forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Calculator Nutritional (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=460)
-   -   Alimentele nou adaugate in calculator (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=762)

mishutza 15 iun 2009 20:40:00

Alimentele nou adaugate in calculator
 
Am o problema.Pana acum,cand adaugam un aliment nou in calculatorul de calorii,alimentele apareau imediat.Erau doar in alta culoare cat erau in perioada de moderare.
Acum nu mai apar imediat,am citit in topicurile despre calculatorul de calorii,dar nu am gasit nimic despre asta,sau nu am vazut eu.E ceva de la mine sau e o noua regula?

vadmin 15 iun 2009 21:21:33

Re: Alimentele nou adaugate in calculator
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 11577)
Am o problema.Pana acum,cand adaugam un aliment nou in calculatorul de calorii,alimentele apareau imediat.Erau doar in alta culoare cat erau in perioada de moderare.
Acum nu mai apar imediat,am citit in topicurile despre calculatorul de calorii,dar nu am gasit nimic despre asta,sau nu am vazut eu.E ceva de la mine sau e o noua regula?

Mai bine spus, era o problema a programului :D, nu trebuia sa le afiseze pana ce nu erau verificate.

Ciclu de adaugare al unui aliment (mentionat si in modul de functionare) este in felul urmator:

1. Se propune un aliment nou (inca nu este vizibil)
2. Se valideaza de unul din administratori/moderatori pentru date corecte pentru a evita duplicarile sau erorile in datele acelui aliment. (se publica)
3. Se publica pe site si este vizibil pentru toti. (este vizibil)

Este nevoie de un 'double-check' pentru a elimina diverse erori de scriere a datelor unui aliment.

mishutza 15 iun 2009 22:15:16

Re: Alimentele nou adaugate in calculator
 
Merci de raspuns,dar cred ca imi placea eroarea programului:D

vadmin 15 iun 2009 22:41:20

Re: Alimentele nou adaugate in calculator
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 11596)
Merci de raspuns,dar cred ca imi placea eroarea programului:D

Stiu ca e mai 'deranjanta' dubla-verificare, dar este obligatorie pentru a fi date corecte si consistente, nu mai zic de protejarea pentru tentativele de a introduce 'voit' date gresite (voi sunteti de buna credinta, dar mai sunt pe net si persoane mai 'buclucase' :) ).

Cred ca ar trebui intr-o zi sa facem un 'subotnic' in care fiecare sa verifice alimentele pe care le consuma de obicei si sa le adauge si sa le verificam, ca sa fie cat mai multe din ele in baza de date si sa mai fie nevoie de adaugat ulterior doar un numar mic de alimente.

mishutza 15 iun 2009 22:44:26

Re: Alimentele nou adaugate in calculator
 
Da,stiu ca e corect asa,doar ca,in cazul meu,de obicei cand ma asez la pc adaug alimentele noi,de sunt,si apoi imi fac meniul.In ultimul timp am inceput sa le bag pe cele noi cand vin de la cumparaturi,sa fie deja adaugate cand le voi consuma.

sunshine 04 iul 2010 16:08:11

Re: Alimentele nou adaugate in calculator
 
am observat ca nu mai apar la calculator, in pagina jos, alimentele nou adaugate:-/ e vreo problema?

vadmin 04 iul 2010 16:50:39

Re: Alimentele nou adaugate in calculator
 
Citat:

Anterior postat de sunshine (Post 240338)
am observat ca nu mai apar la calculator, in pagina jos, alimentele nou adaugate:-/ e vreo problema?

Nu este o problema, au fost scoase pe moment ... se fac unele modificari la calculator.

sunshine 04 iul 2010 16:52:25

Re: Alimentele nou adaugate in calculator
 
ok merci:) intrebam ca mereu verificam ce s-a mai adaugat:))

Mihaela1006 26 mai 2015 21:07:58

Re: Alimentele nou adaugate in calculator
 
Am alimente adaugate de multa vreme in calculatorul de calorii si ele apar colorate si le vad numai eu. Stiu ca validarea unui aliment presupune o dubla verificare. Cum am putea noi, slabutele, sa ajutam la verificarea alimentelor propuse? Este greu de crezut ca daca eu am adaugat un aliment azi nu era deja adaugat si nevalidat sau nu il va baga maine altcineva. Mai ales cu modificarile de pe piata putem sa avem in calculator produse care au disparut si nu mai exista, cum sunt de exemplu lactatele Tnuva si datorita multor alimente care stau la coada la validare multe noutati din piata nu ne sunt accesibile fara a le introduce fiecare in parte.
Avem nevoie de actualizarea calculatorului si stim ca nu mai exista timp pentru el.
Se poate ca fiecare aliment nevalidat sa fie supus la votul mai multor slabute si votul pozitiv dat de mai multe slabute sa valideze alimentul? Ca un fel de comisie de validare? Sunt sigura ca se pot gasi voluntari in aceasta problema. Ce parere aveti?

Michelina 27 mai 2015 07:39:14

Re: Alimentele nou adaugate in calculator
 
Mie imi pare ca Slabute e un site parasit de moderatori. :(


Ora este GMT +2. Ora este acum 21:44:56.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO