forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Calorii, lipide, proteine, glucide, vitamine si minerale in snackuri (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=347)
-   -   Calorii Pufuleti Veverita Pofticioasa (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=6270)

amazing 17 mai 2010 09:35:26

Calorii Pufuleti Veverita Pofticioasa
 
buna fetelor...din cate stiu eu pufuletii nu ingrasa.eu mancam pufuleti inainte cate o punga e 100 gr dar aveau 195 calorii...nu stiu cum ingrasa .si erau facuti din apa sare si faina de porumb(malai) adica mamaliga expandata...asta sunt pufuletii...eu nu stiu de ce pufuleti vb voi aici.dar pufuletii nu ingrasa(in masura in care nu mancati vreo 5 pungi) :))

Mesaj cu date incorecte.
------------------------ Aici gasiti informatiile corecte pentru acesti pufuleti ----------------------

Adella 17 mai 2010 10:06:58

Re: Pufuletii ingrasa?
 
Citat:

Anterior postat de amazing (Post 189747)
buna fetelor...din cate stiu eu pufuletii nu ingrasa.eu mancam pufuleti inainte cate o punga e 100 gr dar aveau 195 calorii...nu stiu cum ingrasa .si erau facuti din apa sare si faina de porumb(malai) adica mamaliga expandata...asta sunt pufuletii...eu nu stiu de ce pufuleti vb voi aici.dar pufuletii nu ingrasa(in masura in care nu mancati vreo 5 pungi) :))

Te contrazic ..in mai multe privinte ...in primul rand faina de porumb ingrasa ca si faina de grau ..o punga are 45 gr ..deci la 45 gr sunt 195 de kcal ..la 100 de grame sunt 500 kcal ..asa ca o punga de pufuleti care e considerata gustare si mancand normal ..tinzi sa depasesti necesarul zilnic de kcal :) daca mananci o punga sau 2 de pufuleti pe zi ..nu te ingrasi ..daca mananci numai acele pungi si nimic altceva ..dar asta inseamna sa-ti privezi organismul de minerale,vitamine,proteine;)
Incearca sa te informezi mai bine in ceea ce reprezinta o alimentatie sanatoasa ...totul nu consta numai in numarul de calorii ci si ce beneficii ne aduc alimentele ingerate;)

ras_cristalin 17 mai 2010 10:14:59

Re: Pufuletii ingrasa?
 
Citat:

Anterior postat de amazing (Post 189747)
buna fetelor...din cate stiu eu pufuletii nu ingrasa.eu mancam pufuleti inainte cate o punga e 100 gr dar aveau 195 calorii...nu stiu cum ingrasa .si erau facuti din apa sare si faina de porumb(malai) adica mamaliga expandata...asta sunt pufuletii...eu nu stiu de ce pufuleti vb voi aici.dar pufuletii nu ingrasa(in masura in care nu mancati vreo 5 pungi) :))

Amazing, in locul tau nu m-as hazarda sa fac afirmatii de genul pufuletii nu ingrasa. Sunt plini de carbohidrati rai, porumbul e prelucrat foarte mult ca sa ajunga o faina asa de fina. In mamaliga granulele alea sunt mai mari, e altceva. Si nici mamaliga nu ai voie sa mananci, decat o lingura sau doua pe zi. Bine a zis Adella, si malaiul si faina de grau ingrasa :) n-au ce cauta in curele de slabire... poate doar la mentinere, dar cu masura (mica!)
Nu-i frumos sa dezinformezi fetele, cand nici tu nu esti informata. ;)

amazing 18 mai 2010 16:54:07

Re: Pufuletii ingrasa?
 
dragelor aici nu se hazardeaza nimeni fiecare isi spune punctul de vedere de aceea este forumul vine fiecare cu idei pareri s.a.m.d. asta este parerea mea despre pufuleti poate voi vb de acele snack`uri cum ar fi loto si alti cu arome de nu stiu ce vanilie si nu stiu ce fel de branza si alte chestii.eu chiar cunosc persoane care slabesc cu pufuleti.si nu gresesc punga aia de pufuleti pe care o mancam eu chiar are 100 g este mareee si se numeste "veverita pofticioasa" si kiar nu au coloranti si chiar au doar 195 de calorii pentru ca nu au aditivi alimentari .voi aveti cumva studii in medicina de nutritie ???sau ce? ca nu inteleg de ce va agitati asa???:)))

Mesaj cu informatii false si date incorecte.
------------------------ Aici gasiti informatiile corecte pentru acesti pufuleti ----------------------

Slabuta 18 mai 2010 17:08:15

Re: Pufuletii ingrasa?
 
Citat:

Anterior postat de amazing (Post 191787)
dragelor aici nu se hazardeaza nimeni fiecare isi spune punctul de vedere de aceea este forumul vine fiecare cu idei pareri s.a.m.d. asta este parerea mea despre pufuleti poate voi vb de acele snack`uri cum ar fi loto si alti cu arome de nu stiu ce vanilie si nu stiu ce fel de branza si alte chestii.eu chiar cunosc persoane care slabesc cu pufuleti.si nu gresesc punga aia de pufuleti pe care o mancam eu chiar are 100 g este mareee si se numeste "veverita pofticioasa" si kiar nu au coloranti si chiar au doar 195 de calorii pentru ca nu au aditivi alimentari .voi aveti cumva studii in medicina de nutritie ???sau ce? ca nu inteleg de ce va agitati asa???:)))

Nu se agita nimeni, fetele au dat sfaturi.

Si da, o dieta trebuie sa contina carbohidrati, dar din alte surse, mult mai sanatoase.

O punga in weekend sau o data pe luna nu e capat de tara, dar nu mai des.

OitaVesela 18 mai 2010 21:51:50

Re: Pufuletii ingrasa?
 
Citat:

Anterior postat de amazing (Post 191787)
dragelor aici nu se hazardeaza nimeni fiecare isi spune punctul de vedere de aceea este forumul vine fiecare cu idei pareri s.a.m.d. asta este parerea mea despre pufuleti poate voi vb de acele snack`uri cum ar fi loto si alti cu arome de nu stiu ce vanilie si nu stiu ce fel de branza si alte chestii.eu chiar cunosc persoane care slabesc cu pufuleti.si nu gresesc punga aia de pufuleti pe care o mancam eu chiar are 100 g este mareee si se numeste "veverita pofticioasa" si kiar nu au coloranti si chiar au doar 195 de calorii pentru ca nu au aditivi alimentari .voi aveti cumva studii in medicina de nutritie ???sau ce? ca nu inteleg de ce va agitati asa???:)))

Si cat de sanatoase sunt acele persoane?:)

Cintya 19 mai 2010 13:01:44

Re: Pufuletii ingrasa?
 
Fetelor.. intr`adevar...pufuletii Veveritza pofticioasa sunt mai saraci in calorii. Au 195 cal/100g si sunt foarte buni. Eu incerc sa nu mananc dulciuri o luna..si azi mi`am cumparat o punga de pufuleti..Sunt pungi de 100 de grame si pungi de 140 de grame. Eu cred ca cele la 100 de grame sunt o gustare care iti tzine si de foame si iti faci si de lucru cu ei ( ca sunt multi ) .. pentru 195 de calorii :)
Nu zic ca ar trebui sa mancam in fiecare zi.. dar de ce nu, daca ne incadram in nr de calorii ? In felul asta evitam si frustrarile..pt ca e putem permite ceva bun :D

Mesaj cu date incorecte.
------------------------ Aici gasiti informatiile corecte pentru acesti pufuleti ----------------------

Slabuta 19 mai 2010 13:03:49

Re: Pufuletii ingrasa?
 
Citat:

Anterior postat de Cintya (Post 192935)
Fetelor.. intr`adevar...pufuletii Veveritza pofticioasa sunt mai saraci in calorii. Au 195 cal/100g si sunt foarte buni. Eu incerc sa nu mananc dulciuri o luna..si azi mi`am cumparat o punga de pufuleti..Sunt pungi de 100 de grame si pungi de 140 de grame. Eu cred ca cele la 100 de grame sunt o gustare care iti tzine si de foame si iti faci si de lucru cu ei ( ca sunt multi ) .. pentru 195 de calorii :)
Nu zic ca ar trebui sa mancam in fiecare zi.. dar de ce nu, daca ne incadram in nr de calorii ? In felul asta evitam si frustrarile..pt ca e putem permite ceva bun :D

Pufuletii nu au cum sa aiba 195 kcal per 100 gr, per punga da, dar nu 100 gr. Este o diferenta mare.

Calorii Pufuleti, Veverita Pofticioasa

OitaVesela 19 mai 2010 13:19:33

Re: Pufuletii ingrasa?
 
Bata-i vina de pufuleti.
Eu nu ma omor dupa ei, in schimb mancam floricele de porumb inainte, fara sa stiu ca au calorii cu sutele. Am renuntat si gata. Daca e pofta de ceva bun prefer sa "investesc" caloriile alea intr-un dulce facut in casa. E mult mai sanatos.

Daca tii o dieta hipocalorica nu inseamna ca poti sa mananci ce vrei in limita a 1000-1200 de calorii. Trebuie sa tii cont si de ce mananci pentru sanatatea ta.

Cintya 19 mai 2010 14:09:56

Re: Pufuletii ingrasa?
 
Slabuta.. pe punga mea de pufuleti scrie ca au 195 de calorii pe 100 de grame :) Am mancat`o.. si am aruncat ambalaju`.. dar cand o sa`mi mai cumpar o sa fac poza si o sa o postez aici..sa vedeti ca atata are.. 195cal /100g

Mesaj cu date incorecte.
------------------------ Aici gasiti informatiile corecte pentru acesti pufuleti ----------------------


Ora este GMT +2. Ora este acum 23:08:25.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO