forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Despre noi, ... femeile (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=346)
-   -   Relatia dupa inselat (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=8691)

Slabuta 27 mar 2011 04:36:16

Relatia dupa inselat
 
Credeti ca merita sa continui relatia dupa inselat?
Sau a doua sansa nu isi are rostul?


Sunt cupluri care traiesc "fals", ca si cum nimic nu s-a intamplat, ea iubeste in tacere un alt barbat, el o inseala ocazional, nu se despart... continua sa traiasca impreuna... De ce credeti ca nu se despart si nu isi cauta fericirea in alta parte?

Roxii 27 mar 2011 10:03:52

Re: Relatia dupa inselat
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 591188)
Credeti ca merita sa continui relatia dupa inselat?
Sau a doua sansa nu isi are rostul?


Sunt cupluri care traiesc "fals", ca si cum nimic nu s-a intamplat, ea iubeste in tacere un alt barbat, el o inseala ocazional, nu se despart... continua sa traiasca impreuna... De ce credeti ca nu se despart si nu isi cauta fericirea in alta parte?

Hehe slabutzo,taman la tzanc a picat subiectul asta:))Tocmai vorbeam ieri despre chestia asta la mine in jurnal:))Sincera sa fiu,din punctul meu de vedere o relatie dupa inselat nu mai e relatie.Nu as putea niciodata sa iert asa ceva si nici nu cred ca ar avea rost.Daca face lucrul asta nu se poate spune ca inca ma iubeste,deci ce rost mai are relatia in cazul asta?Si daca eu il iert cu siguranta o va face si a doua oara.Stiu exemple concrete ale prietenelor mele care i`au iertat si au continuat sa faca acelasi lucru.Plus ca niciodata o relatie nu va fi la fel dupa ce afli ca ai fost inselata.Poate spui ca da,il ierti si continui relatia cu el,dar in adancul tau stii ca nu vei putea niciodata sa uiti si atunci ce faci?vei trai toata viata cu teama ca o va face iar?Unele pot face lucrul asta,eu nu as putea.Daca m`ar insela,pt mn increderea in el nu ar mai exista,si o relatie fara incredere nu e nimic..:)

Cat despre cuplurile care traiesc"fals" cred ca o fac mai mult din obisnuita.Se leaga de persoana aceea si chiar daca poate ca nu se mai iubesc,ei raman impreuna de dragul vremurilor trecute sau de teama de a`si pierde"amicul"gasit in persoana iubita.

laurra 27 mar 2011 11:38:11

Re: Relatia dupa inselat
 
Daca as avea 18 ani probabil ca as raspunde ca roxy,insa am 32 ,familie, copii si nu pot sa o mai iau de la capat.Probabil ca as trece cu vederea o data insa nu stiu a doua oara ...
E greu de dat un raspuns exact.=((

Roxii 27 mar 2011 13:38:50

Re: Relatia dupa inselat
 
Citat:

Anterior postat de laurra (Post 591500)
Daca as avea 18 ani probabil ca as raspunde ca roxy,insa am 32 ,familie, copii si nu pot sa o mai iau de la capat.Probabil ca as trece cu vederea o data insa nu stiu a doua oara ...
E greu de dat un raspuns exact.=((

Sa stii ca gandirea mea nu se bazeaza numai pe varsta.Nu as putea sa il iert nici daca am fi casatoriti,nici chiar pt copii.Nu consider ca le`as face mai bine copiilor sa stea intr`o familie in care parintii mereu se cearta si nu se inteleg.Poate pe moment le`ar fi greu,dar mai apoi vor intelege de ce am facut`o.Niciodata nu mi se pare prea tarziu sa o iei de la capat.Suntem femei si trebuie sa fim respectate,iar daca vedem ca asta nu se intampla e cazul sa mergem mai departe,pentru ca o viata avem si daca noi nu ne`o facem mai frumoasa,de la altii sa nu ne asteptam sa o faca:)

laurra 27 mar 2011 15:05:20

Re: Relatia dupa inselat
 
Citat:

Anterior postat de Roxii (Post 591610)


Sa stii ca gandirea mea nu se bazeaza numai pe varsta.Nu as putea sa il iert nici daca am fi casatoriti,nici chiar pt copii.Nu consider ca le`as face mai bine copiilor sa stea intr`o familie in care parintii mereu se cearta si nu se inteleg.Poate pe moment le`ar fi greu,dar mai apoi vor intelege de ce am facut`o.Niciodata nu mi se pare prea tarziu sa o iei de la capat.Suntem femei si trebuie sa fim respectate,iar daca vedem ca asta nu se intampla e cazul sa mergem mai departe,pentru ca o viata avem si daca noi nu ne`o facem mai frumoasa,de la altii sa nu ne asteptam sa o faca:)

Cred ca ai dreptate!Si esti si o curajoasa.Eu daca as divorta nu as mai avea curajul sa -mi refac viata.

Roxii 27 mar 2011 15:08:44

Re: Relatia dupa inselat
 
Citat:

Anterior postat de laurra (Post 591698)
Cred ca ai dreptate!Si esti si o curajoasa.Eu daca as divorta nu as mai avea curajul sa -mi refac viata.

Multumesc!Eu cunosc un caz in care el a inselat`o pe ea si s`au despartit dupa 13 ani de casnicie.Acum ea e foarte bine si el are 40 si cv de ani si isi plange de mila ca e singur:-??Cat despre faptul ca tu nu ti`ai putea reface viata,iti spun un singur lucru,e adevarat ca e greu,si mie mi`ar fi greu sa ma refac dupa astfel de dezamagire,dar viata nu s`ar opri la el si ar trebui sa mergi mai departe pentru ca nici el n`o sa stea sa sufere dupa tine prea mult,te asigur:-jEl isi va vedea de viata lui si tu vei suferi...

jessik 31 mar 2011 08:21:41

Re: Relatia dupa inselat
 
inselatul se poate intampla din multe motive. daca ati insela voi din motive care nu are leg cu dragostea? si va dati seama ca de fapt ati facut o greseala si ca va iubiti partenerul? nu ati vrea ca el sa va ierte? sunt cazuri si cazuri, cand a fost doar o aventura, sau ca el sau ea, pur si simplu a avut un moment de slabicune. daca se impaca dc sa nu fie totul ca inainte? daca se iubesc..

Roxii 31 mar 2011 09:51:38

Re: Relatia dupa inselat
 
Citat:

Anterior postat de jessik (Post 599036)
inselatul se poate intampla din multe motive. daca ati insela voi din motive care nu are leg cu dragostea? si va dati seama ca de fapt ati facut o greseala si ca va iubiti partenerul? nu ati vrea ca el sa va ierte? sunt cazuri si cazuri, cand a fost doar o aventura, sau ca el sau ea, pur si simplu a avut un moment de slabicune. daca se impaca dc sa nu fie totul ca inainte? daca se iubesc..

Nu exista scuze pt asa ceva;)In general cand unul din parteneri face asta inseamna ca ceva ii lipseste sau il nemultumeste in relatia cu partenerul..si nu ar fi mai bine sa discute amandoi dekt sa se ajunga la asta?Totul ca inainte dupa ce ai aflat ca ai fost inselat/a nu se mai poate sa fie;)Cum am zis,poate il ierti,dar nu`l uiti si vei trai mereu cu indoiala in suflet.Asa ca ce rost mai are relatia?Dar acum na,parerea mea,fiecare are parerea lui>:D<

jessik 31 mar 2011 23:14:44

Re: Relatia dupa inselat
 
pot sa zic , si nu cu mandrie, ca l-am inselat pe iubitul meu, el era plecat de 2 ani, si nu stiam cand vine sigur.
nu am cautat o alta relatie, a fost pura intamplare sa cunosc pe cineva si in dorul iubitului, am fost cu acel baiat. bineinteles, ca a aflat iubitul,de la cienva care mi-a vrut raul.
ne-am certat, fiecare cu reprosurile lui, si eu am vrut sa ne despartim.
pana la urma, el si-a dat seama ca ma iubeste, m-a iertat, el il iubeam in adancul inimii mele,
intr-un fel regret, dar in alt fel mi-am dat seama ca tot pe el il iubesc. ne-am impacat ne-am casatorit si suntem fericiti.
asa ca eu cred ca totul poate reveni la normal si dupa inselat. si el zice ca i-ar fi parut rau sa ma lase. eu la fel. si el daca ma insela l-as fi iertat. eu cred ca, cand iubesti ierti. si faci in asa fel sa treceti peste

Michelina 27 apr 2011 10:07:30

Re: Relatia dupa inselat
 
Aceeasi situatie si la mine - doar ca sotul meu ( nu era sotul meu atunci) a fost cel care inca mai explora. M-a deranjat ca m-a mintit - mai ales ca nu-i cerusem o relatie exclusiva - el era cel care insista pe ideea de relatie exclusiva si casatorie. Mi-ar fi placut mai mult sa fie sincer si sa aiba incredere ca pot intelege. Pana la urma am ajuns la concluzia ca suntem potriviti impreuna si ne putem oferi intelegere pana la adanci batraneti si ne-am casatorit. Nu i-am reprosat niciodata - nici macar cand ne-am mai certat acea perioada. Eu am trecut destul de usor peste. Dar eu n-am fost niciodata o femeie geloasa si cred sincer in dreptul fiecaruia de a alege ce e mai bun si mai bine pentru el.


Ora este GMT +2. Ora este acum 05:30:46.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO