forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Despre noi, ... femeile (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=346)
-   -   Ce metode contraceptive folositi? (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=3928)

mykydutza 22 mai 2010 21:48:19

Ce metode contraceptive folositi?
 
am deschis acest topic pentru a vorbi despre metodele contraceptive folosite de fiecare dintre noi...voi cum va protejati de BTS si antibebe?

Adella 22 mai 2010 21:50:29

Re: metode contraceptive-voi cum va protejati?
 
Citat:

Anterior postat de mykydutza (Post 197114)
am deschis acest topic pentru a vorbi despre metodele contraceptive folosite de fiecare dintre noi...voi cum va protejati de BTS si antibebe?

Eu folosesc anticonceptionale:) si uneori prezervative:)cand uit pilula:)

mykydutza 22 mai 2010 21:53:42

Re: metode contraceptive-voi cum va protejati?
 
pff..mie mi-a recomandat ginecoloaga mea sa incerc cu logest..dar nu am curaj ..nu mi-a facut un examen amanuntit doar un control de rutina si cateva intrebari..eu nu am de gand sa fac experimente sa incerc..dar nici nu sunt dispusa sa iau antibebe..raman la prezervativ...insa de luna viitoare cred ca voi cumpara un inel vaginal sa vedem cum si care e treaba cu el..a mai folosit cineva?de pastile mi-e teama ca ma ingras...oricat m-as abtine de la mancare ..mi-e frica de efectele secundare..

jolye79 22 mai 2010 21:55:59

Re: metode contraceptive-voi cum va protejati?
 
Ehe, bun subiect, eu ar trebui sa dau exemplul "asa nu!".
Am doi copii, ambii veniti pe lume pe baza metodei calendarului (care altadata dadea roade, dar nah, cat sa tina smecheria) la scurt timp unul fata de celalalt (diferenta 1 an si o luna). Si pentru ca riscam sa suprapopulam planeta ( radea si sotul : anul si carlanul !!! ) am ales cea mai sigura metoda de contraceptie : mi-am legat trompele. Adica...sper sa fie sigura si sa nu ma trezesc iar ca sunt insarcinata ca ajung la nebuni !!!

Adella 22 mai 2010 21:59:31

Re: metode contraceptive-voi cum va protejati?
 
Citat:

Anterior postat de mykydutza (Post 197120)
pff..mie mi-a recomandat ginecoloaga mea sa incerc cu logest..dar nu am curaj ..nu mi-a facut un examen amanuntit doar un control de rutina si cateva intrebari..eu nu am de gand sa fac experimente sa incerc..dar nici nu sunt dispusa sa iau antibebe..raman la prezervativ...insa de luna viitoare cred ca voi cumpara un inel vaginal sa vedem cum si care e treaba cu el..a mai folosit cineva?de pastile mi-e teama ca ma ingras...oricat m-as abtine de la mancare ..mi-e frica de efectele secundare..

Eu am luat Logest 1 an si apoi am avut ceva probleme( .am avut "musafirii" 2 saptamani)..fiind prea slab ..si acum sunt pe Laurina tot prescrise de ginecolog ...
Si eu vreau sa iau o pauza de 3 luni ..doar ca sincer mi-e frica de accidente:)adica sa se rupa prezervativul ..cred ca sunt paranoia:)
Sa stii ca nu te ingrasi daca ai un stil oky de viata ..e adevarat ca mie mi-a incetinit metabolismul ..si m-am ingrasat fata de greutatea mea stabila ..dar uite ca nu am probleme:)
In schimb pot spune ca s-au intamplat cateva schimbari ..stari de depresie..eu nu aveam ..asa din senin si fara motive intemeiate,apetit sexual mai mic ..sunt curioasa daca si alte fete au astfel de stari ..la cate contraindicatii au ..ma sperii si eu:))

jolye79 22 mai 2010 22:02:02

Re: metode contraceptive-voi cum va protejati?
 
Citat:

Anterior postat de mykydutza (Post 197120)
pff..mie mi-a recomandat ginecoloaga mea sa incerc cu logest..dar nu am curaj ..nu mi-a facut un examen amanuntit doar un control de rutina si cateva intrebari..eu nu am de gand sa fac experimente sa incerc..dar nici nu sunt dispusa sa iau antibebe..raman la prezervativ...insa de luna viitoare cred ca voi cumpara un inel vaginal sa vedem cum si care e treaba cu el..a mai folosit cineva?de pastile mi-e teama ca ma ingras...oricat m-as abtine de la mancare ..mi-e frica de efectele secundare..

Sunt total impotriva pastilelor anticonceptionale si mi se pare aiurea sa inghiti hormoni ambalati. Mai bine ii fac lui o vasectomie! Am luat 3 luni pastile, dar m-am ales cu o celulita cu care m-am luptat un an dup-aia. Si tot asa, cu analize medicale.....din vorbe! De inel vaginal nu stiu nimic...

mykydutza 22 mai 2010 22:02:27

Re: metode contraceptive-voi cum va protejati?
 
Citat:

Anterior postat de jolye79 (Post 197124)
Ehe, bun subiect, eu ar trebui sa dau exemplul "asa nu!".
Am doi copii, ambii veniti pe lume pe baza metodei calendarului (care altadata dadea roade, dar nah, cat sa tina smecheria) la scurt timp unul fata de celalalt (diferenta 1 an si o luna). Si pentru ca riscam sa suprapopulam planeta ( radea si sotul : anul si carlanul !!! ) am ales cea mai sigura metoda de contraceptie : mi-am legat trompele. Adica...sper sa fie sigura si sa nu ma trezesc iar ca sunt insarcinata ca ajung la nebuni !!!

:)):)):))da jolye dar tu macar ai adus pe lume 2 suflete..pe viitor vreau si eu bebe..pana atunci nu stiu ce sa fac ..prezervative nu sufar ..amo secretie ciudata ma irit..iar de pastile nu ma apuc..no way:-sce imi sugerati?

mykydutza 22 mai 2010 22:05:29

Re: metode contraceptive-voi cum va protejati?
 
Citat:

Anterior postat de jolye79 (Post 197133)
Sunt total impotriva pastilelor anticonceptionale si mi se pare aiurea sa inghiti hormoni ambalati. Mai bine ii fac lui o vasectomie! Am luat 3 luni pastile, dar m-am ales cu o celulita cu care m-am luptat un an dup-aia. Si tot asa, cu analize medicale.....din vorbe! De inel vaginal nu stiu nimic...


si eu sunt ANTI pastile ..dar nici sa nu te protejezi si sa astepti o minune ...inelul ..e fain..are o doza mica de hormoni si grad de protectie asemanator pastilelor...il introduci in vagin pt 3 saptamani+ 1 saptamana pauza in care iti vine menstruatia...astept pareri..poate foloseste cineva..

jolye79 22 mai 2010 22:09:38

Re: metode contraceptive-voi cum va protejati?
 
Citat:

Anterior postat de mykydutza (Post 197135)
:)):)):))da jolye dar tu macar ai adus pe lume 2 suflete..pe viitor vreau si eu bebe..pana atunci nu stiu ce sa fac ..prezervative nu sufar ..amo secretie ciudata ma irit..iar de pastile nu ma apuc..no way:-sce imi sugerati?

Asa pateam si eu de la prezervative...aveam niste mancarimi....brrrrr. Ar mai fi niste contraceptive locale, ceva gen crema sau gel. N-am folosit, dar imi spunea cineva ca sunt cam...cum sa zic...dezgustatoare. Te lubrifiau prea tare.
Ar mai fi diafragma (asta e oare inelul vaginal?). Si nu mai stiu, ma mai gandesc.

Adella 22 mai 2010 22:12:15

Re: metode contraceptive-voi cum va protejati?
 
Citat:

Anterior postat de mykydutza (Post 197137)



si eu sunt ANTI pastile ..dar nici sa nu te protejezi si sa astepti o minune ...inelul ..e fain..are o doza mica de hormoni si grad de protectie asemanator pastilelor...il introduci in vagin pt 3 saptamani+ 1 saptamana pauza in care iti vine menstruatia...astept pareri..poate foloseste cineva..

Nici eu nu stiu mare lucru:-/
Nu prea am incredere:) in alte metode .Mie sincer imi este lejer asa ..si stiu ca si el se simte bine ...


Ora este GMT +2. Ora este acum 16:21:18.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO