forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Arhiva subiecte - Am intre 50 kg si 60 kg (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=430)
-   -   Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=3732)

ladyamneth 01 feb 2011 14:21:38

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg

Buna fetelor! ma primiti si pe mine alaturi de voi?:D
Eu vreau sa slabesc inca vreo 2/3 kg, drept urmare de o saptamana incerc sa tin dieta scarsdale...
pupici si spor la treaba tuturor!!!>:D<

mariy67 01 feb 2011 17:20:21

Citat:

Anterior postat de soryna1981 (Post 503490)
Buna! Am citit discutiile voastre pe forum si, din cate vad toate avem un subiect in comun "kilogramele".In prezent ma confrunt si eu cu "cateva" kg in plus de care de ceva timp tot incerc sa scap de ele dar nici o sansa,poate si inceperea de noi diete mereu dar neterminarea niciuneia,de neglijenta alimentatiei ca si fel,cantitate si la ore nepotrivite.In prezent am 1.50 cm si 58 kg, as dori sa ajung la 48 kg dar sa fiu si proportionata,ceea ce ar tre sa slabesc din toate partile corpului,aceste kg punandu-se in timp pe fiecare particica a corpului si....vizibil.Poate in urma discutiilor voastre imi mai fac cate o idee ce anume tre sa fac incat sa i-au masuri si sa am rezultatele asteptate,dar sper sa ma sfatuiti dealtfel cu ce considerati si voi ca m-ar ajuta.Tin sa mentionez ca cele 10 kg pe care as dori sa le dau jos ar fi de acceptat ca si pe o perioada de maxim 3 luni,nu doresc sa slabesc brusc si cu vergeturi sau piele lasata,dar totusi in 3 luni imi doresc sa am cel putin un corp multumitor daca nu impecabil:PAsa ca sper sa ma sfatuiti si pe mine cu una alta ce ati considera ca mi-ar fi de ajutor.Apropo:tin sa mentionez ca kg-mele multe sunt puse in zona abdomenului,dar si pe picioare si in zona genunchilor sar si la pulpe.Va pup si...multumesc pt sfaturi..:>

simplu.
in primul rand,nu te mai gandi ca vrei sa slabesti 5 kile in 1 saptamana.incearca sa ai in cap 0,5kg pe saptamana.chiar daca pare putin.cand te vei cantari la 1 saptamana si vei vedea ca ai slabit atat,nu vei fi dezamagita,si te va motiva sa continui.
aici cred ca am lucrat eu la inceput,si de aceea am reusit sa merg mai departe.
apoi impune-ti un rasfat-prajitura,cartofi prajiti...sau ce-ti mai place tie-sambata sau duminica.iar rasfatul sa fie facut in casa,nu cumparat-obligatoriu.
scoate-cartofii,painea,orezul,iar lapte branza incearca sa nu consumi 2 saptamani,apoi poti sa le introduci pe cele slabe.
si iti garantez ca vei avea reusita.
so....fructe,legume,pui,peste....gatite cum vrei la cuptor,fierte,salate,cu sos de soia,ulei de masline...
te pup,stai langa noi sa ne spui rezultatele.
eu am avut.

LicuriciColorat 01 feb 2011 17:30:11

Citat:

Anterior postat de soryna1981 (Post 503490)
Buna! Am citit discutiile voastre pe forum si, din cate vad toate avem un subiect in comun "kilogramele".In prezent ma confrunt si eu cu "cateva" kg in plus de care de ceva timp tot incerc sa scap de ele dar nici o sansa,poate si inceperea de noi diete mereu dar neterminarea niciuneia,de neglijenta alimentatiei ca si fel,cantitate si la ore nepotrivite.In prezent am 1.50 cm si 58 kg, as dori sa ajung la 48 kg dar sa fiu si proportionata,ceea ce ar tre sa slabesc din toate partile corpului,aceste kg punandu-se in timp pe fiecare particica a corpului si....vizibil.Poate in urma discutiilor voastre imi mai fac cate o idee ce anume tre sa fac incat sa i-au masuri si sa am rezultatele asteptate,dar sper sa ma sfatuiti dealtfel cu ce considerati si voi ca m-ar ajuta.Tin sa mentionez ca cele 10 kg pe care as dori sa le dau jos ar fi de acceptat ca si pe o perioada de maxim 3 luni,nu doresc sa slabesc brusc si cu vergeturi sau piele lasata,dar totusi in 3 luni imi doresc sa am cel putin un corp multumitor daca nu impecabil:PAsa ca sper sa ma sfatuiti si pe mine cu una alta ce ati considera ca mi-ar fi de ajutor.Apropo:tin sa mentionez ca kg-mele multe sunt puse in zona abdomenului,dar si pe picioare si in zona genunchilor sar si la pulpe.Va pup si...multumesc pt sfaturi..:>

buna si bine ai venit
in primul rand mult succes iti doresc,cu perseverenta si rabdare dar si respectarea catorva reguli sigur vei reusii
pe luna e indicat sa se piarda cam 3-4kg deci s'ar putea sa iti ia cam 3-4 luni sa ajungi unde vrei,insa nu dispera,nu e mult,cum ai spus si tu nu vrei vergeturi sau piele lasata
cateva reguli care mie mi se par de baza:
-mancare sanatoasa+sport-reteta ideala spre silueta mult visata
-elimina din alimentatia ta:sucurile,dulciurile,painea alba,cartofii,orezul,fast-foodul,produsele de patiserie,covrigi,biscutitiisi alte minuni
-alimentatie sanatoasa inseamna:fructe,legume,lactate,carne slaba de pui/peste la gratar/fierte/la cuptor,cereale,paine neagra(max 2felii pe zi indicat e sa le papi dimineata),dulciuri dietetice(gasesti pe site niste retete minunate)
-fara diete fulger,fara infometare,dietele sanatoase:numaratul caloriilor,SB,monti
-neaparat 1000cal pe zi-asta e minim,initial ai putea sa incepi de la 1300cal apoi sa scazi
-sport sport si iar sport,macar de 4ori pe saptamana cate 30min,fie ca dansezi,sari coarda,alergi,faci bicicleta-sportul e sfant,de preferat sa fie de tip cardio
-2l de apa pe zi
-multa rabdare,perseverenta,gandire pozitiva si putin efort

zuzy 02 feb 2011 11:28:01

desert delicios,usor si sanatos:) Iaurt + faina de in + dulceata de visine = suuuper

Am si eu nevoie de un sfat... nu stiu ce sa mananc pentru o digestie mai usoara. nu reusesc sa ies zilnic la toaleta:( ajutooor

mariy67 02 feb 2011 11:36:36

Citat:

Anterior postat de zuzy (Post 505853)
desert delicios,usor si sanatos:) Iaurt + faina de in + dulceata de visine = suuuper

Am si eu nevoie de un sfat... nu stiu ce sa mananc pentru o digestie mai usoara. nu reusesc sa ies zilnic la toaleta:( ajutooor

dimineata pe stomacul gol bea 2 pahare de apa.
si mananci peste 1 ora.

soryna1981 02 feb 2011 15:48:05

Buna ! Multumesc pt raspuns si sfaturile date,sper sa reusesc si eu cum au reusit si alte pers.Apelez la tine si in legatura cu altceva,fiind noua pe acest site nu prea stiu cum sa intru in fiecare pagina in parte,cum sa imi fac si eu IMC-ul daac zic binenu prea stiu nici ce este cu acea selectare de alimente ,etc ce se cere aici,daca ai timp si bunavointa te rog sa ma inveti si pe mine.Multumesc.Pa pa.:-*

soryna1981 02 feb 2011 15:50:58

Apropo Licurici,dupa cum vezi nici la IMC nu am pus valorile bine nu am slabit 10 kg sunt abia la inceput de drum dar nu stiu cum sa fac...deci am 58 kg acum doresc sa ajung la 48 kg si am de dat jos 10 kg.....cum sa fac?...:(:(:(:(

soryna1981 02 feb 2011 15:58:36

Mariy67 multumesc pt raspuns si incurajari,aveam momente cand credeam ca numai daca as fi izolata undeva si sa fie o antrenoare pe capul meu sa nu ma slabeasca din "ochi"deloc punandu-ma mereu la sport,sport si iarasi sport,plus alimentatia sa o consum decat data expre de un nutritionist,in rest ca nu as putea sa reusesc...iar cand va vad cat ati putut slabi voi ma oftic pe mine si ma bucur pt voi.....mersi pt raspuns te pup pa pa:-*

justbelieve 02 feb 2011 18:23:01

Citat:

Anterior postat de soryna1981 (Post 506534)
Apropo Licurici,dupa cum vezi nici la IMC nu am pus valorile bine nu am slabit 10 kg sunt abia la inceput de drum dar nu stiu cum sa fac...deci am 58 kg acum doresc sa ajung la 48 kg si am de dat jos 10 kg.....cum sa fac?...:(:(:(:(

Buna!
Vad ca ai reusit sa-ti setezi tickerul:)

mariy67 02 feb 2011 19:23:23

Citat:

Anterior postat de soryna1981 (Post 506549)
Mariy67 multumesc pt raspuns si incurajari,aveam momente cand credeam ca numai daca as fi izolata undeva si sa fie o antrenoare pe capul meu sa nu ma slabeasca din "ochi"deloc punandu-ma mereu la sport,sport si iarasi sport,plus alimentatia sa o consum decat data expre de un nutritionist,in rest ca nu as putea sa reusesc...iar cand va vad cat ati putut slabi voi ma oftic pe mine si ma bucur pt voi.....mersi pt raspuns te pup pa pa:-*

stai linistita.
n-ai nevoie de antrenori sau nutritionisti experimentati.
totul e sa o iei incet,fara asteptari mari,cu pasi marunti.
imagineaza-ti cum vei fi peste 1 an-stiu ca ti se pare mult-dar crede-ma,vei reusi.
daca eu la 43 de ani am reusit in 11 luni-cand se spune ca dupa 40 slabesti mai greu-sigur ma vei intrece.
noi suntem aici,si ORICAND-simti ca nu mai poti,iti vom sari in ajutor.
uite,eu am un pic de sadism in mine.
cand am pofta de ceva dulce,intru pe retete cu dulciuri si dupa ce vad atatea bunatati crede-ma ca imi trece.:)):)):)):)):))
dar nu uita.
o zi de rasfat neaparat...dulce...si ce-ti mai place tie.
nu suport ideea 3 luni fara nimic,6 luni nu mancati cartofi prajiti...etc...
nu...organismul nostru are si el poftele lui,iar daca le tai brusc,intervine acel fenomen yo-yo.
succes si te astept.>:D<

zuzy 02 feb 2011 21:47:45

Citat:

Anterior postat de mariy67 (Post 505866)
dimineata pe stomacul gol bea 2 pahare de apa.
si mananci peste 1 ora.

Multumesc:) o sa incerc maine dimineata

soryna1981 02 feb 2011 22:15:58

Citat:

Anterior postat de justbelieve (Post 506817)
Buna!
Vad ca ai reusit sa-ti setezi tickerul:)

Da, nu m-am lasat dar acum e f usor ca l-am nimerit dar inca mai tre sa muncesc sa vad cum e sa fac si cu meniul nu stiu cum.....de 2 zile ma chinui sa invat pe acest site si....:(

soryna1981 02 feb 2011 22:18:56

Citat:

Anterior postat de mariy67 (Post 506906)
stai linistita.
n-ai nevoie de antrenori sau nutritionisti experimentati.
totul e sa o iei incet,fara asteptari mari,cu pasi marunti.
imagineaza-ti cum vei fi peste 1 an-stiu ca ti se pare mult-dar crede-ma,vei reusi.
daca eu la 43 de ani am reusit in 11 luni-cand se spune ca dupa 40 slabesti mai greu-sigur ma vei intrece.
noi suntem aici,si ORICAND-simti ca nu mai poti,iti vom sari in ajutor.
uite,eu am un pic de sadism in mine.
cand am pofta de ceva dulce,intru pe retete cu dulciuri si dupa ce vad atatea bunatati crede-ma ca imi trece.:)):)):)):)):))
dar nu uita.
o zi de rasfat neaparat...dulce...si ce-ti mai place tie.
nu suport ideea 3 luni fara nimic,6 luni nu mancati cartofi prajiti...etc...
nu...organismul nostru are si el poftele lui,iar daca le tai brusc,intervine acel fenomen yo-yo.
succes si te astept.>:D<

Si la cata dreptate ai....mersi pt incurajari,constat ca inceputul e greu,apoi iti spui sa te mentii e greu,si sa termini e greu,dar daca ai putina vointa si ambtitie iar pe langa si "prietene"sustinatoare care te impulsioneaza cred ca reusesti.....mersi pt tot vb pa pa

justbelieve 03 feb 2011 08:46:57

Citat:

Anterior postat de soryna1981 (Post 507248)
Da, nu m-am lasat dar acum e f usor ca l-am nimerit dar inca mai tre sa muncesc sa vad cum e sa fac si cu meniul nu stiu cum.....de 2 zile ma chinui sa invat pe acest site si....:(

http://forum.slabute.ro/intrebari-ra...eniu-2186.html

maneki 03 feb 2011 10:01:49

am reusit!

am slabit cateva kg, ca si medie 1kg pe saptamana... ma gandesc ca a mers asa bine pt ca am dat un soc organismului, dintr-o data, fara dulciuri, fara mancat seara, fara cartofi, paine, grasimi... si cu mult sport, de fapt de 3 ori pe saptamana, dar fata de niciodata pe saptamana, e ceva
probabil de-acum procesul va fi mai lent, vreo 0.5 k/sapt, sau poate nici atat, dar am timp
important e ca am vazut pe pielea mea, ca nu e asa de greu, ca se poate, si chiar imi place modul asta de viata, ma simt mai bine cand vad ca pot sta cu niste cartofi prajiti in fata sau cu o prajitura si pot sa mananc din portocala mea linistita, sau din pieptul de pui la gratar :)
multumesc tuturor pentru ca zi de zi ma motivati si pentru ca invat mereu lucruri noi alaturi de voi!

pupici, o zi frumoasa!>:D<

madalina93 03 feb 2011 11:19:49

Citat:

Anterior postat de zuzy (Post 505853)

Iti spun din experienta proprie ca dimineata dupa ce beau lapte mereu trb sa merg la wc,sper sa raspunda si organismul tau la fel ! Incearca,e doar un pahar de lapte!:p

Monnik 03 feb 2011 11:24:07

buna fetelor ..si eu sunt nou pe aici insa ma bucur enorm ca exista acest site unde putem veni cu pareri, cu idei noi,eu stau cam prost in subiectu "miscare"reusesc sa indur oarecum foamea insa cand este vb de miscare:(mare dezamagire,greu este pana ies din casa caci apoi greu mai intru.iarna imi este tare greu sa beau apa insa fac tot posibilul ca pe timpul iernii cand hibernez precum ursii sa nu iau mai mult de 3- 4 kg.salutari

zuzy 03 feb 2011 11:54:25

Citat:

Anterior postat de madalina93 (Post 507835)
Iti spun din experienta proprie ca dimineata dupa ce beau lapte mereu trb sa merg la wc,sper sa raspunda si organismul tau la fel ! Incearca,e doar un pahar de lapte!:p

Conteaza daca e cald sau rece? cu cacao sau fara? :D

adda247 03 feb 2011 22:45:01

Buna!sunt Adda:D As vrea sa imi dati cateva sfaturi pentru a avea o talie cat mai subtire..vreau sa spun ca eu mananc sanatos...zilele astea am mancat cam multe prajituri...:D insa vreau cateva sfaturi..ce sport trebuie sa practic..alergatul este ok???:D :*:x

andra_aly 03 feb 2011 22:47:41

Citat:

Anterior postat de adda247 (Post 508922)
Buna!sunt Adda:D As vrea sa imi dati cateva sfaturi pentru a avea o talie cat mai subtire..vreau sa spun ca eu mananc sanatos...zilele astea am mancat cam multe prajituri...:D insa vreau cateva sfaturi..ce sport trebuie sa practic..alergatul este ok???:D :*:x

Bine ai venit printre noi:) Observ ca esti f inalta;;) deci cred ca arati tare bine la 53 de kg:)
Binenteles, sportul este bun si sa te mentii sau sa arzi grasimea.dar de dieta nu cred ca e cazul:-/
alergatul este chiar bun;) de cate ori pe saptamana alergi? sa faci si exercitii pentru abdoomen ;)

madalina93 04 feb 2011 10:15:39

Citat:

Anterior postat de zuzy (Post 507906)
Conteaza daca e cald sau rece? cu cacao sau fara? :D

Normal ca nu conteaza daca e cald sau rece si il bei cum iti merge tie mai bine ,numai sa- l bei!poti pune cv cafea sau cacao,capuccino sau...cum iti place!>:D<

Anca77yvb 04 feb 2011 18:31:55

buna fetele ce mai faceti? ..........

andra_aly 04 feb 2011 18:36:01

Citat:

Anterior postat de Anca77yvb (Post 510057)
buna fetele ce mai faceti? ..........

Buna Anca:-* vai , cat de putin mai ai;;) felicitari>:D<

Anonima99 04 feb 2011 20:52:34

Buna , sunt noua pe aici si as vrea sa-mi dati si mie niste sfaturi de slabit .

LicuriciColorat 04 feb 2011 20:56:47

Citat:

Anterior postat de Anonima99 (Post 510293)

buna si bine ai venit
spune'ne si noua cati ani ai,ce te nemultumeste la tine
cam ce papi tu intr'o zi
vad ca ai o greutatea frumoasa 50kg nu e foarte mult
asteptam detalii:)

andra_aly 04 feb 2011 23:37:40

Citat:

Anterior postat de Anonima99 (Post 510293)

Bine ai venit :) Pai sa ne dai mai multe detalii:) ce papi intr-o zi? sport faci?
nu crezica sunt cam multe ...10 kg?:-/ e adevarat ca esti mai micuta de inaltime dar cred totusi ca e cam mult sa slabesti atat:-s

soryna1981 04 feb 2011 23:59:35

Citat:

Anterior postat de marinuta (Post 503896)
Salutare Natiune, nu am mai trecut pe aici de 1 luna (rusine sa-mi fie ), ehe am avut sesiunea de iarna la universitate caci sunt la frecventa redusa, si o luna iam acordat mai multa tentie invatatului si la moment am 52 kolograme , deci mai lupt inca sa mai scad 4 sa ajung la 48 de kilograme, caci am o inaltime de 1.55, v-M PUPcit pe toate si va doresc o zi minunata in continuare. S aveti grija de voi si la ceea ce mincati.:-*>:D<

Buna.ma uimesti cum de ai reusit sa slabesti atata?...eu vreau 10 kg si...cum sa fac?..ce sa fac?...spune-mi si mie te rog ce anume ai facut k?..mersi.pup pa pa

madulina 06 feb 2011 08:43:17

Neata!! de azi ma incadrez si eu la voi in grupa :D
Sa aveti o zi frumoasa!!!!!!

santalucia 06 feb 2011 16:35:13

buna fetelor, am fost in vacanta.

santalucia 06 feb 2011 16:41:01

in vacanta am trisat cam mult , in sensul ca am stat la un hotel care era ' in criza' mare,cam tot ce parea ca mi se potriveste dietei, nu aveau. asa ca am facut adaptari, nu am slabit dar macar m-am mentinut.la aceasta data am 56 kg.nu stiu cum sa procedez sa-mi apara la ticker , progresul, dar daca ma poate ajuta cineva...

justbelieve 06 feb 2011 18:05:07

Citat:

Anterior postat de santalucia (Post 512387)
in vacanta am trisat cam mult , in sensul ca am stat la un hotel care era ' in criza' mare,cam tot ce parea ca mi se potriveste dietei, nu aveau. asa ca am facut adaptari, nu am slabit dar macar m-am mentinut.la aceasta data am 56 kg.nu stiu cum sa procedez sa-mi apara la ticker , progresul, dar daca ma poate ajuta cineva...

http://forum.slabute.ro/intrebari-ra...rita-1474.html

leila87 07 feb 2011 07:04:46

felicitari pentru slabit si eu incerc sper sa reusesc

maneki 07 feb 2011 12:01:07

Citat:

Anterior postat de leila87 (Post 513006)
felicitari pentru slabit si eu incerc sper sa reusesc

o sa reusesti cu siguranta :)
nu ai multe kg de pierdut, fii increzatoare, in cel mai scurt timp, o sa ajungi la greutatea dorita de tine
mananca sanatos, fa putina miscare si vei fii f multumita de rezultate:-*

ritulea 07 feb 2011 13:52:12

Buna fetelor,sunt de ceva noua aici in acest forum,dar cum la toate domnisoarele persiste si la mine problema slabirei,la moment am 60KG-dezastru enorm pentru mine,vreau sa ajung macar la 55,cu toate ca perfect ar fi un 52. Ajutatzima

marinuta 07 feb 2011 15:29:20

Buna Rita, pai spune-ne si noua ce inaltime ai?
Ce maninci de obicei si ce sport practici?
Si ce faci pentru a slabi frumos si sanatos?. Asteptam ale tale raspunsuri.

papucel 07 feb 2011 17:53:58

Buna ziua ! As dori cateva sfaturi sa pot slabi sanatos .
Fac aerobic o data sau de doua ori pe saptamana si in general mananc sanatos dar nu am reusit sa imi aleg o dieta pe care sa o urmez cu strictete. vreau sa slabesc 4 kg, pe care le-am pus in decursul iernii. Va multumesc!

maneki 07 feb 2011 18:03:14

Citat:

Anterior postat de papucel (Post 514094)
Buna ziua ! As dori cateva sfaturi sa pot slabi sanatos .
Fac aerobic o data sau de doua ori pe saptamana si in general mananc sanatos dar nu am reusit sa imi aleg o dieta pe care sa o urmez cu strictete. vreau sa slabesc 4 kg, pe care le-am pus in decursul iernii. Va multumesc!

buna papucel, bine ai venit!
e bine ca faci aerobic, pe langa asta ai putea sa mergi pe jos in fiecare zi, cat de mult poti si urca si scari
eu am slabit f frumos 4 kg intr-o luna, renuntand la cartofi de orice fel, zahar (nu in totalitate-mai fol cate o lingurita la cafea dimineata... dar dc poti deloc fara zahar e cu atat mai bine), orez, paine si orice produs care contine fain alba
cand ai timp mai citeste mesajele scrise de fete pe forum, o sa gasesti multe sfaturi utile si o sa fi f motivata, vazand cate reusite au avut ele
incearca sa mananci 5 mese pe zi, cam la aceleasi ore, 3 mese, 2 gustari. nu manca f mult la o masa, si mesteca incet
bea cei 2 l de apa pe zi
consuma fructe, legume zilnic
mananca ciocolata neagra ca sa-ti satisfaci pofta de dulce

mult succes! daca te pot ajuta si eu cu ceva o s-o fac cu placere!

numai bine!:-*

alina3631 07 feb 2011 21:02:20

Buna fetelor :)
Ma numesc Alina, am aproape 18 ani, 1.60 m si 56.5 - 56.7. Am inceput o dieta (data de un nutritionist acum 2 ani cand am slabit cam 12 kg - ajunsesem pe la 52 kg) acum o saptamana, cand cantaream 57.8 - 58 kg. As vrea ca pana la vara (iunie-iulie) sa ajung la o greutate intre 47 si 50 de kg. Intentionez sa mananc la micul de jun un sandvis, ca gustare in timpul zilei un mar, apoi inainte sa ma duc la sala (o zi aerobic, o zi fitness si tot asa, macar 3-4 zile/sapt) sa mananc 2 portocale pt. energie, iar cand ajung acasa in jurul orei 16:00 sa mananc pui la gratar cu salata. Seara pe la 19 poate un iaurt daca imi este foarte foame. Nu sunt sigura daca o sa functioneze, pare cam putina mancare si nu stiu daca procedez tocmai bine. Totodata as vrea sa stiu cam de cate ori ar trebui sa ma duc la sala pe saptamana, cat timp sa fac exercitii intr-o zi si cam cate calorii ar trebui sa mananc pe zi ca sa slabesc 9-10 kg pana la vara.

LicuriciColorat 07 feb 2011 21:18:16

Citat:

Anterior postat de alina3631 (Post 514464)
Buna fetelor :)
Ma numesc Alina, am aproape 18 ani, 1.60 m si 56.5 - 56.7. Am inceput o dieta (data de un nutritionist acum 2 ani cand am slabit cam 12 kg - ajunsesem pe la 52 kg) acum o saptamana, cand cantaream 57.8 - 58 kg. As vrea ca pana la vara (iunie-iulie) sa ajung la o greutate intre 47 si 50 de kg. Intentionez sa mananc la micul de jun un sandvis, ca gustare in timpul zilei un mar, apoi inainte sa ma duc la sala (o zi aerobic, o zi fitness si tot asa, macar 3-4 zile/sapt) sa mananc 2 portocale pt. energie, iar cand ajung acasa in jurul orei 16:00 sa mananc pui la gratar cu salata. Seara pe la 19 poate un iaurt daca imi este foarte foame. Nu sunt sigura daca o sa functioneze, pare cam putina mancare si nu stiu daca procedez tocmai bine. Totodata as vrea sa stiu cam de cate ori ar trebui sa ma duc la sala pe saptamana, cat timp sa fac exercitii intr-o zi si cam cate calorii ar trebui sa mananc pe zi ca sa slabesc 9-10 kg pana la vara.

buna Alina si bine ai venit
trebuie sa ai zilnic 3 mese si 2 gustari
alimentele pt o dieta sanatoasa:fructe,legume,carne slaba de pui/peste la cuptor,gratar,cereale,lactate si oua
pt inceput poti sa'ti numeri caloriile undeva pe la 1300cal,apoi sa scazi de exp peste 2 sapt sa scazi la 1250cal si tot asa ,pana ajungi la 1000cal
pe luna se slabesc cam 3-4kg depinde de organism dar nu e o regula
sala ar cam trebui sa faci de 3-4ori pe saptamana,exercitii de tip cardio pt inceput:banda,bicicleta,stepper,tae-bo,hip-hop abs,dans,zumba;)
mult succes

alina3631 07 feb 2011 21:37:37

Multumesc mult pt. raspuns >:D<
Stiu de regula cea mai importanta cu 3 mese principale si 2 gustari, doar ca nu prea am timp, desi o sa incerc pe cat posibil. Problema e ca eu dimineata de la ora 8 o sa fiu la liceu si cel mai bine ar fi ca atunci cand ies (14-15, depinde) sa ma duc direct la sala, asa ca nu as avea cand sa iau pranzul, de aceea ma gandeam sa il mananc la ora 15.30-16:30 cand as ajunge acasa. Asa ca ma gandeam sa mananc fructele inainte pt. ca stiu ca dupa ora 16 ingrasa, si as avea totusi 2 mese principale : micul dejun si masa de la 16. Pe a treia nu prea stiu la ce ora ar fi bine sa o mananc si ce anume, ca sa nu se puna.

Ora este GMT +2. Ora este acum 07:02:43.