forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Calorii, lipide, proteine, glucide, vitamine si minerale in fainoase, panificatie si cereale (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=134)
-   -   Taratele de ovaz (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=9681)

marina19 12 iul 2011 13:45:02

Taratele de ovaz
 
am si eu o mica nelamurire :-?
am cautat in calculatorul de calorii tarate de ovaz si am avzut ca exista tarate de ovaz crude si gatite ..exista vreo diferenta ?...ma gandeam sa imi fac biscuitii digestivi homemade postati de licurici si sa inlocuiesc taratele de grau cu cele de ovaz...si am vazut ca sunt crude si gatite ..deci :D? ma lamureste cineva :"> ?

marina19 12 iul 2011 13:57:08

Re: Taratele de ovaz
 
ma lamureste cineva :( ?

LicuriciColorat 12 iul 2011 15:13:08

Re: Taratele de ovaz
 
Citat:

Anterior postat de marina19 (Post 719985)
am si eu o mica nelamurire :-?
am cautat in calculatorul de calorii tarate de ovaz si am avzut ca exista tarate de ovaz crude si gatite ..exista vreo diferenta ?...ma gandeam sa imi fac biscuitii digestivi homemade postati de licurici si sa inlocuiesc taratele de grau cu cele de ovaz...si am vazut ca sunt crude si gatite ..deci :D? ma lamureste cineva :"> ?

Citat:

Anterior postat de marina19 (Post 720007)
ma lamureste cineva :( ?


in ce sens sa te lamureasca?diferenta de calorii sau daca iti fac efectu?:-/

marina19 12 iul 2011 15:28:19

Re: Taratele de ovaz
 
diferenta de calorii..de carbohidrati mai ales..am vazut ca cele gatite au mai putini carbs, ...mult mai putini...si biscuitii tai digestivi se lasa la cuptor si deci taratele vor fi gatite

LicuriciColorat 12 iul 2011 16:00:14

Re: Taratele de ovaz
 
Citat:

Anterior postat de marina19 (Post 720085)
diferenta de calorii..de carbohidrati mai ales..am vazut ca cele gatite au mai putini carbs, ...mult mai putini...si biscuitii tai digestivi se lasa la cuptor si deci taratele vor fi gatite


nu stiu ce sa zic
poate te lamureste Nemo sau Tina,eu n'am habar de asa cv:-/

Tina 13 iul 2011 07:24:32

Re: Taratele de ovaz
 
Taratele de ovaz crude sunt asa cum se gasesc in comert, direct din punga. Cantitatea pe care o pui tu este cruda initial (asa se si socoteste la kcal), de ex: 10g.
Taratele gatite reprezinta tarate crude ce absorb apa (pe acelasi principiu merg toate taratele pt. ca absorb apa)
Cand calculezi la kcal socoteste cu ele crude/negatite pt. ca in fond asta asimilezi. Daca stii ca iti faci un castron de terci de tarate de ovaz socotesti de ex. 20g tarate crude si apa/laptele cat e.
Uita-te la meniurile fetelor care mananca fulgi de cereale si o sa vezi ceva gen: 20g ovaz si 150ml lapte. Asa e si cu taratele.

Mihaela1006 26 iul 2011 10:45:04

Re: Taratele de ovaz
 
calculul unei retete se face prin cumularea caloriilor/carbohidratilor/proteinelor tuturor ingredientelor in functie de gramaj, cantarirea produsului finit in totalitate si impartirea totalului de calorii si celelalte la cantitatea de produs finit.
Exemplul il gasesti aici si in postarea urmatoare poti downloda si tabelul si sa-ti faci singura calculele pe orice reteta :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 02:35:03.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO