forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Copii sanatosi (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=383)
-   -   Gradinita (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=12214)

miriana 17 feb 2013 21:20:29

Gradinita
 
Buna.
Sper sa nu se supere nimeni pe mine ca deschid aici un asemenea subiect, dar ma intereseaza parerea voastra.
Eu termin in Germania o facultate de pedagogie prescolara si ma specializez in sport pt prescolari. Am in plan sa deschid o gradinita in Timisoara. Pe langa un concept pedagogic normal vreau sa completez profilul gradinitei cu sport (aici sunt multe de povestit, dar o voi face doar daca cineva e interesat) si cu programe de nutritie (jocuri cu copiii, carti, dialog despre "ce mancam?" sau de ex. pregatirea unei salate de fructe cu copiii, etc. - si aici am multe idei). Ma ingrijoreaza un pic consumul de alimente total nesanatoase la copii. As vrea sa organizez si proiecte impreuna cu parintii. De ex. educatori, printi si copii cu bicicletele prin padure.
Ce credeti, este o idee buna, realista? O sa ma bucur mult, daca va faceti un pic de timp sa-mi raspundeti. :)

deadcountess 17 feb 2013 22:46:25

Re: Gradinita
 
Foarte faina ideea cu sportul, dar oare nu e prea devreme pt teme despre nutritie? Nu sunt oare prea mici copiii pt a intelege asa un subiect complicat?

miriana 18 feb 2013 11:05:06

Re: Gradinita
 
In primul rand, merci mult de raspuns. Temele din nutritie - ca si oricare altele - se adapteaza la nivelul de competenze si cunostinte al copilului. Nu as sta sa-i explic unui copil de 4 ani de ce sunt mai buni carbohidratii cu lant lung si cum obtinem o valoare biologica cat mai mare. Dar cred ca o piesa de teatru cu copiii bine facuta i-ar sensibiliza si pe parintii care le cumpara celor mici prea multe dulciuri de ex. Mersul la cules de prune si nuci de ex le face placere copiilor. Ne intoarcem la gradi si facem o prajitura cu ele. Construim o mica piramida a alimentelor, inventam un joc cu fructe si legume, etc. Metodele acestea de lucru se aplica in multe tari si eficienta lor a fost dovedita in zeci de studii. Copiii mici sunt mai isteti - sa zic asa - decat credem noi. Se poate ca la noi sa mai fie nevoie de timp pana se poate accepta genul acesta de lucru. Din motivul acesta ma interesa parerea voastra.

rainbow83 19 feb 2013 14:24:08

Re: Gradinita
 
Citat:

Anterior postat de miriana (Post 1224898)
In primul rand, merci mult de raspuns. Temele din nutritie - ca si oricare altele - se adapteaza la nivelul de competenze si cunostinte al copilului. Nu as sta sa-i explic unui copil de 4 ani de ce sunt mai buni carbohidratii cu lant lung si cum obtinem o valoare biologica cat mai mare. Dar cred ca o piesa de teatru cu copiii bine facuta i-ar sensibiliza si pe parintii care le cumpara celor mici prea multe dulciuri de ex. Mersul la cules de prune si nuci de ex le face placere copiilor. Ne intoarcem la gradi si facem o prajitura cu ele. Construim o mica piramida a alimentelor, inventam un joc cu fructe si legume, etc. Metodele acestea de lucru se aplica in multe tari si eficienta lor a fost dovedita in zeci de studii. Copiii mici sunt mai isteti - sa zic asa - decat credem noi. Se poate ca la noi sa mai fie nevoie de timp pana se poate accepta genul acesta de lucru. Din motivul acesta ma interesa parerea voastra.

Foarte interesanta ideea ta. Sper sa ai succes. Cred ca ar fi multi parinti interesati de asa ceva si in romania...pe mine m-ar interesa asa ceva pt copiii mei

miriana 19 feb 2013 22:42:17

Re: Gradinita
 
rainbow83, merci de raspuns! felicitari pt al doilea bebe (aveam impresia ca inca e in burtica, dar am vazut apoi albumul:x)! sa creasca amandoi voinici si sa va bucurati de ei!

floricica0vesela 19 feb 2013 22:53:03

Re: Gradinita
 
si mie mi-ar placea un asa program pentru copii mei, insa eu zic sa uiti de implicarea parintilor, majoritatea sunt prea ocupati

stiu ca mai sunt si exceptii, insa nu m-as baza prea mult.
ideea insa e foarte faina, ba chiar ar putea fi extinsa si la scoli.

andreeansd 19 feb 2013 23:03:01

Re: Gradinita
 
Miriana, ce idee extraordinară!

Nu am cunoștințe specializate, însă sunt sora cea mai mare a încă 8 frați - adică la un moment dat am fost o grădiniță în toată regula acasă. :) Când eram mică știu că detestam legumele, erau ca o pedeapsă, iar dulciurile - răsplată. Cred că asocierea aceasta greșită între răsplată și dulciuri duce la excese alimentare mai târziu, pentru că mereu dorim să reluăm starea de bine din copilările. Ar fi extrem de folositor ca un copil să își însușească noțiunile elementare despre alimentația sănătoasă: „e bine să mănânci fructe, legume - dau energie, curăță organismul, ai pielea fină” etc., iar dacă informațiile transmise sunt „învelite” în istorioare captivante și mici proiecte practice atunci devin interesați și rețin informația utilă.

Ideea de activități sportive/în aer liber este foarte bună. Mai ales că în ultimii ani, din cauza calculatorului (internet, jocuri, rețele de socializare) copiii au devenit extrem de sedentari. La fel, ca reper am frații mai mici care aleg să stea la calculator la un joc sau film în loc să iasă afară (localitatea natală este un sat).

Îți doresc mult succes, draga mea, și să-ți dea Dumnezeu putere și înțelepciune ca planul pe care-l ai să îl realizezi și să fie un succes!

>:D<

miriana 20 feb 2013 13:35:52

Re: Gradinita
 
Multumesc mult pt aprecieri, fetelor! Sper sa pot pune in aplicare tot ce am in cap :)

madalinafrincu 21 feb 2013 15:52:20

Re: Gradinita
 
Nu stiu daca te dezamageste sau te bucura raspunsul meu dar asa ceva exista in romania, nu ar fii un concept nou. La majoritatea gradinitelor private se practica activitati de genul.
Spre exemplu fetita mea era la o gradinita in Pitesti si aveau activitati de genul:
- plantat legume in gradinita din fata cladirii *salata verde si castraveti) , le udau, le ingrijeau si la sfarsit le gateau
- au mers la o sera din zona si au cules capsuni, apoi au venit cu ele la gradi si au facut salata de fructe
- au mers in excursie la ferma
- deasemenea, au avut mai multe jocuri educative despre fructe si legume..samd, daca imi mai aduc aminte iti spun


Si eu am cochetat cu ideea de gradinita privata, dar trebuie sa testezi piata din zona sa vezi daca ar merge sau nu , oferta altor gradinite si trebuie sa ai multi bani de start up pentru ca nu o sa iti vina 20 copii o data, cateva luni o sa ai cativa.... la mine nu s a concretizat ideea pentru ca am discutat cu o prietena care are gradinita si mare lucru nu face, dar la tine e pasiunea, jobul tau si poate va fi ok! Bafta

miriana 21 feb 2013 18:14:56

Re: Gradinita
 
Merci de raspuns, Madalina!

Sunt sigura ca exista activitati asemanatoare in multe gradinite la noi si ma bucura treaba asta. Eu incercam, cum zici si tu, sa "testez piata" oarecum. De-asta am si scris ca in Timisoara, in ideea ca poate o sa-mi raspunda fetele de acolo.
Nu vreau sa o iau ca pe o afacere, stiu ca nu se castiga bine din asta. Este insa un plan, un proiect in care cred foarte mult si care ar da sens vietii mele si m-ar implini.


Ora este GMT +2. Ora este acum 20:44:26.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO