forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Articole Slabute.ro (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=382)
-   -   Alimentatia cu prea putine calorii (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=2526)

ianna 01 feb 2010 06:26:06

Alimentatia cu prea putine calorii
 
Care este cel mai bun mod de a pierde greutate?

Fără îndoială, cea mai sigură şi cea mai eficientă abordare este de a mânca sănătos şi de a face exercitii fizice, insa sunt persoane care doresc rezultate mai rapide şi recurg, astfel, la practici nesigure, cum ar fi pastile de slabit sau infoametarea. Nici una dintre abordari nu functioneaza pe termen lung şi ambele pot avea consecinţe grave asupra sănătatii. Pentru a accelera pierderea in greutate unele persoane adopta chiar diete cu calorii foarte putine si astfel nu reuşesc să ofere o nutriţie adecvată. Sigur, acestea abordare poate sa le rasplateasca cu scădere în greutate, iniţial, dar în mod inevitabil, ele sfârşesc prin a pune în pericol sănătatea lor globala.

Care sunt consecinţele alimentatiei cu prea putine calorii?

Prea puţine calorii: Cât de Multe este prea puţin?

Aceasta, desigur, depinde de greutatea corporală si de nivel de activitate a unei persoane. Exista calculatoare online(vezi pe portal) care pot calcula cu un nivel echitabil de precizie câte calorii sunt necesare pentru menţinerea greutăţii în funcţie de greutate şi de activitate. Acest lucru ar trebui să fie întotdeauna primul pas întreprins înainte de a începe un program de scădere în greutate. După ce se cunosc câte calorii sunt necesare pentru menţinerea greutăţii, este o chestiune simplă pentru a determina câte calorii sunt necesare pentru a pierde din greutate, la o rată rezonabilă "aproximativ o jumatate de kilogram pe săptămână”. Realizarea implică arderea a unui total de cinci sute calorii in plus în fiecare zi. Acest lucru este cel mai bine realizat prin tăiere două sau trei sute de calorii pe zi din mancare şi de ardere a un extra cu două sau trei sute de calorii, prin exerciţii fizice.

In nici un caz aportul de calorii nu ar trebui să se situeze sub 1000 de calorii pe zi.

Scaderea sub acest nivel face ca organismul să retina ţesutul adipos din organism ca o modalitate de a se proteja împotriva foametei percepute. Acest lucru face foarte dificil pierderea in greutate, ba mai mult ar putea cauza probleme de sănătate, unele chiar foarte grave pentru care nu exista remediu.

Prea puţine calorii pot cauza probleme de sanatate

Care sunt unele dintre problemele medicale văzute în oamenii care mănâncă prea puţine calorii?

La femei, una dintre primele semne poate fi iregularitatea perioadei menstruale sau chiar încetarea completă a menstruaţiei. Când menstruaţia se opreste, riscul pierderii masei osoase creste din cauza lipsei de estrogeni şi a nutriţie proaste. Un nou studiu sugereaza ca masa osoasa scade si dupa ce dieta e incheiata, desi persoana nu mai pierde in greutate!

Cand organismul intra in stadiul „infometarii”(care se poate percepe sau nu) – neprimind necesarul caloric-, exista un risc crescut pentru următoarele:
• scăderea tensiunii arteriale şi a frecvenţei cardiace,
• anomalii de ritm cardiac;
• dezechilibre electrolitice, mai ales potasiu;
• pietre la vezica biliara,
• căderea părului;
• unghii friabile;
• pierderea menstruatiei;
• aparitia părului fin pe tot corpul;
• cresterea aciditatii in stomac, arsuri, gastrita, ulcer;
• ameţeli;
• probleme de concentrare;
• anemie;
• umflarea articulaţiilor;
• oase fragile;
• depresie
• scăderea imunitatii si prin aceasta se pot produce multe alte boli....Poate creşte riscul răcelilor şi gripei in prima instanta...
• Funcţia tiroidiană poate fi afectata, de asemenea, pentru ca corpul încearcă sa se adapte la o stare de foame.

De asemenea neprimind caloriile necesare organismul va fi nevoit sa se hraneasca din ce are, si cum grasimea nu reprezinta hrana necesara, atunci “va apela” la muschi – ca doar ei consuma cea mai multa energie( calorii)-mergand pana la muschiul inimii in cazurile grave. Dupa masa musculara, organismul va trece la distrugerea organelor interne, ficatul fiind primul afectat.

Si atentie..nu exista o ordine anume in imbolnavirea organismului printr-o alimentatie neadecvata !

ianna 01 feb 2010 06:28:36

Re: Alimentatia cu prea putine calorii
 
cer scuze daca nu am tradus tocmai bine bolile dar nu excelez in engleza la termeni medicali:"> e bine venit oricine sa ma corecteze


informatiile sunt culese din articole scrise/revizuite de catre medici

Slabuta 01 feb 2010 15:34:59

Re: Alimentatia cu prea putine calorii
 
Chiar ieri am scris si eu un articol despre infometare, diete rapide, si azi primul comentariu la articol a fost, "...am slabit 7 kg in 10 zile, deci se poate, cu vointa..." :-s


Care vointa? :-s

ianna 01 feb 2010 15:36:31

Re: Alimentatia cu prea putine calorii
 
eu numesc asta:

inconstienta si prostie!

Liviutzza 01 feb 2010 15:44:21

Re: Alimentatia cu prea putine calorii
 
Nici macar prostie nu se mai numeste...sincer orice isi da seama la un moment dat ca greseste..si din prostie te mai si trezesti..dar cand tu continui cu fraze de genul"se poate si asa cu vointa":-o ohh my god!Cum putem numi o astfel de persoana??

Supergirl 01 feb 2010 17:35:33

Re: Alimentatia cu prea putine calorii
 
"...am slabit 7 kg in 10 zile, deci se poate, cu vointa..."
si am pus 5 kg in 3 zile.Jesus...sincer la inceput si mie im suradeau dietele astea ''minune'' insa am observat la mami care o perioada a tinut faimoasa dieta cu supa de varza,ca punea la loc intr-o sptamana cele 2 kg daca nu avea grija ce manca.Pe langa asta nici nu se simtea bine.
Asa cum a spus si Ianna, 7 kg in zece zile se cheama inconstienta.

dorutza 01 feb 2010 18:36:22

Re: Alimentatia cu prea putine calorii
 
1 ataşament(e)
nu prea poti face lumea sa inteleaga ca nu e ok acest mod de slabire
nici daca au slabit nu stiu cate kg intr-o luna si apoi le-au pus inapoi. tot asa vor incerca si a doua oara sa slabeasca. prin regimuri drastice si cu putine calorii
pe orice site de orice fel vezi promovat in stanga si in dreapta pastile, prafuri sau dieta "slabeste 10 kg intr-o saptamana", am slabit prin X, Y, z etc

chiar si pe site-l nostru apare asa
Ataşament 1533
eu inteleg care e ideea... ca fetele sa inteleaga din comentarii ca nu e ok. si slabuta se chinuie sa explice una alta, dar mai rasare cate una care zice, da mah se poate sa slabesti 12 kg intr-o luna, dar uita sa precizeze ca le-o pus inapoi

si marea majoritate pana nu da de cateva ori cu capul. nu intelege..

pana cand pe site-rurile alea sau nu o sa apara peste tot
slabirea se face prin sport, prin mancat echilibrat, prin redus anumite alimente si in timp, treptat
nu prea avem mari sanse

ianna 01 feb 2010 18:39:56

Re: Alimentatia cu prea putine calorii
 
sa stii...chiar m-am uitat pe forum azi...si la vreo 2 persoane am refuzat sa mai raspund cu sfaturi ca am senzatia ca imi sterg amprentele degeaba efectiv...si imi pare rau ptr ele...ptr ca ajung apoi la concluzia "auoleu eu am ceva de nu pot slabi sau de pun la loc kilo"...dar ce sa faci... cand incapatzanarea e mare...asta e...

Slabuta 01 feb 2010 19:10:45

Re: Alimentatia cu prea putine calorii
 
Citat:

Anterior postat de dorutza (Post 75629)
nu prea poti face lumea sa inteleaga ca nu e ok acest mod de slabire
nici daca au slabit nu stiu cate kg intr-o luna si apoi le-au pus inapoi. tot asa vor incerca si a doua oara sa slabeasca. prin regimuri drastice si cu putine calorii
pe orice site de orice fel vezi promovat in stanga si in dreapta pastile, prafuri sau dieta "slabeste 10 kg intr-o saptamana", am slabit prin X, Y, z etc

chiar si pe site-l nostru apare asa
Ataşament 1533
eu inteleg care e ideea... ca fetele sa inteleaga din comentarii ca nu e ok. si slabuta se chinuie sa explice una alta, dar mai rasare cate una care zice, da mah se poate sa slabesti 12 kg intr-o luna, dar uita sa precizeze ca le-o pus inapoi

si marea majoritate pana nu da de cateva ori cu capul. nu intelege..

pana cand pe site-rurile alea sau nu o sa apara peste tot
slabirea se face prin sport, prin mancat echilibrat, prin redus anumite alimente si in timp, treptat
nu prea avem mari sanse


Ai remarcat bine Dorutza.
Alea-s cele mai vizitate, daca-ti vine sa crezi.

Si am stat si m-am gandit, daca nu scriu despre aceste diete, cum am facut si la inceput cu pastilele (cand s-a format forumul era interzis sa pomenesti numele oricarei pastile de slabit), nu voi face altceva decat sa alung fetele care chiar pot fi ajutate, si sfaturile noastre le folosesc la ceva.

De aceea, s-a luat decizia de a pune spre discutie aceste diete, pastile, etc.... tot ce e mai incorect in materie de slabit, si de a explica, decat a le evita. Fructul oprit mereu o sa fie tentant.

Eu oricat o sa ma zbat, dietele astea o sa existe, de aia sunt inventate si zilnic apar noi si noi ciudatenii... Tot ce ne ramane e sa explicam si poate castigam cate un om de partea noastra.

Am creat si pe forum, un loc cu astfel de diete, si am pus si poll-uri cu argumente ca sa vad cum gandeste lumea, si e jumi-juma. :(

Chiar ieri am scris acest articol Cura rapida? Mai gandeste-te… - Slabute.ro, sa vedem daca ajunge in acest top, eu sper.

anqutz 01 feb 2010 20:02:07

Re: Alimentatia cu prea putine calorii
 
Am vazut si eu comentariul la articolul cel nou. Pacat e ca sunt persoane care chiar nu inteleg. Traiesc cu impresia ca stiu ele cel mai bine si ca noi suntem aici sa scriem romane pt ca ne plictisim si nu avem de cine sa ne luam. Eu ma enervez rau cand vad cate o fata care nu vrea sa invete, care are impresia ca le stie ea mai bine pe toate, chiar daca noi am avut tot felul de experiente neplacute cu slabitul rapid, infomentatul etc.


Ora este GMT +2. Ora este acum 08:05:14.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO