forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Despre noi, ... femeile (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=346)
-   -   Sondaj - despre self esteem. (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=3213)

Sand 21 mar 2010 03:12:19

Sondaj - despre self esteem.
 
Cum stai cu self-esteem-ul?

OitaVesela 21 mar 2010 11:20:11

Re: Sondaj - despre self esteem.
 
Ce legatura are IQ-ul cu pasa in care esti?:-? IQ-ul nu variaza nici cu starea, nici cu varsta.
Sau vroiai sa spui ca IQ-ul este un criteriu cand te analizezi?:-?

Sand 21 mar 2010 17:15:38

Re: Sondaj - despre self esteem.
 
Citat:

Anterior postat de OitaVesela (Post 124471)
Ce legatura are IQ-ul cu pasa in care esti?:-? IQ-ul nu variaza nici cu starea, nici cu varsta.
Sau vroiai sa spui ca IQ-ul este un criteriu cand te analizezi?:-?

Cam asa ceva.

IQ-ul variaza si cu starea si cu varsta. D-aia exista teste IQ pe grupe de varsta. Daca esti stresat, tocmai ti-a murit pisica, te supara hemoroizii etc. ...o sa scoti un punctaj mai mic.;;)

OitaVesela 21 mar 2010 20:05:12

Re: Sondaj - despre self esteem.
 
Tin sa te contrazic. Tu cred ca te referi la EQ - inteligenta emotionala - care variaza cu varsta, experienta etc.
Coeficientul de inteligenta IQ NU variaza. Testele de inteligenta sunt pe grupe de varsta, mai exact unele pentru copii si unele pentru adulti deoarece un copil nu se poate exprima inca la fel de bine ca un adult. Cu ce IQ te nasti, cu ala mori. Inteligenta si desteptaciunea sunt doua lucruri diferite. Asa ca oricata experienta ai acumula in viata nu ai cum sa iti cresti IQ-ul. El variaza cu cel mult cateva puncte si de la un test la altul pentru ca au alta scara dupa care se noteaza.
Starea psihica si varsta nu au absolut nicio treaba cu coeficientul de inteligenta.

Sand 21 mar 2010 23:29:31

Re: Sondaj - despre self esteem.
 
Citat:

Anterior postat de OitaVesela (Post 124832)
Tin sa te contrazic. Starea psihica si varsta nu au absolut nicio treaba cu coeficientul de inteligenta.

Nu stiu detalii despre asta, habar nu am, orice e posibil. Nu sunt sociolog.

Slabuta 22 mar 2010 01:53:38

Re: Sondaj - despre self esteem.
 
Pentru mine conteaza foarte mult cum arat (frumusete, kg.....), dar in acelasi timp conteaza si parerea despre "ce-mi poate capul". Asa ca esteem-ul depinde de cele 2, cand ma analizez printr-o prisma cand prin cealalta, si de obicei fac depresii daca la una nu trec testul meu , dar incerc sa repar "problema". :)

Sand 05 apr 2010 20:35:35

Re: Sondaj - despre self esteem.
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 125032)
Pentru mine conteaza foarte mult cum arat (frumusete, kg.....), dar in acelasi timp conteaza si parerea despre "ce-mi poate capul". Asa ca esteem-ul depinde de cele 2, cand ma analizez printr-o prisma cand prin cealalta, si de obicei fac depresii daca la una nu trec testul meu , dar incerc sa repar "problema". :)

Esti cumva perfectionista?;;)

Slabuta 05 apr 2010 20:46:51

Re: Sondaj - despre self esteem.
 
Citat:

Anterior postat de Sand (Post 137724)
Esti cumva perfectionista?;;)

Cam da :">

Sand 05 apr 2010 20:54:44

Re: Sondaj - despre self esteem.
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 137734)

Cam da :">

Pai si ce faci cand iti atingi perfectiunea din ziua x, ca o sa vrei dupa aia o perfectiune si mai perfecta si daca nu exista?;)

Slabuta 05 apr 2010 21:42:03

Re: Sondaj - despre self esteem.
 
Citat:

Anterior postat de Sand (Post 137739)
Pai si ce faci cand iti atingi perfectiunea din ziua x, ca o sa vrei dupa aia o perfectiune si mai perfecta si daca nu exista?;)

Sand, chestia cu perfectiunea la mine e un pic mai complicata :))

Eu mereu imi gasesc cate ceva de "facut", cate un tel de atins.

Pana acum, mi-am atins toate "perfectiunile" din ziua x sau y, si mi-am propus altele. Unele mai usor de atins altele mai greu... Acum mi-a ramas una singura, pe urmatorii ani, la care inca nu am ajuns, de fapt, sper sa o obtin in viata asta.... pentru ca din cauza ei nu pot trece in alta etapa a vietii (copii, casatorie, etc)
Ceea ce vreau este foarte mare si cred ca mai trebuie sa mai muncesc asupra ei... :) astept sa se vada luminita din capatul tunelului mai pronuntata, ca sa ma pot gandi si la alte lucruri.

Pana atunci sunt eclipsata :))

Iar legat de fizic, prefer sa am mereu 10 % de nemultumire, decat sa ma las pe o ureche mai bine sunt mai "rea" cu mine :D
In ultima vreme nu am avut depresii din cauza corpului, dar sunt sigura ca daca pun 10 kg acum pe mine, se schimba situatia.

Am trecut prin clipe "negre" din cauza kg si sper sa nu mai stiu ce este asta. :(


Ora este GMT +2. Ora este acum 00:54:10.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO