul :)
Vre`un sfat?
Succes fetelor la slabit

VAmedeea 08 dec 2010 09:36:28

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de Shadowcat (Post 431050)
Buna :) Eu sunt noua pe aici.
Nu am probleme cu greutatea, nu am avut niciodata si sper sa nu am nici in continuare.. Cu toate acestea mi`am pus eu target sa ajung la 47 de kilograme.. m`am mentinut la aceste kg cam de 3 ani de zile.. insa am reusit sa ma ingras cateva dupa un accident care a necesitat multe perfuzii cu glucoza..
Nu am tinut niciodata dieta sau chestii de genul.. cand vedeam ca am depasit 50 kg pe cantar pur si simplu mi se taia orice fel de pofta de mancare si reuseam sa ajung in 2, 3 zile inapoi la kg dorite.. nu exista efect yo`yo.. recunosc am anemie insa nu am lesinat si nu mi s`a facut rau niciodata :) sunt multumita de metabolism insa chiar vreau sa incerc o dieta de mentinere pentru ca s`a cam terminat distractia cu infometatul, cantaritul, mancatul si iar infometatul :)
Vre`un sfat?
Succes fetelor la slabit

Buna Shadowcat! Bine ai venit!:-*
Am o intrebare, de ce vrei tu sa mai slabesti?
Pt ca la 50 de kg esti deja subponderala. De ce vrei sa ajungi la 47?
Inclusiv din masuratorile tale reiese asta, arati cu siguranta f. bine: 17.3% (valoare mica, te incadrezi in categoria constitutie atletica)
Ma gandesc ca daca mai vrei sa ajustezi pe undeva, ar trebui sa faci asta prin sport, nu prin dieta. In rest eu pot sa iti recomand mancatul sanatos, sa incerci sa te feresti de zahar, sare, cartofi, amidon modificat, faina alba, cereale expandate.
Sa incerci sa iei numai paine integrala, cereale integrale, fructoza ca si indulcitor, sa gatesti mancarea simplu, procesata cat mai putin, sa nu uiti sa ai mereu in alimentatia ta si cate un pumn de migdale, nuci, alune sau seminte crude. Acestea din urma au uleiuri esentiale pt organism si grasimi bune, care nu ingrasa. Chestie testata de mine pt ca eu mananc aproape zilnic cate 50 de grame de migdale crude si slabesc. Mi-e dor si de seminte, sau alune, dar nu gasesc pe aici fie deloc, fie doar prajite.:(
Iar ca diete sanatoase, iti recomand Montignac.
Poti sa citesti cartea lui, e in http://forum.slabute.ro/pregatirea-s....html#post4025
Si asa inveti cam ce inseamna un stil de viata sanatos.
Si ma bucur mult ca nu mai vrei sa tii cilcuri de infometare. Astea nu fac decat sa dezechilibreze organismul.
Te pup!>:D<

marinuta 08 dec 2010 09:42:46

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Neata la toata lumra, Draga Andra da de 2 zile fac cu bici 45 min cred si eu ca e suficient plus ca mai fac si abdomene si rezultatul nu a intirziat sa apara + ca mai tin dieta Scarsdale care sunt deja in a 3 zi. Voua succese si aveti grija de voi. O zi buna sa ai.>:D<

ylla 08 dec 2010 11:23:49

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Marinuta. felicitari dragutza:-*

ylla 08 dec 2010 11:27:32

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Slabutelor o intrebare va rog..eu am pus foarte mult la picioare si burtica..lucrez zonele astea cu tae bo cam 45 de minute de 5-6 ori pe saptamana..CREDETI CA UN STEPPER AR AJUTA MAI MULT PT PICIOARE??? pt inaltimea mea sunt exagerat de groasa la ccoapsa..si vreau sa scap de cheestia asta cat mai repede...astept un raspuns..

marinuta 08 dec 2010 11:36:45

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Mersi draga Ylla:)

Maria Andreea 08 dec 2010 13:03:28

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
buna!ma numesc andreea,am 20 ani si 1,58 si vreau s slabesc.am 60 kg si nu ma simt fff "mare" dar imi doresc din tot sufletul sa slabesc pt ca am observat ca niste kg in plus pt toti ceilalti fac o diferenta.problema mea e ca sunt cam sedentara...lucrez doar 4 ore p zi si in afara de asta cam atat...nu stiu cum s fac cu sportul!sincer,la sala nu imi pot permite un abomament ,iar acasa exercitiile par superficiale(poate pt ca eu sunt superficiala).am incercat de cateva ori dar nu reusesc s ma tin d ele.dc?plus ca nici cu alimentaia nu ma pot descurca...as vrea un sfat cat s poate d minutios in detalii,c s fac si cum s fac pt ca vreau ff mult s slabesc...as vrea s aj l 49-50 kg...va rog ff frumos,ajutati-ma!

marinuta 08 dec 2010 13:12:44

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Draga maria, e bine sa faci sport, sa eviti prajelile, grasimile, dulciurile. Incearca dieta Scarsdale ajuta la slabit si acolo poti citi si comentariile fetelor, draga sa ai rabdare si maninca sanatos, si cit de cit ar trebui sa faci miscare. Pe youtube sunt filmulete care tear ajuta sa faci sport cum ar fi tarbo, pilates, etc... Pup
Caci si eu am 1.55 si am avut 70 kilograme dar cu ambitie si cu putin sport si mincare sanatoasa acuma am 55 kilograme asa ca mai lupt sa ajung la 48 sau 50 kilograme:D,pup:-*

laurra 08 dec 2010 13:19:41

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Buna Andreea si bine ai venit!
Problema e daca iti faci tu singura mancare sau iti face mama?Ti-as recomanda dieta Montigniac,pentru ca nu trebuie sa te abtii de la mancare.Secretul consta in felul in care iti combini alimentele.
Eu sunt la a2a saptamana de Monty si ma simt foarte bine.Singurul neajuns este ca trebuie sa ai mereu mancare conforma ca nu cumva cand te apuca foamea sa mananci ce gasesti
Insa tu alege ce crezi ca ti se potriveste.Poti sa slabesti si mancand sanatos,fara paine alba ,prajeli ,grasimi ,dulciuri rafinate.:-*

Maria Andreea 08 dec 2010 13:37:06

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de marinuta (Post 431372)
Draga maria, e bine sa faci sport, sa eviti prajelile, grasimile, dulciurile. Incearca dieta Scarsdale ajuta la slabit si acolo poti citi si comentariile fetelor, draga sa ai rabdare si maninca sanatos, si cit de cit ar trebui sa faci miscare. Pe youtube sunt filmulete care tear ajuta sa faci sport cum ar fi tarbo, pilates, etc... Pup
Caci si eu am 1.55 si am avut 70 kilograme dar cu ambitie si cu putin sport si mincare sanatoasa acuma am 55 kilograme asa ca mai lupt sa ajung la 48 sau 50 kilograme:D,pup:-*



ms frumos...voi incerca ..sper din suflet sa reusesc :*

Maria Andreea 08 dec 2010 13:38:14

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
nu imi pregateste mama...eu imi fac singura :(stau cu ink 3 pers in apartament si e cam greu ...fac d mancare pt toata lumea..si p mn ma afecteaza diferit fata d ceilalti..lor le convine.

marinuta 08 dec 2010 13:57:27

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Draga Andreea tu celor persoane spunele direct dragii mei fara nici o suparare am hotarit sa maninc fara prajeli, fara grasimi etc, daca voua va convine voi face mincare asa cum cred eu ca e mai sanatoasa.:P

laurra 08 dec 2010 14:33:15

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Sa inteleg ca esti studenta?
O sa te descurci tu...Oricum mancarea ta de acum in colo n-o sa fie prea greu de facut.Alege carne ,peste fript cu salate ,iaurt iti iei o paine Slabesti mancand si iti ajunge o saptamana ,iti faci o ciorba si ti-ajunge vreo 3 zile.Aici o sa gasesti multe meniuri si multa sustinere;)
nu mai zic ca poti manca si desert ,ciocolata...fructe

mara_merkel 08 dec 2010 14:34:49

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de marinuta (Post 429112)
Draga Mara din suflet iti multumesc de cuvintele dulci,fiecare vorba de a ta imi da curajul sa merg mai departe si sa-mi ating scopul de a avea 48 sau daca nu macar 50 kilograme. Pup ai grija de tine si iti doresc tot ce e bun de pe lume.:-*

sunt convinsa ca o sa ajungi acolo unde iti doresti,iti sunt alaturi>:D<

mara_merkel 08 dec 2010 15:07:21

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 430577)


Mara ai mereu astfel de "intarzieri"?
Ai fost la doctor sa vezi ce ai?:-s
Nu sunt bune astfel de "fenomene".


In ultimul an am avut destul de des aceste intarzieri...dar nu imi intarzie mult doar cateva zile:) si sper sa nu am nevoie de doctor...insa daca compar cu anii din urma cand stiam exact ziua cand imi vine(la 21 de zile dupa ultima zi de menstruatie) si nu ma umflam asa tare ca acum,pot sa spun, ca imi intarzie mereu in ultima perioada:-s
Am mancat multa paine si ciocolata luna asta,cam in jur de 1600-2000 kcal :(( insa azi parca mi-am revenit si nu mai simt nevoia de carbo asa urgent:) dar mentruatia inca nu mi-a venit si sunt cateva zile decand tot vad ocazional o pata foarte micuta de sange cand fac pipi (ma duce in eroare, cred ca mi-a venit iar apoi constat ca nu e asa)Si iubitul meu imi spune :''de o saptamana tot imi spui ca trebuie sa iti vina,si nu-ti mai vine...asa zici mereu'':))
Iti multumesc pentru atentia acordata>:D<!



sandra24 08 dec 2010 15:15:05

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
salut fetele!:)De sambata m-am apukat de tae bo....adica de sambata ma chinui sa le urmez miscarile si vad ca in sfarsit se prinde ceva si usor usor invat sa le execut corect.aseara m-am uitat si pe internet si dupa zumba ,care de asemenea mi se pare interesant si merita incercat.Inca nu m-am urcat pe cantar sa vad daka am slabit ceva ,mai astept vreo 2 saptamani:D.abia astept sa vad rezultatele:xma duk(am de dat niste cartofi jos:">)see ya

mara_merkel 08 dec 2010 15:37:36

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de sandra24 (Post 431505)
salut fetele!:)De sambata m-am apukat de tae bo....adica de sambata ma chinui sa le urmez miscarile si vad ca in sfarsit se prinde ceva si usor usor invat sa le execut corect.aseara m-am uitat si pe internet si dupa zumba ,care de asemenea mi se pare interesant si merita incercat.Inca nu m-am urcat pe cantar sa vad daka am slabit ceva ,mai astept vreo 2 saptamani:D.abia astept sa vad rezultatele:xma duk(am de dat niste cartofi jos:">)see ya

Salut Sandra!! Cu asa un plan de sport sigur vei avea rezultate frumoase!
Succes!!!

sandra24 08 dec 2010 16:08:36

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
multumesc mult,abia am facut aproape o ora....acum sunt lesinata bineinteles:Pse vd k miscarea mea era la minim adika dupa 3 zile nu-mi mai trosneau toate oasele.acum s-au potolit:))

marinuta 08 dec 2010 17:58:38

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Mersi Mara de incurajari:D

Senzualless 08 dec 2010 21:53:20

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Maine e ziua pt cantar :| Sper sa nu am "surprize"
Abia astept maine sa ma cantaresc sa vad daca am facut ceva progrese :x

cosminadea 08 dec 2010 23:09:39

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 176717)
Pe 6 mai expira concursul general al comunitatii de slabute
( http://forum.slabute.ro/concursuri/c...-mai-3355.html )

M-am tot gandit, ce urmeaza sa fac dupa, inca un concurs?!
Si am zis sa incercam o altfel de varianta.

Am tot auzit slabute care spuneau ca ar fi bine sa discute /sa concureze cu slabute de "talia" lor, sau care tin aceeasi dieta, etc

Si de aici am decis sa facem ceva nou si mai aproape de preferintele fiecareia:

"Un jurnal de dieta pentru slabutele care au aceeasi categorie de greutate, si anume 50-60 kg"

Deviza de baza a acestui "Jurnal" este sa scriem, fiecare dintre noi, ce facem pentru a ne atinge greutatea pe care ne-o dorim.

Nu exista un termen limita, nu exista punctaj, exista multe experiente ale slabutelor care au acelasi lucru in comun.

De aceea, daca ai intre 50-60 kg, daca vrei sa invingi impreuna cu alte slabute aceasta lupta, daca vrei sa nu iti pierzi motivatia pe parcurs, inscrie-te in acest "Jurnal" si povesteste cu slabutele ce faci (dieta, sport, etc) pentru a-ti atinge targetul. :)

Nu conteaza ce sport faci, nu conteaza ce dieta tii, nu conteaza ce varsta ai, conteaza sa fim unite in aceasta lupta cu kilogramele si la sfarsit sa fim toate invingatoare. :)


Pentru inscriere trebuie sa scrieti:
  • greutatea de la care porniti (greutatea actuala) sau masurile in cm
  • greutatea-tinta (greutatea dorita / sau masurile in cm

buna.sunt noua pe aici si as vrea sa ma ajutati cu cateva raspunsuri.
Am 50 de kg si 171 cm.Am soldurile inguste si pe deasupra datorita pantalonilor cu talie joasa purtati cu regularitate mi 'am deformat bazinul.Am niste "santuri" daca pot zice asa si nu stiu ce sa fac.Am cautat mai multe raspunsuri dar nu am gasit nimic.As vrea sa ma ajutati!Va pup

MadaTm 08 dec 2010 23:12:44

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de Maria Andreea (Post 431369)
buna.ma numesc andreea,am 20 ani,60 kg si 1.58.sunt sedentara,lucrez decat 4 h /zi.vreau s slabesc pt ca nu ma mai pot suporta asa si mi-a fost frik s ma apuc d un regim pt ca nu vreau s ma ingras mai rau dupa.ajutati-ma.vreau un sfat cat mai detaliat in c s fac si cum s fac...cat mai concret!

Bine ai venit! :)

Fetele deja ti-au dat sfaturi foarte bune.

Eu iti recomand ca in orice dieta ai incerca sa urmezi sa eviti cati poti painea alba, dulciurile (cele din comert, in special), sucurile carbogazoase si necarbogazoase (au mult zahar), fast food, prajelile. Nu stiu care e cazul tau, insa la mine a fost asa - m-am gandit cum sa fac sa slabesc si pentru ca nici nu vroiam sa imi bat capul cu meniuri stiute de dinainte, cu gatit de regim, cu eliminatul unor anumite alimente cu strictete - am decis sa incerc sa mananc sanatos si hipocaloric.

De renuntat nu am renuntat la mai nimic, dar am inceput sa mananc "cu bun simt". Ideea mea a fost sa-mi obisnuiesc organismul cu un stil de mancat mai sanatos si sa slabesc mancand mai putine calorii decat as avea nevoie sa ma mentin, iar cand sunt multumita de kilogramele slabite, sa pastrez acelasi stil de mancat, doar sa cresc numarul de calorii usor...inca nu sunt la mentinere, mai am de slabit, insa pentru mine "dieta" a fost perfecta. Am inceput sa mananc mai putina paine (in prima parte a zilei doar), sa nu mai mananc ciocolata si alte dulciuri din comert, sucuri din comert deloc, prajeli mai rar, mai multe fructe si legume proaspete si neaparat 1.5-2l apa/zi (pentru mine a fost foarte greu)...si sport, eu nu fac mult, de 3 ori pe saptamana.

Cu sportul vreau sa iti spun ca eu mergeam la sala dar de ceva vreme mai fac si acasa, cand nu ajung. Daca nu faci de obicei, incepe usor, cate 10min la fiecare doua zile (sunt o multime de exercitii pe site), apoi cresti usor durata si alternezi exercitiile. Daca iti place sa dansezi poti sa faci zumba :) Tu ai avea un mare avantaj daca ai incepe sa faci sport, pentru ca nu ti-este obisnuit corpul si vei vedea ce usor se ard caloriile :)

Daca te decizi pe hipocalorica (sau orice alta dieta), incearca sa nu scazi sub 1200 calorii zilnic si foloseste calculatorul de calorii - eu de cand am descoperit slabutele, nu ma mai despart de el :D. Ca sa slabesti trebuie sa ai 3 mese pe zi si 2 gustari.

Sa ne tii la curent cu ce dieta vrei sa tii si sa postezi meniul sa vedem cum te putem ajuta sa mai corectezi daca e nevoie - mai ales slabutele cu experienta pot sa te ajute cu sfaturi :). Multa bafta!


Ora este GMT +2. Ora este acum 22:04:24.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO