forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Despre noi, ... femeile (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=346)
-   -   Cum faceti economii? (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=2518)

Slabuta 31 ian 2010 18:53:04

Cum faceti economii?
 
Slabutelor voi cum economisiti banutii?

Extasssy 31 ian 2010 19:03:30

Re: Cum faceti economii?
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 74963)
Slabutelor voi cum economisiti banutii?

Acum nu mai fac ca nu mai am ce sa economisesc... Dar inainte aveam 2 variante:
Portofelul meu are 2 compartimente in care poti sa tii bacnotele ... iar unul este mai usor accesibil altul ceva mai ascuns... Tineam in cel usor accesibil banii care aveau ca soarta cheltuirea... Si in cel ascuns pe cei pe care imi propuneam sa-i economisesc de la o luna la alta... Uneori chiar uitam de ei... Alte ori dadeam iama in ei :))
La fiecare salariu luam 100 RON si ii puneam int-o carte in biblioteca... Cei din casa oricum nu umbla in biblioteca mea si erau safe... Problema e ca mereu puneam in alta carte pt ca uitam in care ii pusesm ce cei de luna precedenta si ma trezeam ca atunci cand aveam nevoie de bani cautam ca disperata prin toata biblioteca :)):)):)):)):))

Legat de economiile de zi cu zi... Mereu am incercat sa cumpar chestii la preturi accesibile si sa nu ma hazardez sa dau mai multi bani numai pentru ca ceva era de firma sau alte astfel de motive...

Sheba 31 ian 2010 19:17:03

Re: Cum faceti economii?
 
Pai eu folosesc alternativ cardul si numerar. Prefer sa am ceva rezerve de numerar in caz ca raman fara card (mi s-a locat o data in bancomat asa ca sunt stan patitul =)) ). Am un portofel rezerva care ramane in casa si la ine doar ff putin numerar si cardul. Asa sunt mai putin tentata sa cumpar orice prostiutza de la tarabe etc.
In plus imi iau mancare la mine la facultate.

drama queen 31 ian 2010 20:00:33

Re: Cum faceti economii?
 
strangeam inainte bani in cartile din biblioteca:D

dar mai nou mi-am cumparat o pusculita si bag acaolo mereu money :D

bag acolo in fiecare sapt si cred ca s-au strans ceva banuti :)

ianna 31 ian 2010 22:27:59

Re: Cum faceti economii?
 
:))big problem....

nu putem economisii...si chiar asta e bai la noi acum...ca tre sa ne luam masina iar si ne trebuie macar de un down payment :))....

adevarul e ca nici nu ne chinuim...asteptam surplusul ala de care nu avem nevoie:))

Liviutzza 31 ian 2010 22:33:56

Re: Cum faceti economii?
 
De anul asta am inceput si eu sa economisesc,ptr ca pana acum ma trezeam la sfarsitul lunii ca am cheltuit cate 3000 de ron si nu stiam pe ce:((
Acum imi fac lista exacta cu ce imi trebuie,si fac cumparaturile ori saptamanal ori o data la 2 saptamanal!Nu mai mananc in oras,imi iau pachetel la mine,nu mai cheltui aiurea pe niste chestii pe care pana la urma nu le folosesc!Incerc mereu sa fiu constienta pe ce arunc banii!

paulla 24 feb 2010 13:48:00

Re: Cum faceti economii?
 
Economii??? Eu sunt bolnava cu cheltuitul :) Indiferent de cati bani am ii cheltuiesc cu o viteza infioratoare.
Atat de tare urasc banii incat scap de ei imediat :)
Sora mea este cuminte, strange leu pe leu si se vede, face ce-si doreste.
Ea nu cumpara nimic daca nu e la oferta, tine sub control tot ce are in casa, face listele de cumparaturi cu atentie. Desi plateste chirie si si-a facut si nunta anul trecut, fiind foarte atenta la detalii dintr-un venit de 3000 de RON ea si cu sotul ei au strans in jur de 10.000 de euro in vreo 3 ani.
Deci se poate. Si traiesc civilizat, nici prea prea nici foarte foarte.
Dar repet, trebuie sa poti poate e ca si slabitul :) trebuie sa-ti pui in cap. Eu sunt flower power :) daca am mancat azi inseamna ca am, daca nu ma ploua in cap si am unde dormi am o viata de lux. Cele mai bune lucruri sunt cele gratis. Poate si din cauza ca nu am nici o responsabilitate. M-am sustras cat am putut. Nu ma mandresc, dar e stilul meu.

Liviutzza 24 feb 2010 14:00:38

Re: Cum faceti economii?
 
Asa e Paula..dar e bine sa avem si ceva rezerve deoparte ca in ziua de azi orice se poate intampla..si nu stii ce te asteapta maine...si cum "prietenii"dispar atunci cand ai probleme e bine sa fii sigura pe ceea ce ai,ca sa poti dormi linistita noaptea:))sau ziua:D:))

lavinuta 25 feb 2010 11:45:47

Re: Cum faceti economii?
 
La mine economiile se fac prin C.E.C., plus o cutiuta acasa pt urgente:D...dar sunt o mare cheltuitoare, si de obicei imi iau bani atat cat imi trebuie pt ca altfel toc tot:D

Vivianna 12 apr 2010 21:42:11

Re: Cum faceti economii?
 
Economiile sunt parte din dieta mea:))Am renuntat la produsele de patiserie de la scoala si dulciuri.Merele sunt mult mai ieftine:)).
Ma bucur mult sa stiu ca la sfarsitul lunii cu banii economisiti de pe polonezi, inghetata, ciocolata si sucuri nesanatoase pot sa-mi iau un colier sau un accesoriu nou care devine totodata si un simbol al sanatatii mele:)


Ora este GMT +2. Ora este acum 16:34:21.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO