forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Bulimie & Binge Eating (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=412)
-   -   Nu reusesc sa ma motivez cu nimic (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=2536)

corallia 01 feb 2010 15:39:31

Nu reusesc sa ma motivez cu nimic
 
Probleme!!!!
De cand m-am lasat de fumat, cam un an de zile, nu mai reusesc sa tin o dieta de slabire, dimpotriva sunt momente cand mananc pana ce nu mai pot. Nu reusesc sa ma motivez cu nimic, simt k viata mea s-a schimbat mult in rau.. Am incercat si cu jurnal alimentar, a tinut vreo 3 zile, dupa asta aceleasi obiceiuri, mananc orice, oricand si oricat dupa care imi pare rau...din ce vad eu toate astea duc spre bulimie. Nu stiu cum sa ma tratez, n-as vrea sa apelez la vreun medic.
Mi-am pierdut si increderea in min de cand m-am ingrasat si mai ales k nu prea pot sa fac nimic ca sa slabesc..
Va rog, ceva sfaturi..

Liviutzza 01 feb 2010 15:46:27

Re: Nu reusesc sa ma motivez cu nimic
 
Corallia...nu inteleg care sunt problemele tale cu exactitate:)Probleme cu greutatea nu mi se pare ca ai!Totusi gandeste-te ca ai 55 de kg...eu as da orice sa am greutatea ta,si as fi mai mult decat multumita!Acum problema se pune altfel...tu trebuie sa ai grija sa te mentii!Sa nu te ingrasi,ptr ca acum stai fff bine:)

Slabuta 04 feb 2010 05:21:34

Re: Nu reusesc sa ma motivez cu nimic
 
Citat:

Anterior postat de corallia (Post 75489)
Probleme!!!!
De cand m-am lasat de fumat, cam un an de zile, nu mai reusesc sa tin o dieta de slabire, dimpotriva sunt momente cand mananc pana ce nu mai pot. Nu reusesc sa ma motivez cu nimic, simt k viata mea s-a schimbat mult in rau.. Am incercat si cu jurnal alimentar, a tinut vreo 3 zile, dupa asta aceleasi obiceiuri, mananc orice, oricand si oricat dupa care imi pare rau...din ce vad eu toate astea duc spre bulimie. Nu stiu cum sa ma tratez, n-as vrea sa apelez la vreun medic.
Mi-am pierdut si increderea in min de cand m-am ingrasat si mai ales k nu prea pot sa fac nimic ca sa slabesc..
Va rog, ceva sfaturi..

Buna Corallia si bun venit printre noi :)

Ia-o usurel, nu te grabi si nu incerca totul dintr-o impuscatura. Vei fi stresata si nu vei duce nici unul din scopurile propuse pana la capat. ;)

Hai sa iti dau pentru inceput ceva de citit. :)
http://forum.slabute.ro/motivatie/bi...ighlight=binge
http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...highlight=rori

Te astept sa continuam discutia :)

raluque 16 feb 2010 10:44:42

Re: Nu reusesc sa ma motivez cu nimic
 
intotdeauna am fost o fata slabutza...pana acum 3 ani cand m-am ingrasat 15kg...intr-un an am reusit sa dau jos 10kg dar mai vreau inca 5 si nu mai gasesc ambitia necesara :((:((:((:((:((:((:((

ali_lumi 16 feb 2010 11:00:09

Re: Nu reusesc sa ma motivez cu nimic
 
http://mancaruri.weblog.ro/userconte..._portocale.jpg
Corallia in primul rand, ti-am adus un suculet , si in al2lea rand, daca iei lucrurile asa, nu pot , nu merge , etc.. no sa reusesti niciodata. Unpic de vointa tre sa existe acolo, e imposibil. Propuneti un targhet ceva, o rochie in care sa intrii, un costum de baie in care sa arati bine sau ceva de genu.:)

corallia 17 feb 2010 09:24:05

Re: Nu reusesc sa ma motivez cu nimic
 
Ms mult Alina pentru sfaturi!
Oricum de 3 zile am reusit sa ma tin de un program cu alimentatia dar si de sport#:-s...poate asta se intampla si din cauza postului pt care am inceput sa-mi gatesc eu, asa nu mai sunt tentata sa gust alte mancaruri. Daca iti impui se poate..bineinteles orice ajutor e binevenit ;;)!

corallia 17 feb 2010 09:48:40

Re: Nu reusesc sa ma motivez cu nimic
 
Citat:

Anterior postat de raluque (Post 88621)
intotdeauna am fost o fata slabutza...pana acum 3 ani cand m-am ingrasat 15kg...intr-un an am reusit sa dau jos 10kg dar mai vreau inca 5 si nu mai gasesc ambitia necesara :((:((:((:((:((:((:((

Nu e musai sa incerci sa le dai jos acum...mai asteapta un pic catai o alimentatie echilibrata si fara prea multe restrictii, dupa care ai sa dai si celelalte 5 jos...dak ai rabdare si vointa totu vine de la sine;). Nici nu stii de unde sare iepurele motivatiei[*14*]

Slabuta 18 feb 2010 07:21:59

Re: Nu reusesc sa ma motivez cu nimic
 
Cum merge treaba Corallia? :)

minouse 05 iun 2010 20:56:04

Re: Nu reusesc sa ma motivez cu nimic
 
Ei bine in primul rand un bun motiv ar putea fi propria-ti sanatate, dar sincera sa fiu nu stiu daca tu chiar ai o unrgenta nevoie sa slabesti, eu cred ca ai o greutate potrivita pt inaltimea ta.

Dianutza 12 iun 2010 16:03:58

Re: Nu reusesc sa ma motivez cu nimic
 
Am o mare problema!!!!!in ultimii 2 ani m-am inrasat 20 kg....acum vreau sa slabesc....dar nu reusesc sa ma motivez cu nimic!!!! ..parintii mei imi promit ca imi cumpara aia si aia dar eu tot nu reusesc:((:((....

Slabuta 12 iun 2010 16:09:57

Re: Nu reusesc sa ma motivez cu nimic
 
Citat:

Anterior postat de Dianutza (Post 217504)
Am o mare problema!!!!!in ultimii 2 ani m-am inrasat 20 kg....acum vreau sa slabesc....dar nu reusesc sa ma motivez cu nimic!!!! ..parintii mei imi promit ca imi cumpara aia si aia dar eu tot nu reusesc:((:((....

Pai tu nu trebuie sa slabesti pentru ca parintii iti vor cumpara nu stiu ce lucruri, trebuie sa o faci pentru tine. ;)

Daca nu iti gasesti motivul in tine, mereu vei claca ;)

Pimkie_irina 12 iun 2010 18:22:20

Re: Nu reusesc sa ma motivez cu nimic
 
Incearca sa-ti ocupi timpul, astfel vei mai "uita" sa mananci si asa sa mananci cand ti-e foame si cu atentie:D

deadcountess 12 iun 2010 20:06:02

Re: Nu reusesc sa ma motivez cu nimic
 
Citat:

Anterior postat de Dianutza (Post 217504)
Am o mare problema!!!!!in ultimii 2 ani m-am inrasat 20 kg....acum vreau sa slabesc....dar nu reusesc sa ma motivez cu nimic!!!! ..parintii mei imi promit ca imi cumpara aia si aia dar eu tot nu reusesc:((:((....

N-o sa reusesti sa te motivezi prin "cumpararat aia si aia", probabil ca parintii iti cumpara oricum tot ce-ti trebuie :P

In schimb faptul ca te deranjeaza cum arati ar trebui sa te motiveze. Desi, din pacate pe majoritatea nu ne deranjeaza destul pana cand deja ne trezim obezi. (evident nu-i cazul tau, tie poate ca ti-ar fi destul sa elimini prajeli, fast food si produse de patiserie)

minouse 14 iun 2010 16:23:42

Re: Nu reusesc sa ma motivez cu nimic
 
Citat:

Anterior postat de Dianutza (Post 217504)
Am o mare problema!!!!!in ultimii 2 ani m-am inrasat 20 kg....acum vreau sa slabesc....dar nu reusesc sa ma motivez cu nimic!!!! ..parintii mei imi promit ca imi cumpara aia si aia dar eu tot nu reusesc:((:((....


Dianutza , o buna solutie ar putea fi sa gasesti pe cineva care de asemenea vrea sa slabeasca si sa incepeti sa faceti sport impreuna si sa tineti anumite diete(sanatose) impreuna astfel cand iti va fi foame te vei gandi la cealalta persoana si chiar ar putea deveni o competitie intre voi si anume: care reuseste sa slabeasca mai mult.
PS Daca persoana este baiat sa fi siguta ca va pierde in greutate mult mai usor si mai repede.
Bafta la slabit.

strawberry 21 iun 2010 18:52:24

Re: Nu reusesc sa ma motivez cu nimic
 
pot sa-ti propun ceva? desi, sunt sigura ca fetele ti-au dat sfaturi suficiente.
asa ziceam si eu, inainte sa ma apuc sa slabesc. n-am nevoie, nu trebuie sa slabesc, nu gasesc o motivare, etc. toate astea se numesc scuze. spunem ca nu putem cand de fapt nu vrem. cam asa e in cazul tuturor dupa mine.
singura motivare pe care pot sa ti-o dau (ca am vazut ca functioneaza si la mine) este sa pui mana sa slabesti ca sa-ti dovedesti tie ca poti! abia apoi sa le arati celor din jurul tau ca atunci cand vrei ceva, obtii acel lucru.
nu ai nevoie de consolare, de premiu sau stiu eu ce.
fa-o pentru tine, NU pentru cei din jur.

ellery 29 iun 2010 21:22:13

Re: Nu reusesc sa ma motivez cu nimic
 
cum a zis si strawberry,aceasta lipsa de motivare e o scuza .
am incercat pe pielea mea si stiu ca anumite motivatii de genu -imi iau parintii aia si asta- chiar nu tin, am incercat si eu sa ma motivez cu diferite chestii dar nu a prea tinut pentru mult timp ,ajungeam la -de ce sa slabesc daca oricum imi iau aia? - motivarea mea de acum e ,poate o sa radeti ,dar am o pereche de pantaloni absolut superbi si cand am vazut ca ii port deja fara curea e un mare semnal pentru mine , ii ador si sper ca in curand sa ii pot purta cu o curea :D
imi imaginez ca daca reusesc asta ,orice altceva e cu mult mai usor :)
va doresc muuuult succes in lupta voastra cu kg si sper sa va gasiti motivarea care sa va aduca la greutatea dorita >:D<>:D<>:D<>:D<

biianca 01 iul 2010 15:26:45

Re: Nu reusesc sa ma motivez cu nimic
 
sunt adolescenta , si desigur mi se pare ca am probleme cu greutatea
asta mai ales pt ca sunt si foartemice
la inceputul dietei aveam 150 cm si 48 kg
acum am 158 cm si 45kg
a fost groaznic la inceput pentru ca nu m-a sustinut nimeni ... toata lumea manca in jurul meu simteam ca inebunesc (atat la scoala cat si acasa ) ș parintii mei nu credeau ca am nevoie sa slabesc , dar fiind si mica eram cam rotunda :p
cu motivatia e greu ... incercati sa slabiti inainte de vacanta pt ca nimeni nu vrea sa i se vada in costumul de baie colaceii ( doar vrem sa aratam ca-n Baywatch ;) )
sau faceti pariuri , pe mine asta chiar m-a motivat . incercati sa demonstrati cuiva ca puteti sa va abtineti ca mai apoi dupa ce slabiti vreo 6 kg sa-i puteti rade in nas ca n-a avut incredere . fiti ambitioase !!! veti vedea cat de bn te simti cand iti numeri zilele de dieta

daca mananc dulciuri ma simt vinovta , sunt prost-dispusa etc . in schimb daca tin regim o sapt ma simt foarte mandra , si cand vad ca ma incap haine marimi foarte mici ...:))
si sfatul meu : scrieti intr-un caiet ce ati mancat in fiecare zi , sa vedeti ce rusine va va fi daca trebuie sa scrieti prajitura , big mac etc .



BAFTA!! STIU CA_I GREU DAR SE POATE SI VA VETI SIMTI MULT MAI BINE DUPA!!

deadcountess 02 iul 2010 13:35:31

Re: Nu reusesc sa ma motivez cu nimic
 
[QUOTE=biianca;237410]
scrieti intr-un caiet ce ati mancat in fiecare zi , sa vedeti ce rusine va va fi daca trebuie sa scrieti prajitura , big mac etc .
[QUOTE]

E mai simplu sa scrieti la meniul de pe site toate "prostiile" pe care le mancati cand va apuca pofta. Si cu ocazia asta vedeti si cate calorii in plus aduc acele "exceptii" ;)

17simonette 15 iul 2010 12:46:55

Re: Nu reusesc sa ma motivez cu nimic
 
Eu mi-am facut niste poze la burtica inainte sa incep dieta si de fiecare data cand simt ca nu mai pot si vreau sa renunt ma uit la poze si evident nu-mi place ce vad asa ca ma ambitionez sa nu mai vad ce e in poza in realitate :) Si chiar ma ajuta :D

irina27 16 iul 2010 09:33:08

Re: Nu reusesc sa ma motivez cu nimic
 
Eu incerc sa ma motivez uitandu-ma la pozele cu mine de acum doi ani si visez sa mai arat asa din nou.De asemenea si rusinea e un factor importat,fata de cei din jur.
Si mie mi-e greu sa slabesc,mai ales in timpul scolii,pentru ca prietenii mei nu au nici un stres cu mancarea si tot timpul eu sunt cea care nu mananca si se abtine...Si in general,colegele mele,mananca de rup si nu au nici o problema cu silueta. :(

corallia 08 ian 2011 13:33:48

Re: Nu reusesc sa ma motivez cu nimic
 
Incerc...sper ca aici sa gasesc sprijinul necesar:).
Ms mult de suculet, il voi savura cu placere:*

corallia 08 ian 2011 13:38:27

Re: Nu reusesc sa ma motivez cu nimic
 
Citat:

Anterior postat de strawberry (Post 227490)
pot sa-ti propun ceva? desi, sunt sigura ca fetele ti-au dat sfaturi suficiente.
asa ziceam si eu, inainte sa ma apuc sa slabesc. n-am nevoie, nu trebuie sa slabesc, nu gasesc o motivare, etc. toate astea se numesc scuze. spunem ca nu putem cand de fapt nu vrem. cam asa e in cazul tuturor dupa mine.
singura motivare pe care pot sa ti-o dau (ca am vazut ca functioneaza si la mine) este sa pui mana sa slabesti ca sa-ti dovedesti tie ca poti! abia apoi sa le arati celor din jurul tau ca atunci cand vrei ceva, obtii acel lucru.
nu ai nevoie de consolare, de premiu sau stiu eu ce.
fa-o pentru tine, NU pentru cei din jur.

ooo da..aici ai dreptate, eu am slabit odata in vreo 2 luni vreo 8 kg, nici nush de unde mi-am gasit ambitia:)...dar acum nush parca nu mai vad motivul pt a slabi..desi ar fi k inainte aveam o viata sociala mult mai dezvoltata, o pofta de viata mai mare..alte interese inafara de mancarex-(


Ora este GMT +2. Ora este acum 20:15:58.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO